Kuran eksik olamaz çünkü:

N.K.Caferi
Konum: Gönlümüzde senin aşkından gayrısına yer yok. Toprağımız aşkınla yoğrulmuş, gayrısına yol yok .

Re: Kuran eksik olamaz çünkü:

Mesaj gönderen N.K.Caferi »

hacı yazdı:Eksik den kasıt nedir?
Kuran eksiksizdir derken kastedilen nedir?

Mesela mikrop'tan bahsedilmez kuranda.Atomaltı parçacıklardan bihaberdir.Süpernova patlamalarını da,galaksilerin çarpışmalarını da bilmez.Dünyanın yuvarlak olduğunu da bilmez.Yerçekiminden hiç bahsetmez.

Kurana bakarak kaç vakit namaz kılacağımı bile tespit edemem.

Bu durumda soruyorum.Kuran eksiksizdir derken ne demek istiyorsun?
Diğer Başlıkta Kur'an-ı Kerim-i Gayesi açısından açıklamıştık .

şimdi de imtihan sırrı açısından bakalım bu sorunuza yanıt olarak

İmtihan Sırrı Açısından: Kur'an-ı Kerim'in fenni icatlardan veya geçmiş ve gelecek hadiselerden, herkesin anlayacağı bir tarzda açık olarak bahsetmeyişinin bir diğer sebebi, "imtihan sırrı"nın gereğidir. Bununla şunu kastediyoruz: İnsanlar, diğer mahluklar gibi, sabit, değişmez belli bir kabiliyet üzerine yaratılmamıştır. O, Yaratılışı itibariyle son derece terakki (yükselme) ve tedenni (düşme)ye müsaittir. Manen ilerleyerek meleklerden üstün olabileceği gibi; ruhen, ahlaken gerileyerek hayvanlardan çok daha aşağılara düşebilecektir.

Cenab-ı Hakk, insanları bu mahiyette yarattıktan sonra başı boş bırakmamıştır. Peygamberlerle, yüce hedeflere terakki edip yükselmenin şartlarını öğrettiği gibi, ilerlemeye mani olacak engelleri, onu alçaltıcı, düşürücü sebepleri de göstermiş ve şöyle emretmiştir: "İşte sana iki yol, birinde gidersen yükseliş, diğerinde gidersen alçalış var. Sakın nefsine, şeytana uyup kendini alçaltma. Aksi takdirde bundan hesap verecek, ebedi hüsrana uğrayacaksın."

Her devirde peygamberler gelerek, bu ilahi tebliği tazelemişler, zamanla unutulan, perdelenen hakikatleri yeniden akılların anlayacağı şekilde açıklayıp gitmişlerdir. Fakat zorlamamışlardır. Hiçbir peygamber, tebligatını yaparken, insanlara zorla benimsetme cihetine gitmemiştir. Bir bakıma aklı şaşırtıcı olan mucizeler bile, tamamen susturucu, herkesi kabule zorlayıcı olmamıştır. Söz gelişi, Hz. Musa'nın asası, sihirbazların göz bağlayıcı iplerini yutarak, hilelerini iptal ettiği zaman sihirbazlar:

"Harun ve Musa'nın Rabbine inandık" diye imana gelirken, Firavun: "Bu hepinize sihir öğreten büyüğünüz" (Ta-Ha, 71) diyebilmiş, küfrüne devam edebilmiştir. Keza, Hz. Peygamber (Aleyhisselam) Mekke müşriklerinin talebi üzerine, parmağıyla işaret buyurduğunda gökteki "ay" ikiye bölündüğü zaman; onlar: "Muhammed sihriyle semaya da tesir etmeye başladı" diyerek direnmeye devam edebilmişlerdir.

