Kur'an'da NESİH ve MENSUH Meselesi-1-

ali muhsin

Re: Kur'an'da NESİH ve MENSUH Meselesi-1-

Mesaj gönderen ali muhsin »

hacı yazdı:Her kes ayetleri kafasına göre yorumladığına göre bunu birde ben deneyeyim
Ehlen ve sehlen.
Haci efendi

Herkes ( anlamayan birinin) Ayteleri kafasina göre yorumlamaya hakki yoktur ! Heleki sizin gibi Islam Düsmanlari Din Düsmanlari asla ! Bizleri Talibanlarla Selefilerlede karistirmamanizi öneririm ..Kurani kerimi yorumlamak bilmeyen bir kisiye düsmez . Örnegin Bir oto tamircisi Doktorum deyip doktorluk yapamaz ! Sizde is olsun torba dolsun diye Kurani kerimin ayetlerini kafaniza ve zevkinize göre yorumlamaya hakkiniz yoktur ! Alay edecekseniz bura size göre bir yer degil !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
hacı

Mesaj gönderen hacı »

Sayın Ali Muhsin.

Maksadım alay etmek değildir.

Ancak sizler savunduğunuz yolu doğru kabul ediyorsanız,bu yolu savunmakta zor olmasa gerek.Bu durumda benim gibi bir ateist'e cevap vermek sizler için basit bir mesele olsa gerektir, diye düşünüyorum.

Yanılıyor muyum?

Bu merkezden yola çıkarak yukarıda verdiğim ayetleri sizde kendi meşrebinize göre yorumlarmısınız?

Allah önce on katı düşmanı yenebileceklerini söylerken,hemen sonraki ayette bunu neden iki katna düşürmüş?
Benim yorumumu beğenmediğinize göre siz kendi düşüncenizi açıklar mısınız?
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

hacı yazdı:Ancak sizler savunduğunuz yolu doğru kabul ediyorsanız,bu yolu savunmakta zor olmasa gerek.Bu durumda benim gibi bir ateist'e cevap vermek sizler için basit bir mesele olsa gerektir, diye düşünüyorum.
Ya arkadaş ateistte olsan tutarlı olmalısın dürüst olmalısın ateist olmak bunlara engel değil bunlar insanın özünde olan şeylerdir
mademki ateistsin bizimle bu konu tartış sanan ne mensuh nesih Kuran fıkıhtan
madem ateistsin forumda tevhid bölümüne girip bizi ateist yapmaya uğraş bunu başarırsan diğer sorunları konuşmana bile gerek kalmaz yöntemin başlangıcın yanlış biraz akıllı olsan daha başarılşı olursun
ali muhsin

"Haci "

daha evelki yazimdada yazmistim Kurani yorumlamak Bazilarinin ( Kurani bilmeyen anlamayan ) kisilerin haddi degildir .Siz sadece kendi görüsünüzü ön plana cikararak ancak görmek istediginizi görmek , duymak istediginizi duymak, anlamak istediginizi anlama pesindesiniz ! amaciniz bellidir ! Ateist olan biri ancak bilmedigi birseya saldirir ! buraya tekrar yaziyorum Nik adi "Haci " olupta görüsü Ateist olan biri ancak Dinle alay eden kisidir ..Ateist olan biri Haci olurmu ? Siz buraya Tartismaya degil adeta icinzdeki Din Düsmanligini buraya kusmak icin girmissiniz ! oysaki Forumumuzda yeteri kadar Delill ispat dururken siz Sahsi görüslerinizle Polemik cikarmaya yetlenmissiniz !
------
hacı

Mesaj gönderen hacı »

[offtopic]Siz buraya Tartismaya degil adeta icinzdeki Din Düsmanligini buraya kusmak icin girmissiniz ! oysaki Forumumuzda yeteri kadar Delill ispat dururken siz Sahsi görüslerinizle Polemik cikarmaya yetlenmissiniz ![/offtopic]

Akıl istememiştim oysa...

Yinede sorayım,fikrin var mı?

Varsa fikrin bu iki ayet arasındaki hüküm farkını nasıl açıklıyorsun?

Allah ayetin birinde on kat düşmanı yenersin diyor,hemen arkasından gelen ayettede hayır iki katı düşmanı yenersin diyor.Burada nesh yoktur diyemezsin.Çünkü hüküm farklı...

