Cevaplarsanız sevinirim

Allah'ı, Peygamberleri ve 12 İmamları sevmek ve onların dostlarına dost olmak.
byilmaz34

Cevaplarsanız sevinirim

Mesaj gönderen byilmaz34 »

Selamun aleykum kardeşler, önceden de belirttiğim gibi ben Ehli Sünnet Müslümanım. Ancak yine belirteyimki HZ.Ali'yi sahabenin en üstünü bilirim. İnancınızda takiyye de olduğunu biliyorum. Ama bu soruları cevaplarken lütfen takiyye ye başvurmadan dürüstçe cevaplamınızı isterim. Çünkü hangi Şia gurubuna inanacağıma ben de karar veremedim. Şimdi bu soruları Şiayı çok iyi bilen birisi cevaplarsa sevinirim:

1.İlk 3 halifeyi ve Hz.Aişe'yi kafirlikle mi suçluyorsunuz fasıklıkla mı. Caferiler hangi hükmü veriyorlar ilk 3 halifeye ve Hz.Aişe'ye. Pek çok kaynakda Şia'nın "sahabenin birkaçından başkasının mürted olduklarını iddia ettikleri" yazıyor. Her bir Caferi farklı mı düşünüyor yoksa genel olarak kabul edilen nedir bu konuda?

2.Hz.Ali Muaviye ile olan savaşta Muaviye tarafındaki hayatını kaybedenlerinde cenaze namazını kılması Muaviye taraftarlarını da Müslüman olarak gördüğünü göstermiyor mu?

3.Kuranda açıkça Hz.Ali'nin ismi belirtilmediği için imametini inkar edenin hükmü nedir? Sonuçta Allah 12 imamı(Hepsine selam olsun) açıkça ayette zikredebilir ve bunlarada inanın diyebilirdi? Açıkça demediği bir kuraldan dolayı imameti inkar eden Müslümanın (12 imama saygısızlık yapmamak koşuluyla) imanının gideceğini söylemek bana çok ağır bir görüş olarak geliyor. Caferi Mezhebi bu konuda ne düşünüyor?
AleviCaferi

Re: Cevaplarsanız sevinirim

Mesaj gönderen AleviCaferi »

İnancınızda takiyye de olduğunu biliyorum. Ama bu soruları cevaplarken lütfen takiyye ye başvurmadan dürüstçe cevaplamınızı isterim
Aleykum Selam
Kardesim, takiyye'yi sanki basit birseymis gibi gösteriyorsun. Insan öyle her akli estiginde takiyye yapamaz. Takiyyenin sartlari var.
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
Ali

Mesaj gönderen Ali »

[quote="byilmaz34"]Selamun aleykum kardeşler, önceden de belirttiğim gibi ben Ehli Sünnet Müslümanım. Ancak yine belirteyimki HZ.Ali'yi sahabenin en üstünü bilirim. İnancınızda takiyye de olduğunu biliyorum. Ama bu soruları cevaplarken lütfen takiyye ye başvurmadan dürüstçe cevaplamınızı isterim. Çünkü hangi Şia gurubuna inanacağıma ben de karar veremedim. Şimdi bu soruları Şiayı çok iyi bilen birisi cevaplarsa sevinirim:

1.İlk 3 halifeyi ve Hz.Aişe'yi kafirlikle mi suçluyorsunuz fasıklıkla mı. Caferiler hangi hükmü veriyorlar ilk 3 halifeye ve Hz.Aişe'ye. Pek çok kaynakda Şia'nın "sahabenin birkaçından başkasının mürted olduklarını iddia ettikleri" yazıyor. Her bir Caferi farklı mı düşünüyor yoksa genel olarak kabul edilen nedir bu konuda?

Peygamberimizin vefatından sonra yanlış yaptıkları hata yaptıkları ayetlerin emrine karşı geldikleri için kızıyoruz
onların hataları nedeniyle müslümanların muaviye yezit emevi abbasi osmanlı gibi sahte önderlerin halifelerin! eline düştüğü buna sebep oldukları için kızıyoruz tüm caferiler bu sebeplerle onlara kızarız bunda takiye makiye yoktur bunu binlerce yıldırda dile getiririz bunun adına herkes istediği şeyi söyyler ama kesin olan şuki onlara yaptıklarının karşılığını Allah(cc) verecektir

quote]
byilmaz34

peki ilk 3 halifeye yada Hz.Aişeye -haşa- kafir diyen Şii-Caferi var mıdır? Çünkü İmamiyye fırkası için yaygın bir inanış var. Sahabenin birkaçı hariç mürted oldular diye? Şimdi fasık deseler anlarımda mürted çok ağır bir kavram.

Bu arada 2. ve 3.sorulara cevap yazılmamış gözden kaçtı herhalde...
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Fasık ne demek? Önce bunun üzerine konuşalım. Sonra da Ehl-i Beyt'in hakkını gaspedenin, onlara düşmanlık bvesleyenin kin güdenin Allah katındaki durumunu konuşalım.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
byilmaz34

3nokta arkadaşım, fasık, adil olmayan açıkça günah işleyen yada zalimlik yapan kimse demektir. Mesela bir insan zalim ve fasık olabilir ancak bu kafir olur anlamına gelmez. Kafirlik çok farklı bir kavramdır. İyiliksever bir insan Müslüman olmasada kafir hükmündedir derler ya o bakımdan dolayı. Bunun tam terside olabilir. Zalim Müslüman fasık müslüman olabilir yani...
ALIBABA

Mesaj gönderen ALIBABA »

Efendim omer , osman , ebu bekir bunlar allahin dinine karsi gelmislerdir o dine savas acmislardir . kutsal sayilan insanlara eziyet etmislerdir . Bunlarin dine yaklasmalarida cikar ve menfat derecesindedir .

