HUMUS (HAKKULLAH)- bektaşi derganı

Kazandığımız her kazançta, Peygamber ve Ehlibeyt'in hakkı vardır.
3nokta

HUMUS (HAKKULLAH)- bektaşi derganı

Mesaj gönderen 3nokta »

Bektaşi dergahı blogundan alıntıladığım bu yazıda renkli olarak işaretlediğim kısım hakkında ne düşünüyorsunuz? Humusları bazı müctehitlerede toplanmasının bir sakıncası var mıdır acaba?

HUMUS (HAKKULLAH)

Füru dinin bir diğer rüknü ise humustur.Cenab-ı Hak Kuran-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “Şunu da biliniz ki, ganimet olarak aldığınız her hangi bir şeyden beşte biri mutlaka Allah içindir. O da peygambere ve ona yakınlığı olanlara, yetimlere, miskinlere ve yolda kalmışlara aittir. Eğer siz Allah'a iman etmiş, hak ile batılın ayrıldığı o gün, iki ordunun karşı karşıya geldiği o (Bedir) günü kulumuza indirdiğimiz âyetlere iman getirmiş iseniz bunu böyle biliniz. Ve biliniz ki, Allah, herşeye kâdirdir.” (1) Humus Alevi toplumunda yaygındır.Ancak termolojik olarak humus ismi kullanılmaz.Halk arasında Hakkulah olarak ifade edilen seyit olan dedelere yıllık olarak insanların belli bir miktar yaptıkları nakdi veya ayni ödemedir.Ayet hükmüne göre bu ödeme fakirlere,yetimlere,yolda kalmışlara,miskinlere ve Ehlibeyte verilir.Hakkulah (humus) ibadeti halen fiili olarak devam etmektedir.

Kitabul Fevaid’de Hacı Bektaş Veli 105. öğüdün devamında insan nefsinin aşamalarına göre dört temel öğeye ayırır.İkinci makam dediği nefs-i Levvame’yi anlatırken şöyle buyurur: Bu nefisten doğan on evre şunlardır.Tanrıya adanmışlık (zühd) günahtan kaçınmak takva,haramdan kaçınış vera,ant ederek bağlılık,zekat,oruç,umre, humus ve cihattır.Bu makam Tanrı yolunda savaşınız makamıdır.” (2)Yukarıda yer alan pasajda da görüleceği üzere Nefs-i Levvamenin makamları arasında humus bir terim olarak vurgulanmıştır.

Yine Doç. Dr. İbrahim Arslanoğlu’nun yaptığı bir araştırmada Alevi dedelerine sorduğu soruya şöyle cevap verilmiştir:

Alevîlikte hem zekat ve hem de humus vardır. Zekat önce fakir olan akrabalara, sonramuhtaç olan komşulara ve Türk Hava Kurumu gibi hayır kurumlarına verilir. Humus ise EnfalSuresi 41. Ayet gereğince pirlere verilir.(3)

Sonuç olarak Alevi toplumunda halen humus ibadeti Hakkulah adıyla yaşamaya devam etmektedir.Ancak siz değerli mümin canların şuna dikkat etmesi gerekir.Geçmişte bu Hakkullah kötüye kullanılmış bazı Dedeler tarafından sömürüye dönmüştür.Humus Ehlibeyte verilmeli ancak nereye gittiği İslama ve Ehlibeyt’e hizmet için kullanılıp kullanılmadığına bakılmalıdır.Biz burada Şia’da genel olarak görülen sadece bazı müçtehitlerin kontrolüne verilmelidir gibi bir yaklaşım bizce humusu gayesi dışına çıkarır.Kimse bu ibadeti yerine getirirken üzerine azemi gayreti göstermeli fakat müçtehitten izin almak gibi bir mecburiyete kendini tabi tutmamaladır.Dinimiz kolaylık dinidir ves-selam.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
PIRCAFERI

Re: HUMUS (HAKKULLAH)- bektaşi derganı

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

3nokta yazdı:

Alevîlikte hem zekat ve hem de humus vardır. Zekat önce fakir olan akrabalara, sonramuhtaç olan komşulara ve Türk Hava Kurumu gibi hayır kurumlarına verilir.(3)

Mumin muslim

Benim birikmis bir miktar param vardir. koynumda biriktiririm . Boyle haram zade panka mankalara birakmam . Allah carpar diye . Garibanlara yardim etmek istiyorum fakat, y
ukarda turk hava kurumlarina yardim edilmesini vaaz i vecip bilmissin . Yardimi yaparim ama ya verdigim paralarla beni havadan bombalarlarsa ne olcek .