Demek ki, din bir imtihandır. Bu imtihanda, akla kapı açılır, fakat, irade elden alınmaz. Öyle ise, istikbalde insanların keşfedeceği teknikten, karşılaşacakları hadiselerden herkesin görüp anlayacağı şekilde Kur'an-ı Kerim'in bahsetmesi bu ana prensibe aykırı düşer. Çünkü, böyle bir şeye kimse itiraz edemeyeceğinden ister istemez herkes kabul etmek zorunda kalır.

son cümleye dikkatinizi çekiyorum umarım yeterli cevap olmuştur .

sonuç olarak ;
İnsan ve kainatın yaratılışını ve tabiatta cereyan eden (kevni) hadiseleri konu edinen ayetlerden, insanı tefekküre, ibrete teşvik eden ayetlere varıncaya kadar Kur'an'ın pek çok mevzu hakkındaki ayetlerinde bir kısım ilmi, fenni hakikatler mevcuttur. Her ilme mensup ihtisas sahipleri bunlardan kendi sahasına girenleri zamanı geldikçe bulup çıkarabileceklerdir.

Resim
Susmak, bazen cevabı yeterli kılar
En büyük gerçeğin sessizliği gibi
SUSMAK Bir mısrada halini arzetmek gibi..
hacı

Mesaj gönderen hacı »

[offtopic]Demek ki, din bir imtihandır.[/offtopic]

1-İmtihanın sonucu önceden söylenir mi?

Söylenmez diyor isen, daha sağ iken cennetle müjdelenenler neyin nesi oluyor.

İmtihana alınırken benim fikrim soruldu mu?

Ben daha doğmadan benim kaderim ,ne yapıp yapmayacağım yazılıp çizildi mi?

Ben daha yokken benim ne yapacağımı önceden bilemeyeceğime göre ,bunu kendi irademle belirlememde mümkün değildir.Benim kendi irademle belirllemediğim,benden çok önceleri yazılıp çizilen bu kaderi nasıl olurda kendim belirlerim?Bunu yapamayacağıma göre kaderi ben değil başka biri belirlemiyor mu?

Başka birinin belirlediği bir kader sonucu nasıl olurda bana ceza-ödül veriliyor.Bunda benim bir dahlim yok ki?

Kaderimi ben belirleyemiyorsam, bunu kim belirliyor?

[offtopic]Mekke müşriklerinin talebi üzerine, parmağıyla işaret buyurduğunda gökteki "ay" ikiye bölündüğü zaman[/offtopic]

Sence böyle bir olay gerçekleşmiş olabilir mi?

Eski Mısır,Sümer,Babil ve Çin dahil olmak üzere insanlar ,Hz.Muhammedden çok önceleri gök cisimerini izliyordu.Böyle bir olay gerçekleşmiş olsaydı mutlaka kayıt altına alınmış olurdu.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

hacı yazdı:[offtopic]Demek ki, din bir imtihandır.[/offtopic]

Ben daha yokken benim ne yapacağımı önceden bilemeyeceğime göre ,bunu kendi irademle belirlememde mümkün değildir.Benim kendi irademle belirllemediğim,benden çok önceleri yazılıp çizilen bu kaderi nasıl olurda kendim belirlerim?Bunu yapamayacağıma göre kaderi ben değil başka biri belirlemiyor mu?

Başka birinin belirlediği bir kader sonucu nasıl olurda bana ceza-ödül veriliyor.Bunda benim bir dahlim yok ki?

[offtopic]Mekke müşriklerinin talebi üzerine, parmağıyla işaret buyurduğunda gökteki "ay" ikiye bölündüğü zaman[/offtopic]

Eski Mısır,Sümer,Babil ve Çin dahil olmak üzere insanlar ,Hz.Muhammedden çok önceleri gök cisimerini izliyordu.Böyle bir olay gerçekleşmiş olsaydı mutlaka kayıt altına alınmış olurdu.

Adli ilahi konusunu anlamöan için önce Allaha inanıp inanmama konusunu çözmelisin sonra Kuranı peygamberi anlamalısın sonra bu konudaki hadisleri ve gelişen ilmi öğrenmelisin
tüm bunları yapmayıp adli ilahiye girmen rakamları bilmeden trigonometriyle uğraşmak gibi bir şey
bilmem anlatabildimmi gerçi anlama sorununda var ama napalım sana yardımcı olmaya çalışıyoruz
N.K.Caferi
Konum: Gönlümüzde senin aşkından gayrısına yer yok. Toprağımız aşkınla yoğrulmuş, gayrısına yol yok .

hacı yazdı:[offtopic]Demek ki, din bir imtihandır.[/offtopic]

