Yabancı Bir Yazarın Kitabından Alıntı

Allah'ı tanımakta akli, nizami ve diğer tüm yönlerin ele alınabileceği platform.
beyazgül12

Re: Yabancı Bir Yazarın Kitabından Alıntı

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Bu kitabı yazmakta olduğum son altı yıl zarfında erkek ve kadınların üzüntü ve endişeleri dua ile nasıl ortadan kaldırmış olduklarına ilişkin yüzlerce örnek ve tam olayların hikayelerini topladım.Zımbaları bu olayların hikayeleriyle patlayacak derecede dolu dosyalarım var.

Tipik bir örnek olarak cesaretini kaybetmiş ve kalbi kırılmış bir kitap satıcısı John R.Anthony'nin hikayesini ele alalım.Mr.Anthoniy şimdi Texsas da Houtson da ,Humle Building de büroları olduğu halde avukatlık yapmaktadır .İşte bana anlatmış olduğu şekilde hikayesi:

"""yirmi yıl önce bir Amerikan hukuk kitapları şirketinin eyalet temsilcisi olmak için özel hukuk büromu kapadım.Uzmanlığım hukukçulara bir dizi hukuk kitapları ,hemen hemen her hukukçu için önemli olan bir dizi kitap satmaktı.

"""bu iş için yetenekli ve genellikle bu işi bilen bir insandım. Bütün doğrudan doğruya satış muhasebelerini ve mümkün karşı koymalara verilecek bütün inandırıcı karşılıkları biliyordum. Bir müşteriyi ziyaret etmezden önce ,kendimi onun bir avukat olarak durumunu ,çalışma sistemini siyaset ve harekete şekillerine ilişkin bilgi almaya ayırır,bu konuları öğrenirdim.Onunla yaptığım konuşma sırasında bu bilgiyi en uygun bir ustalık ve yetenekle kullanırdım.Buna rağmen ,yine bir noktada aksaklık vardır. Sipariş alamıyordum.

""Cesaretsizliğim arttı.Günler ve haftalar geçip gittikçe ,gayretlerimi iki katına ,dört katına çıkardım,fakat masraflarımı ödemek için yetecek kadar satış

sayfa 185

yapamıyordum.Bir korku ve dehşet hissi içinde büyüyüp genişledi.Müşterileri ziyaret etmekten korkmaya başladım.Bir müşterinin bürosuna girmezden önce bu korku duygusu o denli güçleniyordu ki ,kapısının dışındaki koridoru bir aşağı bir yukarı adımlayıp duruyor,veya binadan çıkıp apartman blokunu bir defa dönüyordum.Sonra ,o büro kapısını kırmak için istek gücüne yetecek kadar cesaret sahibi olmak için çok değerli zaman ve enerji kaybettikten sonra ,müşterilerimin içeride olmamasını yarı yarıya ümit ederek titreyen bir elle bitmiş bir halde büro kapısının tokmağını çeviriyordum.

""Satış müdürüm daha fazla sipariş alamazsam işte ilerlememi ve peşin ücretimi durdurmakla korkuttu.Karım evde kendisi ve üç çocuğumuz için bakkaldan aldıığımız şeylerin pusulasını ödemek için benden yalvararak para istiyordu.Üzüntü yakama yapıştı. Günden güne daha fazla ümitsizleştim.Ne yapmak lazım geldiğini bilmiyordum.Söylemiş olduğum gibi ,memleketimizdeki özel hukuk büromu kapamış ve müşterillerimi bırakmıştım.şimdi kederli bir haldeydim.Hatta otel parasını ödeyecek param bile yoktu.Hatta biletim olmuş olsa bile eve yıkılmış ibir insan olarak dönecek kadar cesaretim yoktu.Sonunda ,bir diğer berbat günün sefilane sonunda ,geriye otel odasına döndüm.Bunu son defa olarak yapmakta olduğumu düşünüyordum.Son derece kederli bir haldeydim.Kalbim kırık ezilmiş bir halde ne tarafa dönmek lazım geldiğini bilmiyordum.Yaşamışım ,veya yaşamamışım,hiç aldırış etmiyordum buna.Yeryüzüne gelmiş olduğuma bile acıyordum.O akşam ,yemek için bir şişe sütten başka hiçbir şeyim yoktu.Hatta bu bile dayanabileceğimden fazlaydı.Ümitsiz insanların neden otelin penceresini kaldırıp kendilerini aşağı attıklarını o akşam anladım. Eğer cesaretim olsaydı bunu bende yapabilirdim.Hayatın amacının ne olduğunu merak etmeye başladım.Bunu bilmiyordum.Kestiremiyordum...

