Kur'an-ı Kerim Evrensel Bir Kitaptır

Kullanıcı avatarı
AlevîGenç

Mesaj gönderen AlevîGenç »

Kur'an-ı Kerim'in açıklamaları, Arap ümmeti gibi bir ümmete veya müslümanları gibi taifelerden bir taifeye (özel bir gruba) ait değildir. Müslümanları olduğu gibi İslâm dışı taifeleri de muhatap alıyor. Zira Kur'an-ı Kerim kafir, müşrik, ehl-i kitap, Yahudi, Beni İsrail ve Hıristiyan gibi kavimleri de bir çok kere muhatap alarak bu taifelerden her biriyle ihticac ve istidlalde bulunmuş ve onları hak yola davet etmiştir.

Ayrıca Kur'an-ı Kerim, bu taifeleri hakka davet ederken, hiç bir zaman onları Arap olarak muhatap almıyor. Nitekim müşrikler (putperestler) hakkında şöyle diyor:

Eğer tövbe ederek, namaz kılıp zekat verirlerse sizin din kardeşlerinizdir.[1]

Ehl-i kitap sayılan Yahudi, Hıristiyan ve Mecusiler hakkında şöyle buyuruyor:

Ey kitap ehli, gelin, aramızda eşit olan tek söze! Ancak Allah'a kulluk edelim. O'na hiç bir şeyi eş ve ortak tutmayalım. Allah'ı bırakıp da bazılarımız, bazılarımızı Rab edinmeyelim.[2]

Görüldüğü gibi asla: Ey Arap müşrikleri veya Arap soyundan olan ehl-i kitap diye hitap edilmiyor. Gerçi İslâm'ın halen Arap yarımadasından dışarıya yayılmadığı ilk dönemlerde tabii olarak Kur'an'ın bu genel hitapları, sadece Arap ümmetine sunuluyordu. Fakat İslâm'ın Arap yarımadasının dışına nüfuz ettiği hicretin 6. yılından itibaren, böyle bir ihtisası gerektirecek herhangi bir sebep artık kalmamıştı.

Yukarıdaki değindiğimiz ayetlerden başka, umumi davet edici diğer bazı ayetler de vardır. Misal olarak şu ayeti kerime:

De ki, Allah benimle sizin aranızda şahittir. Ve bana bu Kur'an, sizi ve bunun ulaştığı herkesi korkutmam için vahyedildi.[3]

Ve şu ayet-i kerime:

Kur'an evrende bulunan herkese bir hatırlatmadan başka bir şey değildir.[4]

Ve şu ayet-i kerime:
Şüphe yok ki, bu ayet en büyük ayetlerden biridir. Ve korkutucudur insanları.[5]

Tarihi açıdan da Asr-ı Saadette putperest, Yahudi ve Hıristiyan gibi muhtelif dinlere mensup olanların ve ayrıca Selman-ı Farisi, Suheyb-i Rumi ve Bilal-i Habeşi gibi çeşitli ümmetlere mensup olanların Müslüman oldukları ispat olunmuştur.

--------------------------------------------------------------------------------

[1] -Tevbe/11.

[2]

[3] -En'am/19.

[4] - Sad/87.

[5] - Müdessir/35-36 -Al-i İmran/64.
Muhammedî
Çocuklarla oynarken paylaşamazdık Ali rolünü Ali güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar kahraman
hacı

Re: Kur'an-ı Kerim Evrensel Bir Kitaptır

Mesaj gönderen hacı »

Elmalılı Orj. İşte bu da bizim indirdiğimiz bir kitab, feyz-u bereketi Dünyayı tutacak, evvelki kitablar bu tasdık etmedikçe mu'teber olmıyacak, bir de ümmülkurayı ve hem bütün çevresindekileri inzar edesin diye ki Âhıreti te'min edecekler buna iyman ederler ve onlar namazlarının üzerine muhafız olurlar

Diyanet İşte bu (Kur’an) da, bereket kaynağı, kendinden öncekileri (ilâhî kitapları) tasdik eden ve şehirler anasını (Mekke’yi) ve bütün çevresini (tüm insanlığı) uyarasın diye indirdiğimiz bir kitaptır. Ahirete iman edenler, ona da inanırlar. Onlar namazlarını vaktinde kılarlar.

Yukarıda Enam 92.ayeti verdim.Bu ayete göre peygamber sadece Mekke ve çevresindekileri uyarmakla görevlendirilmiş.

O halde Kuran erensel olmayabilir mi?

