Antakya'da Coşkulu Gadir-i Hum (Foto)

3nokta

Re: Antakya'da Coşkulu Gadir-i Hum (Foto)

Mesaj gönderen 3nokta »

Kişileri kutsallaştırmasak, hata yapabilecekleri gerçeiğini hep aklımızda tutsak o zaman eleştirileri de hakaret olarak algılamayız gibi geliyor. Üstelik ben gerçekten de yazılanlar içinde bir hakaret görmeyi bırakın ima bile hissetmedim.
Sanırım bakış açımızın farklılığıyla alakalı.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
muhtar_sakafi

Mesaj gönderen muhtar_sakafi »

çoğu tartışmalar işin içine bektaşiliği karıştırılmasından oluyor. böylece birçok güzellik şu bektaşilik reklamınız (iyi kötüde olsa reklam reklamdır) yüzünden oluyor. yeter bence. her konuda şu bektaşilik durağına uğramayın artık. hele biri değinmeye görsün hemen yorum yorum gene dön dolaş bektaşilik of ki ne of...
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

muhtar_sakafi yazdı:çoğu tartışmalar işin içine bektaşiliği karıştırılmasından oluyor. böylece birçok güzellik şu bektaşilik reklamınız (iyi kötüde olsa reklam reklamdır) yüzünden oluyor. yeter bence. her konuda şu bektaşilik durağına uğramayın artık. hele biri değinmeye görsün hemen yorum yorum gene dön dolaş bektaşilik of ki ne of...
Bunda şaşılacak bir şey yokki bektaşilik
aleviyim diyenler için temel sorundur önümüzdeki 40-50 yıl içinde bu sorun çözülecektir kimi gerçekten alevi olacak kimi bektaşi kalacaktır
burada önemli olan şu siz kim kimin değirmenine su taşıyor buna dikkat edin bir avuç basiretsiz cahilin alim yada aydın kısbeti altında bektaşi değirmenine su taşımasına sessizmi, kalalım istiyorsunuz?
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

muhtar_sakafi yazdı:çoğu tartışmalar işin içine bektaşiliği karıştırılmasından oluyor. böylece birçok güzellik şu bektaşilik reklamınız (iyi kötüde olsa reklam reklamdır) yüzünden oluyor. yeter bence. her konuda şu bektaşilik durağına uğramayın artık. hele biri değinmeye görsün hemen yorum yorum gene dön dolaş bektaşilik of ki ne of...
Gördüğümüz bir tehlikeyi görmezden gelip dostlarımızı uyarmayalım mı?
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
muhtar_sakafi

ben farklı bir şey diyorum sn. Hasan Akça.. bunun her konuya sirayet etmesi mi gerekiyor illaki. neden Gadir Hum bayramının faziletinden, İslam aleiminin ekserisinin bu günün anlam ve önemini kavrayamamasından, günümüz siyasi durumundan değilde 2-3 insanın bir toplantıda sırf boy gösterdi diye bu geniş konuyu dar bir kalıba sığdırıp yetmezmiş gibi birde uzatılıyor ve taviz vermeyeceğim diye insanlar burada birbirini kırıyor, yargılıyor.
''şahsi kanaatimdir'' durum her iki açıdanda mantıklı gözükebilir. ancak Kur'an ve Ehl-i Beyt(as)'ın değerlerine ismini ikide bir zikretmekten usandığım kavramı bulaştırmadan bahsetmek daha evladır. hem maslahat gereği bu daha düzgün bir harekettir. inşallah düzgün olan da budur.
Hasan Akça

muhtar_sakafi yazdı:ben farklı bir şey diyorum sn. Hasan Akça.. bunun her konuya sirayet etmesi mi gerekiyor illaki. neden Gadir Hum bayramının faziletinden, İslam aleiminin ekserisinin bu günün anlam ve önemini kavrayamamasından, günümüz siyasi durumundan değilde 2-3 insanın bir toplantıda sırf boy gösterdi diye bu geniş konuyu dar bir kalıba sığdırıp yetmezmiş gibi birde uzatılıyor ve taviz vermeyeceğim diye insanlar burada birbirini kırıyor, yargılıyor.
''şahsi kanaatimdir'' durum her iki açıdanda mantıklı gözükebilir. ancak Kur'an ve Ehl-i Beyt(as)'ın değerlerine ismini ikide bir zikretmekten usandığım kavramı bulaştırmadan bahsetmek daha evladır. hem maslahat gereği bu daha düzgün bir harekettir. inşallah düzgün olan da budur.
bizler bir yandan bektaşilerle diğer yandan onları pişyasaya süren derin güçlerle kıyasıya teorik bir mücadeleye girmişken
hakkın söylenmesi gereken törenlerde meydanlarda köşelerde hemde içimizden saydığımız aynı görüşü savunan kişilerin karşıdakilerin değirmenine su taşımasına sesizmi kalalım?
bizde sesiz kalırsak meydan kime kalacak bakın etrafa bu adamlarla bizden başka göğüs göğüse çarpışan varmı?
senin zikrini söylemekten usandığın şey bizim her tarafımızı ahtapot gibi sarmış her taraf putlarla dolmuştur bırakınmda kırabildiğimiz kadar yıkabildiğimiz kadarını yıkalım destek falanda istemiyoruz köstek olmasınlar yeter
birde bizi içimi,zdeki şarrtlarla böyle düşünün olaya birde bu açıdan bakın
muhtar_sakafi

