Alevilerin İlk Okuması Gereken Kİtaplar

biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Arkadaşlar genelde sorulan bir soru bu ve aleviliği öğrenmeye hangi kaynaklardan başlayalım?
İlk neleri okuyalım diye soruluyor.
Tabi sorunun cevabı özele göre değişiyor yani soran kişinin tahsili,yaşı,şu anki öğrenim durumu yada o ana kadar okuduğu kitapların durumu vs gibi birçok etken bu sorunun cevabını değişik yerlere çekebilir.Ancak soranın fazla bir şey bilmediği varsayımından hareketle yada 15-18 yaşında liseyi bitirmiş veya bitirmemiş ve duyumlarından başka bir şey bilmeyen ve kendini alevi olarak kabul eden isimlendiren bir kişiyi baz alarak düşündüğümüzde
Kişisel fikrim şu ki;
Bu kişiye ilk kitap olarak Kuranı Kerimin Türkçe mealini tavsiye etmeliyiz.Zira bu kişi duyumları dışında Allah’ın kitabıyla hiç uğraşmadığı için ilk önce üstün körü de,en basit biçimde de olsa kutsal son kitapla tanışmalıdır,Türkçe meali iyi kötü okumalı anlayabildiği kadar anlamaya çalışmalıdır.Kitaptaki kıssalar,emirler,sakınılması gereken şeylerle ilgili az çok bir şeylerle temas etmelidir.
Anlayabildiği her cümle lehine olacaktır zaten bu ilk tanışma olarak kabul edilmelidir.İlk aşamada azda olsa kendisine has ilk ön bilgiler böylece kazanılmış olacaktır.

Hemen ardından ikinci kitap olarak Hz.Alinin Nehcül.Belaga sını tavsiye edebiliriz ve bu kitabın Kuranın Kerimin açılımı açıklaması yaşama apaçık geçirilmesi olduğunu söyleyerek bir müddet sonra her iki kitabın içeriklerinin uyumlu olup olmadığını düşünmesini tavsiye etmeliyiz.
Hz.Alinin yaşayan Kuran olarak kabul edildiğini,ilim şehrinin kapısı olduğunu hatırlatarak bu iki kitabı değerlendirmesini tavsiye etmeliyiz.

Sonra zaten talep gelecekse sadece namaz, abdest,gusülü resimleriyle anlatan bir fıkıha giriş yapılabilir,
İlerlemek istiyorsa da türkçeye çevrilmiş yüzlerce eser tavsiye edilebilir ama sanıyorum ki Kuran ve N.Belaga ve basit bir fıkıh kitabı ilk aşamada iyi olacaktır.
Zaten kişinin kendisi yolu kavradığında tarih,fıkıh,siyaset,tefsir vs neye öncelik veriyorsa yoluna devam edecektir.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Birde hiç okunmaması gereken kitapları yazsanız keşke
Hasan Akça

Re:

Mesaj gönderen Hasan Akça »

alone_man yazdı:Birde hiç okunmaması gereken kitapları yazsanız keşke
onuda ben yazayım neler okunmalıdır

0-7 yaş arası masal kitapları okunmalıdır
7-14 yaş arası hikayeler okunmalıdır gazetelere göz atılmalıdır
14-18 arası romanlar ve (dini siyasi felsefi) araştırma kitapları okunup gündem takip edilmelidir
18-50 den yukarısı elinize ne geçerse okuyun düşünün
50 den sonra bir gözlükçüye gitmelisiniz
75 ten sonra okumasanızda olur

neler okunmamalıdır demiştin
yazdıklarımın aksini düşünerek bunuda siz bulun :D :D
Hasan Akça

Re: Alevilerin İlk Okuması Gereken Kİtaplar

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Peygamber efendimiz demiştir ki birisi öldüğünde akrabaları cenaze işleriyle meşgul iken,son derece güzel bir kişi gelir mevtanın başının yanında durur.Kefenlendiğinde kefen ile merhumun göğsü arasına girer
Definden sonra herkes evine döner, Münker ve Nekir adlı iki özel Melek gelir,öleni kişisel mahremiyet içerisinde imanı hakkında sorgulayabilmek üzere ,göğsünde duran güzel kişiyi ayırmaya çalışır.Güzel kişi der ki.”O benim refakatim,O benim dostumdur hiçbir şekilde Onu yalnız bırakmam.Eğer siz sorgulama için görevlendirildiyseniz,görevinizi yapınız.Onun cennete girmesini kabul ettirinceye kadar terk edemem.
Sonra ölmüş arkadaşına döner der ki, ”Ben, bazen yüksek sesle bazen de kısık sesle okuduğun Kur’anım.Endişe etme,Münker ve Nekirin sorgusundan sonra üzüntü duymayacaksın.Sorgulama bitince güzel kişi Onun için Meleul Aladan(semadaki meleklerden)misk kokusuyla bezenmiş bir döşek hazırlar.
Allah'ın Resulu(SAV) demiştir ki:Hesap gününde ne bir Peygamber,ne de bir melek, Allah'ın indinde Kur’andan daha imtiyazlı bir şefaatçi olamayacaktır.
sebil

Mesaj gönderen sebil »

ELLERİNİZE YÜREĞİNZE SAĞLIK ABİMİZ NE GÜZEL TAVSİYELER BUNLAR
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

boşverin bunları yahu :D
okunacak en güzel kitap insandır deyip olayı bitireceksiniz
bektaşiler böylece tüm kitapları okumuş sayılıyorlar

inşallah ali muhsin can kızıp cevap vermeye kalkmaz :D
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

alone_man yazdı:boşverin bunları yahu :D
okunacak en güzel kitap insandır deyip olayı bitireceksiniz
bektaşiler böylece tüm kitapları okumuş sayılıyorlar Aslında bu sözde güzel.Ama tabi bu sözün istismar edilmesi ayrı bir mesele.Bazı Nurcularda Risale-i Nur`dan başka hiç bir kitap okumuyorlar.Risale-i Nur`da her şey yazıyor.Niye okuyalımki diyorlar.
"Bütün kitaplar tek bir Kitabı anlamak için okunur."
şahturna

Mesaj gönderen şahturna »

şu fıkıh,şeriat ve mızraklı ilmihalleri hiç okumayın yeter,beyninizi bunlarla doldurmayın...
Ali

Mesaj gönderen Ali »

şahturna yazdı:şu fıkıh,şeriat ve mızraklı ilmihalleri hiç okumayın yeter,beyninizi bunlarla doldurmayın...
madem bizim tavsiyelerimizi beğenmiyorsun
tamam sen yaz o zaman alevilikle ilgili neleri okuyacağımızı
senin yazdıklarını tartışalım
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Evet Sahturna ..Sen bir kitab söylede bizde bilelim Alevilik konusunda hangi kitablari tavsiye edersin ?!
( Gerci tavsiye edecegin kitablari tahmin edebiliyorum )
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Diğer Yazılı Kaynaklar” sayfasına dön