Alevilerin İlk Okuması Gereken Kİtaplar

Aliekber

Re: Alevilerin İlk Okuması Gereken Kİtaplar

Mesaj gönderen Aliekber »

Bektasiligin Carpik Hikayelerini, Carpik Düsüncelerini
Fıtrat,öz her işten ağır basıyor değil mi can?

İdrakın harekete geçsin diye Kuranın uyarısını bildirmiştik,"hakaret etmeyin put perestlerin değrlerine bile ki onalr da size hakaret etmesin" ,aynı tas aynı hamam

12 imamlar senin gibi hakaretlere sarılarak mı kendielrini ifade ederler demişiz,yine aynı yolda devam etmektesin,bu tür yazışamayız can,kendine hakim olacaksın,

Halbuki iş senin algından ibaret olduğunu sana kavratmak için izafi,objektif,aksiyomatik açıları sana önermişiz

Ne yapmış olduk?
Konulari uzatarak.. kelime oyunlar yaparak ..

Sana cevap yazsak bir hal yazmasak iki can,yazalım mı yazmayalım mı?

Aşağıda verdiğim kaynağı bir irdele

hz Aliye sayısız eş atfeden tarihi iki kişi ,8 göbek sonra dünyaya gelmiş ve 15-20 göbek sonra dünyaya gelmiş bir el Kamil ve Taberi,
Kaynak: Taberi (M.839-923) Tarih-i Taberi, c.3, sa.217-219 E.O.Y. İbnü’l-Esir (M.1160-1234) El-Kamil,
Hazreti Ali'nin hayatı en çok okunmuş konudur sitenizde,ve kaynaklara baktığımız zaman,bakın bakalım hangi kaynaklar kullanılmış

Neçhul Belaga'da Fatma anadan sonra evlenmediğim dediği halde,kimlerin borusunu öttürdüğünüz benim açımdan hem meçhul hem dehşet verici,

Hal böyle iken,bana hangi rivayetiniz güvenilir gelebilir ki,en temel konuda sünniliğin şahitliğine soyunmuşsunuz,hz Aliye cami önlerinden dağıtılan,onu aşağılayan,insanlar gözünde küçük düşürmek için tasarlanmış işlerin aşhitliğine oturmuşken,

Cevabım nasıl can uzun mu oldu?

Kısaltayaım da daha fazla?

Hal böyle iken ilim ,bilim babında fazla iddialı ve kendini beğenir hal almicaksınız

Allah'ın Nur'unu (hz Ali'yi) nefeslerinizle,şahitliğinizle,tastiklerinizle söndürmeye giriştiğiniz vakit kendinizi beğenip de başkalarını beğenmemzlik yapmicaksınız,
Tevbe 32 İsterler ki Allah'ın nurunu nefesleriyle söndürsünler, halbuki Allah, kafirler istemese de, onlara zor gelse de nurunu yüceltip itmam etmekten başka hiçbir şeye razı değildir.
200 yıl boyunca camilerden küfürlere maruz kalması yetmezmiş gibi, çıkıp burda şafilerin,Alevi kanını helal bilenlerin rivayetlerini temel sunuyorsunuz,dolayısıyla kimse kendini beğenmişlik yapmicak
Konulari uzatarak..
Az birşey uzattığım için özür can,sen yazdıklarımı anlamaya çalış yine de,çözmeye çalış neler demişim
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Aliekber yazdı:
meshedi cana gelince
Gel bakalım :)