Kendi paramla kendimimi oldurtureyim. Hem kafir zindindik bir hukumetimiz vardir .

Sen simdi turk hava kurumlarina para niye ver dedin bu bahsi gecen hadis hangi kitaptadir vey yazmaktadir .

Ikinci bir soru ben parami acep afedersiniz gecimini vucudunu satarak gecinmeye calisan kadinlari kurtarmak icin versem daha hayirli bir is yapmis olmazmiyim diye dusunuyorum.

Kendime 4 tane onlardan eversem hem onlarin yasamini hemde kendi nefsimi doldurmus olurum . Turk hava kurumu yerine 4 kotu yoldaki hatice hatunla evlenmem sevap olurmu hayirli bir is olurmu yardim neticesinde olurmu .

Cennet kapilari bana acilirmi ?

Cok sagol mumini muslim .
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

PIRCAFERI yazdı:
3nokta yazdı:

Alevîlikte hem zekat ve hem de humus vardır. Zekat önce fakir olan akrabalara, sonramuhtaç olan komşulara ve Türk Hava Kurumu gibi hayır kurumlarına verilir.(3)

Mumin muslim

Benim birikmis bir miktar param vardir. koynumda biriktiririm . Boyle haram zade panka mankalara birakmam . Allah carpar diye . Garibanlara yardim etmek istiyorum fakat, y
ukarda turk hava kurumlarina yardim edilmesini vaaz i vecip bilmissin . Yardimi yaparim ama ya verdigim paralarla beni havadan bombalarlarsa ne olcek .

Kendi paramla kendimimi oldurtureyim. Hem kafir zindindik bir hukumetimiz vardir .

Sen simdi turk hava kurumlarina para niye ver dedin bu bahsi gecen hadis hangi kitaptadir vey yazmaktadir .

Ikinci bir soru ben parami acep afedersiniz gecimini vucudunu satarak gecinmeye calisan kadinlari kurtarmak icin versem daha hayirli bir is yapmis olmazmiyim diye dusunuyorum.

Kendime 4 tane onlardan eversem hem onlarin yasamini hemde kendi nefsimi doldurmus olurum . Turk hava kurumu yerine 4 kotu yoldaki hatice hatunla evlenmem sevap olurmu hayirli bir is olurmu yardim neticesinde olurmu .

Cennet kapilari bana acilirmi ?

Cok sagol mumini muslim .

kardeş biz cennet kapısı dağıtmıyoruz ama senin işin zor çünkü niyetin sorunlu
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

3nokta yazdı:
Kitabul Fevaid’de Hacı Bektaş Veli 105. öğüdün devamında insan nefsinin aşamalarına göre dört temel öğeye ayırır.[/b][/color].Dinimiz kolaylık dinidir ves-selam.[/b]

Kitabul fevaid içinde atasözleri ve hadislerin derlendiği anonim bir eserdir
hacı bektaşla uzaktan yakından ilgisi yoktur
tüm ciddi araştırmacılar bunu bilir ve yazarlar
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Başlığı ben açtım ama yazı bana ait değil. Baştan itibaren okusaydın anlardın. Ben paranı git oraya şuraya ver demedim. Ayrıca üslubunu hiç beğenmedim. Başından beri niyetin hakkında da şüphelerim var. Dalga geçilecek bir yer değil burası. Lütfen rica ediyorum.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
PIRCAFERI

3nokta yazdı:Başlığı ben açtım ama yazı bana ait değil. Baştan itibaren okusaydın anlardın. Ben paranı git oraya şuraya ver demedim. Ayrıca üslubunu hiç beğenmedim. Başından beri niyetin hakkında da şüphelerim var. Dalga geçilecek bir yer değil burası. Lütfen rica ediyorum.

Alevi kizilbas Madarator

Herseyim size neden alayci geliyor ? Bir muslumanin cennet icin mucadele vermesinden daha dogal ne olabilir . Ben parami pulumu hayir icin harcamak istiyorum , kuranin fitrati uzere 4 hanimla evlenmek istiyorum .

