OL Deyince Olur

Allah'ı tanımakta akli, nizami ve diğer tüm yönlerin ele alınabileceği platform.
N.K.Caferi
Konum: Gönlümüzde senin aşkından gayrısına yer yok. Toprağımız aşkınla yoğrulmuş, gayrısına yol yok .

Re: OL Deyince Olur

Mesaj gönderen N.K.Caferi »

hacı yazdı:Sayın N.K.Caferi ,

Yazdıklarınızı anlamakta biraz zorlandığımı söylemek isterim.Biraz günümüz türkçesi ile yazarsanız anlaşmak belki kolaylaşacak.Yazdığınız satırlar içerisinde sorumun cevabını aradım durdum,fakat göremedim.O nedenle sorumu tekrar edeyim.

Ol demekle herşey oluyorsa,Evreni yaratmak için neden 6 gün uğraşmış?
Sayın Hacı bey ben sizin sorunuza cevap olarak yazmadım onları , onlar uslubunuza cevaptı ... anlamadığınız bir yer olduğunda sorabilirsiniz açıklarız anlatılmak isteneni ..benim uslubumda öyle günümüz türkçesi dediğiniz basit anlatım Manayı anlatmakta zorlanır .

Ben öyle bir soruya cevap vermekten beriyim ... Cenab-ı Hak'kın yarattıklarını ve zamanları sorgulamaktan O'nun (c.c) zatına sığınırım . Haşa Bu kısacık aklımızla O'nun hikmetini ilmini ve tabirlerdeki zaman süreçlerini anlamak haddimize değil ... umarım anlamışsınızdır.

Saygılarla .
Resim
Susmak, bazen cevabı yeterli kılar
En büyük gerçeğin sessizliği gibi
SUSMAK Bir mısrada halini arzetmek gibi..
hacı

Mesaj gönderen hacı »

[offtopic]anlamadığınız bir yer olduğunda sorabilirsiniz açıklarız[/offtopic]

[offtopic]Ben öyle bir soruya cevap vermekten beriyim ...[/offtopic]

Bu ikisi aynı anda ve aynı bünyede...

Nasıl oluyor?

Sorulanlara cevap verecekmisiniz?

Eğer cevap vermekten beriyseniz neyi konuşuyoruz.
N.K.Caferi
Konum: Gönlümüzde senin aşkından gayrısına yer yok. Toprağımız aşkınla yoğrulmuş, gayrısına yol yok .

:D yine anlatamadım

Hacı Demiş ki;

Yazdıklarınızı anlamakta biraz zorlandığımı söylemek isterim.Biraz günümüz türkçesi ile yazarsanız anlaşmak belki kolaylaşacak

cevap ;
Sayın Hacı bey ben sizin sorunuza cevap olarak yazmadım onları , onlar uslubunuza cevaptı ... anlamadığınız bir yer olduğunda sorabilirsiniz açıklarız anlatılmak isteneni ..benim uslubumda öyle günümüz türkçesi dediğiniz basit anlatım Manayı anlatmakta zorlanır . (genel olarak tüm yazdıklarımı kastettim )
Hacı demiş ki ;

Bu ikisi aynı anda ve aynı bünyede...

Nasıl oluyor?

Sorulanlara cevap verecekmisiniz?

Eğer cevap vermekten beriyseniz neyi konuşuyoruz.

(Ben öyle bir soruya cevap vermekten beriyim ...N.K.Caferi)
N.K Caferi ;

Ben öyle bir soruya cevap vermekten beriyim ... Cenab-ı Hak'kın yarattıklarını ve zamanları sorgulamaktan O'nun (c.c) zatına sığınırım . Haşa Bu kısacık aklımızla O'nun hikmetini ilmini ve tabirlerdeki zaman süreçlerini anlamak haddimize değil ... umarım anlamışsınızdır.
öyle bir soruya demek ne demek sizce? yani tüm soruları kapsamıyodu uslup ve soru bizim için önemlidir ? Allahımı dinimi kitabımı Peygamberimi ve imamlarımı savunmak hususunda ilmimin yettiğince var gücümle savunurum . Susan dilsiz şeytandır .

