Böyle birisine Şia hangi hükmü verir?

Allah'ı, Peygamberleri ve 12 İmamları sevmek ve onların dostlarına dost olmak.
byilmaz34

Böyle birisine Şia hangi hükmü verir?

Mesaj gönderen byilmaz34 »

Bir kimse Ehli Sünnet olduğunu söylese, ancak Hz.Ali'yi sahabenin en üstünü bilse, Muaviyeyi sevmese doğal olarak oğlu Yezidden nefret etse, ilk 3 halifeye saygı ve sevgi beslese de Hz.Ali'yi daha çok sevse anlayacağınız Sünnilikle Şiiliği bir bakıma sentezlese Şia böyle bir kimseye hangi hükmü verir? Böyle birisinin durumu ahirette ne olur? Bunu neden mi soruyorum. Aslında Sünnileri genelleme yaparak hepsinin Muaviyeyi sevdiğini zannediyorlar. Oysaki milyonlarca Sünni yukarıda yazdıklarım gibi düşünüyor.
3nokta

Re: Böyle birisine Şia hangi hükmü verir?

Mesaj gönderen 3nokta »

Yılmaz kardeş,
Her şeyin bir ölçüsü vardır. Uzunluğun ölçüsü meteredir, ağırlığın gramdır. Dinin ölçüsü de Ehl-i Beyt as'dır. Ehl-i Beyt as'i sevmek demek kuru kuruya sevmekse hiçbir değeri yoktur. Sevmek demek velayete iman demektir. Bir kişi Peygamberi herkesten çok sevse ama onun nubuvvetini kabul etmese onun bu sevgisinin değeri olur mu? Elbette olmaz. İşte Ali as'yi sevmek demek yetmiyor. Eğer onun velayetine inanmıyorsan bu sevginin değeri yoktur. Ve bu bağlanış tevella ile teberrayı gerektirir. Ben burada şahsi görüşlerimi beyan ediyorum. Her ne kadar kişi sunni olsa da velayeti tanımasa da o müslümandır ancak mümindir diyemezsiniz.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
byilmaz34

Mesaj gönderen byilmaz34 »

Kardeş ben İmamı Ali'nin hilafete en layık kişi olduğuna inanıyorum. 12 imamlarında zamanlarının en üstünü olduğunu kabul ediyorum. Şimdi benim Sünni olmam mümin olmama engel mi oluyor? Eğer Şii olmayanlar Müslüman ama mümin değilse ahirette cennete mi giderler cehenneme mi? Bunu açıklamak gerekir o zaman.
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

byilmaz34 yazdı:Kardeş ben İmamı Ali'nin hilafete en layık kişi olduğuna inanıyorum. 12 imamlarında zamanlarının en üstünü olduğunu kabul ediyorum. Şimdi benim Sünni olmam mümin olmama engel mi oluyor? Eğer Şii olmayanlar Müslüman ama mümin değilse ahirette cennete mi giderler cehenneme mi? Bunu açıklamak gerekir o zaman.
Yılmaz can
Eğer şia'nın iddia ettiği şey doğru ise yani Hz.Ali'nin imametti Allah'ın emriyse bunu reddetmek Allah'In emrini reddetmek olmazmı?
Ve bu red bilinçli olarak yapılır ise yani kendisine tüm delliller sunulmasına rağmen kişinin akli düzeyide sağlıklı olmasına rağmen yapılırsa tamam o iyi adam has adam bilgili adam ama ben imamete inanmıyorum diyen İNKARCI olmaz mı?
Ve eğer imamet kabul edilirsede buna engel olan kişilerden uzak durmakta gerekir yani bir kabul varsa reddetmekte gerekir
şimdi İmameti kabul edersen mecburen sünniliği reddetmen gerekir durum bu
Ahirete gelince şüphesiz son karar yaratıcıya aittir
Azabında dereceleri olduğu gibi mükafatında dereceleri vardır herkese kendisine karşılık gelecek derece verilecektir yada makam
bu soruları soran bir kişi AKILLIDIR yani sizin sorduğunuz noktada kalma ihtimaliniz yoktur
Aliyi seviyorum ama sünni kalacağım diye bir şık sizin için yoktur
nette araştıran soran bilgilere ulaşan siz ya imameti kabul yada reddedeceksiniz imamet iddiası doğruysa ve siz reddederseniz inkarcı olursunuz doğru değilse zaten sizin için sorun yoktur
vahyi bilinçli inkarın karşılığı ne ise sizede o verilir bu yüzden Allahtan en çok alimler korkar(korkmalıdır)
sizin sorunuz gerçeğe ulaşma imkanı olmayan cahiller için sorulabilir sizin için sorunuz geçerli değildir
atakan türkoğlu

Mesaj gönderen atakan türkoğlu »