(not :Devamı altta )
beyazgül12

"""Dönülecek başka hiçbir kimsem olmadığı için ,Allah a döndüm.Dua etmeye başladım.Üzerime kapanmış olan karanlık sert ümitsizlik vahşetinin içinden geçmem için bana ışık ,anlayış olması ve kılavuzluk etmesi nedeni ile Ulu Tanrı ya yalvardım.Allah a kitap siparişleri almama yardım etmesini ve bana karımı ve çocuklarımı besleyecek kadar para vermesini rica ettim.O duadan sonra ,gözlerimi açtım ve İncil in o boş otel odasındaki elbise masasının üzerinde durmakta olduğunu gördüm.Onu açıp ,yüzyıllar boyunca sayısız üzüntülü ,yalnız ve bezgin insan kuşaklarına ilham vermiş olan İsa nın şu güzel ve ölmez vaadlerini,İsa nın müritlerine kendilerini üzüntüden nasıl koruyacakları konusunda vermiş olduğu bir öğüdü okudum:

"Hayatını ,ne yiyeceğini ,ne içeceğini vücudunu ve ne giyeceğini hiç

sayfa :186

düşünme.Hayat yemekten ,vücut da esvaptan daha değerli değil midir ? Havadaki kuşlara bak,çünkü onlar ne ekiyor,ne biçiyor,ne de ambarlara yiyecek yığıyorlar ,ama yine de sizin Ulu Tanrı nız onların rızkını veriyor.Siz onlardan çok daha iyi durumda değil misiniz ? Ama önce Ulu Tanrı ya ve onun hakkaniyetini arayın ; ve bütün bu şeyler size verilecektir.."""

"""Dua ettiğim ve bu sözcükleri ,okuduğum sırada ,bir mucize oldu.Asap gerginliğim hafifledi.Kuruntularım ve üzüntülerim kalbi ısıtan bir cesaret ,ümit ve muzafferane bir iman ve inanca dönüştü.

""Otel parasını bile ödeyecek kadar param olmadığı halde mutluydum.Yatağa girdim ve üzütüden arınmış bir halde birçok yıllardan beri uyumamış olduğum kadar derin bir uyku uyudum...
beyazgül12

""Ertesi sabah kendimi müşterilerimin büroları açılana kadar güçlükle tutabildim.İlk müşterimin bürosunun kapısına doğru o tatlı,soğuk ve yağmurlu gün pervasızca ve olumlu bir davranışla geniş adımlarla yürüdüm. Kapının tokmağını sağlam bir şekilde kavrayarak çevirdim. Girdiğim sırada müşterime başım dik,enerjik bir davranışla ,uygun bir davranışla şen bir halde ve " İyi gün Mr Simith! Ben All-American Lawbokk Company den John A. Anthony yim" diyerek doğruca ilerledim.

""O da elini uzatmış olduğu halde koltuğundan ayağa kalkarken gülümseyerek;" Oh ,evet ,evet ,""diye karşılılk verdi;"sizi gördüğüme memnun oldum,oturunuz !""

O gün haftalardan beridir yapmamış olduğum kadar satış yaptım.O akşam gururla dolu bir halde otelime başarılı bir kahraman gibi döndüm! kendimi yeni bir insan gibi hissettim.Ve gerçekten de yeni bir insandım,çünkü yeni ve başarılı bir zihni duruma sahiptim. O akşam sıcak sütle akşam yemeği yoktu. Hayır efendim ! bütün garnitürleri ile bir pirzola yedim.O günden sonra satışlarım hizla arttı.

" Yirmi bir yıl önce Texas ,Amarillo daki küçük bir otelde o ümitsiz gece yeniden dünyaya gelmiştim. Dış durumum ertesi gün de o başarısızlıkla dolu haftalarımdan farksızdı,fakat içimde büyük bir şey olmuştu.Birdenbire Allah la olan bağımdan haberdar olmuştum.Yapayalnız bir adam kolayca yenilebilirdi,fakat içindeki Tanrı gücü ile yaşayan bir insan yenilemezdi.Biliyorum. Bunun kendi hayatımda işleyişini gördüm.

