Kuran Tahrif Edilmemiştir

hacı

Re: Kuran Tahrif Edilmemiştir

Mesaj gönderen hacı »

Bence alevi-sünni-yada caferi-şii-sünni ayrışmasını tartışmanın kimseye faydası yok.Sonuçta ister alevi-şii-caferi vs. olsun ya da sünni olsun hepsi aynı kuranı rehber edinmiş.Sadece bazı konularda yorum farkı var.
Bu başlık Kuranın tahrif edilip edilmediğine ilişkin.
Anladığım kadarı ile ister sünni , ister alevi-şii olsun herkes Kuranın tahrif edilmediği yönünde fikir beyan etmektedir.
Bence aranızda farklı düşünen tek kişi benim.Yoksa yanılıyor muyum?

Bence Kuranın tahrif edilmesi hayli kuvvettli bir ihtimal.

Çünkü Ebubekir ve Osman dönemine ait Kuranların hiç biri yok.Kişilere ait kuran nüshaları ile ayet parçaları yakılmış.

Peygamber soradan yazılan Kuran nüshasını görmediğine göre ,bu nüshayı teyit ettiği de öne sürülümez.

O halde Kuran'ın değişip değişmediği husussunda değiştiği yada değişmediği yönünde kesin bir kanaat bildirilemez.

Olabilir de-olmaya bilir de.
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

hacı yazdı: O halde Kuran'ın değişip değişmediği husussunda değiştiği yada değişmediği yönünde kesin bir kanaat bildirilemez.

Olabilir de-olmaya bilir de.
ehh bu noktada durabilirsen umut var demektir
hacı

Mesaj gönderen hacı »

[offtopic]ehh bu noktada durabilirsen umut var demektir[/offtopic]

Ben ateist olarak zaten bu noktadayım...

Sen inanan biri olarak Kuran değişmiş olabilir de,olmayabilir de...

DİYEBİLİR MİSİN?
Musa Özateş

hacı yazdı:[offtopic]ehh bu noktada durabilirsen umut var demektir[/offtopic]

Ben ateist olarak zaten bu noktadayım...

Sen inanan biri olarak Kuran değişmiş olabilir de,olmayabilir de...

DİYEBİLİR MİSİN?
tabiki bazı değişiklikleri biliyoruz
nüzul sırasının elimizdeki gibi olmadığını
ayetlerin numarası sure numaralarının sonradan eklendiğini
ayetlerin meal ve tefsirinde yapılan kurnazlıkları biliyoruz
ama tüm bunlar dan senin çıkardığın anlamı çıkarmıyoruz
Kuranın orjinal nüzul sırasını ayetlerin gerçek meal ve tefsirini biliyoruz
bunu ilk zamandan bu yana 12 imamlar ve dostları aktardılar ve orjinalleri kütüphanelerimizde vardır
bu nedenle Kuran konusunda sorunumuz yoktur
Maide suresinin son surelerden olmasına karşın elimizdekilerde 5.surede yer alması bir zarar değil bir sınavdır
Sen Kuran ayetlerini tefsirini emevi zihniyeti çarpıtıp sunuyor desen katılırz fikrine ama sen Kuran değişti diyorsun
değişiklikten muradında elimizdeki KUranlara şüphe getirmek şeklinde sunuyorsun
oysa bunda değil sorun
sorun Kuranın yanlış anlaşılmalarında yanlış tefsir edilmesinde nüzulunun yanlış anlaşılmasında
eğer çarpıtmayıp gerçeği bilsen emevi islamına kızarsın Kurana değil ve o zamanda gerçeğin peşine düşürsin
oysa sen tıpkı turan dursunlar ilhan arseller mantığıyla hareket edip emevi islamını gerçek islam kabul edip onların çelişkilerini öne sürüp islama saldırıyorsun oysa onların çelişkisi islamı bağlamıyor
çoğunuz bunu anlamadağı için islamdan uzaklaşıyorsunuz
hacı

Mesaj gönderen hacı »

[offtopic]sorun Kuranın yanlış anlaşılmalarında yanlış tefsir edilmesinde nüzulunun yanlış anlaşılmasında
eğer çarpıtmayıp gerçeği bilsen emevi islamına kızarsın Kurana değil ...[/offtopic]

O halde netice itibarı ile ister şii-caferi , ister ehli sünnet olsun aynı Kuran'a göre hareket ettiklerini varsayabiliriz.Aralarında yorum farkları olabilir.
Dolayısıyla bir ateistin Kuran ayetlerini ele alarak eleştirmesi sonucu,şia ile ehli sünnet mensupları kendi itikatlarınca cevaplayabilirler.Benim eleştirdiğim noktaların emevi-vahabi vs.ile ilgisi yok.Direkt olarak ayetin günümüz türkçesindeki mealini alarak,bunun üzerinden eleştirimi yapıyorum.
Özellikle bilimsel konular,mucizelere ilişkin ayetler ile toplumsal yaşama ait ayetlerin eleştirisi benim açımdan daha önemli.Bununda emevi yada abbasilerle bir ilgisi yok.
Örneğin ayette''yıldızları şeytan taşlamakta kullanıldığı'' söyleniyorsa ben bunu eleştiririm.Ve bu eleştirinin herhang bir mezhep vs.ile ilgisi yok.Hedefim direk olarak Kuran ayetinin bilime aykırı olduğu,ve yanlış bir bilgi içerdiğini ortaya koymaktır.
Dolayısı ile bana yönelttiğiniz eleştiriyi doğru ve tutarlı bir eleştiri olarak göremiyorum.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

