Azeri şivesiyle kerbelâdan bir estantane..

Kullanıcı avatarı
MERDAN

Azeri şivesiyle kerbelâdan bir estantane..

Mesaj gönderen MERDAN »

Azeri şivesiyle kerbeladan bir estantane..

İmamı şehit ettikden sonra Şimr lanetli emretti :Heymeleri ateşleyin, yakın.. Hanım Zeynep ağlayarak geldi.. İmam Zeynel Abidin'e dedi :Gardaşımın balası heymeleri odladılar (yakdılar) emrin nedir ?

İmam Zeynel Abidin işaret eyledi : Emmecan bu yetim balalara de dağılsınlar çöllere.. Ravi deyir : Gördüm ki uzun boylu bir hanım özünü vurdu o yanan heymenin içine.. eli boş perişan bir halde döndü.. İkinci defa yine özünü vurdu aynı çadıra.. yine eli boş döndü.. üçüncü defa yine özünü vurdu heymene..

Ravi deyir : Ben öz özüme dedim ki, acaba hanımın ne kıymetli bi şeyi varki özünü ateşin içine atır..Gördüm ki o hanım bir cevanın gollarından yapışıp, ayakları yerde sürüne sürüne birini çıkardı eşiğe.. men haber aldım bu kimdi..? dediler ki :İmam Huseyin'in meriz (hasta) oğlu İmam Zeynel Abidin'di.. Ravi deyir: Gördüm bir küçük kız eteğinin ucundan ateş alıp ağlıya ağlıya gaçır meydana..

Ravi deyir ki : menim bu gıza çoğ yazzığım geldi.. atımı süratle sürdüm o gızın yanına doğru.. baktım o gız uşağı yoğdu.. Aşağı doğru baktım.. gız girip atın ayaklarının arasına.. ağaçta yaprak esen gibi titriyirdi.. Men indim gızın eteğini söndürdüm.. baktım dudakları susuzluktan çatlıyıp, mataramda su vardı verdim o kıza.. dedim: Al bu suyu iç.. gördüm o gız suyu sakladı eteğinin altına..men dedim niye içmirsen suyu ?

mana dedi: Ey şığım menim heymelerde hasta susuz bir gardaşım var.. bu suyu götürecem ona.. Ravi dedi ki : Suyu iç suyun yasağı kalktı.. O küçük hanım menden haber aldı. Ey şığ atam hüseyin'e su verip mi şehit ettiler ? yoksa vermeden mi şehit ettiler ? Men dedim ki: Atan Hüseyin'e su vermediler.. susuz şehit ettiler.. O kız mataradaki suyu yere döküp yüzünü çevirdi.. meydana doğru gaçtı.. Geldi meydanın ortasında durdu.. ne kadar baktıysada atası Hüseyin'i tanıyamadı.. Bir ucadan seslendi:Babaaa!!! YA HÜSEYİN !!

Gördüm ki Hüseyin seslendi: Gızım meni bir çukur yerde salıplar mene taraf gel.. Sakine özünü yetirdi.. babası Hüseyin'in yanına gelip gollarını doladı babasının kesilen boğazına..

Ravi deyir : Gördüm ki Sakine ellerini babasından çekti, dedi ki: Baba eğer sağlığındaki gibi meni sinene basmassan bilki galbim sennen gırılar..Ravi deyir: Gördüm ki Hüseyin gollarını doladı.. balasını bastı bağrına.. Sakine şikayet edirdi: Baba meni dövdüler.. gulağımın sırğasını aldılar.. baba meni bu yaşımda yetim goydular..

bu tarafdan Şimr lanetli emir verdi : Raciz git o yetimi babasından ayır.. Raciz melun gelip ne kadar uğraştıysa Sakine'yi babasından ayıramadı.. Şimr seslendi: Raciz!! vay olsun sana!! bir yetimi babasından ayıramadın.. Raciz melun dedi ki: Ey zalim vallah ben aciz oldum ayırabilmirem..

Şimr seslendi: Gör bak ben bu yetimi nasıl ayıracam babasından.. lanet Şimr geldi.. kaç kere imamın elinin üstüne vurduysa imam yine balasının üstünden elini çekmedi… O zalim kamçıyı galdırdı havaya.. vurdu Cenabı Sakine'nin başına.. Sakine seslendi: Baba bu zalim meni yandırdı..

Sakine'nin o haline arşın sakinleri melekler ağladı.. ve peygamber ağladı.. Ali ağladı.. Zehra ağladı behiçte... Sakine dedi ki: Ey Şimr seni babama şikayet etmiyecem meni babamdan ayırma.. Şimr kabul etmedi. Sakine dedi ki: Şimdi kabul etmirsen goy gardaşım Aliesgeri'de ziyaret edim.. Şimr kabul etti.. Sakine Aliesgerin o ganlı gundağını bastı sinesine.. gardaşına şunları dedi :

Işıklı yıldızını attın
Bele torpahlara yattın
Ne tez çıktın, ne tez battın
Eli laylay, gardaş laylay,
Anan derhun bala senden
Dönermiş öz balasından,
Men ayrıldım gardaş senden
Eli laylay, gardaş laylay.....
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)

“Kerbela” sayfasına dön