Sorgulamak

Allah'ı, Peygamberleri ve 12 İmamları sevmek ve onların dostlarına dost olmak.
byilmaz34

Sorgulamak

Mesaj gönderen byilmaz34 »

Önceden bütün sahabeyi adaletli bilirdim. Hatta Muaviyeyi bile. Ancak araştırınca anlıyorsun ki bu iştede objektif olacaksın. Tarih kitaplarından da faydalanacaksın. Özellikle benim sorgulamama neden olan en önemli konulardan biri ve ilki Halid b. Velid'in İslama aykırı olan yaptıklarıdır. Malik b. Nüveyr olayından bahsediyorum bilirsiniz.

Hz.Ebubekir ve Hz.Ömere ise büyük İmam Zeyd b. Zeynelabidin gibi saygı gösteriyorum ancak Hz.Ali'yi en üstün biliyorum artık. Hilafete en layık kişi Hz.Ali idi. Sonra İmamı Hasan, sonra İmamı Hüseyin, sonra Zeynelabidin ondan sonrada kanaatime göre Zeyd b. Zeynelabidin'dir.

Müslümanların birliği içinde Sünni-Şia sentezi bir yöntem izlenmeli diye düşünüyorum. Şahsen ben ikisinin ortasındayım. Aşırı görüşlerden uzak olup itidalli olmak en iyisi olur düşüncesindeyim. İmam Cafer, İmam Zeyd, İmamı Azam... Bu üçü rehberlerimdir.
3nokta

Re: Sorgulamak

Mesaj gönderen 3nokta »

Yani 12 İmam as'ın tamamını tanımıyorsunuz. Size birkaç sorum var:
Peki sizce Hz Zeyd ra neden imamdır?Onun imametiyle ilgili deliller nelerdir? Ve Ebu hanife neden imamdır?Onun imametile ilgili delillerin nedir? Sahi şunu da sorayım sizce imamet nedir? Yetkisini kimden alır? Özellikleri nelerdir? İmam Cafer as neden imamdır? delilleri nedir?
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
byilmaz34

kardeş ben imametin layık olan kişide olması gerektiğine inanırım. Zeyd b. Zeynelabidin gibi düşünüyorum yani. Hz.Zeyd diyorduki: "Hz.Ali sahabenin üstünüdür ancak Hz.Ebubekir ve Hz.Ömerde saygıdeğerdir" işte bu görüşteyim ben. Hatta Hz.Zeydi bu durumundan dolayı terk edenler olmuştur ve Hz.Zeyd terkedenlere rafızi demiştir. Tarih kitapları böyle yazmaktadır. Ebu Hanife ise ömrü Ehli Beytin iktidarı için çabalamakla geçmiştir.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Peki imamet nedir? Hz Zeyd ile Ebu Hanife imam mıdır? İmametin kaynağı nedir? Kimler imam olabilir? İmam olmak çalışmakla m olur yoksa Allah mı verir? Zeyd ea ve Ebu Hanife eğer sana göre imamsa buların imameti kim tarafından verilmiştir? Bu imam dediklerin masum mudur?
. . .
byilmaz34

Benim imamet inancım Hz.Zeydinki gibidir. "Yani imamet en layık olanın imam olmasıdır. Sahabe devrinde imamete en layık olan İmam Ali'dir. Ancak Ebubekir ve Ömerde Hz.Ali kadar değilsede imam olabilirler. Saygıdeğerdirler." İşte bu görüşüm benim. İmamların masum olduğu görüşüne katılmıyorum çünkü masumiyet nebilere ait bir sıfattır. Nebiler dışındaki her insan hata işleyebilir. Gaybı ise zaten Allah bildirmedikçe nebi bile bilemez. Ayrıca zalim olanların halife olabilir görüşünede katılmam. Tıpki Ebu Hanife gibi İmam Zeyd gibi. Bir Yezid asla imam olamaz. Bir Velid asla imam olamaz. İşte bunu savunuyorum. Aslında siz Caferilerle çok derin farklarım olduğunu da düşünmüyorum. Ben Sünnilikle Şia ortasındayım. Daha öncede belirttim. Hz.Ebubekir, Hz.Ömer, İmam Ali, İmam Hasan, İmam Hüseyin, İmam Zeyd'in imametini kabul ediyorum. Tıpki Ebu Hanife gibi. Selamlarla...
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