Musa can bir kaç sorum olacak.. Acaba Peygamber efendimiz hangi mezhepdendi? ve mümin olmak için illaki bir mezhebemi bağlı olmak lazım.Kuranın ve Sünnetin getirdiklerini yerine getirmekle mümin olunmazmı?İmamet Kuran dan farklı bir inançmı?
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Gerçek islam Ehl-i Beyt as' uymaktırç Peygamberin mezhebi yoktur. Zaten bize de kendimize meshep demiyoruz. Şia İslamın özüdür aslıdır.
İmamet Allah'ın emridir ona karşı gelmek Allah'a karşı gelmektir. Allah'a bile bile karşı gelenin durumu bellidir.
. . .
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

atakan türkoğlu yazdı:Musa can bir kaç sorum olacak.. Acaba Peygamber efendimiz hangi mezhepdendi? ve mümin olmak için illaki bir mezhebemi bağlı olmak lazım.Kuranın ve Sünnetin getirdiklerini yerine getirmekle mümin olunmazmı?İmamet Kuran dan farklı bir inançmı?
bu tip sorular genelde kafa karıştırmak için sorulur tipik demogojik bir yaklaşımdır
ama ben senin iyiniyetle sorduğuna inanıyorum inanmak istiyorum
Soru yanlış
tıpkı Allah herşeyi yarattı peki Allah'ı kim yarattı gibi
açıklarsak,
Bir dinin peygamberine hangi ekoldendi denilebilirmi?Zaten dini tanıtan odur.
Ancak Ondan sonra bölünmeler başladığı için insanlar kendilerini çizgileriyle ifade etmişler bazı kavramlar bazı çizgileri ifade etmek için kullanılmıştır.
Bunların tümüde kendisini fırkayı naciye en doğru kabul eder bir doğru olduğuna göre diğerleri zandır.
Bizde uyguladığımız çizginin (Caferi) islamın özü olduğuna inanıyoruz en doğrusu olduğuna inanıyoruz bu anlamda Peygamberimizin çizgisini Caferi ekolün yaşattığına inanıyoruz.
Size göre yanlış olabilir ama biz buna inanıyoruz ve başkalarından farkımızı anlatmak içinde caferiyiz diyoruz diğer fırkalar olmasaydı caferiyiz dememize gerek kalmaz müslümanız derdik ama çizgimiz anlaşılsın diye böyle söylüyoruz
sanırım diğer ekollerde aynı şekilde düşünüyorlar yoksa adam aksine inansa neden nakşi şafi vahhabi hanbeli hanefi vs vs desin.
bizim ilmihallerde ya bir müçtehide bağlanıp fıkıh hükümlerini yaşayacaksınız yada kendiniz müçtehit olacaksınız
yani ilminiz İslami doğruları keşfetmeye yetiyorsa kendi hükmünüzü kendiniz verebilirsiniz
yani milyonlarca kaynağın içinden doğru hükümleri bulabiliyorsanız kimseyi taklit etmeniz gerekmiyor
biz b unu beceremediğimz için Ehli Beyt ekolünde yıllarını bu işi öğrenmek için harcamış müçtehitleri taklit ediyoruz hükümleri onlardan öğreniyoruz
Kuran olmasaydı imamet olmayacaktı yani imamet Kurani bir inançtır bu nedenle inkarı tehlikelidir
Eğer Kuran ve sünnetin gereklerini yerine getiriyorsanız tabiki mümin olursunuz mesele bu ikisini anlayabilmektir.
biz sünneti Ehli beyt imam ve alimleriyle tanımaya öğrenmeye yaşamaya çalışıyoruz yoksa milyonlarca ayrı ayrı birbiriyle çelişen ve bize sünnet diye sunulan hükümlerin gerçekten sünnet olup olmadığını bilmek zor meseledir düşününki herkes sünnet diye birçok bidat katmış yalan uydurmuş nefsine göre yorumlamış ve bize bunlar sünnet diye sunulmuş
atakan türkoğlu

Mesaj gönderen atakan türkoğlu »

musa can amacım kafa karıştırmak değil.zaten kafa karıştıracak bir soruda sormadım.sadece peygamber efendimiz hangi mezhepdendi sorusu.bende çok iyi biliyorumki peygamber efendimiz zamanında mezhep diye bir şey yoktu ve böyle bir oluşumuniçinde veya dışında peygamber efendimiz düşünmük mantıksızlıktır.Bu yüzden bu mezhep olayı bana biraz ters geliyor.ters geliyor derken bazı güçlerin müslümanların içine fesat ve nifak sokarak böl parçala mantığıyla biz müslümanları birbirini düşman yapmak amacıyla kurulmuş olabileceği kanısındayım.Ama sizinde buyurduğunuz gibi Kuran ve sünnete sıkıca sarıldığımız zaman bizlerin kardeşlik bağının iyiyce güçlenmesi demektir.Bizlerinde temel amacı bunun olduğu inancındayım.Bazı sünnetlerin içine bidat katıldığı veya yalan olduğu görüşüne katılmaktayım.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Peki Kuranın gerçek manasına ve Peygamberin gerçek sunnetine ulaşma noktasında hangi yöntemler ve hangi kaynaklar kullanılmalıdır, diye bir soru sorsam ne dersin?
. . .

“Tevella ve Teberra” sayfasına dön