Sayın Hacı Bey sizin gerçekten inançta imanda sorununuz var öncellikle Allah hidayet versin araştırdığınız kafanızın karışık olduğundan kaynaklanıyor buda iyiye işarettir inşallah .bizlerin kafasını karıştırmaya çalışmaksa maksadınız bunun için hiç çaba sarfetmeyin elhamdülüllah imanımız tamdır .Sadece her ne tür soru olursa olsun bizlerin kitabımızı Rabbimi inancımızı savunmak özümüzdendir görevimizdir demiyorum özümüzdür . inançsız bir hiçiz . Kişi önce kendini bilmeli sonra Rabbini bilir.(bu konuyu açmaya kalkışırsam çok uzar o yüzden kısa geçiyorum) Şeytanın görevdir insanların kafasına vesveseler işlemek ve onları saptırmak ebedi cehennem azabına sürüklemek Eğer ki Rabbime ulaşabilseydiniz O'nun yüceliği karşısında korku ve sevgiden bu soruların bir tanesini dahi sormaya çekinirdiniz .. Büyük ihtimalle siz bir imtihandan geçmişsiniz ve orada sorgulama başlamış eğerki samimi iseniz araştırmanızda yardımcı olabileceğimize inanıyorum kaderi sorgulayan insan mutlaka kendisine çok ağır gelen bir imtihanın içindedir unutmayın ki Rabbim dayanamayacağımızdan fazlasını yüklemez herkesin imtihanı da imanı kuvvetindedir hepimizin imtihanı devam etmekte hayat devam ettiği sürecede de devam edecek. Son bir cümle Aklın bittiği yerde iman devreye girer . Allah (c.c) imanda sabit eylesin inşallah cümlemizide .

şimdi sorularınıza gelelim ;

1-Din bir imtihandır. Eğer musibetlerde masumlar harika bir tarzda kurtulsalardı, imtihan sırrı kalmazdı. Herkes ister istemez iman ederdi. Böylece, şeytanla ve nefisle mücahede ve mücadele biter, insanların istidatları ve manevi yetenekleri görülemezdi. insanların mertebesi sabit kalırdı. Ala-yı illiyindeki imam Ali'im (a.s) İmam Hüseyin'im (a.s) ın mertebesi ile Lain yezidin mertebesi aynı kalırdı. Rabbimin Adaletine iman eden bir mümin başına ne tür müsibet gelirse gelsin Hak'tan geldiğini imtihan olduğunu ya bu dünyada günahlarına kefaret yada mertebesinin yükseleceğine iman ettiğinden dünyası kendisine zindan olmaz . İmanı olmayan için ise bir musibet isyan vesilesi olarak hem dünyasını zindan eder hemde ahiretini. Musibeti veren Sabrını da verir yeterki tam teslim olunsun.
Haksızlıklar karşısında masumlar muhteşem bir şekilde kurtulsa ve sadece zalimlere zarar gelse, dünyada imtihan kalmazdı. Adeta gökyüzüne yıldızlarla ''la ilahe illallah'' yazmak gibi olurdu. Herkes ister istemez inanmak zorunda kalırdı.
iman edenler fani ve sıkıntılı hayatlarına bedel, ebedi ve saadetli bir hayatı kazanıyorlar. Elbette bu netice onlar için bir değil, bin rahmettir.Allah (c.c) en büyük musibetleri, en sevgili kulları olan Peygamberlerine velilerine salihlere vermiştir.

2- “Nasıl yaşıyorsanız öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz, öyle de dirilirsiniz.” (Hadis-i Şerif)
Hacı kardeş Allahımın emrettiği farzları yerine getirip haramlardan sakınanlara , Peygamberimin (s.a.a) ahlakı ile ahlaklanan O'nun ahlakı Kur'an Ahlakı Kur'an Ahlakı da Allahımın ahlakıdır Allahın boyasına boyanan ruhunda bedeninin her zerresinde ve yaratılan herşeyde Allahın nakşını görerek Allah'a (c.c) aşık olan onun ilmini hikmetini azametini celal ve cemal sıfatlarını idrak eden ona göre yaşayan bir mümin zaten cennetle müjdeleniyor . (vasıfları fazla açmıyorum ayeti kerimelerle örneklemiyorum konu uzayacak yoksa )

diğer sorularınızıda yanıtlıycam inşallah şu an fazla vaktim yok .