O halde müslümanım diyen kişi bu farkın nedenlerini,nasılını,niçinini açıklaya bilmeli...
ali muhsin

Arkadasim

yine yaziyorum Kurani herkes kendi kafasina ve zevkine göre yorumlayamaz,sana cevap veren kisi olsa dahi yine sen verilen cevablara Süpheyle yaklasirsin .Soru soran kisi Samimi olur ama ben o samimiyetligi sende göremiyorum ! Sen burda sadece kendi görüslerini, kendi fikrini ön plana cikararak hareket edip galibiyet elde etmeyi amacliyorsun ! Ateist oldugunu sende yazdin,inanip inanmamak senin sorunundur kimse kimseyi zorlayamaz ! Örnegin bir Alim Duvara karsi konusursa o duvari ikna edermi ? sonucta Duvar duvardir,yapisi cimento ve betontur degilmi ....
------
hacı

Mesaj gönderen hacı »

[offtopic]Örnegin bir Alim Duvara karsi konusursa o duvari ikna edermi ? sonucta Duvar duvardir,yapisi cimento ve betontur degilmi ....[/offtopic]

Kaçamak değil,ciddiye alınacak şeyler yaz ki bende seni ciddiye alayım.Sen konuşan,fikir beyan eden duvar gördün mü?
Senin beyninde atom ve elektronlardan oluşmuş.Akıl denen yetinin kaynağı.Şimdi o kaynağa dayanarak öyle makul şeyler söyleki,inanmayanlara ibret olsun.Ama ben daha senden akıllı olup olmadığını gösterecek,dşe dokunur bir açıklama görmedim.Anlatsamda anlamazsın modunda devam ediyorsun.Bildiğin neyse konuş,cevabını al.
ali muhsin

Haci efendi
öncelikle nik adinla görüsün celiskili oldugu gibi düsüncenizdede bozukluk oldugunu görüyorum.Ateist oldugunuz halde Nik adinizi " Haci " koymakla zeten ne yapmak istediginizde ortaya cikiyor ! Samimi olan kisilerle ancak tartisilir .sizin amacinizin ne oldugunu biliyoruz ,onca Siteler arasinda burda bizimle vakit harcamaniz ve Polemikler cikarmaniz bile tesadüf degildir ! Betonlardan örnek vermistim yani demek istedigim Betonlasmis kisilerle ne konusulursa faydasizdir demeye getirdim .Siz Soru sorumuyor adeta icinizdeki Din Düsmanligini ortaya sunuyorsunuz . Arkadaslarin örnek getirdikleri Forum basliklarina vede tavsiyelerini hice sayarak adeta kendi borunuzu öttürmeye calisiyorsunuz ..Ben sizi Samimi bulmadigim gibi sizinlede bu konularda tartismak istemem ,sünki yaklasiminiz samimi olmadigi gibi Düsmancadir ! kendinizi kandiriyorsunuz bari Ateist Görüsünüzle Toplumu kandirmayin ! Size anlayacaginiz sekilde deliller sunulsa dahi Siz yine inat eder kendi bildiginizi okumaya devam edersiniz ..dedik ya Duvar anlamaz sonucta duvardir ,Bazi insalarin beyinide Betonlasmis olacakki anlamakta güclük cekiyorlar ne yazikki !
------
hacı

Mesaj gönderen hacı »

Anlaşılan ali muhsin efendiden bilgi namına bir şey alamayacağız.Bari gölge etmesenizde fikri olanlarla tartışsak.
Soru ortada.
-Tanrı sözünde değişme olmaz diye bir ayet var.
-Biz bir ayetin hükmünü kaldırır yada değiştirirsek daha hayırlısını getiririz diye de ayet var.
Bir kere bu iki ayetin varlığı bile başlı başına bir çelişki değilde nedir?
-Kuranda ''Biz onu(Kuran'ı) okuyup anlayasınız diye gönderdik'' diyor tanrı.Ama başka bir ayettede Bazı ayetlerin muhkem,bazılarının da müteşabih olabileceğini de söylüyor.
Eee şimdi oldu mu?
Hem anlamamız için apaçık-hem de anlamamamız için müteşabih... bu nasıl oluyor alın size koca bir çelişki daha..

Fikri olan var mı?
Yada Kuranda nesh olmadığını ,kuranın apaçık olduğunu düşünen-savunan arkadaşlar bu ayetleri yorumlayabilir mi?
ali muhsin

Haci Bey ..

Herkes kendi kapasitesine göre cevap verebilir , size bazi basliklarda cevap veriliyor , Siz ise israr ediyorsunuz .siz Kurani Ögrenmek icin degil, Allaha karsi Kuran okuyup isyan edip Düsmanca tavirlar sergilemeye devam ediyorsunuz .Kurani sadece okumak degil anlamak önemlidir ,Siz sadece okuyup kendi görüsünüzü savunmaktasiniz.Size bazi Basliklarda Cevaplar ve sorular yöneliyor ama siz halen kendi bildiginizi okumakta israrcisiniz , bu halde sizinle neyi tartisabiliriz ?
------

“Kuran” sayfasına dön