Ne var bu soruda?

Allah'ı tanımakta akli, nizami ve diğer tüm yönlerin ele alınabileceği platform.
alone_man

Ne var bu soruda?

Mesaj gönderen alone_man »

DEvlet parasız yatılı sınavlarında sorulan bir soru bile kitapsızların moralini bozmaya yetmiş ağızlarında sakız yapıp duruyorlar
işte soru tuhaf olan ne var bu soruda ?

21'inci soru: Evrendeki düzen hiçbir şeyin rastlantı sonucu ortaya çıkmadığını göstermektedir. Evrendeki varlıkların kendi kendilerini var etme güçleri yoktur. Bu bilgilerin ikisini de iyi değerlendiren kimse aşağıdakilerden hangisine ulaşır?

a) Varlıklardaki düzen onların kendilerini var ettiklerini gösterir.
b) Evrenin varlığının bir başlangıcı yoktur.
c) Evrendeki varlıklar rastlantı sonucu ortaya çıkmıştır.
d) Evren bir yaratıcı tarafından planlı bir biçimde yaratılmıştır.”
Muhammed

Re: Ne var bu soruda?

Mesaj gönderen Muhammed »

Allahsızların zoruna gider tabi. Onlarda kendi şıklarını işaretleyip eksik puan alsınlar bu kadar basit :D
Resim
Resim
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

alone_man yazdı:DEvlet parasız yatılı sınavlarında sorulan bir soru bile kitapsızların moralini bozmaya yetmiş ağızlarında sakız yapıp duruyorlar
işte soru tuhaf olan ne var bu soruda ?

21'inci soru: Evrendeki düzen hiçbir şeyin rastlantı sonucu ortaya çıkmadığını göstermektedir. Evrendeki varlıkların kendi kendilerini var etme güçleri yoktur. Bu bilgilerin ikisini de iyi değerlendiren kimse aşağıdakilerden hangisine ulaşır?

a) Varlıklardaki düzen onların kendilerini var ettiklerini gösterir.
b) Evrenin varlığının bir başlangıcı yoktur.
c) Evrendeki varlıklar rastlantı sonucu ortaya çıkmıştır.
d) Evren bir yaratıcı tarafından planlı bir biçimde yaratılmıştır.”
Esasen ben böyle bir soruya karsiyim.
Bu soruya onlarin acisindan bakacak olursan, yanlis diye dusunuyorum.

Söyle birsey düsünün, bir hristiyan ülkesinde son Peygamberin kim oldugu sorulsa ve cevaplar örnegin: Hz.Muhammed, Hz.Isa, Hz.Musa, Hz.Ibrahim olsaydi. Bizde onlarin düstügü duruma düserdik.
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
Yesevi

Mesaj gönderen Yesevi »

Bu soru hangi dersin sorusu olarak gelmiş?Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi ise normal karşılarım.Birde hangi sınıfın ilköğretimmi? Yoksa lisemi?
hacı

Mesaj gönderen hacı »

[offtopic]21'inci soru: Evrendeki düzen hiçbir şeyin rastlantı sonucu ortaya çıkmadığını göstermektedir. Evrendeki varlıkların kendi kendilerini var etme güçleri yoktur. Bu bilgilerin ikisini de iyi değerlendiren kimse aşağıdakilerden hangisine ulaşır?[/offtopic]

-Evrendeki düzenden kasıt nedir?
Evrende düzen olduğu gibi Kaos'ta var.Mesela 2-3 milyar yıl sonra Adromeda galaksisi-bizim içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisini yutacak.Yani yaklaşık 800 milyar yıldız ve bu yıldızlara bağlı uyduların hepsi çarpışacak.İşta sana Kaos.

-Diğer yandan evrende düzenin devamlı olduğunu varsayalım.Kaca evrendeki düzeni sağlayabilmek için evrendende mükemmel bir yaratıcının varlığını kabul etmek gerekir.Evrenkendi kendinevar olamıyorsa,EVRENDENDE MÜKEMMEL BİR YARATICI NASIL OLURDA KENDİ KENDİNE VAR OLUR?