Olay bence şu.Mekki ayetler barışa yönelik,Medeni ayetler savaşa.
Çünkü işin başında askeri olarak bir gücü yok.O yüzden barışçıl ayetler var.Medinede askeri olarak güçlenince savaşa yönelik ayetlerde gelmeye başladı.
Aynı şekilde Mekkedeyken evrensel bir dinin evrensel bir peygamberi olma fikri yok.Sadece mekke ve çevresindekileri uyarmayı kendine vazife edinmiş.Yukardaki ayet buna bir örnek teşkil eder.Ama medineye hicretten sonra askeri gücü oluşunca tüm insanlara gönderilen bir peygamber olduğunu iddia etmeye başlamış.O yüzdende Kuran ayetleri içerisinde heriki türden iddiaları içeren ayetleri görmekteyiz.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

hacı yazdı:Elmalılı Orj. İşte bu da bizim indirdiğimiz bir kitab, feyz-u bereketi Dünyayı tutacak, evvelki kitablar bu tasdık etmedikçe mu'teber olmıyacak, bir de ümmülkurayı ve hem bütün çevresindekileri inzar edesin diye ki Âhıreti te'min edecekler buna iyman ederler ve onlar namazlarının üzerine muhafız olurlar

Diyanet İşte bu (Kur’an) da, bereket kaynağı, kendinden öncekileri (ilâhî kitapları) tasdik eden ve şehirler anasını (Mekke’yi) ve bütün çevresini (tüm insanlığı) uyarasın diye indirdiğimiz bir kitaptır. Ahirete iman edenler, ona da inanırlar. Onlar namazlarını vaktinde kılarlar.

Yukarıda Enam 92.ayeti verdim.Bu ayete göre peygamber sadece Mekke ve çevresindekileri uyarmakla görevlendirilmiş.

O halde Kuran erensel olmayabilir mi?

Olay bence şu.Mekki ayetler barışa yönelik,Medeni ayetler savaşa.
Çünkü işin başında askeri olarak bir gücü yok.O yüzden barışçıl ayetler var.Medinede askeri olarak güçlenince savaşa yönelik ayetlerde gelmeye başladı.
Aynı şekilde Mekkedeyken evrensel bir dinin evrensel bir peygamberi olma fikri yok.Sadece mekke ve çevresindekileri uyarmayı kendine vazife edinmiş.

Yukardaki ayet buna bir örnek teşkil eder.Ama medineye hicretten sonra askeri gücü oluşunca tüm insanlara gönderilen bir peygamber olduğunu iddia etmeye başlamış.O yüzdende Kuran ayetleri içerisinde heriki türden iddiaları içeren ayetleri görmekteyiz.

evet hakllısın! önce uyarmaya avrupadan başlamalıydı sonra mekke ve medineye gelmeliydi
evrensel veya değiil sana ne
inanmadığın bir kitabın bu sorunu seni neden ilgilendiriyor?bnizi kurtarmak veya uyarmak istiyorsanda biz memnunuz
hacı

Mesaj gönderen hacı »

[offtopic]evrensel veya değiil sana ne
inanmadığın bir kitabın bu sorunu seni neden ilgilendiriyor?bnizi kurtarmak veya uyarmak istiyorsanda biz memnunuz[/offtopic]

Maksat muhabbet olsun. 8)

Evrensel olduğu iddia edilen bir kitapta(Evrensel derken ben bütün evreni anlıyorum.Ya siz?)
Sırf peygabere özgü olmak koşuluyla Kimlerle evlenebileceğine dair ayetlerin nedeni ne ola ki?

Bu ayet sadece peygamberi ilgilendirir.Adromeda galaksisinden gelen uzaylı bu ayeti ne edecek?
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

hacı yazdı:[offtopic]evrensel veya değiil sana ne
inanmadığın bir kitabın bu sorunu seni neden ilgilendiriyor?bnizi kurtarmak veya uyarmak istiyorsanda biz memnunuz[/offtopic]

Maksat muhabbet olsun. 8)

Evrensel olduğu iddia edilen bir kitapta(Evrensel derken ben bütün evreni anlıyorum.Ya siz?)
Sırf peygabere özgü olmak koşuluyla Kimlerle evlenebileceğine dair ayetlerin nedeni ne ola ki?

Bu ayet sadece peygamberi ilgilendirir.Adromeda galaksisinden gelen uzaylı bu ayeti ne edecek?
Kuran ayetleri yada sureler
Ey İnsanlar der
Ey müslümanlar der
ey müminler der
Ey Ehli Beyt der
Ey peygamber eşleri der
Ey peygamber der
hitap kime ise onu ilgilendirir

bunlardan biri dahi değilsen seni ilgilendirmez demektir bu nedenle özel sorunlarınla bizi meşgul etme istersen
hacı

Mesaj gönderen hacı »

[offtopic]bunlardan biri dahi değilsen seni ilgilendirmez demektir bu nedenle özel sorunlarınla bizi meşgul etme istersen[/offtopic]

Nufusunun % 99'nun müslaman olmakla övünüldüğü bir ülkede,bu konu neden benim özel meselem oluyor onu anlamadım.

Ama konu hakkında bir fikrin varsa onunla gel.
Karalama yada aşağılama sana bir şey kazandırmaz.

Hatırlatayım.
-Mekki ayetler barış ve kardeşliğe yönelik-Medeni ayetler savaşa(Cihad) yönelik?
-Mekke döneminde sadece Mekke ve çevresindekileri uyarmakla görevli-Medineye hicretten bir süre sonra evrensel bir dinin evrensel peygamberi olduğunu iddia ediyor.

