Humus kime verilir?

Kazandığımız her kazançta, Peygamber ve Ehlibeyt'in hakkı vardır.
Ali_Haydar

Humus kime verilir?

Mesaj gönderen Ali_Haydar »

Selamun aleykum canlar,

benim size humusla ilgili bir sorum olacak.
Sizin yazdiginiz gibi humus ehli beyte aittir.Simdi bazilari diyorlar ki humusu herhangi bir seyide verebilirsin. Bazilarida söylüyorlar humusunu istedigin yere bagislayabilirsin.Mesela camiye vs...
Bazilarida rehberine vermen gerekiyor diyorlar.Eger rehberime vereceksem ben burdan nasil verebilirim. Sizler bu konuda bana bilgi verebilirmisiniz.

selamlar
segaleyn

Re: Humus kime verilir?

Mesaj gönderen segaleyn »

Ali_Haydar yazdı:Selamun aleykum canlar,

Sizin yazdiginiz gibi humus ehli beyte aittir.Simdi bazilari diyorlar ki humusu herhangi bir seyide verebilirsin. Bazilarida söylüyorlar humusunu istedigin yere bagislayabilirsin.Mesela camiye vs...
Bazilarida rehberine vermen gerekiyor diyorlar.Eger rehberime vereceksem ben burdan nasil verebilirim. Sizler bu konuda bana bilgi verebilirmisiniz.

selamlar
Verilecek humus iki kısma bölünür: Bir kısmı; âyette geçen “... Allâh’a, Peygambere ve Zilkurbâ’ya âittir...” hükmü gereğince Onikinci İmâm’ın (a.s) hissesidir. Diğer kısmı ise; seyyidlerden-ocakzâdelerden yetim, yoksul veya yolda kalmış olanlarının hakkıdır.

Müslüman, bu iki hisseyi de Ehl-i Beyt yoluna candan bağlı, âdil, güvenilir, âlim bir müctehide vermelidir. Özellikle birinci hisse Onikinci İmâmın (a.f.) zâhir olmadığı zamanda mutlaka belirtilen vasıflara sâhip bir müctehide verilmelidir. Veya müçtehidin izni ile kullanılması uygun olan alanlarda harcanmalıdır. Bu müçtehit, humusu, İslâm’ın ve Müslüman’ların genel maslahatlarına uygun düşecek bir şekilde gerekli yerlere sarfeder.

Seyyidlerin hakkı olan humusun ise, mutlaka bir müctehide veya müçtehidin izniyle seyyidlere verilmesi zorunlu değildir. Herkes yaşadığı bölgede şartları tutan seyyidlere humusunu verebilir.

Memleketinde fakir olmamakla birlikte, gurbette-yolda muhtaç duruma düşen seyyide de humus verilebilir.

Kur’ân ve Sünnette büyük günah olarak bildirilen günahları alenen işleyen, farzları îfâ etmeyen, Oniki İmâm’ı (a.s) kabul etmeyen seyyidlere humus verilmemelidir.

Bir kimse, yaşadığı bölgede şartları uygun düşen humus verilecek seyyid bulamazsa, imkânı olduğu kadar çevresindeki bölgelerde şartlara hâiz seyyidleri araştırmalıdır. Buna da imkan bulamazsa, humusun payını ayırmalı, saklamalı ve en müsâit bir zamanda hak sâhibine ulaştırmaya çalışmalıdır.[24]

Hak sahiplerine haklarını vermemek en büyük zulümlerdendir.
Yesevi

Mesaj gönderen Yesevi »

Humus zekat gibi bir şey mi?Ehli Sünnette Peygamber neslinden gelenlere fakir olsalar bile Zekat düşmez derler.Kafam karıştı.Fıtır Sadakası hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ali_Haydar

Mesaj gönderen Ali_Haydar »

segaleyn yazdı:
Ali_Haydar yazdı:Selamun aleykum canlar,

selamlar
Verilecek humus iki kısma bölünür: Bir kısmı; âyette geçen “... Allâh’a, Peygambere ve Zilkurbâ’ya âittir...” hükmü gereğince Onikinci İmâm’ın (a.s) hissesidir. Diğer kısmı ise; seyyidlerden-ocakzâdelerden yetim, yoksul veya yolda kalmış olanlarının hakkıdır.

Müslüman, bu iki hisseyi de Ehl-i Beyt yoluna candan bağlı, âdil, güvenilir, âlim bir müctehide vermelidir. Özellikle birinci hisse Onikinci İmâmın (a.f.) zâhir olmadığı zamanda mutlaka belirtilen vasıflara sâhip bir müctehide verilmelidir. Veya müçtehidin izni ile kullanılması uygun olan alanlarda harcanmalıdır. Bu müçtehit, humusu, İslâm’ın ve Müslüman’ların genel maslahatlarına uygun düşecek bir şekilde gerekli yerlere sarfeder.

Seyyidlerin hakkı olan humusun ise, mutlaka bir müctehide veya müçtehidin izniyle seyyidlere verilmesi zorunlu değildir. Herkes yaşadığı bölgede şartları tutan seyyidlere humusunu verebilir.

Memleketinde fakir olmamakla birlikte, gurbette-yolda muhtaç duruma düşen seyyide de humus verilebilir.

Kur’ân ve Sünnette büyük günah olarak bildirilen günahları alenen işleyen, farzları îfâ etmeyen, Oniki İmâm’ı (a.s) kabul etmeyen seyyidlere humus verilmemelidir.

Bir kimse, yaşadığı bölgede şartları uygun düşen humus verilecek seyyid bulamazsa, imkânı olduğu kadar çevresindeki bölgelerde şartlara hâiz seyyidleri araştırmalıdır. Buna da imkan bulamazsa, humusun payını ayırmalı, saklamalı ve en müsâit bir zamanda hak sâhibine ulaştırmaya çalışmalıdır.[24]

Hak sahiplerine haklarını vermemek en büyük zulümlerdendir.
verdigin bilgiler icin cok tesekkürler.
Bu konuyla ilgili cok degisik cevaplar duymustum.

Simdi detayli bilgileri bende buldum.

http://www.geocities.com/ehlibeytyolu/humus.htm

Selamlar
PIRCAFERI

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

[/quote]
Verilecek humus iki kısma bölünür: Bir kısmı; âyette geçen “... Allâh’a, Peygambere ve Zilkurbâ’ya âittir[/quote]

Cemate anlamadigim sorular .

1- Humuz nedir yenecek bir yiyecekmidir , Paramidir ?
2- Peygambere zikrullaha humuz veririz ama ayyette gecen Allaha humuz nasil verilir ?

Bu kadar aklim hic durmamisti . 1 saat soguk buz gibi havada dona kaldim. Bu kelmi aklimi durduru . Yuce yaraticiyla daha sohbet edemezken , dualarimiza cevap bulmazken humuzumuzumu yiyecek veya paramizami muhtac ?

Gafil olma deli gonul ,
Akil almaz isler gorur.
Bu cihanda o cihanda.
Sozu ozu , rabbin gorur .

Cemat Allah razi olsun sizden !
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Pircaferi, Bir zahmet edip bir tefsirden ilgili ayetin manası hakkında araştırma yapsan sorun kalmayacak. Tekrar ediyorum üslup!!!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Humus” sayfasına dön