Ebu bekir omer osman hz fatimanin cocugunu dusurduler kapida vurarak , hz alininde evini atese verdiler onu surukleyerek kendi ciktigi mevkiye goturtup kendisine zorlan biat ettirdi . Gonullen alamadigini goren ebu bekir ve digerleri zor taktiklerle aldilar bunu .

Hz ali diyor : Ben sabretmesini sectim ama gozumde diken bogazimda bir kemik vardi .

Hz Ebu bekir bir cok savasta kendi canini kurtarmak icin geriye kacmistir , hz muhammed kac kerem diger topluluklarla baris eglemissede ebu bekir karsi cikmis ve muhammedi dinlemeyip savasmistir bu la ilgili ayetler gelmistir Allah kiniyor ve cetin konusuyor .

Hz ebu bekir gene hz muhammed magarada saklandiginda onunla idi fakat ebu bekir hz muhammedin peygamberliginden supheleniyordu bunun icin ayetler geldi ve ebu bekir gene kinandi ve ayetler ona karsi kotu konustu .

Omer tam bir musluman dusmaniydi , Tum muslumlari olduruyordu musluman olmadan once bircok musluman iyi insan kani doktu .

Musluman olduktan sonra yargilarda kendi eksikligi yuzunden bircok kutsal sahislari oldurttu .

Omer hz alinin ogudunu hic yapmazdi alinin kurani toplayin sunmasina ragmen ona bizim senin toladigina ihtiyacimiz yoktur deyip gitmesi , ve kendi kurani toplarken hz muhammedin ve hz alinin en yakin ve hakiki sahabelerini oldurtmustur bu caniliktir .

Hz ali osmana ne kadar kendi akrabalarini basa alma demissede o hz muhammedin 1 numarali dusmanlarini kendi devlet basina cikarmistir . Deger verdigi insanlar tam cikarci ve muhammedin dusmanlari idi .

allahin dedigi gibi biz herksi tutuklari ile hasredecegiz .

Hz muhammede sayikliyor demeleri de ahlak disi ve inanmadiklarini gosterir .

Kuranda seytanin dedigi gibi : Ben senin yolunun tam ustune oturacagim ve salih kullarin haric hepsini saptiracagim .

Evela Allah eyvallah bu bilgileri bize bahsettigin icin !!!
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

byilmaz34 yazdı:
2.Hz.Ali Muaviye ile olan savaşta Muaviye tarafındaki hayatını kaybedenlerinde cenaze namazını kılması Muaviye taraftarlarını da Müslüman olarak gördüğünü göstermiyor mu?

bunu yeni duyuyorum doğru olduğunu sanmıyorum kaynak verirmisiniz kaynağa bakalım
çünkü n.belagadaki tavrına aykırı bir bilgi bu

3.Kuranda açıkça Hz.Ali'nin ismi belirtilmediği için imametini inkar edenin hükmü nedir? Sonuçta Allah 12 imamı(Hepsine selam olsun) açıkça ayette zikredebilir ve bunlarada inanın diyebilirdi? Açıkça demediği bir kuraldan dolayı imameti inkar eden Müslümanın (12 imama saygısızlık yapmamak koşuluyla) imanının gideceğini söylemek bana çok ağır bir görüş olarak geliyor. Caferi Mezhebi bu konuda ne düşünüyor?

tıpkı mağaradaki kişinin kim olduğunu bildiğimiz gibi imametle ilgili ayetlerde açıktır ve tüm kaynaklarda yazar bu nedenle bilinçli inkar tehlikelidir çünkü ayeti nüzulunu inbkar durumu doğar
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

ALIBABA yazdı:

Omer tam bir musluman dusmaniydi , Tum muslumlari olduruyordu musluman olmadan once bircok musluman iyi insan kani doktu .

senin sebatayist bektaşi(çağın yezidi) olduğunu anladığımıza göre artık bu tür provakasyonlarına gelmeyiz değilmi?
sen müslümanların içişlerine karışma daha iyi
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

byilmaz34 yazdı:3nokta arkadaşım, fasık, adil olmayan açıkça günah işleyen yada zalimlik yapan kimse demektir. Mesela bir insan zalim ve fasık olabilir ancak bu kafir olur anlamına gelmez. Kafirlik çok farklı bir kavramdır. İyiliksever bir insan Müslüman olmasada kafir hükmündedir derler ya o bakımdan dolayı. Bunun tam terside olabilir. Zalim Müslüman fasık müslüman olabilir yani...
O halde alalen hz fatımanın evini yakanlar fedek hurmalığını gaspedenler fasık değil midir? Onlar bu suçları aleni işlemediler mi? eHl-i Beyt as'ın hakkını gaspetmekten daha büük bir günah var mı?

Peki kafirlik mi daha alçakçadr yoksa munafıklık mı?
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Tevella ve Teberra” sayfasına dön