Bunlar birbirleriyle çelişen şeyler.

Bu çelişkinin mantıklı bir açıklamasını biliyorsan konuş,allame... :idea:
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

hacı yazdı:
Bu çelişkinin mantıklı bir açıklamasını biliyorsan konuş,allame... :idea:
hiçbir çelikinin açıklaması seni tatmin etmeyecek
çünkü inanmadığın bir kitabın çelikileriyle!!! ilgileniyorsun
hepsi çözülse bile nanmayacak sonunda Peygamber akıllıydı vahiy değildi noktasına geleceksin
inkarcıların gelebileceği en üst nokta budur lütfen buradakileri meşgul etme git ateistlerin sitesine aranızda dertleşip durun
hacı

Mesaj gönderen hacı »

[offtopic]hiçbir çelikinin açıklaması seni tatmin etmeyecek[/offtopic]

Zatı Alinizden bir açıklama görsek tamam diyeceğim de,daha bi açıklama göremedik.

[offtopic]çünkü inanmadığın bir kitabın çelikileriyle!!! ilgileniyorsun[/offtopic]

İnanıp inanmamakla bir ilgisi yok.Konu iman değil.Kitaba bakarak objektif ve tarafsız düşüneceksin.Siz benim inanmayan biri olarak kitaba tarafsız bakmadığımı iddia ediyorsunuz.İyide aynı eleştiriyi bende sizin için yapıyorum.Sizler aklınızı iman torbasına koyduğunuzdan Kitabı objektif ve tarafsız olarak inceleyemiyorsunuz.Çünkü tarafsınız.O halde eleştiri yapabilmek için herkesin kabul edebileceği objektif kriterlerden yola çıkmak zorundayız.
Ben kendi adıma bu konuda objektif olduğumu düşünüyorum.Ama sizler taraf olmanın verdiği gazla her seferinde kitabı kurtarma gayretiyle olmadık akıl dışı izahlara başvuruyorsunuz.
Örneğin.
Kuran ''yıldızları şeytan taşlamakta kullanıyoruz'' demiş.
Ben bu ayeti açıklarken 6.yüzyılda Arap toplumunda yıldızlar hakkında var olan yanlış bilgiler kurandada yer almıştır dedim.Sizin açıklamanız nedir?
İddia ediyorum.Bunu açıklayamayacaksınız bu bir.
Sonra benim için hiç bir açıklamanın yeterli olmadığını söyleyeceksiniz bu iki.

İyide konuyu açıklamadınız ki.Ben bir suçlamada bulundum.Bunun karşılığında siz beni eleştirdiniz.

Ama ayetin anlamı hakkında hala bir açıklamada bulunmadınız.

Açıklayamamanızın nedenini ben biliyorum.

YA SİZ?
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

hacı yazdı:[offtopic]hiçbir çelikinin açıklaması seni tatmin etmeyecek[/offtopic]

Zatı Alinizden bir açıklama görsek tamam diyeceğim de,daha bi açıklama göremedik.

[offtopic]çünkü inanmadığın bir kitabın çelikileriyle!!! ilgileniyorsun[/offtopic]

İnanıp inanmamakla bir ilgisi yok.Konu iman değil.Kitaba bakarak objektif ve tarafsız düşüneceksin.Siz benim inanmayan biri olarak kitaba tarafsız bakmadığımı iddia ediyorsunuz.İyide aynı eleştiriyi bende sizin için yapıyorum.Sizler aklınızı iman torbasına koyduğunuzdan Kitabı objektif ve tarafsız olarak inceleyemiyorsunuz.Çünkü tarafsınız.O halde eleştiri yapabilmek için herkesin kabul edebileceği objektif kriterlerden yola çıkmak zorundayız.
Ben kendi adıma bu konuda objektif olduğumu düşünüyorum.Ama sizler taraf olmanın verdiği gazla her seferinde kitabı kurtarma gayretiyle olmadık akıl dışı izahlara başvuruyorsunuz.
Örneğin.
Kuran ''yıldızları şeytan taşlamakta kullanıyoruz'' demiş.
Ben bu ayeti açıklarken 6.yüzyılda Arap toplumunda yıldızlar hakkında var olan yanlış bilgiler kurandada yer almıştır dedim.Sizin açıklamanız nedir?
İddia ediyorum.Bunu açıklayamayacaksınız bu bir.
Sonra benim için hiç bir açıklamanın yeterli olmadığını söyleyeceksiniz bu iki.

İyide konuyu açıklamadınız ki.Ben bir suçlamada bulundum.Bunun karşılığında siz beni eleştirdiniz.

Ama ayetin anlamı hakkında hala bir açıklamada bulunmadınız.

Açıklayamamanızın nedenini ben biliyorum.

YA SİZ?
olmayan bir çelişkiyi nasıl açıklarız
sen meale bakıp kafana göre çelişki uyduruyorsun
çelişki var tabi ama kitapta değil sende

“Kuran” sayfasına dön