Selam ve dua ile

Resim
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

hacı yazdı:
İmtihana alınırken benim fikrim soruldu mu?.
yoktan yaratılmış birisi için ne nankörce bir soru
düşünün bir dilenciye yoldan geçerken hiç yoktan hiç hakkı yokken 10 lira veriyorsunuz
dilençi peşinizden koşarak gelip neden fikrimi sormadın 20 lira vermedin diye soruyor
ne nankör bir dilençi demezmisiniz
hacı

Mesaj gönderen hacı »

Musa Özateş yazdı:
hacı yazdı:
düşünün bir dilenciye yoldan geçerken hiç yoktan hiç hakkı yokken 10 lira veriyorsunuz
dilençi peşinizden koşarak gelip neden fikrimi sormadın 20 lira vermedin diye soruyor
Cevap verdiğiniz öylenemez.Ama cevap namına yazdığınız şeyler ön kabullerden oluşmakta.Eğer bu ön kabullerin doğruluğunu ispatlarsanız mesele yok.Ama ispatlayamazsanız,tespitleriniz çöpe gider.

1-Yoktan yaratıldığımız ön kabülünü ispat etmeniz gerekiyor.
a-yokluk nedir?
b-Yaratılma nedir?
c-Yoktan var olunur mu?-Bu soru hem madde hemde tanrı için soruluyor-

Örneğiniz mevcut durumu tam olarak yansıtmadığından,yanlış sonuca varıyorsunuz.
Dilenciye para verdiğim malum-Ama tanrının beni yarattığı meçhul...

Bilmem anlatamadım mı?
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

hacı yazdı:
Musa Özateş yazdı:
hacı yazdı:
Cevap verdiğiniz öylenemez.Ama cevap namına yazdığınız şeyler ön kabullerden oluşmakta.Eğer bu ön kabullerin doğruluğunu ispatlarsanız mesele yok.Ama ispatlayamazsanız,tespitleriniz çöpe gider.

1-Yoktan yaratıldığımız ön kabülünü ispat etmeniz gerekiyor.
a-yokluk nedir?
b-Yaratılma nedir?
c-Yoktan var olunur mu?-Bu soru hem madde hemde tanrı için soruluyor-

Örneğiniz mevcut durumu tam olarak yansıtmadığından,yanlış sonuca varıyorsunuz.
Dilenciye para verdiğim malum-Ama tanrının beni yarattığı meçhul...

Bilmem anlatamadım mı?
Yazılanlar ortada abuk subuk demogojik yaklaşacağına sana tavsiye edilldiği gibi forumda tevhid bölümüne girip o sorunu öncelikli olarak çöz
Allaha inanmayan birisiyle Kuran eksikmidir değilmidir yaratılışın felsefesi nedir konularını nasıl tartışabiliriz önce sayıyı öğren işlemlere sonra geçelim yoksa sadece bizim ve kendi vaktini çalmış oluyrsun körler sağırlar durumuna düşeriz
hacı

Mesaj gönderen hacı »

[offtopic]Allaha inanmayan birisiyle Kuran eksikmidir değilmidir yaratılışın felsefesi nedir konularını nasıl tartışabiliriz[/offtopic]

Yani senin söylediklerini anlayabilmem için senin gibi düşünmem! gerekir.Yoksa anlayamm öylemi.

Müslüman olmayanları nasıl ikna etmeyi düşünüyorsun?

Konu mecrasından saptı.Konu başlığı Kuranın eksiksiz oluşuna vurgu yapmak için açılmış.

Oysa Kuranda temel ibadet namazın kaç vakit kılınacağı bile bir problem.Buna rağmen Kuranın eksiksiz olduğunu iddia etmek tutarlı bir sav değil gibi. :roll:
N.K.Caferi

hacı yazdı:[offtopic]Allaha inanmayan birisiyle Kuran eksikmidir değilmidir yaratılışın felsefesi nedir konularını nasıl tartışabiliriz[/offtopic]

Yani senin söylediklerini anlayabilmem için senin gibi düşünmem! gerekir.Yoksa anlayamm öylemi.

Müslüman olmayanları nasıl ikna etmeyi düşünüyorsun?

