Yesevi?

Musa Özateş

Yesevi?

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Yesevi Türkmenistan denilen alanda etkili olmuş türk mutasavvıflarındandır.
Etnik kökeni türk, dini kimliği sünni tasavvufcudur.
Anadoluda etkili olmuş birisidir bu nedenle bektaşilik yesevinin izdüşümü kabul edilmiştir.
Hatta yesevinin denilen eserlerde 4 kapı 40 makam anlayışı, Hacı Bektaşın olduğu iddia edilen makalattada benzer biçimde yer almıştır.
Yine divanı hikmette de makalattada 12 imamların isimleri geçmez, yer almaz. Bundan hareketle bu şahsında 12 imamlara uzak olduğunu düşünüyoruz.
Ancak yesevininde soyu seyyit kabul edildiği için tıpkı Bektaş gibi yeseviyide alevi zannedenler vardır.
Günümüz pratiğinde yeseviyi öncü kabul ederek onun bilgileriyle bir yere ulaşmak mümkün değildir.
Ancak kendi dönemindeki etkisini de inkar edemeyiz.
Yesevi isminin sadece tarih konusu olarak ele alınmasından yanayız.
Bunun dışında yesevi ismine bugün yüklenecek her referans boşa zaman kaybıdır.
ali muhsin

Re: Yesevi?

Mesaj gönderen ali muhsin »

Almanyada Bir Dernek Tabelasinda "Ahmedi Yesevi Ülkü ocaklari" gibi bir tabelaya rastlamistim hatta Bu Forumda Resmini yayinlamistim. ohalde Azili Alevi Düsmani olan Osmanli Ülkücüleri neden Sözde Alevi olan birinin Dernek adini veriyorlar ilginc degilmi ?
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

ali muhsin yazdı:Almanyada Bir Dernek Tabelasinda "Ahmedi Yesevi Ülkü ocaklari" gibi bir tabelaya rastlamistim hatta Bu Forumda Resmini yayinlamistim. ohalde Azili Alevi Düsmani olan Osmanli Ülkücüleri neden Sözde Alevi olan birinin Dernek adini veriyorlar ilginc degilmi ?
H.z.Muhammed(S.A.V.) ve H.z.Ali`yi de seviyorlar.

İstersen onlardan da vazgeç.
Ali

Mesaj gönderen Ali »

Çeri yazdı:
ali muhsin yazdı:Almanyada Bir Dernek Tabelasinda "Ahmedi Yesevi Ülkü ocaklari" gibi bir tabelaya rastlamistim hatta Bu Forumda Resmini yayinlamistim. ohalde Azili Alevi Düsmani olan Osmanli Ülkücüleri neden Sözde Alevi olan birinin Dernek adini veriyorlar ilginc degilmi ?
H.z.Muhammed(S.A.V.) ve H.z.Ali`yi de seviyorlar.

İstersen onlardan da vazgeç.
Demogojiye gerek yok
her taş yerinde ağır olmalı kullanılmalı
Yesevi adı Türk-İslam ideolojisine yakışıyor örtüşüyor
bu nedenle islami duyarlığı olan ülkücü takımı yeseviyi önder öncü bayrak yapabilir
ama aleviyim diyen yeseviyi önder yapamaz yapmamalıdır

“Araştırma ve Makaleler” sayfasına dön