Burda bilgili arkadaslarlanda iliskiye gectimki beni dogru yola hidayet etsinler diye .

Uslubumun neresinde bozukluk var . kufurmu ettim ? Hakaretmi ettim ? Soylediginiz birseye yalanmidir dedim ? Inkarmi ettim ?

Uslubumun bozuk oldugu yeri gosterirseniz sevinirim.

Aksi taktirde bende allahin kuluyum . Arkadaslarim tipeme bakip daha birsey soylemeden kahkahalarla guluyorlar . Beni alaya aliyorlar . Bu benim Allah boyle yaratmis . Size alayci gozukmemin nedeni aklimin sizin anlayisinizdan daha dusuk olmasindandir .

Bu memlekette ozurlu insanlar var . Yardimci olursaniz banamisin demem Allah bagislasin derim .
ceren

Mesaj gönderen ceren »

PIRCAFERI yazdı:.

Alevi kizilbas Madarator

Herseyim size neden alayci geliyor ? Bir muslumanin cennet icin mucadele vermesinden daha dogal ne olabilir . Ben parami pulumu hayir icin harcamak istiyorum , kuranin fitrati uzere 4 hanimla evlenmek istiyorum . .[/quote]

Müslüman Allah rızası için mücadele eder
tüccarlar cennet için Hz.Ali böyle tarif eder
vede 4 hanımla evlenin diye zorunlu bir şey yoktur uydurmayın
PIRCAFERI

Ceren kardes gel gel.

Evet 4 hanimla evlenmek zorunlu degil , ama ben evlenmek istiyorum . Onu soruyorum. 4 kotu yoldaki hanimi esim edinsem ve evlensem hem onlarin hayatlarini kurtarsam kotumu olur ? Sevap islemis olmazmiyim cunku hadislerin dedigine gore hz muhammedde bircok hanimla sirf kotu durumda olduklari icin onlari duzeltmek amacli evlendigi soyleniyor ne kadar dogru Allah kerim .

Birde boyle birsey yapsam benim toplum icinde halim ne olur ? Kotumu iyimi karsilanirim ?

Muslumanlar nasil Allah rizasi icinde Tuccarlar cennet icin anlamadim ? Bu konuyu birazdaha acarmisin ?
ceren

Mesaj gönderen ceren »

PIRCAFERI yazdı:
Ceren kardes gel gel.

Evet 4 hanimla evlenmek zorunlu degil , ama ben evlenmek istiyorum . Onu soruyorum. 4 kotu yoldaki hanimi esim edinsem ve evlensem hem onlarin hayatlarini kurtarsam kotumu olur ? Sevap islemis olmazmiyim cunku hadislerin dedigine gore hz muhammedde bircok hanimla sirf kotu durumda olduklari icin onlari duzeltmek amacli evlendigi soyleniyor ne kadar dogru Allah kerim .

Birde boyle birsey yapsam benim toplum icinde halim ne olur ? Kotumu iyimi karsilanirim ?

Muslumanlar nasil Allah rizasi icinde Tuccarlar cennet icin anlamadim ? Bu konuyu birazdaha acarmisin ?
biralevi abim anlatmıştı
Hz.Ali insanları sınıflandırmış korkaklar CEHENNEM KORKUSUNDAN İBADET EDERMİŞ TÜCCARLAR CENNET İÇİN ÖZGÜR İNSANLARDA Allah RIZASI İÇİN İBADET EDERLERMİŞ
Allah NİYETLERİ KALPLERDEKİNİ BİLİR
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

ceren yazdı:
biralevi abim anlatmıştı
Hz.Ali insanları sınıflandırmış korkaklar CEHENNEM KORKUSUNDAN İBADET EDERMİŞ TÜCCARLAR CENNET İÇİN ÖZGÜR İNSANLARDA Allah RIZASI İÇİN İBADET EDERLERMİŞ
Allah NİYETLERİ KALPLERDEKİNİ BİLİR

ceren can
hatırladığın gibi bir sözü Hz.Ali n. belagada söylüyor ama insanları değil ibadetleri böyle tarif ediyor gerçi aynı anlamada gelir inananlar için böyle bir ayrım doğrudur inanmayan insanlar bu sınıflama dışıdırda denebilir

“Humus” sayfasına dön