Ehli beytin sirlari ----Esrâr-i Al-i Muhammed---

Cevapla
Kullanıcı avatarı
huseyn esedi
Üye
Üye
Mesajlar: 43
Kayıt: 10 Eki 2007, 11:39
İletişim:

Ehli beytin sirlari ----Esrâr-i Al-i Muhammed---

Mesaj gönderen huseyn esedi » 23 Ara 2013, 15:45

İslâm tarihinde yazılmış ilk kitaptır... ESRÂR-I ÂL-İ MUHAMMED.... VE KİTABI SÜLEYM ADLARIYLA MEŞHUR OLAN BU MUHTEŞEM ESERBu kitap Peygamberimizin vefatından itibaren başlayan İmam Hüseyin’in şehit oluşuna kadar yaşanan olayları Ehli Beyt’in dilinden aktarılan İslâm tarihinde yazılmış ilk kitaptır. İmam Ali’nin, İmam Hasan’ın, İmam Hüseyin’in ve İmam Ali Zeynelabidin’in yarenlerinden olan Kays oğlu Süleym, kitabında sadece Ehli Beyt’ten duyduklarını değil kendi şahit olduğu olayları da Ehli Beyt’in bakış açısıyla birlikte kaleme almıştır. Süleym, İmam Ali’nin Sıffin savaşındaki 40 fedaisinden birisidir. Ehli Beyt İmamları da Süleym’in kitabının önemi hakkında dostlarına tavsiyelerde bulunmuşlardır.

Ebu Tufeyl ve Ebi Seleme oğlu Umar üç gün boyunca sabahtan akşama kadar İmam’ın huzurunda kitabı okumuşlardır. İmam Zeynelabidin kitabı dinledikten sonra onun hakkında şöyle buyurmuştur;
“Süleym doğru söylemiştir. Allah ona rahmet etsin. Bunların hepsi bizim hadislerimizdir ve bizim yanımızda tanınmıştır.”


İmam Cafer-i Sadık;
“Bizim taraftarlarımızdan veya dostlarımızdan her kimin yanında Süleym’in kitabı yoksa bizim velayetimizden onun yanında bir şey yoktur ve bizimle ilgili meseleler hakkında bir şey bilmiyor demektir. Bu kitap Ehli Beyt taraftarlığının alfabesi ve Ehli Beyt’in sırlarından bir sırdır.”


Kalender Yayınevi.....

alone_man
Seviye 5
Seviye 5
Mesajlar: 1769
Kayıt: 13 Oca 2008, 21:28

Re: Ehli beytin sirlari ----Esrâr-i Al-i Muhammed---

Mesaj gönderen alone_man » 24 Ara 2013, 01:14

huseyn esedi yazdı:İslâm tarihinde yazılmış ilk kitaptır... ESRÂR-I ÂL-İ MUHAMMED.... VE KİTABI SÜLEYM ADLARIYLA MEŞHUR OLAN BU MUHTEŞEM ESER

...

okul tatil olunca Memlekete dönünce ehli beyt cami hocalarımızdan bu kitabı soracağım varsada alıp okuyacağım ama şunu anlamadım bu kadar önemli bir eser bugüne kadar Türkçeye neden çevrilmedi?

Cevapla

“Diğer Yazılı Kaynaklar” sayfasına dön