Kuranin Tevili Hakkinda (HAKKULLAH)

PIRCAFERI

Kuranin Tevili Hakkinda (HAKKULLAH)

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

Ali Bulaç 2- Şu halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.

Diyanet Vakfı 2. Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes.

Edip Yüksel 2. Öyleyse Rabbin için namaz kıl ve kendini ada/yönel.

Süleyman Ateş 2. Öyleyse Rabbin için namaz kıl ve nahret (kurban kes veya ellerini boğazına kadar kaldırıp tekbir al).

Yaşar Nuri Öztürk 2 O halde, sen de Rabbin için namaz kıl/dua et ve göğsünü gererek dimdik dur/sağ elini sol elinin üzerine koyup kıyam et/namazı vakti girer girmez kıl/kavrayışını bilgi ile derinleştir/eti yenecek hayvan kes!
36 kelime digeri 9 kelime.

Goruldugu gibi kurandaki cevirimlerde biri namaz kil derken oburu kulluk et diyor digeride digerkilerin tam zittina 36 kelimelik bir yorum getirtiyor digerkiler sadece 9 kelimelik bir yorum getirirken cok ilgin cok ilginc . Simdi ben bunlari bana kizasiniz diye getirmedim neler oluyor diye gosteriyorum .

Edip Yüksel 9:19 Hacılara su verme ve Kutsal Mescid'i ziyarete hazır bulundurma işini, Allah'a ve ahiret gününe inanma, namazı gözetme, zekat verme ve Allah yolunda cihat etme ile bir mi tutuyorsunuz?

Diyanet Vakfı 19. (Ey müşrikler!) Siz hacılara su vermeyi ve Mescid-i Haram'ı onarmayı, Allah'a ve ahiret gününe iman edip de Allah yolunda cihad edenlerin imanı ile bir mi tutuyorsunuz?

Ha burdada birinde namazi gozetme derken digerkisinde iman edip diyor simdi namazlan iman etme ayni seymidir ? yani namazla iman arasinda buyuk fark vardir nasil boyle bir ayricaliga dusulmustur ?

Diyanet Vakfı 84. Onlardan ölmüş olan hiçbirine asla namaz kılma; onun kabri başında da durma! Çünkü onlar, Allah ve Resûlünü inkâr ettiler ve fâsık olarak öldüler.

Yaşar Nuri Öztürk 84 Onlardan ölen biri üzerine asla dua etme; böyle birinin mezarı başında da durma. Bunlar Allah'a ve resulüne nankörlük ettiler ve yoldan sapmış olarak ölüp gittiler.

Cok ilginc biri namaz kila diye yorumlamis oburu dua etme diye yorumlamis ?? Simdi dua ilen namaz ayni seymi diyecem bizim bildigimiz arasinda ucurum kadar fark vardir yoksa bunlar bilincli yapilan seylermidir cunku namaz kelimeleri kuranda gittikce cogalmaya baslamistir .

Elmalılı Hamdi Yazır 87-Andolsun ki, sana namazlarda tekrarlanan yedi ayeti = Fatiha'yı ve Yüce Kur'an'ı verdik.
Diyanet Vakfı 87. Andolsun ki, biz sana tekrarlanan yedi âyeti ve yüce Kur'an'ı verdik.

Evet gene ayni bildigimiz su ayete bile namazi koymuslar . Simdi hakkatten fatiha sadece namazlardami tekrarlaniyorda sadece namazdaymis gibi carptirilarak yansitiliyor ki oburu namazdan bile bahsetmiyor kim bu insanlar ??????

Edip Yüksel 79. Fazladan bir kredi olarak geceleyin meditasyonda bulun ki Rabbin seni onurlu bir makama yükseltsin

Elmalılı Hamdi Yazır 79-Gecenin bir bölümünde de sana mahsus fazla bir namaz olarak uykudan kalk. Kur'an ile teheccüd kıl; yakındır ki Rabbin seni övgüye değer bir makarna ulaştıra.

Yaşar Nuri Öztürk 79 Sana özgü bir davranış olarak, gecenin bir kısmında, o Kur'an'la meşgul olmak üzere uyanık oluykudan uyan. Böylece Rabbinin seni övgüye layık bir konuma ulaştırması umulur.

Hayret yav biri meditasyon demis , biri namaz demis oteki kuranla meskul ol demis simdi ucurum kadar aralarinda anlam farki olan kelimeler bunlar Namaz her anlamami giriyor yoksa diger kelimlermi her anlama giriyor anlamadim ??

Süleyman Ateş 83. Biz İsrail oğullarından şöyle söz almıştık: "Allah'tan başkasına kulluk

Yaşar Nuri Öztürk 83 İsrailoğullarından şöyle bir söz de almıştık: Allah'tan başkasına ibadet

Ha burda biri kulluk et diyor oburu ibadet et diyor , Kullukla ibadet ayni seylermi ???

