Çocuk ve Allah

Allah'ı tanımakta akli, nizami ve diğer tüm yönlerin ele alınabileceği platform.
Muhammed

Çocuk ve Allah

Mesaj gönderen Muhammed »

Bu sorular ve cevapları tez konusu olarak işlenmiştir. sorular pedegojik formasyana uygun bir dil gereğince sorulmuştur cevaplar üzerinde oynama yapılmamıştır.

1. Çocuk

Esra (4 yaşında) orta sınıf bir ailenin ikinci çocuğu Türkçe dil eğitimi konusunda sınıfın en iyilerinden denebilecek düzeyde algısı ve yeteneği açık olan bir çocuk:

Sence Allah nedir?

_Allah yüksekte oturan kocaman elleri olan iyi kalpli çocukları çok seven yaşlı bir dededir.

Ne iş yapar?

_iyilik yapan çocukları sever kötü kalplileride hiç sevmez onları cehennemde yakar

Allah nerdedir?

_yukardadır (biraz düşündü) bazende canı sıkılıyor bizim yanımıza geliyor tek başına arkadaşı olmadan duramazki…

Allahı seviyormusun (neden)

_evet seviyorum, iyi biri annemi babamı beni seviyor hem bana oyuncakta getirmişti bi kere….

2. Çocuk

Eftelya (6 yaşında) anne baba eğitimli gelirleri orta sınıf düzeyinde kültürlü bir ailenin tek çocuğu

Allah nedir?

_Allah yüce onustur (çocukların sürekli izlediği dizilerden birinin kahramanın adı)

Ne iş yapar?

_iyilik yapar kötüleri cezalandırır.

Allah nerdedir?

-çokk yukarda biz göremeyiz belki uçaktakiler görür iyilik yaparlarsa ama belki

Allahı seviyormusun(neden)?

_seviyorum oda beni seviyor bir tane bebeğim vardı kolunu kırdım annem kızar diye çok korktum gece yatmadan önce allahım kolunu yerine tak dedim sabah kolunu yerine takmıştı…

3. Çocuk

Berkay (6 yaşında ) anne baba eğitim seviyesi oldukça yüksek gelir seviyesi de yüksek

Allah nedir?

_allahı bilmiyorum çok eskiden varmış masallarda ama şimdi yok

Ne iş yapar?

_o zamanlar bir tane evi varmış şato yani birde bacası ordan çıkar bakarmış

Allah nerdedir?

_dedim ya şatodaymış şimdi yıkmışlar belediyedekiler şatosunu oda ağlamış evi yok

Allah’ı seviyormusun?

_bazen şimşek çakınca ben korkuyorum annem korkma bişe olmaz diyor ama ben korkuyorum bende diyorum ki keşke şatosunu yıkmasaydılar bana yardım ederdi annem anlamıyor beni…

4. Çocuk

Furkan (5yaşında) orta sınıflı memur çocuğu

Allah nedir?

_Allah bizi kuşları ördekleri papatyaları yaratandır.

Allahın işi nedir?

_allahın işi bizi sevmek o çok sevgilidir birde iyileri sever mesela bizim bakkal amca bana sakız verdi hemde parasız Allah onu kesin sevdi.

Allah nerdedir?

_Allah her yerdedir kalbimizde çiçekte böcekte,yani bazı çocuklar çok dağınık annelerini üzer işte Allah onları görür ve sevmez ama küsmezde iyi olsunlar diye onlara hımm der…

Allahı seviyormusun?

_tabiki (kendinden çok emin bir halde) herkes sever zaten sevmiyorum diyende yalancıdır Allah yalancıları sevmez bir kere ben anneme yalan dedim bana beklide küstü ama genede sever ahmete dedim ki Allah bizi sımsıkı sarar oda güldü oğlum Allahın kolları yok ki dedi ama o daha küçük ya bilmiyo Allah sevince sarar beni sardı annemi babamıda sarmış …

5. Çocuk

Buse (6 yaşında) gelir seviyesi düşük eğitim seviyesi anne okur yazar baba ilk okul

Allah nedir?

_Allah bizi yaratandır.

Ne iş yapar?

_insanlara bakar evsizlere ev işsizlere iş açlara yemek verir yağmur yağınca evlerini su basanlara üzülme der yardım eder…

Allah nerdedir?

_Allah kalbimizdedir mesela iyilik yaparsan o zaman çok sevinçli olursun evszilere ev verirsen işsizlere iş bide karnı çok aç olan çocuklara yardım edenleri en çok o sever…

Allahı seviyormusun?

_evet bir kere yağmur yağmıştı bizim evimizi su bastı annem çok ağladı babamda ben ağlamadım sonra ağladım ama komuşlarımızda kaldık üst kattaki yaşlı teyze Allah yardım eder demişti bizde bekledik etmiştir anneme sordum…

Bu soru ve cevapları en uç noktalardan seçerek yolladığımı ve sizlere rehber olmasını umduğumu bilmenizi isterim. özellikle gözlemlediğimiz çocuklar allahı somutlaştırmak istiyor çünkü soyut kavramlara daha oturmuş değil(0-6yaş)fakat bir ileriki boyutu için yapılan araştırmalarında bunların cevaplarından farksız olmadığını söylemekte fayda görüyorum.Allah kavramı bu yaş için zor gibi görünsede akıllıca izlenen bir yol ile çokta güzel verimler elde edebilirsiniz inşallah.dini kavramları çocuklara anlatırken basite indirgemek yerine çocuk gözüyle bakmayı deneyin kendiniz o yaştayken ne duymak isterdiniz size verilen cevaplar ne idi? karşınızdakinin bir insan olduğunu unutmayın ve basitleştireyim derken telafisi mümkün olmayan hatalara sebebiyet vermeyin inşallah.

-Alıntıdır-

“Allah (Tevhid) İnancı” sayfasına dön