" Dinleyiniz ,O size verilecektir;arayınız ,bulacaksınız ; çalınız ,kapılar size açılacaktır ."

beyazgül12

İllinois., Highland,The Strett, 1421 No da ,Mrs.L.G.Bearird kızgın bir bozgunla yüz yüze geldiği zaman ,yere diz çökerek ve ""Ey Ulu Tanrım ,benim sözüm değil ,seninki olacak ""diyecek huzur ve durgunluk bulabileceğini öğrenmişti.

Şu anda önümde durmakta olan bir mektupta :" Bir geçe telefonumuz çaldı,"diye yazıyor." İçime onu alıp kulağıma götürecek cesaret gelmezden önce tam on dört defa çaldı.Hastaneden telefon edilmekte olduğunu biliyordum,korkuya kapıldım.Minicik çocuğumuzun ölmekte olduğundan korktum.Menenjite yakalanmıştı.Kendisine penisilin verilmiş bulunuyordu.Fakat bu onun ateşini değiştirmemişti.Doktor ,hastalığın onun beynine geçerek bir beyin tümörüne dönüşmesinden ve ölümü getirmesinden korkuyordu.Telefon genellikle korktuğum şeyi bildirmek için çalıyordu.Hastaneden telefon ediliyordu,doktor hemen oraya gelmemizi istiyordu.

"Belki de bekleme odasında otururken kocamla benim yaşamış olduğumuz ıstıraplı dakikaları düşünebilirsiniz.Herkes bebeğini almıştı ,fakat biz orada ,bir daha kendi minicik evladımızı kollarımızın arasına alıp alamayacağımızı bilemez bir halde kollarımız bomboş olarak oturduk.Sonunda doktorun bürosuna çağrıldığımız zaman ,onun yüzündeki anlam kalbimizi korku ile doldurdu. Sözleri bu korkuyu daha da artırdı.Bebeğimizin yaşaması olanağının sadece dörde karşı bir olasılığı olduğunu bize söyledi. Başka bir doktor tanıyorsak lütfen ,onu da çağırmamızı bildirdi.

""Eve dönerken yolda kocam birdenbire boşandı.Yumruklarını sıkıp,direksiyona vurarak :""Betts,o minicik adamı kurtaramam ,dedi.Hiç, bir erkeğin ağlayışını gördünüz mü ? Hoş bir şey değil bu.Otomobili durdurduk ve konunun üzerinde konuştuktan sonra ,kilisede durup ,eğer bebeğimizi bizden almak Allah ın isteği ise ,O nun isteklerine karşı gelemeyeceğimize göre dua etmeye karar verdik.Kilisede kadınlar kısmına çöktüm ve gözyaşlarım yanaklarımdan süzülerek : " Benim değil ,senin dediklerin olacak .""dedim..
beyazgül12

""bu sözcükleri hecelediğim anda kendimi daha iyi hissettim.Üzerime uzun bir zamandan beri duymamış olduğum bir huzur duygusu geldi. Eve giderken yolda hep : ""Ey Ulu Tanrım ,benim değil ,senin dilediğin yapılacak ,"diye tekrar edip durdum.O akşam bir haftadanberi ilk defa olarak derin bir uyku uyudum. Doktor bir iki gün sonra telefon etti ve Bobby nin bunalımı atlatmış olduğunu bildirdi. Bugün sahip olduğumuz dört yaşındaki güçlü ve sağlıklı çocuğumuzdan dolayı Allah a şükrediyordum.""

Dine ,kadınlar ,çocuklar ve vaazlara özel bir şeymiş gibi bakan insanlar tanıyorum. Onlar savaşlarını yanlız başlarına yapan birer " erkek " olmakla övünüyorlar.

Bu gün dünyanın en ünlü " erkek" lerden bir kısmının her gün dua ettiklerini öğrenmekle bu insanlar kimbilir ne kadar şaşıracaklar. Örneğin " erkek " Jack Dempsey bana dua etmeden kesinlikle yatağa girmediğini söyledi. Onu sevdiği için Allah a şükretmeden hiç bir yemek yemediğini bana söyledi.Bir maç için antreman yaptığı sırada her gün dua ettiğini ve döğüştüğü sırada ,her ravund için her çan çalışından önce daima dua ettiğini anlattı."Dua etmek ," dedi," Benim cesaret ve kendime karşı güvenle döğüşmeme yardım etti. "

" Erkek " Connie Mack dua etmeden uyku uyuyamadığını bana söyledi.