Elmalılı Hamdi Yazır 138-Sen Allah'ın boyasına bak! (Vaftiz de ne ki!) Kim Allah'tan daha güzel boya vurabilir? İşte biz O'na ibadet edenleriz!

Diyanet Vakfı 138. Allah'ın (verdiği) rengiyle boyandık. Allah'tan daha güzel rengi kim verebilir? Biz ancak O'na kulluk ederiz (deyin).

Gene bir yerde kulluk bir yerde ibadet deniyor . Birde allahin boyasina bulanmak nasil oluyor cok ilginc bir yorum ??????????

Ali Bulaç 152- Öyleyse (yalnızca) Beni anın, Ben de sizi anayım; ve (yalnızca) Bana şükredin ve (sakın) nankörlük etmeyin.
Diyanet Vakfı 152. Öyle ise siz beni (ibadetle) anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin; sakın bana nankörlük etmeyin!

Ha burdada anmaklan ibadet bir tutulmus obur yerdede kulluklan ibadet bir tutulmustu !!!!!

Edip Yüksel 2:196 Hac ve umreyi Allah için tamamlayın. Engellenirseniz kolayınıza gelen bir kurban gönderin. Kurban, yerine ulaşıncaya kadar başınızı tıraş etmeyin; ancak hasta olan veya başından bir rahatsızlığı bulunanlar, oruç, sadaka veya herhangi bir ibadetle fidye vermeli.

Diyanet Vakfı 196. Haccı ve umreyi Allah için tam yapın. Eğer (bunlardan) alıkonursanız kolayınıza gelen kurbanı gönderin. Kurban, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. Sizden her kim hasta olursa yahut başından bir rahatsızlığı varsa, oruç veya sadaka veya kurban olmak üzere fidye gerekir.

Ne alaka bende anlamadim ibadetle fidye veriniz diyor oburude kurban keserek . ha simdide ibadet le kurban bir oldu ?????????/

Ali Bulaç 43- 'Meryem, Rabbine gönülden itaatte bulun, secde et ve rüku edenlerle birlikte rüku et.'
Diyanet Vakfı 43. Ey Meryem! Rabbine ibadet et; secdeye kapan, (O'nun huzurunda) eğilenlerle beraber sen de eğil.
Edip Yüksel 3:43 "Meryem, Rabbine teslim ol, secdeye kapan, eğilenlerle birlikte eğil."
Elmalılı Hamdi Yazır 43-Ey Meryem, Rabbine divan dur, secdeye kapan ve rüku edenlerle birlikte rüku et!"
Süleyman Ateş 43. Ey Meryem, Rabbine divan dur, secde et ve (O'nun huzurunda) eğilenlerle beraber eğil!
Yaşar Nuri Öztürk 43 "Ey Meryem, Rabbinin huzurunda saygıyla el bağla. Secdeye kapan ve rükû edenlerle birlikte rükû et!"

Evet burda goruldugu gibi gonulden itat , ibadet ,teslim olma divana durma ,saygiyla el baglama bu 4 u ayni anlama geliyormus .

Yaşar Nuri Öztürk 146 Ancak tövbe edip hallerini düzelterek Allah'a yapışan ve dinlerini samimiyetle Allah'a özgüleyenler müstesnadır.

Süleyman Ateş 146. Ancak tevbe edenler, uslananlar, Allah'a yapışanlar ve dinlerini sırf Allah için yapanlar (yalnız O'na tapanlar), işte onlar mü'minlerle beraberdir

Edip Yüksel 4:146 Ancak tevbe eden, durumunu düzelten, Allah'a sarılan ve dinlerini sadece Allah'a ait kılanlar başka

Diyanet Vakfı 146. Ancak tevbe edip hallerini düzeltenler, Allah'a sımsıkı sarılıp dinlerini (ibadetlerini) yalnız onun için yapanlar başkadır.

Cok ilginc Ozgulemek , tapmak , kilmak(yani namaz) , ve ibadet evet bu 4 u ayni anlama geliyor demek ??????

Süleyman Ateş 2. Ey inananlar, ne Allah'ın işaretlerine,
Yaşar Nuri Öztürk 2 Ey iman edenler! Allah'ın ibadet,

Yav isaretle ibadet arasinda bayagi buyuk fark var namaz da acaba dogru yorumlaniyormu ????

Elmalılı Hamdi Yazır 162-De ki: "Benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm kesinlikle hep o alemlerin Rabbı olan Allah içindir.

Diyanet Vakfı 162. De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.