-Evrende düzenin yanında düzensizliğinde(Kaos olduğunu biliyoruz.Tanrı herşeyi mükemmel olarak yaratıp,işini bitirdiyse neden yıldızlar çarpışmakta,galaksiler yok olup,hala yeni yeni galaksiler doğabilmektedir.Tanrı işini yarım mı bıraktı?

-Tanrı dünyadaki her şeyi mükemmel olarak yarattıysa neden canlıları %99 yok oldu.Bunu yapmakla Tanrı neyi amaçladı?

Bu anlamda yukarıdaki soruyu yeniden düşünüp yorumlayabilirsiniz.

Kolay gele.
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

hacı yazdı:[offtopic]21'inci soru: Evrendeki düzen hiçbir şeyin rastlantı sonucu ortaya çıkmadığını göstermektedir. Evrendeki varlıkların kendi kendilerini var etme güçleri yoktur. Bu bilgilerin ikisini de iyi değerlendiren kimse aşağıdakilerden hangisine ulaşır?[/offtopic]

-Evrendeki düzenden kasıt nedir?
Evrende düzen olduğu gibi Kaos'ta var.Mesela 2-3 milyar yıl sonra Adromeda galaksisi-bizim içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisini yutacak.Yani yaklaşık 800 milyar yıldız ve bu yıldızlara bağlı uyduların hepsi çarpışacak.İşta sana Kaos.

-Diğer yandan evrende düzenin devamlı olduğunu varsayalım.Kaca evrendeki düzeni sağlayabilmek için evrendende mükemmel bir yaratıcının varlığını kabul etmek gerekir.Evrenkendi kendinevar olamıyorsa,EVRENDENDE MÜKEMMEL BİR YARATICI NASIL OLURDA KENDİ KENDİNE VAR OLUR?

-Evrende düzenin yanında düzensizliğinde(Kaos olduğunu biliyoruz.Tanrı herşeyi mükemmel olarak yaratıp,işini bitirdiyse neden yıldızlar çarpışmakta,galaksiler yok olup,hala yeni yeni galaksiler doğabilmektedir.Tanrı işini yarım mı bıraktı?

-Tanrı dünyadaki her şeyi mükemmel olarak yarattıysa neden canlıları %99 yok oldu.Bunu yapmakla Tanrı neyi amaçladı?

Bu anlamda yukarıdaki soruyu yeniden düşünüp yorumlayabilirsiniz.

Kolay gele.

Hem kaos var hem düzen var buna biz kaotik düzen diyoruz ki bunun diğer tanımı paradoksta olabilir bu ironik bir durum olarakta kabul edilebilir evren tanımlarımızın henüz yerine oturmadığını çünkü henüz evren dediğimiz makro bütünün çok azını bildiğimizi kabul etmek durumundayız
Yaratıcının yaratılmamış olması ön kabuldür ön tanımdır ön şarttır bu tevhid bakımından zorunluluktur tersten söylersek bir şey yaratılmışsa o şey Allah olamaz değildir
Allah kendi kendine varolmuş sözüde uygun tanım değildir zira bu durumda yine yoktan bir varoluş durumu gerekir oysa Allah ebedi ve ezelidir yanbi onun varlığının başlangıcı doğal olarak olamaz olmamak zorundadır bu durum Allah kavramının zorunlu bir sonucudur başlangıcı olan hiçbir şey Allah değildir

Allahın mükemmel muhteşem harkülade olmasıda zorunluluktur bu yarattıklarınında öyle olması gerektiğini gösterir zaten Allah kendisini yarattıklarıyla tanımamızı bu nedenle isityor
alem O nun tecellisidir görüntüsüdür
işin yarım kalması söz konusu değildir çünkü yok ediş ve yaratılış süreci halen devam ediyor zira Allah ın bir tanımıda yaşayan olmasıdır
Hz.Ali Allah eşya ilşkisini anlatırken
Allah eşyanın içerisindedir içine karışmaksızın dışındadır ayrı kalmaksızın demektedir.
hacı