Konu mecrasından saptı.Konu başlığı Kuranın eksiksiz oluşuna vurgu yapmak için açılmış.

Oysa Kuranda temel ibadet namazın kaç vakit kılınacağı bile bir problem.Buna rağmen Kuranın eksiksiz olduğunu iddia etmek tutarlı bir sav değil gibi. :roll:

Sayın Hacı Bey ;
Allahımın kitabı eksiksizdir sadece bizler kısıtlı akıllarımızla anlamakta güçlük çekiyoruz onun ilmine herkes vakıf olamaz buda beklenemez bu ilim peygamberimize ve Ehli Beytine verilmiştir Ona pak ve masumlardan başkası dokunamaz yani ilmine tam olarak vakıf olamaz ve bizler de onların takipcisiyiz imamlarımızın zamanlarında kendilerine yöneltilen her tür soruları eksiksiz noksansız adeta ilim pınarından akan deryalar gibi yanıtlamışlardır çünkü onlar Nübüvvet Madeninin cevherleridir bu yüzden zikir ehline danışın buyurmuş Cenab-ı Hak o halde uğraşmayın bilmediklerinizi zikir ehline danışın yani onların bıraktığı ilim hazinesine dalın dalın ki gerçeği nurdan deryayı görün ... ayrıca Peygamberleri Cenab-ı Hak Uyarıcı ve rehber olarak göndermiştir çünkü her insanın anlama kapasitesi de aynı değildir bir alimle bir cahil bir değildir. diyorsunuz ki namazın vakti vb hususlarda eksik ... Peygambere inanıyor olsaydınız onun sünnetlerine de inanır teslim olur ve uygulardınız... insanın yaradılışından kıyametin kopacağı ana kadar insanların akıl seviyeleri olsun buda Maddi manevi astroloji tıp aklınıza ne gelirse o alanlardaki gelişmeler akla etki edecek elbetteki ilk anla son an bir olmayacaktır. İslam Son din Kur'an son kitap ve Peygamber (s.a.a) son peygamberdir bu nedenle Allahın kitabında eksik aramayın Peygamberimiz önderimiz ve Kur'an ışığında rehberimizdir . herşey herkesin anlayacağı kadar anlaşılır olabilseydi Peygamberlere ihtiyaç görmezdi Mevlam.. kimsenin biz anlamadık demeye hakkı kalmamıştır... Cenab-ı Hak Adildir Adaletlidir.

Resim
Resim
hacı

Mesaj gönderen hacı »

[offtopic]Sayın Hacı Bey ;
Allahımın kitabı eksiksizdir sadece bizler kısıtlı akıllarımızla anlamakta güçlük çekiyoruz onun ilmine herkes vakıf olamaz buda beklenemez bu ilim peygamberimize ve Ehli Beytine verilmiştir Ona pak ve masumlardan başkası dokunamaz yani ilmine tam olarak vakıf olamaz ve bizler de onların takipcisiyiz[/offtopic]

Peygamber ve ehlibeyt bugün olmadığına göre biz fani kullar Kuranı anlamakta yetersiz kalırız gibi bir sonuç çıkıyor.Bu durumda ''Siz onu(Kuranı) okuyup anlayasınız diye gönderdim'' ayeti gereksiz bir ayetmiş gibi duruyor.Eğer aklımız Kuran'ı okuyup anlamakta yetersiz ve kısıtlı ise bize anlayamayacağımız ayetleri göndermenin bir anlamı olabilir mi?
Allah bu ayetleri anlamamızı istemiş ve bu yüzden bize göndermişse bizim bunları anlammız gerekir.Aksi halde anlamayacak adama ,anlayamayacağı sözleri sarf etmenin bir anlamı yoktur.
O halde Allah kitaplar göndererek biz fani kullarına sınırlı da olsa aklımızla anlayabileceğimiz şeyler söylemiş olmalıdır.Eğer herşeye gücü yeten bir yaratıcı ise bizim anlayabileceğimiz şekilde bize hitap edebilmelidir.Aklımız sınırlı bile olsa bize hitap edebileceği şekilde konuşamıyorsa bu bizim değil onun eksikliği olmaz mı?

“Kuran” sayfasına dön