Ibadetle kurban gene bir oldu . O zaman biz kuranda gecen ibadetleri belkim kurban olarakta algilaya biliriz ????????

Diyanet Vakfı 142. (Bana ibadet etmesi için) Musa'ya otuz gece vade verdik

Yaşar Nuri Öztürk 142 Mûsa ile otuz gece için vaatleştik.

Birinde ibadet geciyor digerinde ibadet kelimesi bile gecmiyor , neye gore ibadet koyuyorlar buna ????????

Diyanet Vakfı 155. Musa tayin ettiğimiz vakitte kavminden yetmiş adam seçti. (oyle bir kelime yok )
Süleyman Ateş 155. (Allah, Musa'ya kırk gece ibadetten sonra buluşma va'detmiş ve kavminden yetmiş kişiyi de seçip o huzura getirmesini emretmişti).

Gene ayni mevzu birinde ibadet otekinde eser yok .

Genelleme soyle ayetlere baktigimizda , kurban , ibadet , tapinma , namaz , saygidan el baglama , kilma , kuran okuma , meditasyon , bunlarin hepsi manada ayni sey yerine gecmektedir yani namaz gordugun yerde namaz algilamak dogru olmaz ibadet diye biliriz cunku denmis zaten .

Kurban yerindekine , ibadet diye biliriz cunku denmis bilem .

Ha biz bu intizalden yol alirsak alevilerin ibadeti makbuldur kuran isiginda namaz ibadeti mana etmektir fakat yorumcularin bulunduklari kendi toplum cikarlari cercevesinde oyle yazmaya mecbur kalmis ve birakilmistir . Erkekse onu oyle cevirmesin hayati soz konusu mevzusu durumuna sokulmustur karekterlet baski siddet diyelim Allah .

Lutfen daha anlayisli ve delileri goz onunde bulundurarark degerlendiriniz . kimseyi yolundan cevirmeye degil. Bizede Hak vermenizi isterim .

Saygilar
En son PIRCAFERI tarafından 23 Mar 2011, 12:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Big Boss

Re: Kuranin Tevili Hakkinda (HAKKULLAH)

Mesaj gönderen Big Boss »

PIRCAFERI yazdı:
Lutfen daha anlayisli ve delileri goz onunde bulundurarark degerlendiriniz . kimseyi yolundan cevirmeye degil. Bizede Hak vermenizi isterim .

Saygilar

Ne anlayışı kardeşim sen bize sünnilerin kendi tartışmalarını çözmemizi bekliyorsun bize ne onların tartışmasından
Biz Kuran ve Ehli Beyte inanıyoruz
12 imamlar ne diyorsa ona inanıyoruz
sen bu ayetlerin tefsirleri için 12 imamlara onların kaynaklarına müracat etsene aleviysen tabi
yok sünniysen aranızdaki tartışmaları kendi aranızda çözün
PIRCAFERI

Ne anlayışı kardeşim sen bize sünnilerin kendi tartışmalarını çözmemizi bekliyorsun bize ne onların tartışmasından
sen bu ayetlerin tefsirleri için 12 imamlara onların kaynaklarına müracat etsene aleviysen tabi

Sevgili kardesim o zaman bana kendi tevsirinizi yazan kurani nereden download edip yukleye bilirim okumak istiyorum eger burdaki saydigim tevsircilerin yorumlari sizi irgalamiyorsa .
Kullanıcı avatarı
Big Boss

Mesaj gönderen Big Boss »

PIRCAFERI yazdı:

Sevgili kardesim o zaman bana kendi tevsirinizi yazan kurani nereden download edip yukleye bilirim okumak istiyorum eger burdaki saydigim tevsircilerin yorumlari sizi irgalamiyorsa .

bizim linklerden islamkütüphanesine gir orada tefsiri mizan diye 12 imamlara göre yazılmış şu an galiba 14 cilt çıkmış tefsiri indirip inceleyin bakın hangi ayeti 12 imam nasıl anlatmış
PIRCAFERI

bizim linklerden islamkütüphanesine gir orada tefsiri mizan diye 12 imamlara göre yazılmış şu an galiba 14 cilt çıkmış tefsiri indirip inceleyin bakın hangi ayeti 12 imam nasıl anlatmış

Eyvallah firsat buldukca bakicam inceliyecem . Fakat bir lokma baktim ama hz ali ilen olan yerlere ayetlere hz alinin adi eklenmemis . Bu acidan ele alirsam diger yorumcularin getirdiklerinden pek farkli bir yapisi yok .

Bende sizdeki kuranda hz ali ve 12 imamin adlarini koydunuz sandim .
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

PIRCAFERI yazdı:

Eyvallah firsat buldukca bakicam inceliyecem . Fakat bir lokma baktim ama hz ali ilen olan yerlere ayetlere hz alinin adi eklenmemis . Bu acidan ele alirsam diger yorumcularin getirdiklerinden pek farkli bir yapisi yok .