byilmaz34 yazdı: Ben Sünnilikle Şia ortasındayım. Daha öncede belirttim. Hz.Ebubekir, Hz.Ömer, İmam Ali, İmam Hasan, İmam Hüseyin, İmam Zeyd'in imametini kabul ediyorum. Tıpki Ebu Hanife gibi. Selamlarla...
bir insan ya şiadır ya sünnidir yada haricidir diye biliyordum
şimdi sayende bir şık daha olduğunu öğrendim

sen şia değilsin çünkü teberri olayı yok
sünni değilsin klasik sünni inancıyla çelişiyorsun
harici değilsin çünkü Hz.Aliyi en değerli kabul ediyorsun
ortadayım da olmaz çünkü böyle bir ekol yok yeni bir ekol gibi duruyorsun
o halde sana yeni ekolde bir isim bulmak lazım isimsiz ekol olmaz
yani karışık bir durumdasın bir ismin bile yok
öyle bir islama inanıyorsunki
daha önce kimse böyle inanmamış
bu iyi bir durummu sen karar ver
byilmaz34

alone_man, İslamda yüzlerce farklı yorum vardır. Benim görüşlerim klasik sünni inancıyla çelişmektedir ancak Ehli Sünnet dairesi içerisinde de farklı yorumlar vardır. Ben Mutezile mezhebinden de çok yararlanmaktayım.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

byilmaz34 yazdı:Benim imamet inancım Hz.Zeydinki gibidir. "Yani imamet en layık olanın imam olmasıdır. Sahabe devrinde imamete en layık olan İmam Ali'dir. Ancak Ebubekir ve Ömerde Hz.Ali kadar değilsede imam olabilirler. Saygıdeğerdirler." İşte bu görüşüm benim. İmamların masum olduğu görüşüne katılmıyorum çünkü masumiyet nebilere ait bir sıfattır. Nebiler dışındaki her insan hata işleyebilir. Gaybı ise zaten Allah bildirmedikçe nebi bile bilemez. Ayrıca zalim olanların halife olabilir görüşünede katılmam. Tıpki Ebu Hanife gibi İmam Zeyd gibi. Bir Yezid asla imam olamaz. Bir Velid asla imam olamaz. İşte bunu savunuyorum. Aslında siz Caferilerle çok derin farklarım olduğunu da düşünmüyorum. Ben Sünnilikle Şia ortasındayım. Daha öncede belirttim. Hz.Ebubekir, Hz.Ömer, İmam Ali, İmam Hasan, İmam Hüseyin, İmam Zeyd'in imametini kabul ediyorum. Tıpki Ebu Hanife gibi. Selamlarla...
Yılmaz kardeş,
Sorularıma tam olarak cevap vermediniz. Tekrarlıyorum.
Peki imamet nedir? Hz Zeyd ile Ebu Hanife imam mıdır? İmametin kaynağı nedir? Kimler imam olabilir? İmam olmak çalışmakla m olur yoksa Allah mı verir? Zeyd ra ve Ebu Hanife eğer sana göre imamsa buların imameti kim tarafından verilmiştir? Bu imam dediklerin masum mudur?
. . .
byilmaz34

İmamet, devlet başkanlığı demektir. Seçimle başa geçmek en iyisidir. Ebu Hanife mezhep imamıdır ancak Hz.Zeyd imamlık yapamasada imamete layık bir kimseydi. Keşke imam olsaydı. İmamlarda masumiyet yoktur. Masumiyet peygamberlerde olur imamlarda değil.
Muhammed

Mesaj gönderen Muhammed »

byilmaz34, sen önce Ehlibeyt Mektebinde İmamet anlayışını öğren, araştır. Kendi kafana göre İmamet uydurma... Forumda ve sitemizde gerekli bilgiler var.
Resim
Resim

“Tevella ve Teberra” sayfasına dön