bu konuşmaları bir istişare kabul edersek buda benim fikrimdir. sizin dediğinizide anlıyorum. doğrudur.ben diyeceğimi dedim daha fazla demem lafı uzatmak olur.
amellerimizde Allah rızasını gözetmek dileğiyle.
sözlerimi hz. Ali (as)'ın şu düşünmemiz gerekn sözleriyle tamamlıyorum selametle kalın.
''Kendi reyinle hareket etme; kendi reyine uyan, helâk olur gider.'' bu bir düstursa hepimiz düşünelim.
Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed.
Hasan Akça

muhtar_sakafi yazdı:bu konuşmaları bir istişare kabul edersek buda benim fikrimdir. sizin dediğinizide anlıyorum. doğrudur.ben diyeceğimi dedim daha fazla demem lafı uzatmak olur.
amellerimizde Allah rızasını gözetmek dileğiyle.
sözlerimi hz. Ali (as)'ın şu düşünmemiz gerekn sözleriyle tamamlıyorum selametle kalın.
''Kendi reyinle hareket etme; kendi reyine uyan, helâk olur gider.'' bu bir düstursa hepimiz düşünelim.
Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed.
tabiki kim itiraz eder
biz düşündük düşündükki bu semah sadece oyundur ibadet olamaz
düşünmdükki cem saz bunlarda kültürdür
düşündükki gerçekten aleviysek Hz.Alinin yolundan gitmeliyiz
düşündükki 12 imamlar hidayet önderidir namaz kıldılar oruç tutular
düşündükki KUran ve ehli beyt bize doğruyu gösteriyor
düşündükki kemalizm sosyalizm faşizim boş işlerdir ebedi saadete götürmez bizleri
düşündük atalarımızdan kalan yolu sorguladık
tüm bunlar düşündükten sorguladıktan sonra bu tavırları koyuyoruz düşünmeseydik şimdi herbirimiz bir cemevinde yada diyanet caminde yada selefilerin yanındaydık
peki biz bu denli düşünüpğ bu tavırları koymuşken
sizce düşmanların değirmenine su taşıyanlar ne kadar düşündüler?
bizim toplumun pozisyonunu ne kladar biliyorlar hadi sorayım kendi toplumlarının putlarıyla hiç savaşmışlarmı
mukayese edin bakalım kim düşünüyor kim halka yağ çekiyor?
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

hayret

sitede dilediklerince yazıp çizerler,eleştiri alıncada ,,beddua,,,edip giderler.yol adamı degil laf adamı,,, tabirine güzel bir örnek olmuş...

Metodlar birbirini tutmuyor.her oluşum ayrı bir metod izliyor.iyi niyetlide olsalar,bir gurup,diger gurupla,metod çatışması yüzünden yüz göz oluyor.ortak bir metod olsa bu fikir çatışmaları olmaz....bunun bir çıkar yolu olsa keşke.
velayet hak

Mesaj gönderen velayet hak »

Hüseyni yazdı:hayret
sitede dilediklerince yazıp çizerler,eleştiri alıncada ,,beddua,,,edip giderler.yol adamı degil laf adamı,,, tabirine güzel bir örnek olmuş...
Kimin yol adamı ve kimin laf adamı olduğunu Rabbim daha iyi bilir.
Bazı arkadaşlar; cevap veremeyince kaçmayı tercih etti falan demişler. Ben kaçmak:))
Daha fazla incinmemek ve incitmemek için uzak durmaya çalıştım ama arkamdan söylemedik söz kalmamış, canları sağolsun..
Bu arkadaş da; "yol adamı değil laf adamı" diyerek hakaret etmiş, bunun da canı sağolsun...
Ben kimsenin sözünü savunmadım, bu konuda kimseyle de tartışmadım, benim rahatsız olduğum şey saygı duyduğum bir alime saçmalamış demeleri oldu. Biri sizin saygı duyduğunuz bir alime, müçtehide saçmalamış derse rahatsız olmaz mısınız?! Eleştirilerini daha farklı bir şekilde, soru şeklinde de yazabilirlerdi değil mi? Mesela; neye dayanarak bu sözü söylüyor? diyebilirlerdi ama bu kadar saçmalamak da olmaz ki demeleri, içlerindeki o kin ve nefretin dışa yansıması olur..
Neyse şimdi anlıyorum ki her şey iddia edildiği gibi değil, nefisin de söz, fiil ve tavırlarımızda büyük bir etkisi vardır.
Şeyh Saladdin ağayla ilgili bir şey yazdığımızda hemen köpürüyorlar maalesef, oysa onun mektebe yaptığı hizmetin binde birini yapmış değiller..
Şimdi yine saldırırlar..
Fazla kırmamak ve kırılmamak için tartışmadan uzak durmaya çalışacağım, yine arkamdan kaçtı falan demeyin...
"Hakkında söylenen sözler hususunda düşün; söyledikleri şeyleri kendinde bulur­san, (bil ki) söylenen hak söze karşı öfkelendiğinde Allah'ın gözünden düşmenin musibeti, seni kaygılandıran halkın gözünden düşmek musi­betinden daha büyüktür."

“Gadiri Hum” sayfasına dön