Ancak Rabbimin azameti yüceliği hakimiyeti ilmi karşısında biz O'nun (c.c) kulları ve yarattıkları olarak helede benim gibi aciz bir kul öyle sorulara cevap vermeyi bırakın okumaktan dahi çekiniriz . Biz İlahi aşk yolcusuyuz Allahımın rızası bizim için herşeyden önemlidir İmanımız tam veTevekkül üzereyiz çok şükür
En son N.K.Caferi tarafından 08 Ara 2010, 09:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Resim
hacı

Mesaj gönderen hacı »

O halde cevap vermekten beri olmadığınızı varsayabilirim.

Soru:
Ol demekle oluyor ise,
Evreni yaratmak için altı gün uğraşmak niye?

Laf salatasına gerek yok.
Sanırım soru açık ve cevap bekliyorum.
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

hacı yazdı:O halde cevap vermekten beri olmadığınızı varsayabilirim.

Soru:
Ol demekle oluyor ise,
Evreni yaratmak için altı gün uğraşmak niye?

Laf salatasına gerek yok.
Sanırım soru açık ve cevap bekliyorum.
çok basit
ol inşai bir emirdir o şey artık olmak zorundadır
ama
oluş bir süreye bağlanmıştır
meclisten karar çıkarırsın fabrika kurmak için
sonra o fabrika süreç içinde kurulur
burada çelişki yok
anlayacağın OL emri nin iki boyutu var
birisi emirle birlikte oluş
diğeri emrin bir sürece bağlı olarak hüküm sürmesi
hacı

Mesaj gönderen hacı »

Cevap alakasz geldi.

Ol demekle olur...
Bu anlık bir meseledir.Allah için bu işi yapmak mümkün değil mi?
Sizin itikadınızca an içinde bu işi yapmaya muktedirdir.Ama öyle olmamış.An içinde(yani en kısa sürede değilde) altı gün uğraşarak bu işi yapabilmiş.Üstelik birde ''Arş'a istiva'' var ki akıllara ziyan... :wink:
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

hacı yazdı:Cevap alakasz geldi.

Ol demekle olur...
Bu anlık bir meseledir.Allah için bu işi yapmak mümkün değil mi?
Sizin itikadınızca an içinde bu işi yapmaya muktedirdir.Ama öyle olmamış.An içinde(yani en kısa sürede değilde) altı gün uğraşarak bu işi yapabilmiş.Üstelik birde ''Arş'a istiva'' var ki akıllara ziyan... :wink:
OL emri iki yönlü ve zamanlıdır dedik artık ötesi senin anlayışına kavrayışına kalmış polemiğe gerek kalmıyor gereksiz ısrarlarınla vaktimizi çalma yeter
N.K.Caferi

Öncelikle Kuran'da bildirilen 6 günlük süreyi, 6 devre olarak da düşünebiliriz. Çünkü zamanın göreceliği dikkate alındığında, "gün" sadece bugünkü koşullarıyla, Dünya üzerinde algılanan 24 saatlik bir zaman dilimini ifade etmektedir..

Bir anda değil de altı devrede yaratılmanın ise çok hikmetleri zikredilir. Bunlardan birisi de, “bir anda yaratılmanın bazılarınca tesadüfe verilebileceği, mahlukatın safhalar halinde terbiye görerek, sonunda insanın misafir olacağı en güzel bir saray şeklinde terbiye görmesinin ise ancak ilim, hikmet ve rahmet ile olabileceği, bunların ise tesadüfe verilemeyeceği” şeklindedir.

