Ummul Kitap isimli uydurma

Hasan Akça

Ummul Kitap isimli uydurma

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Konu forumun özel bölümünde ele alınmıştı ziyaretçi defterinde de soruldu birkaç site forumundada konuyu gördüm biralevi can bilgi vermiş ve kitabın aslını nereden bulacağımızı yada türkçeye çevirisini yapmalarını önermişti maskelerini düşürmek için ama tabi kaçtılar
sonuç olarak tıpkı İmam SAdık adına uydurulan buyruk kitabı gibi İmam Bakır adına uydurulan bir demet bilgiyle karşı karşıyayız ve bunu ingiliz beslemesi ismaili bir yazar İ.kaygusuz yapıyor ve birçok kişide amacını bilmediği için algılayamıyor adamların derdi 12 imamların bigilerinden insanları uzaklaştırmaktır ve bunun için araya birde ummul kitap diye bir saçmalığı koymak istiyorlar ortada böyle bir kitap yok bu yüzden şu sayfa böyle saçma bu sayfa böyle saçma diyemiyoruz ama türkçeye çevirirlerse mumları yatsıya kadar bile yanmayacak bu konuda yazılanların bazılarını aşağıya ekliyorum.

Alavilerin "Ümmül Kitap" diye bir kitapları var mı? nickli biriyle tartışırken bu kitaptan bahsetmişti, bu kitapta Hz. Peygamberin zahirde Hz. Ali'den üstün olduğunu ama batında Hz. Ali'nin Hz. Peygamber'den üstün olduğunu diyormuş!!
O kitap hakkında kısaca şöyle bilgi vermiştir:

Ummul kitap 4. folyo :

Bu kitap, Mekke kentinin Kureyş bin Haşim mahallesinde, Abdu’l- Manaf’ın evinde yazıldı; İmam Bakır’ın kitaplığında bulunuyordu, fakat oradan Jafer Jufi tarafından alındı ve Kufa’ya götürüldü. Harun zamanında (Abbasi Halifesi Harun al-Rashid/786-809) Ali ibn Abdi’l-Azim onu Irak’a, İran’ın kuzeybatı bölgesine taşıdı. Adı geçen aziz kişi ölümü sırasında onu inananlara (muminan) ve onların elçilerine, dai’lerine emanet etti

Elif ve be olayı ise 10. folyoda geçer.Kitabın tamamını bazı aleviler başka ülkelerede dağıtıyor daha doğrusu bulabiliyorsunuz yada farklı alıntılarını görebilirsiniz.Ama içinde önemli bilgilerden dolayı bize bu kitabı gösterilmemesi istendi.Sadece konumuzla ilgili bir paylaşılabilecek bir alıntı varsa onu gerekirse paylaşırım.Yukardaki yazıların yerlerini söylemem yeterlidir.Kitabın kaynağıda yazıyor.Bu konuda bilgisi olan varsa, açıklama yaparlarsa memnun olurum.

Biliyorsunuz bektaşilik yoluyla aleviler üzerinde müthiş oyunlar oynanıyor çarpıtmalar yapılıyor biz bu yönde dikkatlerimizi hep şiiliğin yayılmasını önlemeye çalışan sünni karanlık gruplar (fetullahçı vs )ve sebatayist bektaşiler üzerine çektik ama derinden gelen birde ismaili batıni çalışma grupları da var.
Bahsettiğiniz (kitap !)ismini Aleviliğin ilk temel yazılı kaynağı ! adıyla piyasaya süren ilk kişi ingiliz beslemeli ismaili bir akedemisyen! ismail kaygusuz isimli şahıstır.
Kendi türkçe yayınlanan kitaplarında bu kitaptan bahseder ve netteki tüm alıntılar bu adamın kendi yazdığı kitaplarında bahsettiklerindendir
Ama kitabın kendisini ! gören duyan okuyan yoktur

