Ramazan Ayı Bültenleri (Hergün Güncellenecek)

alevisesi
İletişim:

Re: Ramazan Ayı Bültenleri (Hergün Güncellenecek)

Mesaj gönderen alevisesi »

Ramazan Bülteni: 11
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂLİ MUHAMMED

Günün Konusu: Tevekkül

Ramazanın Onbirinci Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günde iyilik ve ihsanı bana sevdir; fısk ve günahtan beni nefret ettir; gazabını ve (cehennem) ateşini bana haram kıl; yardımınla, ey medet dileyenlerin imdadı!”

Günün Ayeti
“Müminler ancak o kimselerdir ki; Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir. O’nun ayetleri kendilerine okunduğu zaman (bu) onların imanlarını artırır. Onlar sadece Rablerine tevekkül ederler.” (Enfal:2)
“Kim Allah’a tevekkül ederse, O kendisine yeter.” (Talak: 3)

Günün Hadisi:
İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “ Allah Hz. Davud’a şöyle vahiy etti: ‘Kullarımdan her kim bana sarılır (tevekkül eder) ve onun bunun kapısına (bir şey istemek için) gitmez ve inancında da sabit kalırsa, ben onları olayların şerrinden kurtarır ve düşmanların hile ve düzenlerinden korurum. Ancak eğer kullarımdan bir kul benden yüz çevirirde başkasına yönelirse bütün sebep ve vesileleri ondan alırım ve o şaşkın bir şekilde dolanır durur ve bende onu kendi haline bırakırım ve o da yoldan çıkmış ve sapmış bir halde kalakalır.”

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Annem ağır bir hastalığa yakalanmıştır. Babam da cismen zayıf olduğu için zorluk çekmektedir ve buna rağmen her ikisi de oruç tutmaktalar. Oruç tutmalarının hastalıklarının şiddetlenmesine sebep olduğu bazen belli oluyor. Şimdiye kadar onları, en azından hastalıkları ağırlaştığında oruç tutmamaya ikna edemedim; bu hususta bizi aydınlatır mısınız?
Cevap: Orucun hastalığa sebep olduğunu veya hastalığı ağırlaştırdığını ya da oruç tutmaya gücü olmadığını belirlemek hususunda ölçü; oruç tutan kimsenin kendi teşhisidir. Ama orucun zararlı olduğunu anlar ve buna rağmen yine oruç tutmak isterse bu durumda oruç tutması haram olur.

Günün Sorusu: Size göre Allah’a tevekkül etmenin ölçüsü nedir, bütün işlerimizi Allah’a mı bırakmalıyız ya da her işimizi Allah’ı göz önünde bulundurmaksızın kendimiz mi yapmalıyız veya da ikisinin arasında bir yol mu izlemeliyiz?

Ey zor durumumda hazırlığım/sermayem,
Ey musibet zamanımda ümidim,
Ey korku zamanımda can yoldaşım,
Ey yalnızlık/gurbet zamanımda arkadaşım,
Ey nimetli zamanımda velinimetim,
Ey sıkıntılı zamanımda imdadım,
Ey şaşkın hâllerimde kılavuzum,
Ey fakirlik/ihtiyaç zamanımda zenginliğim,
Ey perişanlık durumumda sığınağım,
Ey korktuğum zamanlarda yardımcım olan Allah! Beni bir an bile nefsimle baş başa bırakma!

Özgür ARAPOĞLU
mehdi-alevi@ hotmail.com
0541 511 86 36
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 12
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Şükür

Ramazanın On ikinci Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günde örtü ve iffetle beni ziynettendir; bugün kanaat ve elde olana yetinme elbisesini bana giydir; beni bu günde adalet ve insafa sevk et ve korktuğum her şeyden beni emniyete al; koruma ve ismetinle; ey korkanları koruyan (Rabbim)!”
Günün Ayeti
“Allah, sizi analarınızın karnından, siz hiçbir şey bilmez durumda iken çıkardı. Şükredesiniz diye size kulaklar, gözler ve kalpler verdi.” (Nahl:78)
“Artık Allah’ın size helâl ve temiz olarak verdiği rızıklardan yiyin. Eğer yalnız O’na ibadet ediyorsanız, Allah’ın nimetine şükredin.” (Nahl:114)
“Rüzgârları, yağmurun müjdecileri olarak göndermesi, Allah’ın (varlık ve kudretinin) delillerindendir. O, bunu, size rahmetinden tattırmak, emriyle gemilerin yol alması, O’nun lütfünden rızkınızı aramanız ve şükretmeniz için yapar.” (Rum:46)

Günün Hadisi
“ İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Her nimetin şükrü ( o nimet hakkında) Allah’ın haram ettiği şeylerden sakınmaktır.”