Ayrıca tefsir âlimleri, semavat ve arz ifadesinin, onlardaki bütün varlıkları da içine alacağını ifade ederler.
Bu vesileyle ibda ve inşa konusuna kısaca değinelim:
Cenâb-ı Hakk’ın iki tür yaratması vardır, birisi ibda ile yoktan yaratma, diğeri inşa tarzında kademeli olarak, safhalar halinde yaratmadır. Kâinatın bir küçük misâli olan insanda her iki yaratılış da sergilenmiştir. İnsanın ruhu -ibda ile- bir anda, bedeni ise inşa ile -kademeli olarak- yaratılmıştır.
dünyada hikmetin, ahirette ise kudretin daha hâkim olacağı nazara verilir. Kâinatın bir anda değil de, altı gün ile ifade edilen, altı safhada yaratılmasının çok hikmetleri vardır.
kâinatı bir ağaca benzetirsek, insanın ise onun en mükemmel meyvesi olduğu. Kâinat safha safha yaratıldığı için onun meyvesi olan insan da yine kademeli olarak yaratılmıştır. Kâinatın geçirdiği altı devrenin bir küçük misâli de insanın ana rahmindeki teşekkülünde kendini gösterir. O da “ nutfe, alaka, mudğa, azm, lahm ve halk-ı cedid” safhalarından geçmiştir.
Kâinat bir anda yaratılsaydı insan bu safhalardan geçmeyecek, kemal yaş olan kırk yaşında hiçbir şey bilmeyen bir büyük çocuk olarak ortaya çıkacaktı. Ve ona bütün bilmesi gerekenler de, meleklerde olduğu gibi, bir anda verilecek, terakki ve tekâmül kapısı kapanacaktı.
Bilindiği gibi, Cenâb-ı Hakk’ın Zâtî isimleri yanında sayılamayacak kadar çok fiilî isimleri de vardır. Birbirinden farklı olan her fiil ayrı bir ismin tecellisini netice verir. Rızık vermek ayrı, hayat vermek ayrı bir fiil olduğundan, birincisinin icra edilmesiyle Rezzak ismi, ikincisinin icrasıyla da Muhyi ismi tecelli etmiştir. İşte âlemin ve onda yaratılan bütün canlıların geçirdikleri her bir safha, ayrı bir İlâhî fiildir ve ayrı bir ismin tecellisine hizmet etmektedir. Bu safhalar bire indiğinde birçok isim tecelli etmeyecek demektir. Sadece, kâinatın ilk meyveleri olan bitkilerden bir örnek vermekle yetinelim. Bu örneği diğer bütün canlılara ve kâinatın tamamına teşmil edebiliriz.
Cenâb-ı Hak, bir ağacın bütün özelliklerini bir çekirdek içinde, manevî kadar kalemiyle yazıyor. Bu ayrı bir fiildir. Sonra, o çekirdeği açıyor. Bu da yine farklı bir fiildir. O çekirdeğe neşv ü nema veriyor, onu büyütüp geliştiriyor. Bunlarda yine ayrı birer fiildirler. Sununda o ağacı kemal noktasına getiriyor ve orada durduruyor. Bunlar da yine farklı işlerdir. Ağaçtan meyve çıkarıyor. Ve o meyvenin içine ağacın bütün plan ve programını yerleştiriyor. Bunlar da yine birbirinden ayrı harika fiillerdirler. Bütün bu farklı fiiler, farklı isimlerin tecellisini netice verirler. Ağaç bir anda yaratılsaydı bütün bu fiiller yerine, sadece, “yoktan yaratma” fiili icra edilecek ve diğer isimler tecellisiz kalacaktı. O zaman yeryüzünde ne civciv görebilecektik, ne kuzu. Bitkiler âleminde ise fidanlardan hiç söz edilmeyecekti.

(Alimlerin ve üsdatların açıklamalarıdır devrelere ve sürelerine hiç değinmedim istiyosanız devreleri kendiniz araştırın kaynakları mevcuttur rahatlıkla ulaşabilirsiniz . Bu tür soruları ne amaçla sorduğunuzu çözemedim zeki bir insansınız bunu gerçekten gerçeği bulma yönünde kullanabilirseniz bulacaksınızdır ...Nitekim Bulanlar sadece arayanlardır. )
Resim
PIRCAFERI

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

Allah su inek , essek , katir bu hayvanlarin icine ol deyince kimi yerlestirdi acaba ?

Kuranin bir yerinde diyordu , Allahin emrettigini anlamayanlarin en kotuleri aklini isletmeyen hayvanlardir diyordu !!!!!!

Allah bizi herzaman insan uzere kilar insallah .
PIRCAFERI

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

Allah su inek , essek , katir bu hayvanlarin icine ol deyince kimi yerlestirdi acaba ?

Kuranin bir yerinde diyordu , Allahin emrettigini anlamayanlarin en kotuleri aklini isletmeyen hayvanlardir diyordu !!!!!!

Allah bizi herzaman insan uzere kilar insallah .

“Allah (Tevhid) İnancı” sayfasına dön