Şahsi analizime göre oryantalistlerin batıni dai gruplar içinde yaptıkları araştırmalarda sözlerden yazılara aktarılan değişik yazılı nüshaları derledikleri kaynakların tümü için bu ismi kullanıyorlar.
Anadoluda değişik nüshaları olan buyruk gibi.
Zaten yazarda bu kitabı oryantalistlerden naklediyor.
Bu tür batıni yorumlar zaten hem sünni hem alevi hem nuseyri görüşler içinde yer bulmuş bulunuyor.Yani bu ismaili batıni etki zaten yüzlerce yıldır anadaluda bulunuyor.
Kimileri bu etkiyi tasavvufi sufist yapıyla izah ediyor kimileri Kalbimiz temiz ! formülüyle ifade ediyor.
Kısaca olmayan ama olduğuna inanılan bir kitap !
Birgün aynı çevrelerin değişik nüshalardaki ismaili-batıni yorumları toplayıp derleyip türkçeye çevirerek işte ey aleviler ilk yazılı kaynağınız ümmül kitap budur diye sunmalarını bekliyoruz,zaten sunduklarında da maskelerini düşüreceğiz inş
Kısaca olmayan ama olduğuna inanılan bir kitapsa
Bu Ümmül adında şimdiye kadar duyulmayan bu kitabı kimler okumuş veya yokta varmış Ümmül kitap diye ortaya süren İsrail ajanları Bektaşi sebatayist ler olmasınlar
Veya dediğin gibi sayın biralevi kardaşım fetullahçı zihniyeti de olabilir Daha düne kadar Şii liğin ne olduğunu bilmeyenlerin yüreklerini korkular sardı Çünki gün geçtikce Şii lik çoğalıyor Çoğalıyr Çoğalıyor her gün çığ gibi büyüyor Bektaşiler olsun feytullahcılar vs olsun
Evet Nehc-ul Belaganın karşısına da çıkara bilirler böyle uyduruk bir kitap...

Saçmalamış o arkadaş. Hem kitabı göstermeden ben nereden anlayacağım sahih bir kaynak olup olmadığını. O yüzden itibar edilebilecek bir şey olduğunu sanmıyorum.

Hocam, madem adamın bu kitaptan bu kadar haberi var bize arapçasını farsçasını hangi dilde varsa elinden o dilden olanını yollasın bize inceleyelim.
Bunlarda hıristiyanlar gibiler ha. Sanki kitaplar sadece onlar için yazılmış ne diye saklıyorlarsa?

İsmail Kaygusuzun ‘Aleviliğin doğuşu ‘isimli kitabında bu konuda yazdıklarını aktarıyorum.

‘’ w.ivanovun verdiği bilgiye göre,Umul kitabın bilinen en eski versiyonu ,st.petersburg Rusya bilimler akedemisi asya müzesindedir.
1879 yılında Pamir ismailileri arasında shughnan da bulunmuş olan bu kitap küçük boyda 210 elyazması sayfalık eski fars diliyle yazılmıştır.Kitabın ilk baskısı 1914 te 1.1.zaroobin tarafından bu kopyaya dayanılarak yapılmıştır.
Bombayda bulduğu iki kopyanında yardımıyla W.İvanov bazı karşılaştırma ve tamamlamalarla umul kitabın metnini bütünleyerek önce...geniş bir makale daha sonra 1937 de der İslam ( Zeitcrift für geschichte und kultur des islamischen orients)de yorumları ve gramer düzeltmeleriyle birlikte tam metni yayınladı.
BU umul kitap metni 1966 yılında P.filippani -ronconi tarafından ilk kez bir batı dilinde İtalyanca yayınlandı.

W.İvonow kitabın içeriğinin iran körfezi çevresindeki karmati inançlarının yansımaları olduğunu, ve özellikle kitapta İmam Bakırın hocası olarak adı geçen kişinin Abdullah ibn saba adını taşıdığı yönündeki saptamaları oldukça önemlidir.

