Allah'ın varlığı hakkında

Allah'ı tanımakta akli, nizami ve diğer tüm yönlerin ele alınabileceği platform.
byilmaz34

Allah'ın varlığı hakkında

Mesaj gönderen byilmaz34 »

Arkadaşlar selamun aleykum, bana Allah'ın varlığı hakkında çok vesvese geliyor. Bilim dünyasında ateist bilimadamlarının çok olması kafamı daha çok karıştırıyor. Acaba hangi yöntem beni bu konuda ikna edebilir ve soru işaretlerini kaldırır?
biralevi

Re: Allah'ın varlığı hakkında

Mesaj gönderen biralevi »

byilmaz34 yazdı:Arkadaşlar selamun aleykum, bana Allah'ın varlığı hakkında çok vesvese geliyor. Bilim dünyasında ateist bilimadamlarının çok olması kafamı daha çok karıştırıyor. Acaba hangi yöntem beni bu konuda ikna edebilir ve soru işaretlerini kaldırır?
Yılmaz can
Düşünmen soru soruyor olman analiz yapmaya çalışman vesvese ve şüpheler içinde olman iyi gelişmedir doğru yoldasın vazgeçme sorgula bolca sor cevabada hemen inanma cevaplarıda sorgula değişik cevapları birbiriyle mukayese et konu önemlidir
Allah fikri anlaşılmaz ise sağlıklı bir şekilde anlaşılmaz ise sonraki sorunlarda çuvallama ihtimali büyüktür çünkü Allah fikri binanın temeli gibidir çözülmesi gereken ilk temel sorundur tüm diğer sorunların çözümü buna bağlı olarak gelişir gider sitede TEVHİD bölümü var hem forumda hemde ana sayfada işlenmiştir ve bunları dikkatle okumanı öneriyorum
Ateist bilim adamı tanımlamana gelirsek
100 tane kimyacıyı fizikciyi yada matematikçiyi tıp adamını yada her bölümden 100 er bilim adamını bir yere toplasak ve Allah inançlarını sorsak ne derlerdi? hangi sonuca ulaşırdık?
cevaplayalım
bir kısmı inandığını bir kısmı inanmadığını söylerdi birinde çoğunluk inanan kesimde birinde inançsız kesimde olurdu %60-%40 yada %50-%50 yada %35-%65 vs vs olurdu yani değişşirdi
peki aynı deneyi diğer meslek gruplarına yapsak
100 er adet terziyi marangozu öğretmeni devlet memurunu zengini fakiri zenciyi beyaz ırkı sarı ırkı siyasetçiyi kadını erkeği ayrı ayrı toplasak ve sorsak yine benzer bir sonuç elfde ederiz
çünkü Allaha inanma fikri cinsiyetle meslekle ırkla yaşla ilgili bir sorun değildir

SEn bana inançsız 10 bilim adamı gösterirsen bendse sana inançlı on bilim adamı gösterebilirim
sen bana inançsız 10 fakir adam gösterirsen bende sana inançlı 10 fakir adam gösterebilirim
yani vesvese ettiğin sorun yanlış bir temel üzerindedir ve bu temelden hareketle doğru sonuca varamazsın
ayrıca Allaha inanma sorunu herkesin kendi aklıyla çözmesi gereken bir sorundur ve taklit etme hakkı yoktur yani herkes inanıyor diye inanırsan kendi aklını bir kenara koymuş olursun ki bu inanç kabul edilmeyen bir inançtır herkes reddediyor diyede reddedemezsin sorunu mutlaka kendi aklınla çözmek zorundasın bu çerçevede vesvesene bir kez daha göz atıp düşünmende yarar var
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Nehcul Belağa birinci hutbeyi oku! Yavaşça, anlayarak...
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
seyit

Mesaj gönderen seyit »

allahin subutu derslerin oxu
seyit

Mesaj gönderen seyit »

exii sukurlerolsu rabime
Deliderviş

Mesaj gönderen Deliderviş »

Kimse görmediğine inanmak istemez.
Hak nedir diye soru sorulmuş cevap ise: Aklının dediğinin Kalbinin tastiklemesi denmiş.
Aklen Allahı bulup kalben inanman gerekli. Yoksa çaresizce inanırsın mecburmuşcasına inanırsın. Kuran da onlar islan oldu kalplerinde sevgi inanc tam yerleşmedi kısacası Mümin müslüman daha olamadılar anlamına gelmektedir.