Sayın can, elinde ispat yoksa,bu tür ifadeler düpedüz hakaretir,bunu görmemezlikten geleyim iyi niyetimin ifadesi olarak,

bana karşı kırgınlığını anlayabiliyorum,ama iş kendi nefsim olmayınca,Kuranın temelini inakr ettiğini gördüğüm anda,seni esirgemem can,istersen bana dilediğin kadar kız
Sinsilik yaptığını çelişkilerini ortaya çıkararak ispatladık hepsini tekrar zikretmeye gerek yok. Kuranı inkar etmedik biz Biz senin çarpıtlamlarını inkar ettik. Senden esirgeme falan dileyen yok. Sen önce itikatını düzelt. Allah seni esirgesin önce.
sana soru sormuştum,bana 12 imamlarla delil getir öne sürdüğüm işe dair,ben sana Neçhul Belaga ile delil getirmiştim "Kuran ile torurup kalkmanın insanın hidayetine tek başına sebebiyet verdiğine dair,
Biz kuranı ret etmiyoruz. Sen öyle bir yansıtıyorsun ki sanki biz kurana karşıymışsız gibi.
Biz Kuranı ve Ehl-i Beyti 12 imamları kabul ediyoruz ve onlara uyuyoruz. Ancak hem senin gibi 12 imamsız kuranı kabul edenlerden hem de kuransız 12 imamı kabul edenlerden uzağız. Biz Hem kuranı hem on iki imamı kabul ederiz onlara uyarız çünkü onların ikisi peygamber emanetidir ve asla birbirinden ayrılmazlar. Kuran tek başına hidayet etmez edemez. Öyle bir gücü yoktur. Öyle olsaydı Allah peygamber göndermeseydi de kuranı yollasaydı ve kuran sadece tek başına insanları hidayet etseydi!!!
Aynı şeyleri yazmaktan bıktımé Artık inat etme anla!

sayın can sen kafanda kendini şartlandırmışsın,bunu inanmana elbette sana göre halklı sebeplerin vardır amma, bizim de haklı sebeplerimiz var, soy bizlerle devam etmekte,ve hz Alinin sıfatlarına hangi taraf daha yakın belirgin bir iş, ilim olsun,kurana aşinalık olsun,turaplık olsun veselam
Ortaya somut bir şey koyamıyorsunuz. 12 İmamların soyundan gelmek senin doğru söylediğin anlamını taşımaz. Zira senin gibi seyyit olduğunu söyleyen ve birbiriyle taban tabana zıt şeyler yapan ve ya inanan insnlar var. o halde bunca çelişkiye rağmen hangi yolun hak olduğunu sırf seyyitliğe bakarak bulmak imkansız oluyor. Doğrudan 12 imamların kendisinden öğrensen pınarına slıdnan öğrensen daha iyi olmaz mı? Seyyit olmanın ölçü olamayacağına dair daha önceden de bir sürü delil yazmıştık onları okumanı tavsiye ederim.
Dolayısıyla kendini şartlanmışlık üzere kandırmayı bir kenara bırak da, bildirdiğim, ilimlerin bildirdiği yöntemlerle, tez antit ez sentezlerle gel,bildiğin varsa bildir,yanlışımız varsa düzelt,bundan aşağı terminoloji kabul etmiyoruz can,bazı işler yetkinlik gerektirir,ve dost acı konuşur hele ki sırtını sapasağlam Allaha dayamışsa, hele ki 20 küsür Kuran çevirisini indirip kaldırmışsa,karşılaştırmalara durmuşsa,karıncanın diline kadar konuşabiliyorum diyorsa,tez antit ez sentezlerle geleceksin can
20 küsür kuran öçevirisini okuman mesle değil. sen kuranı 12 imamlar olmadan ehli beyt izhları açıkalmalrı olamdan okduğun sürece ondan sınırlı şey anlayabilirsinm. Yani kuranı doğru anlayıp anlamadığını neye göre ölçüyorrsun? Sen kuranı mealinden anllamaya çalışırken bizim alimlerimiz orjinalinden anlamaya çalışıyorlar. Yani senin kriterlerin objektif değil. Kabul ettiğin ölçtler 12 imam alevi yoluna uygun değil o yüzden biz senin kriterlerini kabul etmiyoruz. Yani yorumların bizi 12 imam yolunu alevi mezhebini bağlamıyor.