" Erkek " Eddie Rickenbacker bana hayatının dua ile kurtulmuş olduğuna inandığını söyledi.Her gün dua eder.

" Erkek " Edward R.Stettinius-General Motors ve United States Steel in eski yüksek mensubu ,eski Dışışleri Bakanı her sabah ve akşam kendisine akıl vermesi ve rehberlik etmesi için dua ettiğini bana anlattı.

Yüzyılın en büyük maliyecisi ,"Erkek "J.Pierpont Morgan çoğunlukla ,Walll Strett in başındaki Trinity Kilisesine Cumartesi günleri öğleden sonra gider ve diz çökerek dua eder.

" Erkek " Eisenhower İngiliz ve Amerikan güçlerinin yüksek komutasını eline almak için İngiltere ye uçtuğu zaman uçağa yanına sadece bir tek kitap İncil -i alarak bindi.
beyazgül12

"Erkek " General Mark Clark savaş sırasında her gün İncil okumuş ve diz çöküp dua etmiş olduğunu bana anlattı.Chian Kai -Shek ," El Alamein Kahramanı Monty ," General Montgomery de böyle yaptılar. Trafalgar da Lord Nelson da böyle yaptı. Genaral Washington ,Robert E.Lee,Stonewall Jackson ve bir sürü diğer büyük askeri lider de böyle yaptılar.

Bu " Erkek " ler William James in şu sözündeki gerçeği anlamışlardı:""Biz ve Allah birbirimizle iş yapıyoruz ve kendimizi O nun etkisine açışta,en derin kaderimiz tamam olmuştur.""

sayfa :189,

Bir çok erkek bunu anlıyorlar. Halen yetmiş iki milyon Amerikalı -sürekli bir sayı-kiliseye giderler. Önce de söylemiş olduğum gibi alimler bile dine dönüyorlar.Örneğin ,bilinmeyen insanı yazmış ve bir ilim adamına verilebilecek en yüksek şeref payesini ,Nobel armağanının kazanmış olan Dr.Alexis Carrel i ele alın. Dr. Carrel bir Readers Digest yazısında şöyle dedi: " Dua bir insanın yaratabileceği en güçlü enerji şeklidir.O yerçekimi kadar gerçek bir güçtür.Bir doktor olarak ,bütün diğer tedavi usülleri başarısızlığa uğradıktan sonra ,hastalık ve melankoliden sadece ve sadece dua gayretiyle kurtulan insanlar gördüm..Dua radyum gibi bir ışık ve kendi benliğinden güç doğuran bir enerji kaynağıdır...Dua da insanlar ,kendilerini bütün enerjinin sonsuz kaynağına vererek sınırlı enerjilerini artırmayı ararlar. Dua ettiğimiz zaman ,kendimizi evreni yöneten tükenmek bilmez hareket gücüne bağlarız.Bu gücün bir kısmının kendi isteklerimize ayrılması için dua ederiz. Sadece dilerken bile ,insanlık eksiklerimiz tamamlanır ve ayağa ,güçlenmiş ve iyileşmiş bir halde kalkarız.Hummalı bir ibadet halinde her ne zaman Allah a dua edelim ,hem ruh ,hemde bedenimiz daha da mükemmelleşir. Bir kadın veya erkeğin bir an dua edip de bundan bir takım iyi sonuçlar olmaması mümkün değildir.
beyazgül12