Mesaj gönderen hacı »

[offtopic]Allah ebedi ve ezelidir yanbi onun varlığının başlangıcı doğal olarak olamaz olmamak zorundadır bu durum Allah kavramının zorunlu bir sonucudur başlangıcı olan hiçbir şey Allah değildir[/offtopic]

İspatlanmayan ön kabulleri kimsenin kabul etmemecburiyeti de yoktur.
Yukarıda olması gereken bir tanrı kavramını ortay koymuş olmanız illede öyle olması gerektiği anlamına gelmez.Ve sizin bu önkabullerinizden yola çıkarak aynı şeyi madde içinde söyleyebiliriz.Şöyleki...

-Madde ezeli ve ebedidir.Yaratılmamıştır.Bir başı yada sonu yoktur.Sürekli şekil değiştirir.Madde nerjiye,enerji maddeye dönüşerek varlığını sonsuza kadar sürdürür.

Benim yukarıda yaptığım açıklamanın maddi temelleri var.Ama senin Tanrıya atfettiğin şeylerin herhangi bir temeli yok.

Ben evrendeki madde enerji dönüşümüne bakarak bu savı ileri sürüyorum.Bu dönüşüm sonucu madde yok olmamakta varlığını sürdürmektedir.Asla yok olmayan bir şeyin başı,ortaya çıktığı bir an olamaz.Çünkü yok olmuyorki bir başı olsun.

Ben maddeyi görerek inceleyerek bu sonuca ulaşıyorum.Ama en aynı şeyi Tanrı için yapamıyorsun.Bu nedenle seninki sadece bir inanç,bu inancını ispat edecek maddi temelden yoksunsun.
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

hacı yazdı:[offtopic]Allah ebedi ve ezelidir yanbi onun varlığının başlangıcı doğal olarak olamaz olmamak zorundadır bu durum Allah kavramının zorunlu bir sonucudur başlangıcı olan hiçbir şey Allah değildir[/offtopic]

İspatlanmayan ön kabulleri kimsenin kabul etmemecburiyeti de yoktur.
Yukarıda olması gereken bir tanrı kavramını ortay koymuş olmanız illede öyle olması gerektiği anlamına gelmez.Ve sizin bu önkabullerinizden yola çıkarak aynı şeyi madde içinde söyleyebiliriz.Şöyleki...

-Madde ezeli ve ebedidir.Yaratılmamıştır.Bir başı yada sonu yoktur.Sürekli şekil değiştirir.Madde nerjiye,enerji maddeye dönüşerek varlığını sonsuza kadar sürdürür.

Benim yukarıda yaptığım açıklamanın maddi temelleri var.Ama senin Tanrıya atfettiğin şeylerin herhangi bir temeli yok.

Ben evrendeki madde enerji dönüşümüne bakarak bu savı ileri sürüyorum.Bu dönüşüm sonucu madde yok olmamakta varlığını sürdürmektedir.Asla yok olmayan bir şeyin başı,ortaya çıktığı bir an olamaz.Çünkü yok olmuyorki bir başı olsun.