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Böbreğimde taş toplanıyor. Böbrekte kireçlenme yoluyla taş oluşmasından korunmanın tek yolu, devamlı sıvı maddeler içmektir. Doktorlar, oruç tutmamın caiz olmadığına inanmaktalar, bunu dikkate alarak Ramazan ayının orucu karşısında vazifem nedir?
Cevap: Böbreğin rahatsız olmasını engellemek gündüzleri su veya sıvı şeyler içmeyi gerektiriyorsa oruç tutmanız farz değildir.

Günün Sorusu: Sizce bize verilen en büyük nimet nedir ve bunun şükrünü nasıl eda edebiliriz?

Ey "gayb" olanları bilen,
Ey günahları bağışlayan,
Ey ayıpları örten,
Ey sıkıntıları gideren,
Ey kalpleri değiştiren,
Ey kalplerin tabibi olan,
Ey kalpleri nurlandıran,
Ey kalplerin arkadaşı,
Ey hüzünlere son veren,
Ey gamları yok eden Allah! Bütün gamlarımızı ve kederlerimizi rahmetinle gider!

Özgür ARAPOĞLU
mehdi-alevi@ hotmail.com
0541 511 86 36
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 13
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Sabır

Ramazanın On Üçüncü Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günde beni (maddî ve manevî bütün) kir ve pisliklerden temizle; bu günde olması takdir edilen olaylara karşı beni sabırlı kıl. Bu günde takvalı olmaya ve iyi insanlarla arkadaşlık yapmaya beni muvaffak eyle; yardımınla, ey zavallı ve miskin insanların göz nuru!”

Günün Ayeti
“Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele. Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” derler. İşte Rableri katından rahmet ve merhamet onlaradır. Doğru yola ulaştırılmış olanlar da işte bunlardır.” (Bakara:155-157)

Günün Hadisi
İmam Zeynel Abidin (a.s) şöyle buyurmuştur: “ Sabrın imana olan konumu başın bedene olan konumu gibidir. (baş olmadan bedenin bir yararı olmayacağı gibi) sabrı olmayanın da imanı olmaz.”

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Şeker hastalığına yakalanan kimseler günde bir veya iki defa iğneyle ensülin kullanmak zorunda kalıyorlar. Böyle hastalar için doktorlar, şeker miktarının ani düşüşünün baygınlığa yol açmaması için bazen günde dört defa yemek yemelerini tavsiye ediyor; bu gibi insanların oruca karşı vazifeleri hakkında görüşünüzü belirtir misiniz?
Cevap: Sabahtan akşama kadar (oruçlu kalıp) yemek ve içmekten sakınmak zararlı olursa, oruç tutmaları farz olmadığı gibi, oruç tutmaları caiz bile değildir.

Günün Sorusu: Size göre bir Ehl-i Beyt dostu inancıyla alay eden kişilere karşı nasıl davranmalıdır?
Allah'ım, ben, ismin hakkına sana el açıyorum, (hacetlerimi) senden diliyorum;
Ey celâl/yücelik sahibi (Celîl),
Ey cemal/güzellik sahibi (Cemîl),
Ey (kullarının) işini yoluna koyan (Vekil),
Ey (kullarının gücü yetmeyen) işlerini kendi üzerine alan (Kefîl),
Ey (kullarına) yol gösteren (Delil),
Ey bütün istenilenlere kefil olan (Kabîl),
Ey çok (nimetleri ve...) elden ele dolaştıran (Mudîl),
Ey bağış ve lütuf sahibi (Munîl),
Ey (kullarının hata ve günahlarını) bağışlayan (Mukîl),
Ey (âlemde istediği her türlü) tasarrufu yapabilen (Muhîl) Allah! Müslümanların bütün işlerini düzene koy ve onları sana gerçek kul olmada başarılı kıl!