Allah herkesin gönlünde bir yer eder. Her kul onu sevdiği bir şey kendine özgü eder. Kimine Dost kimine kimine sadece cezalandırıcı olarak inancında yer eder. Allah gönüllerin içindedir. Biz onu kainatın sonsuzluğu büyüklüğü ile karşılatıramayız. Sevgimiz inancımızla ona bağlılığımızı inancımızı karşılaştırabiliriz.
Allah sevgi ne merhametle bakar kullarına.
Hz Davut kabeyi yapmak istediğinde Allah ona senin elin kanlı demişti. Hz Davut ise Rabbim ben senin emrinle o kullarla savaştım dediğinde olsun yinede onlar benim kullarımda demişti.
İnsan aklen bulduğu yolu kalben ancak devam edebilir.
Bir kere aklen şunu kesinlikle emin olmalısın. Allah yoksa bu düzen nasıl düzensizleşmiyor yada bozlulduğunda nasıl tekrar düzeliyor herşey neden nizami devam ediyor. Bu kendiliğinden olur mu? Dünya gezegenler kendiliğinden dönüyor ama neden durmuyor. Bu kadar bitki canlı hepsi farklı vede hepside dünya ya bir hizmet ediyor hiçbiri boşa değil hepsi yaralı faydalı iken işe yaramaz bir tek şey olmadan varlığını sürdüren yoksa demek ki yaratılışla görevliler. Bu aklen bulunması gereken bir yaradılışın hali ..
Kalben ise biz yaratılış itibari ile nefsaniyiz. Özümüzde hakkın nefesi var. Bu nefis Ademe gelmeden önce Nur dedi ki ben hakka döneceğim dediğinde Allah nefisi yarattı nuru sardı ve Nefis dönmek isteyen nuru susturmaya çalıştı. Bu nedenle ki Dünyalık sevdamız nefsitendir. Yoksa özümür aslına dönmek ister sürekli buda azap çeken ruha döner ki huzur için İbadet eder oruç tutar ve kötülüklerden uzak iyilik için olmaya yöneliriz Allah a yönelmeye gayret çaba gösteririz. Allah ı böyle aklen ve kalben tam inancla mümin olarak görevini tamamlarsan Allah ın sıfatlarıyla sıfatlanır rengiyle boyanırsın. Allah doğrusunu bilir.
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Deliderviş yazdı:

Hz Davut kabeyi yapmak istediğinde Allah ona senin elin kanlı demişti. Hz Davut ise Rabbim ben senin emrinle o kullarla savaştım dediğinde olsun yinede onlar benim kullarımda demişti.
.
Allah kendisi için savaşanlara elin kanlı demez tam tersi bir savaç yapılacak ise kendisi için olmasını diler Allah yolunda cihat edenleri müjdelemiştir
bu nedenle aktarımınız bir kaynağa dayanıyorsa yanlış kaynaktır kaynağı verirseniz daha iyi irdeleriz
Deliderviş