dediğim gibi hatayı kusuru kendimizde görmeye hazırız, çünkü hz Alinni ebu Turap sıfatı 4 kapı 40 makamımızın olamzsa olmazıdır,dolayısıyla,elimizden geleni yapmaya çalışacağız diyorum can
Ali as 4 40ın olmazsa olmazıdır diyorsunuz ama bunu 12 imamlardan ispat edemiyorsunuz. Açıkça itiraf edin ortaya koyduklarınız tasavvufun gereği kişisel yorumlarınızdır bunların 12 imamlarla ilgisi yoktur. Siz Alevilik adına neden Alevileri kandırıyorsunuz?
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Aliekber

meshedi can, inadını anlamam mümkün değil,Kuran'ın apaçık ve şüpheye yer olmayacak ayetlerini inkar etmektesin

Allah'ın apaçık buyurduğu,ve yoruma yer bırakmicak kadar apaçık olan işleri inkar etmektesin

Diyoruz ki bu işi destekleyen 12 imamlardan söz varsa,veya bildirdiğimiz ayetler doğru değilse,sen bize doğru olan işi yaz,buna da yanaşmıyorsun, doğru olarak bildiğin işlere sarılmaya direterek

Elinde bulunan kaynaklar tersini mi savunuyor ki sen savunmaktasın,hz Ali Neçhul Belaga'da Kuran tek başına hidayettir demesine rağmen?
Kuran tek başına hidayet etmez edemez.
Demek ki güvenilirliği "rivayet" babında olan işler olmasaydı,Emeviler veya Abbasiler bunalrı bir nevi yok etseydi ,veya değiştirseydi din kaybolup gidecekti öyle mi?
neml 77 Ve şüphe yok ki Kur'an, elbette hidayettir ve rahmettir inananlara.
Allah'ın şüphe yoktur dediği işe,hz Alinin şüphe yoktur dediği işe sen hayır işe yaramaz diyorsun

Bildirdiğim ayetlerin yanlış çevirilmiş olduğunu açıkla bari,Allah başka birşey demişse bize anlat?

Sen kendi nefsinden birşeyler öne sürmektesin,ve öne sürdüğün iş ne Kuranın APAÇIK ayetleriyle uyuşuyor,ve hz Alinin Neçhul Belagada sarfettiğiyle,dolayısıyla,inat etmene sebep nedir can?

Allah'ın şüphe yoktur,hidayettir dediği işe sen yok olmaz diyorsun,sen bu işi Allah'tan iyi biliyor olmalsıın,veya açıklaman nedir onu bildir

YUNUS 57 Ey insanlar, Rabbinizden size bir öğüt, gönüllerdeki dertlere şifa, inananlara hidayet ve rahmet geldi.
Onlarca apaçık ayet varken bu yönde,sen apaçık olan işleri reddetmektesin,ve hala anlamamaya diretmektesin

Anımsa diğer yandan sünnilierin kaynakları dediğiniz işi,en çok okunmuş konu hz Ali'nin hayatı isimli konuda bile,Neçhul Belaga'yı hiçe sayan,Alevilerin kanını helal bilen şafilerin sözde alimlerini rteferans vermişsiniz,Taberi ve el Kamil ,

dolayısıyla deveye sormuşlar neden boynun eğri,

sayın can kusura bakma ama doğru tek bir işiniz yok ki ne 12 imamlarla uyuşsun ne Kuranla
al i imran 4 Evvelce, insanlara hidayet olarak, gerçekle batılı ayırt eden kitabı da indirdi.
Kuran hem hidayettir ,hem rahmettir,hem öğüttür,hem bir çok derde şifadır,bu sözleri nasıl kabul etmezsin ki APAÇIK olarak ve sayısız kez tekrarlanmakta

Demek ki rivayetçiler silsilesi olmasaydı Allah'ın dini kaybolup gidecekti öyle mi?
al i imran 144 Muhammed, ancak bir peygamberdir. Ondan önce nice peygamberler geldi geçti. Ölürse, yahut öldürülürse gerisingeriye mi döneceksiniz? Kim dönerse bilsin ki Allah'a hiçbir suretle zarar vermez ve Allah şükredenlerin karşılığını yakında verecektir.
Allah'ın muradını engelleyebilecek hiç bir husus yoktur
hicr 9 Şüphe yok ki Kur'an'ı biz indirdik ve şüphe yok ki onu mutlaka koruyacağız.