Umul kitabın yazılış tarihini İvanow 11.yy başlarına,
H.corbin 8.yy ortalarına
Madelung ise kitabın son biçiminin 12 yy başlarında alındığına inanmaktadır.
F.Daftary kitapla ilgili şunları söylemektedir:
’Gnostik efsane biçiminde düzenlenmiş umul kitabın yazılışını inceleyen son araştırmalar ..mukhammisa adını taşıyan eski bir aşırı şii grup tarafından yaratıldığı sonucuna varmaktadır...ruhun bir bedenden diğerine geçmesi gibi inancın kuramsal özelliği ve ayrıca kitapta gnostik adı salsal olan salman el Farisi desteklemektedir....Mukhammisa yada pendatistler 8.yüzyılın 2.yarısında küfede ortaya çıkmış ve al kummiye göre hattabi gruplardan birisiydi.Onların inancında Muhammed beş farklı kişide yani Muhammed Ali,Fatıma,hasan ve Hüseyin de gözüken tanrının kendisiydi.Ayrıca onun Adem nuh İbrahim musa isa olarak ortaya çıkmış olduğuna selmanında daima bab(kapı) olarak yanında bulunduğuna inanıyorlardı.
W.ivanov umul kitapın anlaşılmasına kolaylık olsun diye hazırlamış olduğu sorular tablosunu vermek yerinde olacaktır.
Bunlar orijinal metindeki sayfa (folio) numaralarıyla birlikte kitabın yanıtlarını verdiği açıklamalarını yaptığı bir çeşit konu başlıkları niteliğiğndedir.

Umul kitabın giriş söylencesi olarak değerlendirilecek kısım ile muritlerinin yanıtlaması için İmam Muhammed bakıra yönelttikleri farklı soruların yer aldığı bölümden oluşmaktadır.
Yazar sorulardan bazı örnekler veriyor:
Kuran nedir? Rüyalar?Tanrının tahtı,Nuhun gemisi?
kabe?namaz?,ölüm melekleri? sırat?
İnsan vücunda bulunan 7 ışık nedir? vs vs

Yine Henr Corbinin umul kitap ü,zerindeki görüşleride şöyledir:
8.yüzyılın ruhsal ve manevi mayalanmasından günümüze pek az metin kalmıştır.Ancak bunlar Antik gnostisizm ile ismaili inancı arasındaki bağı yeteri kadar duyumsatır.Bu metinlerden en eskisi örnek yada ana kitap anlamına gelen umul kitaptır,eski pers diliyle zamanımıza ulaşmıştır.Arapça orjinalinden de çevrilmiş olabilir.Heterodoks İslam olarak proto Aleviliğin yada corbinin deyimiyle ilk şii gnostisizmin (mistik tasavvuf bilgeciliği,marifetçilik) ilk aldığı biçimi yansıtır.
Kitap Muhammed Bakır ile üç müridi (Abdullah al ansari-Cafer el jufi-Muhammed el mufaddal) arasında geçen bir sohbet olarak sunulur.
Umul kitabın giriş bölümü Muhammed bakırın çocukluğunu sergiler.Öğretmeni Abdullah ibni sebe ona aritmetik biliminin erdemlerini ve harflerin jafr ın simgesel değerlerini öğretmek üzere derse başlar

Belirttiğim gibi ismaili batıni tasavufi ve isevi bilgiler harmanlanıp sunuluyor
kitaptaki en önemli alıntılar böyleyse kitabın saçma sapan bilgilerle dolu olduğu anlaşılıyor anadoludaki buyruklar gibi,
Ayrıca İmam Bakırın öğretmeni olarak Abdullah ibni sabanın taktim edilmeside ilgi çekici yani kitabı yazanın 12 imamların öneminden,değerinden bile haberi yok yazar ismail kayguysuz burada bir dip not eklemiş ve İmam Bakırın öğretmeninin ! Abdullah saba olduğu su götürmez bir gerçekliktir ! diye not düşüyor
gülermisin ağlarmısın ?
tabi kitabı türkçeye çevirirlerse maskeleri daha iyi düşecek