Özgür ARAPOĞLU
mehdi-alevi@ hotmail.com
0541 511 86 36
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 14
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Akıl ve Akıl Sahipleri

Ramazanın On Dördüncü Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günde ayak sürçmelerimden dolayı beni cezalandırma; hata ve yanlışlarımı bağışla. Bu günde beni belâ ve afetlerin hedefi haline getirme; izzetinle, ey Müslümanların izzeti!

Günün Ayeti
“Rabbinden sana indirilenin gerçek olduğunu bilen kimse, (onu bilemeyen) kör gibi olur mu? (Bunu) ancak akıl sahipleri anlar. Onlar, Allah’a verdikleri sözü yerine getiren ve sözleşmeyi bozmayanlardır. Onlar, Allah’ın riayet edilmesini emrettiği haklara riayet eden, Rablerine saygı besleyen ve kötü hesaptan korkanlardır. Onlar, Rablerinin rızasına ermek için sabreden, namazı dosdoğru kılan, kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli olarak ve açıktan Allah için harcayan ve kötülüğü iyilikle ortadan kaldıranlardır. İşte bunlar için dünya yurdunun iyi sonucu vardır.” (Ra’d: 19-22)

Günün Hadisi
İmam Sadık’ın (a.s) yaranlarında birisi O hazretten aklın ne olduğunu sordum şöyle buyurdular, diyor: “ (Akıl) Allah’ın (onun vasıtasıyla) ibadet edildiği ve (onun aracılığıyla) cennetin kazanıldığı şeydir.”

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Oruçlu olan bir kimsenin ağzından kan gelirse, orucu batıl olur mu?
Cevap: Bu yüzden orucu batıl olmaz, ancak kanın boğaza ulaşmasını engellemesi farzdır.
Günün Sorusu: Size göre, ahrete dünya işleri kadar önem vermeyen yaşlanınca ibadet ederiz diyen bir kimse akıllı mıdır ve akıllı insan dünya ve ahret arasında nasıl bir ilişki kurmalıdır?

Ey şaşırıp kalanların yol göstericisi,
Ey yardım dileyenlere yardım eden,
Ey medet isteyenlere imdat eden,
Ey sığınak dileyenleri sığındıran,
Ey korkanların güvencesi,
Ey müminlerin yardımcısı,
Ey fakirlere/düşkünlere merhamet eden,
Ey (dönüş yapan) asilerin/günahkârların sığınağı olan,
Ey günahkârları bağışlayan,
Ey darda kalan/perişan olanların duasını kabul eden Allah! Dünya ve ahret saadetini bizlere nasip eyle!

Özgür ARAPOĞLU
mehdi-alevi@ hotmail.com
0541 511 86 36
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 15
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Kanaatkâr olmak

Ramazanın On Beşinci Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günde bana huşu ehlinin itaatini nasip eyle; mütevazı insanlar gibi dönüş yapıp tövbe etmemle göğsümü genişlet; emanınla, ey korkanların emanı/ güveni!”

Günün Ayeti
Allah’u Teala Kur’an’ın çeşitli ayetlerinde Yahudileri kendilerine verilen nimetlere kanaat etmeyip dünya hayatına bağlandıklar için yermekte ve kanaatsizlikleri yüzünden dünya ve ahrette başlarına gelen azabı bildirmektedir: “Hani, (Siz ey Yahudiler) “Ey Mûsâ! Biz bir çeşit yemeğe asla katlanamayız. O hâlde, bizim için Rabbine yalvar da, o bize yerden biten sebze, kabak, sarımsak, mercimek, soğan versin” demiştiniz. O da size, “İyi olanı düşük olanla değiştirmek mi istiyorsunuz? Öyle ise inin şehre! İstedikleriniz orada var” demişti. Böylece zillet ve yoksulluk onları kapladı. Onlar, Allah’ın gazabına uğradılar. Bunun sebebi, onların; Allah’ın ayetlerini inkâr ediyor, peygamberleri de haksız yere öldürüyor olmaları idi. Bütün bunların sebebi ise, isyan etmek ve aşırı gitmekte oluşlarıydı.” (Bakara:61)
“Andolsun, sen onların, yaşamaya, bütün insanlardan; hatta Allah’a ortak koşanlardan bile daha düşkün olduklarını görürsün. Onların her biri bin yıl yaşamak ister. Hâlbuki uzun yaşamak, onları azaptan kurtaracak değildir. Allah, onların bütün işlediklerini görür.” (Bakara:96)