hacı yazdı: Dolayısı ile bana yönelttiğiniz eleştiriyi doğru ve tutarlı bir eleştiri olarak göremiyorum.
KUranı meailiyle anlamaya çalışman ilk hatandır gerisi zaten hata olur
onca hadis ilmi onca arap edebiyatı onca tefsir ilimleri sana göre boş iş
al eline kitabı türkçe yarım yamalak bir meal
eleştiri üzerine eleştiri zaten kitaba baştan inancında yok
eee sonuçta ne bekliyorsun
biz sana nasıl yardımcı olalımki?
hacı

Mesaj gönderen hacı »

[offtopic]KUranı meailiyle anlamaya çalışman ilk hatandır gerisi zaten hata olur[/offtopic]

Bundan çıkan mantıki sonuç şudur.
Türkiye'deki müslümanların % 97si Kuranı anlayamaz.Çünkü arapça bilmiyorlar.
Aynı şey arapça bilmeyen diğer müslümanlar için de geçerli olur.
Demek ki bu durumda ''onu apaçık okuyup anlayasınız diye gönderdim'' ayeti hikaye.

[offtopic]onca hadis ilmi onca arap edebiyatı onca tefsir ilimleri sana göre boş iş[/offtopic]

Onları okumadığımızı söylemedik.Hatta allame'nin ilk dokuz cildi de internet aleminden bulunup okunabiliyor.(Mizan)
Benim verdiğim ayetlerin hangisini tefsir-hadis vs. açısından irdelediniz ki?

Yukarıda örneğini verdim.Buyur ayeti al,önüne de istediğin tefsiri al ayeti yorumla...

İman ettiğin kutsal kitapta ''Yıldızları şeytan taşlamak için'' kullanıldığı yazıyor.

Bakalım seni hangi tefsir kurtaracak. :oops:
Musa Özateş

hacı yazdı:
Yukarıda örneğini verdim.Buyur ayeti al,önüne de istediğin tefsiri al ayeti yorumla...

İman ettiğin kutsal kitapta ''Yıldızları şeytan taşlamak için'' kullanıldığı yazıyor.

Bakalım seni hangi tefsir kurtaracak. :oops:
inkarcıların karakteristlik özelliği daldan dala atlamalarıdır itiraz ettikleri konu hiç bitmez ve asla teslim olmazlar
bir ayeti açıkla öbürünü sorun ederler
senin sorunun okumamak değilki mizanı değil önüne Peygamber gelip anlatsa yine faydasız sorunun akli değil kalbidir
bu nedenle itirazın sadece azabını artırıcı etki yapar
pozisyonunu düşün ve belki Allah vardır Kuran haktır diye düşünerek dua et yardım iste burada cedelleşerek birşey elde edemezsin ama dua ederek bireyletr elde edebilirsin
bizim sana iman verecek gücümüz yok ama dua ile bu olabilir burada kaybedeceğin zamanı dua ederek iman dileyerek Aharca her ne istiyorsan da Allahtan iste Ondan ümidini kesme bile bile azabını artırma
unutma cehenneme ancak ısrarla inkar edenler gidecek
hacı

Mesaj gönderen hacı »

[offtopic]senin sorunun okumamak değilki mizanı değil önüne Peygamber gelip anlatsa yine faydasız sorunun akli değil kalbidir[/offtopic]

Ben sorunun tamamen akli olduğu kanaatindeyim.Bu konuda kalbin bir fonksiyonu yok.Kalp bir pompadır.Başka bir işlevi yoktur.Ama Kuran 6.yüzyıl insanlarının yanlış bir inanışını olduğu gibi alarak kalbi aklın ve anlamanın merkezi gibi görme yanlışına düşüyor.

Başka bir iletimde duanın gereksizliğine kısaca değindim.

Cehennem korkutmaları da bana sökmez.Çocukları kandırmaya yarayabilir. :lol:
Musa Özateş

hacı yazdı:[offtopic]senin sorunun okumamak değilki mizanı değil önüne Peygamber gelip anlatsa yine faydasız sorunun akli değil kalbidir[/offtopic]

Ben sorunun tamamen akli olduğu kanaatindeyim.Bu konuda kalbin bir fonksiyonu yok.Kalp bir pompadır.Başka bir işlevi yoktur.Ama Kuran 6.yüzyıl insanlarının yanlış bir inanışını olduğu gibi alarak kalbi aklın ve anlamanın merkezi gibi görme yanlışına düşüyor.

Başka bir iletimde duanın gereksizliğine kısaca değindim.

Cehennem korkutmaları da bana sökmez.Çocukları kandırmaya yarayabilir. :lol:
bahsettiğimiz kalp göğsündeki değil ama bunuda anlatmak zor
varlığına inanmadığın şeyden neden korkasınki
biz sadece uyarıyoruz ister kork ister korkma
özgür iraden var
zaten iblisin en büyük hilesi kendisinin olmadığına inanılmasıdır

“Kuran” sayfasına dön