Amiral Byrd;" Kendimizi evreni idare eden ,tükenmek bilmez hareket gücüne bağlama nın ne demek olduğunu biliyordu.Bunu yapmak özelliği onu hayatının en korkunç denemesinden sapasağlam çıkardı.Bu hikayeyi ,kitabı " Yapayalnız "ın içinde anlatıyor.1934 te Antarctic in derinlerinde Ross Barrier buz örtüsünün altında gömülü bir kulübenin içinde beş ay geçirdi. Yetmiş Sekizinci eylem dairesinin güneyinde yaşayan tek canlı yaratık idi. Kar fırtınaları kulübesinin üzerinde uğuldadı.Soğuk sıfırın altında seksen iki dereceye düştü.Sona ermeyen gece tarafından tümüyle sarılmış bulunuyordu.Sonra korkudan tüyleri ürpererek sobasından kaçan karbon monoksid ile ağır ağır zehirlenmekte olduğunu farketmişti! Ne yapabilirdi ? En yakın imdat yeri 132 mil uzaktaydı ve oraya aylarca sürecek bir yolculuktan sonra bile varılamazdı.Soba ve havalandırma düzenini onarmaya ve sağlamlaştırmaya çalıştı. Fakat duman hala kaçmaktaydı. Onu sık sık bayıltıyordu.Tam baygın bir halde yere uzanıp kalıyordu. Yiyemiyor ,uyuyamıyordu.O derece zayıf ve mecalsiz bir hale gelmişti ki ,ranzasından güçlükle ayrılabiliyordu.Sık sık sabaha kadar yaşayamayacağından korkuyordu.O kulübede öleceğine ve cesedinin sonsuz karlar arasında saklı kalacağına inanmış bulunuyordu.
beyazgül12

Ne kurtardı onun hayatını ? Bir gün ,son derece ümitsiz bir halde ,anı defterini uzanıp aldı ve kendi hayat felsefesini saptadı ve yazmaya çalıştı ." İnsan ,"diye yazdı. " Evrenin içinde yalnız bulunmuyor ."Başının üzerindeki yıldızları ,duran

sayfa 190,

ve dönen yıldızların düzen içindeki gidiş gelişlerini ve tükenmez ve güneşin vakti geldiğinde ,hatta Güney Kutbu mıntıkalarının ıssız topraklarını bile aydınlatmak için nasıl döneceğini düşündü.Sonra anı defterine ," yalnız değilim " diye yazdı.

Yalnız olmadığını -hatta dünyanın bir ucunda buzların içindeki bir delikte bile -anlayışı idi ki Richard Byrd ün hayatını kurtarmıştı. " Beni unun çekip kurtarmış olduğunu biliyorum." diyor,ve şunu eklemek için devam ediyor. " Pek az insan ömürleri içinde ,benliklerinin içinde kabarıp coşan kaynakları tükenmek derecesine gelmişlerdir.İnsanlarda hiç kullanılmamış derin enerji kaynakları vardır." Richard Byrdb bu enerjiyi kaynaklarını delip onları kullanmıştı.Bunu Allah a dönerek yapmıştı.

Glen A.Rrnold,Amiral Byrd ün kutup buz örtüleri içinde ,öğrenmiş olduğu dersin aynını İllionis mısır tarlalarının ortasında öğrenmişti.İllinois Chillicothe Bacon Building de sigorta payları simsarı olan Mr.Arnold üzüntüye galebe çalma konusu üzerinde vardığı nutka şöyle başladı:" Sekiz yıl önce ön kapının kilidine sokmuş olduğum anahtarı bu hareketi hayatımda son defa olarak yapmakta olduğuma inanmış bir hade çevirmiştim.kapıyı kilitledikten sonra ,otomobilime bindim ve nehrin yolunu tuttum.Tam bir başarısızlığa uğramıştım.Bir ay önce,benim o bütün minicik dünyam başımın üzerine yıkılmıştı.Elektrik aletlerişim darmadığın olmuştu.Evde karım ölüm derecesinde yatmaktaydı.Karım ikinci çocuğumuza gebeydi.Doktorların vizite ücretleri kabardıkça kabarıyordu.İşe yeniden başlamamız için gerekli olan her şeyi ,otomobilimizi ve hatta mefruşatımızı da rehin etmiştik. Hatta Hayat sigorta poliçem üzerine bile borç almıştım. Şimdi artık herşey bitmişti.Buna daha fazla dayanamazdım.bunun üzerine otomobile binip nehrin yolunu tuttum.Bu azap ve elem verici karışıklıklığı bir sona erdirmeye karar vermiştim.
beyazgül12

"şehrin dışında otomobili bir kaç mil sürdüm.Otomobili yoldan bir kenara çektim veyere oturup bir çocuk gibi ağlamaya başladım.Sonra ,üzüntü verici üzüntü çizgisinin içinde dönüp dolaşmak yerine ,gerçekten düşünmeye başladım.Olumlu bir şekilde düşünmeye başladım.Durumum ne derece berbattı ? Daha fena olamaz mıydı ? Gerçekten ümitsiz miydi ? Onu daha iyi bir hale getirebilmek için ne yapabilirdim ?