Her bir işi akıl edebiliyorsunuz ama ,Allah ne oluyor bu hesapta?

Allah'ın dinini üç beş rivayetçi mi kurtardı?
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Aliekber ...oldu olacak Meshedi Cani Kafir Yapta olsun bitsin ...kimse burda Kurani inkar etmiyor, ayrica Senin yazilarini inceledigimizde ,Bize pekte Yabanci gelmiyorsun ( Bir aralar kendini Ayatullah zanneden Alimlik taslayip onu bunu kücümseyen biri vardi ) o Sen olabilirsin ...Dikkat ettigimizde sadece isine gelen Yazilari Alinti yapiyor ve kafana göre yorumlayip Yargiliyorsun ...ama bazi önemli olan yazilara hic deginmiyor, sadece ve sadece kafanin estigi yeri alinti yapip yine Kuran Ayetleri ile Dolayli Yollardan Bektasiligin Carpik Düzenini kollayip koruyorsun ..Satir aralarindada imali olarak Bizleri kolayca yargiliyip Imansiz veya Kafir Damgasi vurmaya calisiyorsun .isine geleni cevapliyor ama Can alici Noktalara Hicmi Hic Deginmiyorsun ..Sonrada klavyenin önünde otorup belki Seviniyor ve sunu diyorsundur .." Simdilik sunlari cevaplayimda diger Can alicilarida böylelikle es gecerim , zaten anlamazlar " diye ..o kadar Apdalda degiliz Edebiyatci Arkadas ! Haktan yararlanarak Batili Savundugun gibi Satir aralarindada Bizleri nerdeyse Kafir Damgasi vurmakla kalmiyor birde yaptiklarinin üstünü örtmek icin Uslup Dersi vermeye calisiyorsun iyi Taktik Dogrusu ...kusura bakmada senin yaptigin is Mizrakli ilmihal Dalgasi ! ..Tahmin edersem Sen O,sun !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Aliekber

Aliekber ...oldu olacak Meshedi Cani Kafir Yapta olsun bitsin ...kimse burda Kurani inkar etmiyor
Alıntı:
diyor sürekli

Allah'ın apaçık bildirdiğini inkar ediyor,ismine ne dersen de
neml 77 Ve şüphe yok ki Kur'an, elbette hidayettir ve rahmettir inananlara.
Böyle diretmesinde çeşitli işler etken olabilir,Ömer'in Kuran bize yeter dediği söz etken olabilir,
orda Ömeri'in inkar ettiği iş "emaneti ehline verin" emrine kafir oluşudur,
yoksa Kuran hidayet etmez işi değil,elbette ki Allah hidayet eder demişse ediyor

Arap kültürünü,Şia kültürünü üstün kılmak için de bu tür inkara girişmiş olabilir,

hidayet kelimesinin mansına ermemiş olduğundan da olabilir,illa kötü niyetli olduğunu iddia edecek değilim,ama inkar ettiği iş apaçık ve vahim bir iş

( Bir aralar kendini Ayatullah zanneden Alimlik taslayip onu bunu kücümseyen biri vardi ) o Sen olabilirsin
Ayatullah da ne demek:) Arap kültürünün ünvanları bize bir iş ifade etmez can,merhemleri varsa başlarına çalsınlar