Bende sizdeki kuranda hz ali ve 12 imamin adlarini koydunuz sandim .
şu farkı bilmen gerekir
Hz.Alinin adının Kuranda Ali diye yada hasan hüseyin diye arama bulamazsın ama 300 ayet onlarla ilgilidir onların hayatından parçalar anlatılır
o tefsirde o ayetlerin kimlerle ilgili olduğu anlatılıyor şura 23 te yakınlarımı sevin der peygamberimizin hadiside yakınların Alidir hasandır vs vs dir der işte böyle
biraz azbuçuk saksıyı çalıtırırsan Kuranda Hz.Ali ve ehli beytle ilgili bir çok ayet olduğunu anlarsın görürsün de KURANDAN ALİ ÇIKARILMIŞTIR EKSİKTİR DİYEN SAHTEKAR BEKTAŞİLERDEN KURTULURSUN
PIRCAFERI

alone_man yazdı:KURANDAN ALİ ÇIKARILMIŞTIR EKSİKTİR DİYEN SAHTEKAR BEKTAŞİLERDEN KURTULURSUN
Patron

Eger bunu diyenler sahtekar bektasilerse , o zaman sizin cemaat bektasimidir ?

El-Kafide ki bir hadiste İmam cafer efendimizin :
soyumuzdan olan el-kaim gelince size kuranıda getirecektir.O zaman bizim isimlerimizi göreceksiniz.

Bektasiler sizi gidi sizi :D

Dedi ki:Bu bir yoldur bana doğru gelir sağlamdır.”

Dedi ki:Bu Ali’nin yoludur ve sağlamdır.

Hişam bin Hakem, İmam Caferi Sâdık aleyhisselam’dan rivayet eder ki o şöyle buyurdu:

“Haza siratu Aliyyin Mustaqim.”Bu Ali’nin yoludur ve sağlamdır.

kaynak Eyyaşi kendi tefsirinde,yine S.Haşim Behrani El Burhan c2 sf 344 de, S. Şerefüddin el Esterâbâdi “Tevil ul Ayat iz Zahire”c1 sf 247 ve 248’de,Meclisi Bihar ul Envar c 35 sf 59,363 ve 372’de ve yine c24 sf 15de, aynı şekilde Ş.Huveyzi “Nur us Seqeleyn” c3 sf 15’de...ve diğer birçok eserde ki adını zikrettiğimiz taktirde konu uzar gider.

Allahım! Bana son insanlardan birini doğru dil olarak karar kıl

“Onlara kendi rahmetimizden bahşettik ve onlara doğru dil olarak Ali’yi karar kıldık.”

“Bazı peygamberleri kendine dost olarak seçtin.Senden son insanlardan birini doğru dil olarak istedi de sen de icabet ettin ve doğru dil olarak ona Ali’yi karar kıldın.”(3)

Bu manayı içeren hadisler için bkz.Bihar ul Envar c12 sf 68,ve sf 93 ve c 35 sf 59,c 36 sf 57 ve 59.

Meryem suresi 50. ayet :

Ve vehebna lehum min rahmetina veceelna lehum lisane sidqin Aliyyâ
“Onlara kendi rahmetimizden bahşettik ve onlara doğru dil olarak Ali’yi karar kıldık.”

Zuhruf suresi 4. ayet :

Ve innahu fi ummil kitabi ledeyna le Aliyyun Hakim
“Şüphesiz o ,kitabın özünde bizim yanımızda Ali’dir ve hikmet sahibidir.”

Rivayetlere göre adı geçen Ali, Hz.Ali'dir.İşte bazı kaynaklar:

Tevil ul âyat iz Zahire c1 sf 552 ve sonrası
Bihar ul Envar c 23 sf 210,c 24 sf 12 c 35 sf 372 ve 373 ve c 92 sf 229

“...Ey o ki Allah onu muhkem ayetlerinde zikretmiş ve demiştir ki: Şüphesiz o kitabın özünde bizim yanımızda Ali’dir ve hikmet sahibidir.”(2)

“Ey kitabın özünde Allahın katında Ali ve hikmet sahibi olanın oğlu!”(1)

“...Ey o ki Allah onu muhkem ayetlerinde zikretmiş ve demiştir ki: Şüphesiz o kitabın özünde bizim yanımızda Ali’dir ve hikmet sahibidir.”(2)

Senin demenle eger bunu idda edenler bektasi ise Bu kaynaklar sizin en buyuk ve en dogru bilinen alimleriniz iletmistir simdi siz bektasimisiniz ??????????

“Kuran” sayfasına dön