bence bu yazar ve bu bilgiyi kullananlar bir sır yada gizem yaratmak istiyorlar kimse bilmiyor biz biliyoruz havasını yaratmak istiyorlar dikkat çekmek istiyorlar
bilinen yüzlerce 12 imam yazılı kaynağı varken ne olduğu belirsiz bir kitabın peşinde insanların vakitlerini harcatmak istiyorlar

nickli şahıs :
........
Ummu'l kitap İmamın evinde bulunmuş ve onun açıklamalarının olduğu bir kitap aslı arapçadır.Avrupada ingilizce fransızça çevirileri var.Farsçasının olduğunuda duydum.Bu kitabın bizde arapçası ve İngilizce çevirisi var.Kitabın ortada olmaması gibi bir durum söz konusu değil.Sadece bu kitabın dağıtılması yanlıştı çünkü içinde batıni ilimler vardı bi şekilde bu kitap avrupada bazı kimselerin eline geçti.Yazdığımız hadfisler sadece bu kitaplarda geçiyor değil bahsettiğimiz hadise göre başka kitaplarıda kaynak getirmek mümkün oluyor.Her hadis yok tabi ama bu hadisin güvenilir olmadığını göstermez.Alevi arkadaşınızın sözlerine gelince.
Bektaşilik üzerinde ne oyunlar oynandığını bende biliyorum ancak.Aleviler arasında bu fikirde olan azınlıktır.Bektaşiler zamanında bizede ihanet ettiler bu yüzden bizim kızılbaş dergahına bağlı olanlar mesela seyit rızanın evlatları ve bulunduğu yerdekiler ve mesela şah ibrahim veli dergahını düşünelim.Bu dergahlara bağlı olanlar bektaşiliğin nasıl bi yerdfe olduğunu azda olsa bilir.Sizin bu arkadaşınız bu dergahlardan birindeyse msn de kendisiyle ve sizle konuşalım.Değilse ki değil.Bu arkadaşınız alevi değildir.Çünkü geri kalanlar bektaşilik hakkında kötü birşey söylemez ki bi şekilde bağlı oldukjları derghah Hacı Bektaş dergahına bağlanmıştır.Yani bahsedilen şahis bence alevi değil.
İsmail kaygusuzun bizle bi alakası bulunmuyor.Bu adam materyalisttir sapkın görüşlere sahiptir.Bu adamın türkçe çevirisi var ama takdir edersinizki tek bu dilleri bilen o değil.
Kendiside belirtmiş bu adam ismailidir bizse 12 imamı hak biliriz.
Ummu'l kitaba gelince bu kitap anadoludaki bektaşi ve kızılbaş dergahlarında okutulmaz.Safevi zamanında ismaili olanlar safevilere yardım etmiştir ve bu yüzden yakınlaşma fırsatı buldular bu kitap tanınma süreci büyük ihitmal böyle başladı.
Ancak bizim baktığımız bu kitabın kime ait olduğu değildir.Şiilerde ehl-i sünnetin kitaplarından faydalanmıyorumu ?
İçindeki sözler İmam Muhammed bakırın yani İsmailden önce yazılmış bi kitap bu yüzden içinde ismaili öğeleri yok.İsmail kaygusuzun yaptı tercümede parantez içinde yada kasıtlı olarak tercümede bazı çarpıtmalar yapılmış bazende kendi açıklamalarında.Nehcul belaga şerhi vardır İbni ebil hadidin bu nasıl şiiler içinde güvenilir ve aynı zamanda açıkça kullanılan bi kitapsa Ummu'l kitapta bizce doğru bilgilerin olduğu ve kullanılabileceğimiz bir kitaptır.
Şii arkadaşlarınızı alevidir deyip onun yorumlarını paylaşmanızın bi anlamı yok.Eğer bu elif ve be konusu şeriat konusu olsa sizinle tartışırdık ancak batıni ilimleri alabilecek bi seviyede olsanız zaten tartışmamız gerekmezdi.Konu verdiğim hadislerdi onları paylaştım bu yüzden konunun yeri burası değil.
Hz.Alinin üstünlüğüne dair düşünceyi ayrı başlıkta konuşmuştuk ama siz seviyeyi düşürdüğpünüz için konu bitti.Sizin inancınız size benimki bana.Size ne yaparsak yapalım buna inanacak değilsiniz.Ben sadece şansımı denedim çünkü diğer yazılarımdada inanmayacağınızı bu bilgilerin hak olmadığını söyleyeceğinzi belirttim tabi sadece sizi kastetmiyorum.Konuya cevap vermeyecektim ama alevi diye şii birinin sözlerini yazmanınzdan dolayı cevap verdim.Elimizde Kuran var.Kimi okur boğazından geçmez.Kimi okur zahiri yarım yamalak anlar kimi tam.Kimide Batıni olanı gerçeği görür Allah hepimizi batını görenlerden yapsın