Sen olabilirsin,sanıyorum ki sen osun türü işler zan'dır can,şüphe yok ki zan gerçekelr karşısında para etmez,ve Arap kültürünün bahşettiği unvanlarda gözümüz yok,onlarla sizler şereflenin ben almim
Dikkat ettigimizde sadece isine gelen Yazilari Alinti yapiyor ve kafana göre yorumlayip Yargiliyorsun ...ama bazi önemli olan yazilara hic deginmiyor, sadece ve sadece kafanin estigi yeri alinti yapip
Yazımın uzun olduğundan yakınan sen değil miydin,cevap verip uzatsak bir hal,uzatmasak iki oluyor can,sen rahat ol kafanı kurcalayan her işe cevap vereceğiz,sen yeter ki yazdıklarımıza er,neler zikretmişiz,ve yazdıklarımızı çürüt can veya tövbeye dur
Sonrada klavyenin önünde otorup belki Seviniyor ve sunu diyorsundur .."
zan,zan,zan
necm 28 Onların, bu hususta hiçbir bilgisi yok, ancak zanna kapılıyorlar ve şüphe yok ki zan, gerçeğe karşı hiçbir şeye yaramaz.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Aliekber yine döktürmüssün ..Yani Bravo sana ..Mesehdi Arakadasimizi bir kelimeyle Kafir Yaptin ya... iste senin yaptigin is Suan Zan dir, Zan,nin Daniskasidir !!

Meshedi yazmis
Evet Yetmez.. bende katiliyorum Kuranla birlikte Ehli Beyt vardir ama senin Kafan buna calismadigi gibi Düsüncesizlikle insanlari bir kelimeyle Kafir damgasi vurabiliyorsun , senin mantiginda buraya kadarmis !!!

Aliekber yazmis
Arap kültürünü,Şia kültürünü üstün kılmak için de bu tür inkara girişmiş olabilir,
Arkadas inkar degil, Aciklik getiriyor.. Sen ise bu yazinla irkci ve Sia düsmani bir Bektasi Bozuntusu oldugunu kanitladin ...! Sünki onlarda inkar etikleri kuranla karsimiza cikip beyin Bulandiriyorlar, Tipki senin gibi !!!

Aliekber yazmis
Ayatullah da ne demek:)
"Acaba bende Beyin varmi ?" diye kendi kendine Sorsaydin, Sorunun Cevabinida bulurdun !! ama sende sadece kafa tasi varmis ....!

Sonuc olarak ..
Arab kültürü diye irkcilik yapiyorsun Ama Arabca Kuranin meallerinden faydalanip Batil bir Düsünceyi savunuyorsun... Dedim ya,Senin yaptigin bu is aynen Kurani Mizraklara takan kisi gibisin !!!!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Demek ki güvenilirliği "rivayet" babında olan işler olmasaydı,Emeviler veya Abbasiler bunalrı bir nevi yok etseydi ,veya değiştirseydi din kaybolup gidecekti öyle mi?
Ya birader sen neden benim düşüncelerimi çarpıtıyorsun? Ben ne diyorum sen nasıl yansıtıyorsun? Kuran tek başına hidayet etmez diyorum ben. Sen illa sanki ben kuran hiçbir şekilde hidayet etmez diyormuşuum gibi yansıtıyorsun. Kuran tek başına hiadeyet edecek olsaydı peygamber olmazdı imamlar olmadı. Kuran peygamber olmadan Ehl-i Beyt imamları olmadan hiadyet edemez. Çünkü sunniler de kurandan delil sunuyor 72 fırkanın hepsi kurandan delil sunuyor. O halde kuranı ehli beyt ile anlamak lazım. bu iki emanet bir olunca hidayet eder.
Kuran ortada olmasaydı dinm yok olmazdı. Çünkü bu dinin sahibi zikrini dinin tamamlayacağını söylüyor. Bu nur 12 İmamlardır. 12 İmamlar oldukça din her zaman olacaktır. onların olmadığı devir geldiğinde zaten kıyamet kopacaktır.
Rica ediyorum sözlerimi çarpıtma. Asıl inatçılık yapan sen olduğun halde bu sıfatını bana yamamalısın. Biraz aynaya bakmalısın kendini görmelisin. Allah ıslah etsin.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Diğer Yazılı Kaynaklar” sayfasına dön