İslamda fetih var mı?

Nefsi, dini ve vatanı korumak için verilen mücadele...
byilmaz34

İslamda fetih var mı?

Mesaj gönderen byilmaz34 »

Arkadaşlar Şia bu duruma nasıl bakıyor? İslam'da fetih varmıdır? Yani başkasının şehrini ele geçirip hakimiyet kurmak var mıdır? Birde Şia'yı "cihattan uzak durmakla" suçluyolar. Acaba bunun nedeni Şia'nın sadece savunma amaçlı savaşa izin vermesinden dolayı mıdır? Bakın eğer Şia "sadece savunma amaçlı savaşa ve 12 ehlibeyt imamından birinin izniyle" olan savaşa sadece evet diyorsa ben bir Sünni olarak bu görüşü benimseyebilirim. Gelin bu konuyu tartışalım.
ali muhsin

Re: İslamda fetih var mı?

Mesaj gönderen ali muhsin »

Yilmaz can

Sahsen bir örnek getirelim 8 Yillik Iran -Irak Savasi vardi ,bir Taraftan Ehli Beyt Düsmani ve Taraftarlarinin Düsmani Saddam diger taraftan Ehli Beytin Soyundan gelen Hak Dostu Imam Humeyni (Ra) vardi ve bu 8 yil boyunca Iran Iraka karsi MÜDAFA savasi yapmistir, Irak ozaman Iranin bir kac kilometrelik arazisini isgal etmis fakat Bazi Devletlerin baskisi ile Irana isgal ettigi topraklari geri vermistir..daha sonra Saddamin Kuveyte Saldirmasi ve ordaki Siileri katletmesi oda baska bir olaydir , Sahsen hic bir tarihte okumamisim veya rastlamamisimki bir Ehli Beyt Devletinin bir baska Devlete keyfi olarak Saldirip isgal etsin...Diger bir örnek verebilirsek Lübnanin Sii Hizbullahi bile Korsan israil Rejimine karsi MÜDAFA savasi uygulamaktadir ! Ayrica Cihat sadece Silahla olmaz, Diyaloklada olur Cihat kelimesi cesitli olarak yorumlanir , ama bazilari Cihat denilince eline silah al ve vurusmaya git diye anliyorlar ama Cihat kisim kisimdir yani Cihat her Türlü olur Silahli Cihat ise en son kademededir , Ayrica Cihat fetvasi vermek o kadar kolay degildir ,her kisi kafasina Keyfine göre her yil Cihat cikaramaz ve kendi cikarlarincada bu kelimeyi kullanamaz...
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Ali

Mesaj gönderen Ali »

byilmaz34 yazdı:Arkadaşlar Şia bu duruma nasıl bakıyor? İslam'da fetih varmıdır? Yani başkasının şehrini ele geçirip hakimiyet kurmak var mıdır? Birde Şia'yı "cihattan uzak durmakla" suçluyolar. Acaba bunun nedeni Şia'nın sadece savunma amaçlı savaşa izin vermesinden dolayı mıdır? Bakın eğer Şia "sadece savunma amaçlı savaşa ve 12 ehlibeyt imamından birinin izniyle" olan savaşa sadece evet diyorsa ben bir Sünni olarak bu görüşü benimseyebilirim. Gelin bu konuyu tartışalım.

Fetih zorla ele geçirme yani gasptır
insanların toprağını eşini evini malını mülkünü gidip alıyorsun
peki bu nasıl islami olabilir?
o kişinin yerine kendinizi koyun o dine sempati duyarmısınız?
Peygamberimiz kalpleri fethetmeye yönelmiştir önce eğitimciler gönderirdi liderlerine mektup yazardı davet ederdi
savunma dışında peygamberimizin saldırısını gören duyan varmı?
binlerce insanı cihat diye şehadet diye insanların üzerine salan şahlar padişahlar bu işe islami kılıf buldular belamlarda bunu destekledi oysa bu yanlıştır
12 imamlardan hiçbirinden böyle bir saldırı emri duymadım okumadım
byilmaz34