nickli şahsın alıntıları kaygusuzun kitabındaki alıntılara çok benziyor büyük ihtimal kitabı görmemiş bile....Kitabı bana göndermesini isteyeceğim ve muhtemelen birkaç bahaneyle kabul etmeyecek ,varsa ve gönderirsede içyüzünü ortaya daha rahat koyarız.....
aşağıdaki yazıyı o arkadaş forum yoluyla göndermenizi diliyorum:

can;
Sizde biliyorsunuzki yıllardır Alevilik davasıyla uğraşıyorum.Ve bugüne kadar İmam Bakır(as)ın bizzat yazdığı yada dostlarına yazdırdığı Ümmul kitap isimli bir kitabın varlığını duymadım,böyle bir kitap olduğunada inanmıyorum,ancak anadoludaki İmam Sadık(as)a ait olduğu iddia edilerek uydurulan buyruklar gibi çeşitli bilgilerin İmamın adına derlendiği bir kitap sözkonusu olabilir, çünkü İ.Kaygusuz isimli yazar ısrarla kitaptan bahsediyor,kitabı incelediğimizde İmam Bakıra (as) ait olup olmadığını rahatlıkla anlarız,
Kitabın arapça ve ingilizcesinin elinde olduğunu söyleyen arkadaştan benim adıma ricada bulunup bana mail yoluyla sıkıştırılmış bir örneğini yada posta yoluyla ödemeli olarak fotokopisini göndermesini yada hangi yayınevinden isteyebileciğimiz bilgisini vermesini istermisiniz?
Zira İmam Bakıra ait bir eser alıntı yada aktarım varsa öğrenmek incelemek isteriz biz 12 imamların ilmiyle Aleviliğimizi geliştirebileceğimize inanıyoruz.

Ummu'l kitabı dağıtmaya niyetim olsa arkadqaşınıza değil direk forumda paylaşırdım.Paylaşmama sebebimi söyledim batıni bilgiler vardırki siz bunları anlayacak kişi değilsiniz ve bunu kullanmaya kalkacaksınız.Başka bir başlıkta verdiğim hadiste bu sizin için iyi olmayacağı yazıyor.Ve insanlarıda yanlış yönlendireceksizin.Verdiğim bölümler kitapta muhakkakki geçiyor.dediğim gibi kitabı okudum ben eğer inanmıyorsanız tartışmamızın bir anlamı yok.
Ayrıca hala arkadşınıza alevi diyorsunuz o kişi sizle aynı görüşte bunun sebebinide önceki bi mesajımda yazdım.Arkadaşınıza alevi deyip prim yapmayın.