Bizde kitap söz iledir. İş bu tüm kitaplar sizin elinizde bizde olsa olsa 2 şey var. Birincisi Allah aşkı ikincisi O na ve Ehlibeytine hitabımız saz aşkı.
Allah için cihad müjdesi doğrudur. Lakin bu doğruluğu biz Çanakkale de Sakarya da savaşarakta yaptık. Lakinnn Bu iş yanlış yapıldığın Hz Ali neden 3 halefenin savaşlarına katılmadığınında cevabıdır. Her savaş cihad denilmez meşrulaştırmanın daniskasıdır. Atatürk dediği gibi savaş gerekmedikçe bir cinayettir. Allah kulunu cihad diye savaşarak öldürmek aslına doğru değilse müslümanda olsa katildir. Hz Hüseyin e yapılan cihatmıdır. Başka topraklara hüküm etmek cihatmıdır. Abdal Musa Bursa Fethinde Elinde tahta kılıçla gelmesi can amlama değil gönül kazanmaya geldiğinin delilidir.
Allah yolunda sadece din için savaşılır. Can mal namus için savaşılır. Bunu düşünmek bulmak zormudur. Allah kullarına cezası vardır lakin merhameti cezasını geçmişken kullarına merhametsiz davranması azametine nasıl uygun bulunabilir. neyse Allah bilir.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Deliderviş yazdı:. Hz Hüseyin e yapılan cihatmıdır. Başka topraklara hüküm etmek cihatmıdır. Abdal Musa Bursa Fethinde Elinde tahta kılıçla gelmesi can amlama değil gönül kazanmaya geldiğinin delilidir.
.
Hz.Hüseyini öldürmeye gelenlerin bir kısmı cihad yaptıklarını ZANNEDİYORLARDI Onu öldürüp cennete gideceklerini ZANNEDİYORLARDI ama zanları onları kurtarmadı çünkü zan kanıtı yoksa insanın kendisini aldatmasıdır

demekki abdal musa osmanlının askeriymiş anlatımdan bu çıkar
tahta kılıç ise uydurmasyonudur tahta kılıç osmanlıda savaş talimlerinde kullanılırdı
belkide osmanlının matrakçısı yani savaş öğreti ustası o dönem abdal musaydı
Deliderviş

Hz.Hüseyini öldürmeye gelenlerin bir kısmı cihad yaptıklarını ZANNEDİYORLARDI Onu öldürüp cennete gideceklerini ZANNEDİYORLARDI ama zanları onları kurtarmadı çünkü zan kanıtı yoksa insanın kendisini aldatmasıdır

demekki abdal musa osmanlının askeriymiş anlatımdan bu çıkar
tahta kılıç ise uydurmasyonudur tahta kılıç osmanlıda savaş talimlerinde kullanılırdı
belkide osmanlının matrakçısı yani savaş öğreti ustası o dönem abdal musaydı
Hz Ali ye savaş açanlarda zannediyordur. Savaşanlarda demekki cihad diye bir olgu peygamberin ömrüyle kısıtlıymış ondan sonra hiç cihad gerçekten yerine gelmemiş şimdi mi gelecek elbette ki gelmeyecektir keyfi işin cihadı çıkarın ikiyüzlünün cihadı olmaz. Cahilin işi cihad ile kandırılır. Cihad diye savaştırılan herkes kanıt olarak ne görebilir.
Abdal Musa erenlerin askeridir. Osmanlı nın değil. Zülfikar neyse o tahta kılıçta o dur. Kimse savaşa tahta kılıçla gitmez gidenin ne anlamlar taşıdığını biz biliriz. Sizler 12 imamların ne anlamda olduğunu çözemeye çalışanlar. Halifelik kavgası sananlar Abdal Musanın elindeki tahta kılıçı amacını nerden bileceksiniz ki matrakçısıymış. Allahın veli kulu nerde olsa velisidir. Şu dediğin lafa bak matrakçısıymış. Sizsiniz matrakçı küfe ye gelen imam Hüseyine bak türk illerine giden imamlara bak. İmamlara sahip çıkan biziz ahkamı kesen sizssiniz. Horasan dan gelen erenler 12 imamlardan geliyorda sizi mi terk ediyorlardı aslında düşünün bir. Sevgi saygı hoşgörüden yoksun laflarla 12 imamların yolu nasıl sevilir anlaşılır gibi değil. Abdal Musa gibi bir ere matrakçı diyorsunya senin ağzından Allah adı çıksa ne kadar inandırıcı olurdu. Allah yolunda giden Allah yolunda gidenleri en azından hissederdi.

“Allah (Tevhid) İnancı” sayfasına dön