Mesaj gönderen byilmaz34 »

Arkadaşlar bana bu konuda çok vesvese geliyor. Mesela Peygamberimizin savaşları hakkında çok vesvese geliyor. İçimden bir ses " İslam barış diniyse neden ilk Müslümanlar savaşıyordu" diyor. Bu düşünceden kurtulma çaresi varmıdır? Birde peygamber efendimizin bazı kişilere suikast yaptırdığı söyleniyor. Bunlar doğrumu bazı kaynaklarda geçiyor. Bazı kişilere suikastler düzenlenmiş baskınlar yapılmış. Bilen biri cevaplarsa sevinirim. Ayrıca Şia daki cihad anlayışını sünnilerden de savunanlar mutlaka vardır.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Bedir uhud hendek mute bunlar yaşamsal savaşlardı
yani savunma yaşamak amaçlıydı
ama hayber saldırı amaçlıydı yani hayber kalelerine müslümanlar saldırdı
kişilere yapılan hareketler kişisel fıkıh çerçevesindedir bu kitle savaşı konusu içinde yer almaz kıssas içinde yer almalıdır diye düşünüyorum
ali muhsin

Peygamberlerin görevi Sadece Allaha inanmak ona es tutmamak iyiligi emretmek kötülüklerden sakindirmak gibi ilahi Görevleri vardi, Islam dini yayilmadan evel Mekke Putlarla dolu idi, hatta birilerinde 200-300 putlari olup onlara secde eder kurban keserlerdi , taki Yüce Peygamberimiz Ehli Beyti ile, onlara (Müsriklere ) sadece Allaha inanmalarini ona es tutmamalarini söyleyene kadar , Putperestlerin isine gelmeyen bu olayda Islam Peygmaberine inanlar zulümler görmüs iskencelere tabi tutulmus, yurtlarindan kovulmuslardi, ve hatta Müsrikler Peygamberimize Suikast bile düzenlemislerdiki Imam Ali (as) Peygamberimizin emrine uyarak yataginda dahi yatmistir ,islamin ilk Sehitleri ise Ammar bin Yasir,in ( Imam Ali as min Sadik Dostlarindan birisi ) Anesi ve babasidir ,taki Allah ayeti indiginde, onlarla (Kafirlerle Savsmalarini ) emredene kadar , Bu Savaslar Müdafa amacli yapilmistir ki , Kafir ve Müsrikler toplulugu islamin yayilmamasi icin devamli Savas Borularini öttürmektelerdi ( Kurani kerimde Savas kurallarida vardir ) örnegin Sivil Topluma Yasli kadin coluk cocuga asla ve asla dokunmayin , yamalamayin vs diyor ..Imam Ali (as) Nechul belagada "Peygamberden Duydumki Savas esrilerini yakalayip orasini burasini kesip iskence yapmayin, bu bir kuduz köpek bile olsa " diyor Sia Tarihinde Savaslar devamli Müdafa olmustur ,Imam Ali (as) karsi savasan Muaviye dahi Saldiri düzenlemis Babasi Ebu Sufyanin intikamini almak icin devamli Ehli Beyte Savas acmistirki Imam Ali (as) bu Savaslara karsi Gercek islam Dinini ve Ehli Beyti Müdafa etmistir .Imam Hasan ve Imam Hüseyin (as) Müdafa etmistir, Yüce Islam Peygamberimizin Allahin bize bahs ettigi gercek islam dinini Ehli Beyt Imamlari vasitasi ile tüm zorluklara ragmen Müdafa etmislerdir . Islam dini gercektende Baris Dinidir ama bazilari islam kisvesine bürünerek bunun aksini idia ettiklerini görebiliyoruz ,örnegin bazi sözde arastirmacilar ..Bizlerki Gercek islam dinini Ancak Peygambermizin iki emanetlerinden ögrenebiliriz yani Kuran ve Ehli Beytten .
------
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Kuveyt Irak`ın bir parçasıdır.Yani 1990`da Saddam Irak`ının Kuveyti işgali haklıydı.