İmam Bakır(as) adına uydurulan ve Ummul kitap adı altında biraraya getirilmiş derlemelerden oluşan bir kitabın varlığından bahsediliyor.Bu nedenle İmam Sadık(as) adına uydurulmuş buyruklar türünden bir oluşumla karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum.
Bu değerli batın bilgileri ! kendilerine saklamasalar da keşke bizimle paylaşsalardı ))
3nokta

Re: Ummul Kitap isimli uydurma

Mesaj gönderen 3nokta »

İşe gizem katıyorlar ki kandırmak kolay olsun. biz yemeyiz ama yiyen çok olur. Uyanık adamlar valla. Şetani akılları var. Durmadan fesat üretiyorlar. Böyle önemli bir kitap olsa bile bu kitap falan filan da değil 12 İmamlardan birbirine kalması nihayetinde imam mehdi af de olması gerekirdi. O kadar gizli şeyin ellerinde işi ne? Bir kere baştan kaybettiler.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Bakalim daha hangi uyduruk kitablar üretecekler ! Kitab " Gizliymis " diyorlar ama Sözde "Gizli " olan kitabin Ticaretini yapip halkida uyutuyorlar !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Elimizde olan 12 imam kaynakları varken gizli ,sinsi bir kitapla oyalanmamızı bekliyorlar
bu iblisin oyunudur
ömrü böyle uydurma beklentilerle harcar
Hz.Alinin N.belagası orta yerde dururken İmam Zeynel Abidinin S.seccadiyesi elimizdeyken kimin ne zaman yazdığı belirsiz ne olduğu belirsiz bir kitap sır diye tanıtılıp merak uyandırılıp insanlar avutulur
salaklarda bunu yutar
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

halkımızı yüzyıllarca hacı bektaş vilayetnamesindeki masallarla uyuttular sonra noldu
kitapq türkçeye çevrildi ve masal kitabı olduğu anlaşıldı
buda öyle olacak türkçeye çevrildiğinde saçmalıklar tek tek ortaya dökülecek
onlarda başka masallar bulacaklar ve bu devran böyle sürüp gidecek
akıllılar kurtulacak
salaklar hayatlarını boş şeylerle oyalanmaya devam edecekler
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Tabi öyle bir kitap varsa :D
. . .
mürteza

Mesaj gönderen mürteza »

ummul kitap elime geçtiğinde heyecanlanmıştım. ancak kitaba şöyle göz attım. sözde öğrenciler imama soruyor ve imam cevaplıyor. imama "ey tanrım bu nasıl şu nasıl" diye soru yçneltiyorlar. imam muhammed bakırı haşa Allah gibi görüyorlar kitabı ondan sonra okumadım
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Yani kitap var öyle mi? içeriğini tarayıp sayfa sayfa yükleyebilir misiniz?
. . .
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Caferi buyrugu , Vilayetname vs. bir zamanlarda Hz. Fatimanin musabi ( kitab oluyor ) diye birseyler cikarmislardi ve hatta sunuda diyorlardi "hakiki kuran oymus"ta oda gizli imis,de gibi bir söylentiler vardi ..simdi ise bu gibi uyduruk kitablari ortaya cikararak ve birde Süsslemek icin "Gizli" kelimesini kulanarak Bazi Cahil Halkinda dikkatini cekmeye calisiyorlar ! bu kitabta ciktigi gibi yok olup unutulacak merak etmeyin .
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

KİTAPLA İLGİLİ ÖN BİLGİLER

Bir arkadaş kitabın türkçesini ulaştırdı zaten yeni basılmış demos yayınları çıkarmış

Aralık -2009 da 1.baskısı sunulmuş
İsmail kaygusuz çevirmiş (ingilterede yaşayan ismaili bir araştırmacı)
Kitabın türkçe bölümü 295 sayfa son bölümlere orjinali eklenmiş
Kitabı UMMÜ'L KİTAB başlığıyla ve başlığın altınada
'Adını İmam Bakır Koydu ve hepsi onun sözleridir' diye yazmışlar

Fırsat buldukça analizlerimi aktarmaya çalışacağım

“Diğer Yazılı Kaynaklar” sayfasına dön