Ben maddeyi görerek inceleyerek bu sonuca ulaşıyorum.Ama en aynı şeyi Tanrı için yapamıyorsun.Bu nedenle seninki sadece bir inanç,bu inancını ispat edecek maddi temelden yoksunsun.
madde enerji dönüşümünü ilk dönemden bu yana ispatlayabildinizmi? HAYIR
sadece bu ön kabul yada varsayım üzerine hipotezler kuruyorsunuz siz yapınca bilim! oluyor ama değişik bir önkabulü hemde innaç kabul ederek biz söyleyince ispatla diyorsunuz bu çelişkiden kurtulun
inancın maddi temeli yani nesnel labaratuvar koşullarında kanıt temeli şart değildir mesela insan sever ama insan sevgisini
bir başka şahsa labaratuvar koşullarında kanıtlayamaz
inancın nesnel boyutunda akıl yürütme analiz etme durumu vardır ama inanç oluşunca bir başka şahsa bunu kanıtlama zorunluluğu yoktur bu nedenle Allah resulüne
inanmayanlar için üzülme senin yapacağın bir şey değil bu demiştir.
inanmıyorsan inat ve ısrarcıysanız yapabileceğimiz fazla birşey yoktur
hacı

Mesaj gönderen hacı »

[offtopic]madde enerji dönüşümünü ilk dönemden bu yana ispatlayabildinizmi? HAYIR[/offtopic]

Bu kadar peşin hükümlü olmayın efendim.Tabiki kanıtlıyoruz.
Basit bir örnek vereyim.
Diyelimki Ahmet 80 kilo ağılığında bir insan.Öldüğünde Ahmet'e ne oluyor?Çürüyüp yok oluyor.Ama işin özü ne.Ahmeti oluşturan 80 kiloluk et ve kemik aslında atom ve elektronlardan oluşmaktadır.(Alt parçacıklara girmiyorum)Ahmet çürüyüp doğaya karışırken aslında onu oluşturan atomlar doğaya salınmaktadır.Dünyadaki atom sayısında bir değişiklik olmamakta ama şekil değiştirmektedir.Aynı şey dünyayanın başına gelse,mesela güneş dünyayı kendine çekip yakıp yok etse değişen bir şey yok.Atomlar güneşe dahil olacak oradan evrene yeniden ısı ve işık olarak dağılacaktır.Olan biten sadece bir şekil değiştirme.

O halde madde yok edilemiyor.
Şimdi düşün,yok edilemeyen bir şeyin başı sonu olabilir mi?

Burada bir varsayım yada ön kabul yok.

Hiç bir şey vardan yok,yoktan da var edilemez.

Evrende bugüne kadar böyle bir şey yapılamadı.

[offtopic]inancın maddi temeli yani nesnel labaratuvar koşullarında kanıt temeli şart değildir mesela insan sever ama insan sevgisini[/offtopic]

Sevgi denen şeyi gözle gösteremezseniz de tezahürlerini gözle görüp,akılla kavrayabilirsiniz.
Akıl denen şeyi gözle göremezsiniz,kin-nefret-gibi şeyleride ,ama tezahürlerini görebilirsiniz.Bunların var olduğunu kolaylıkla ispatlayabilirsiniz.

-Ama gelin görün ki Evreni yaratan olağanüstü bir gücün varlığını bu şekilde kanıtlayamazsınız.Kanıtlanabilseydi burada şu an başka şeyler konuşuyor olurduk.
Kullanıcı avatarı
Big Boss

Mesaj gönderen Big Boss »

hacı yazdı:
Sevgi denen şeyi gözle gösteremezseniz de tezahürlerini gözle görüp,akılla kavrayabilirsiniz.
Akıl denen şeyi gözle göremezsiniz,kin-nefret-gibi şeyleride ,ama tezahürlerini görebilirsiniz.Bunların var olduğunu kolaylıkla ispatlayabilirsiniz.

-Ama gelin görün ki Evreni yaratan olağanüstü bir gücün varlığını bu şekilde kanıtlayamazsınız.Kanıtlanabilseydi burada şu an başka şeyler konuşuyor olurduk.
Allah gözle gözükmez çünkü cisim değildir ama O nu yarattıklarıyla tecellileriyle eserleriyle tanırız
aynı yukarıda senin yazdığın gibi kavramışsın işte))))
kimi bunu görmezden gelir kimi kabul eder kanıt tecellileridir

“Allah (Tevhid) İnancı” sayfasına dön