" O zaman ve hemen orada bütün konuyu Tanrı ya devretmeye ve bunları çözmesini ondan dilemeye karar verdim.Dua ettim. Çok dua ettim .Sanki hayatım ona bağlı imiş gibi -ki gerçekte ona bağlıydı -dua ettim.Sonra garip bir şey oldu. Bütün dertlerimi kendimden daha büyük bir güce teslim eder etmez

sayfa 191,

birden aylardan beri hiç görmemiş olduğum bir zihni sükun duydum.Orada ağlayarak ve dua ederek ,yarım saat kadar oturmuş olmalıyım.Sonra eve gidip bir çocuk gibi uyudum.

""Ertesi sabah ,yataktan güvenle kalktım. Artık korkulacak hiç bir şeyim yoktu,çünkü kılavuzum olarak Allah a dayanıyordum. O sabah başım dik bir halde bir yerel eşya mağazasına girdim ve mağazanın elektrik aletleri şubesine satış memuru olarak bir işe alınmamı teklif ettiğim sırada kendime olan bir güvenle konuşmuştum.O işi alacağımı biliyordum.Ve aldım da. O işte ta elektrik aletleri işi savaştan olayı tümüyle yıkılıncaya kadar çok güzel çalıştım. Sonra yine Büyük Rehber imin idaresi altında hayat sifortası poliçeleri satmağa başladım.Bunların hepsi beş yıl evveldi.Bu gün artık bütün borçlarım ödenmiş bulunuyor .Üç zeki çocuğumla iyi bir alie yuvam var. Kendi evime sahibim ,yeni otomobilim ve hayat sigortasında yirmi beş bin dolarım bulunuyor.

"Şimdi geçmişe baktığım sırada ,her şeyi kaybedip kendimi nehre atacak kadar perişan bir hale gelmiş olduğumdan dolayı memnunum,çünkü bu faciadır ki bana Allah a bağlı olmayı öğretti ve bu gün olabileceğini asla düşünmemiş olduğum bir huzur ve güvenlik duygusuna kavuştum.
beyazgül12

""Neden dini inanç bize böyle bir huzur ,rahatlık ve sağlamlık getiriyor ? """

Buna karşılık vermeyi William James e bırakacağım. O diyor ki :

""Huysuz deniz yüzeyinde gürültücü dalgaları okyanusun derin kısımlarını durgun bırakır ; ve daha geniş ve daha sürekli gerçekler üzerinde duran insan için kişilik kaderinin saatler içinde değişen özellikleri hiç te önemli şeyler olarak görünmez.Gerçekten dindar olan kişi bundan dolayı inancı sarsılmaz ,soğukkanlılık ve ağırbaşlılıkla dolu ve günün önüne çıkarabileceği her görev için sükunetle hazırdır .""

Üzüntü ve kuruntu içinde isek ,neden Allah 'a başvurmuyoruz ? Neden ,Emmanuel Kant ın dediği gibi ,

""Allah a inanmayı kabul etmiyoruz ,çünkü böyle bir inanca istekliyiz ?""Kendimizi neden hemen şimdi ,evreni yöneten bitirip tükenmek bilmez çalışma gücü"" ne bağlamıyoruz ?

Hatta ,duygusal veya yetiştirilme dolayısıyla dindar bir insan olmasanız -hatta hatırı sayılır bir şüpheci olsanız -bile dua size inandığınızdan çok daha fazla yardım edebilir ,çünkü o pratik bir şeydir.Pratik demekle neyi söylemek istiyorum ? Duanın ,Allah a ister inansın ,ister inanmasın ,bütün insanlarda ortak olan suç çok temelli spikolojik yokluğu karşıladığını söylüyorum.

1-Dua ,bizi sıkan dert neyse onu sözcükler haline koymamıza yardım eder.

sayfa 192,

Dördüncü konuda gördük ki ,açıklanmamış ve karışık kaldığı sürece konu ile ilgilenmek hemen hemen genellikle olanak dışıdır.Dua etmek ,bir bakıma ,bizi sıkan derdimizi bir kağıda yazmanın tümüyle aynıdır. Bir konunun çözülmesi için -hatta Allah tan bile olsa -yardım istiyorsak ,onu sözcükler halinde dile getirmemiz gerektir.

“Allah (Tevhid) İnancı” sayfasına dön