Çünkü coğrafi ve tarihi olarak Kuveyt Irak`ın bir uzantıdır.İngilizlerin Kuveyte asker çıkarmalarına kadar hep Irak`a ait olmuştur.
Daha`da önemlisi etnik ve dini bakım`dan Iraktan bir farkı yoktur.

Osmanlı Dönemin`de İngilizler Basra eyaletine bağlı bir bölge olan bugünkü Kuveyti işgal etmişler ve orada yaşayan El Sabah ailesi`de iş birlikçilik yapmıştır.Ödül olarakta onları İngilizler Kuveyt Emiri yapmıştır.
Ben eninde sonunda Irak`ın Kuveyte tekrar sahip olacağına inanıyorum.

Sadece ben değil Tarih Profosörü Prof.Dr.Toktamış Ateş`te %100 haklıdır diyor.

Kuveyt`te sadece %20 civarın`da bir Şii nüfus var.
ali muhsin

Tabi canim Saddam yerden göge kadar hakliydi Kuveyte baskin düzenleyip ordaki Siileri katletmesi hakliydi ,iran -irak Savasinda Saddamin irana ve daha sonra helebceye Gaz Bombasi atmasida hakkliliginin göstergesiydi ,Necefi - kerbelayi yerle bir etmesi ve Yüzlerce Sii Alimini katletmeside hakliydi ,Irana Saldirdigi gibi kuveytede saldirmasi tabiki dogaldir Degilmi, hele Osmanli okadar hakliydiki Arab ve Fars Devletlerine saldirmis ve onca Siileri katletmis keyfe Zevkine göre 700 -800 yil Hüküm sürmüs isgal etmis kelleler kesmis kendi cocuklarini Velihatlarini katletmis tabiki onlarda hakli degilmi ,Ozaman Bizde Saddam gibi yapalim, Osmanlinin kanli kiliclarla isgal ettigi Topraklara bizde Kan ve barutla tekrar saldiralim hatta Viyanaya kadar uzanalim ve " bura eskinden bizimdi " deyip ne kadar hakli oldugumuzu gösterelim degilmi ....Tipik Osmanlinin isgal mantigi budur...aynen Siyonistler gibi "Bura eskiden bizimdi "" deyip Filistini isgal ettikleri gibi...Sonucta ayni mantik !!!
------
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Benim bir yerde okuduğuma göre H.z.Ali daha çoçukken peygamberimizin omuzuna çıkarak bir putu devirmiş.

Mekke`nin Fethin`den sonra Kabe`de ki bütün putlar kırılmadımı?
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Saddam`mı İran`a saldırdı yoksa İran mı Irak`a saldırdı?
İran niçin Saddam Hüseyinin en kısa süre`de idamını istiyordu?
Çünkü Saddam Hüseyin savaşın daha senesi dolmadan her iki tarafında birbirine üstünlük sağlayamıyacağını anlamış ve barış teklif etmiş.Ama İran bunu bildiği halde savaşı yıllarca sürdürür.Çünkü
"Bu savaş bizim için Allahın bir lütfudur." diyen bir İmamları vardır.Savaşı bahane ederek Ülkelerin`de birliği sağlarlar.Karşıtlarını imha ederler.

Irak`ın %60`ı Şiidir.Sizin dediğiniz gibi olsa Irak 60-70 Milyonluk İran karşısın`da yıllarca dayanabilirmiydi?Ne kadar dış destek gelirse gelsin.

Irak Arap Devletleri için`de okuma-yazma oranı en yüksek ülkedir.

Osmanlı zamanın`da Fars devleti yoktu?

Osmanlı Haçlı Seferlerine karşı İslamı savunmuştur.Niğbolu Savaşın`da Haçlıların niyeti Kudüse kadar gitmekmiş.O savaşta İngiliz ve İskoçlar bile varmış.

“Cihad” sayfasına dön