Iran,da bir kizilbas

Huseyn44

Iran,da bir kizilbas

Mesaj gönderen Huseyn44 »

Bir is vesilesiyle geldigim iranda cesitli gozlemlerimi aktarmak istedim.
Muharrem ayina girdigimiz bu gunlerde,Tahra,nin muhtelif yerlerine cadirlar kurulmaya baslanmis.ben bu cadirlarin ne icin kuruldugunu ,cadirlardaki kerbela resimlerinden anlamistim.aksam saatlerinde toplanmaya baslayan halk sinezan okuyup,sine dovup ,bazende zincir kullanarak dovunup agliyorlar.

Her yerde kerbela resimleri var.Calismak yasak.okulalar tatil/muharrem ayi bitene kadar boyle devam edecekmis.

Bir cok sii mescidi var.turkiyede bir ilde bir tane bile camimiz yokken burda sikca mescit gorebiliyorum.mescitlerin mimarisi cok farkli.mesala minare yok...
kadinlarin bir kisminin baslari yari acik vaziyette.basin on tarafindan kindiz birakabiliyorlar.
kadinlar ,araba surup,dukkan isletip hayatin her alaninda varlar,hic bir kisitlama yok gibi.

ara,ara yazacagim.
alone_man

Re: Iran,da bir kizilbas

Mesaj gönderen alone_man »

Huseyn44 yazdı:
kadinlar ,araba surup,dukkan isletip hayatin her alaninda varlar,hic bir kisitlama yok gibi.
.
bunu bir başka alevi arkadaştanda duymuştum kadınlar hayatın her alanında ve her saatte varlarmış örtü olayındaki kısıtlamayı saymazsak kadın hakları konusunda dünyanın en ileri toplumu demişti
Huseyn44

alone man alevi arkadasin dogru demis;su an iranda saat 21 ve;internet cafede 6 kisi var 2 si bayan esleriyle gelmis oturuyolar.
burda hayat farkli akiyor.her sey degisik.turkiyede nasilki her sey sunnilik uzerine dizayn edilmisse burdada sia lik uzerine dizayn edilmis.
insanlarla konusmaya calisiyorum.kendimce gelistirdigim bir yontemim var ise yariyor.esmer olanlarin azeri oldugunu farkettim.onlara bir seyler sorunca az cok turkce cevap verebiliyorlar.alevi oldugumu soyluyorum,gencler bu nun ne anlama geldigini bilmiyor ,orta yasli ve yaslilar biliyorlar,baslarini sallayip gulumsuyorlar,genclerede sia yim diyince anliyorlar.turk ve alevi oldugumu ogrendiklerinde gulumseyip sarilip opuyorlar,biraz konusunca dostane tavirlar sergileyip evlerine bile davet ediyorlar.

sorular soruyorum etnik ve kisisel yapilarina gore cevaplar veriyorlar.

ayberk ; isminde bir muhendis la tanistim azeriydi biraz konustuk sunlari soyledi.40 milyon turk var iranda dedi lakin;farslar hukumeti eli gecirdigi icin bizler haklarimizi alamiyoruz dedi ,mesala ana dilde egitim mi dedim evet dedi.turanci oldugunu soyledi,dogu turkistandaki soydaslarindan,anadoludaki soydaslarindan bahsetti,turk birligini saglamakti ideali.

kurt lerle konusuyorum.onlarda yakiniyor.kurtler turkiyede oldugu gibi yogunluk olarak sunniler,dertleri sunnilikte degil,din de degil.turkiyede kurtler ne istiyorsa irandakilerde ayni seyi istiyor,

Rehber Hamaneyi soruyorum,sevenide var sevmeyinide.

Musavi taraftarlari yani refomcular var zafer isareti yapiyorlar.evvelki secimlerde baya taskinliklar yapmislar;ahmedinejad taraftarlari ile musavi taraftarlari birbirine girmis aylar surmus, Rehber Hamaney cok sert bir sekilde taskinliktan vazgecmelerini aksi halde orduya ates acma emri verecegini soylemis.

geciyorum asura programina
Huseyn44

asura gunu carsiya cikip programa katilmak icin izin aldim.sunni arkadaslar nereye gidiyosun dediler,asuraya katilacam dedim,gelirken bizede asura corbasi getir dediler,gulumseyip ciktim.

sabah 9 gibiydi carsinin muhtelif alanlarinda halk toplanmaya baladi.matem cadirlari onunde Kerbela vakasini canladirmak icin hazirliklar basladi.

halilar serildi yerlere,gelen yaslilar rahat etsin otursunlar diye.sut,nescafe,cay ikram ediliyordu.halk kitleleri yeterli cogunluga ulasinca hareketlilik basladi.

kerbeladan getirilen topraklar ,kablarda camur haline getirildi ,insanlar sacina,sakalina,ustune suruyordu.buyukce davullar,neyler esliginde hazirliklar baslamisti bile.

her kosede bir cadir vardi.her cadirda ayri bir cekirdek kadro.kerbelayi canlandirmak icin kucuk cadirlar kuruldu,jonler elbisesini degisti,yezidiler kirmizi,huseyniler yesil elbise giydi.farsca olarak imam Huseyn ile yezidiler arasinda gecen diyaloglar ,hz Abbasin suya ulasip su ismeden geri donmesi isleniyordu.yaklasik 1 saat kerbela canlandirmasi yapildi,farsca anlatildigi icin ben bisi anlamiyordum lakin konuya vakif oldugum icin algilayabiliyordum yapilanlari.

sonra yollara ciktilar ;helali nin agitlariyla Lebbeyk ya Huseyin ,va veyla diyerek sehirde yurumeye basladilar,10 metre genisliginde metal bir sey vardi.7 kisi tasiyordu.bu metalin ustunde onlarca sembol vardi.kilic;at,geyik,kus,aslan ,zulfikar sembolleri.bunun ne oldugunu anlayamadim..en onde bu metal sey tasiniyordu arkasindanda gurup gurup halk kitleleri.zincirlerle hankli bir sekilde dovunmeler..

bu guruplar programi sonlandiracagi yere vardilar.misir saplarindan kucuk bir cadir yapmisardi.bu saptan cadiri yaktilar.etrafinda cok atesli dovunmeler yapilmaya baslandi.kendilerini kaybedip,baslarina vurmaya basladilar,her yer duman sis aglamali sesler ......cok etkileyiciydi

sonra Kabeye dogru donulerek dualar edilmeye baslandi.dualar edildikten sonra halk ,dagilmaya basladi.bir cok yerde kazanlarla pilav ve cay ikram edildi.

aksam arkadaslarimin yanina dondugumde,beni bekler halde buldum onlari.asura corbasi goturmemi bekliyorlarmis....DDD

firsat buldukca yazacagim

firsat buldukca yazacagim.
derya

Mesaj gönderen derya »

İzlenimlerinizi merakla takip ediyorum Huseyn can...

“Araştırma ve Makaleler” sayfasına dön