Günün Hadisi

İmam Sadık (a.s) kanaat elde etmek için genel bir kaide olarak yaranlarından birisine şöyle buyurmuştur: “Ey Hamran! Senden aşağıda olan ve senden güçsüz olanların durumunu hatırla ve hiçbir zaman senden yukarıda olanlara bakma. Eğer böyle yaparsan elinde olana kanaat edersin. Böylesi bir durumda fazlalılığı hak edersin. Güzel ahlaktan daha güzel bir yaşam ve (elde olana) kanaat (etmekten) daha faydalı servet yoktur. İnsan yaşantısını idare eden az mal ile yetinmelidir ve fazlalık ve servet peşinde koşmaktan el çekmelidir.”

Günün Fıkhı Konusu

Soru: Diş doktoru ve diğerlerinin mübarek Ramazan ayında oruçlu bir kimseye iğne yapmasının hükmü nedir?
Cevap: Oruçlu kimsenin iğne yaptırmasının sakıncası yoktur. Ancak; besleyici olur ve damara yapılırsa, ihtiyaten ondan sakınmak gerekir.

Günün Sorusu: Sizce bir insan durumu orta halli olduğu halde çocukları için gelecek sağlamak amacıyla daha fazla çalışırsa böyle bir kimseye kanaatkâr diyebilir miyiz?
Ey cömertlik ve ihsan sahibi,
Ey fazl u kerem ve lütuf sahibi,
Ey emniyet ve güven sahibi,
Ey kudsiyet sahibi ve her noksanlıktan münezzeh olan,
Ey hikmet ve beyan sahibi,
Ey rahmet ve rızvan sahibi,
Ey kesin delil ve burhan sahibi,
Ey azamet ve saltanat sahibi,
Ey şefkat sahibi olan ve kendisinden yardım dilenen,
Ey af ve mağfiret sahibi olan Allah! Rahmetinle bizi bağışla!
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 16
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Doğru Sözlü Olmak

Ramazanın On Altıncı Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günde iyi insanlarla arkadaş olmaya beni muvaffak kıl ve kötü insanların arkadaşlığından beni uzaklaştır. Rahmetinle bana ebediyet ve sükûnet yurdu olan (cennette) yer ver; ilâhlığın hakkına, ey âlemlerin ilâhı!”

Günün Ayeti
“Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için Rableri katında, içinden ırmaklar akan, içinde ebedî kalacakları cennetler, tertemiz eşler ve Allah’ın rızası vardır.” Allah, kullarını hakkıyla görendir. (Bunlar), “Rabbimiz, biz iman ettik. Bizim günahlarımızı bağışla. Bizi ateş azabından koru” diyenler, sabredenler, doğru (sözlü) olanlar, huzurunda gönülden boyun büküp divan duranlar, Allah yolunda harcayanlar ve seherlerde (Allah’tan) bağışlanma dileyenlerdir.” (Âli İmran: 15-17)

Günün Hadisi

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “ İnsanın (kişiliğini öğrenmek için) rükûsunun veya secdesinin uzunluğuna (ve çok ibadet ediyor görünüşüne) bakmayın. Çünkü bu onun adet ettiği bir şeydir. Öyleyse onun doğru sözlülüğüne ve emanet darlığına bakınız.”

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Oruçluyken tansiyonun yükselmesini önlemek için hap yutmak caiz midir?
Cevap: Tansiyonun yükselmesini önlemek için Ramazan ayında kullanmak zaruri olursa, sakıncası yoktur. Ancak; onu yutmakla oruç batıl olur. (Ramazan ayından sonra o günün kazasını tutması gerekir.)

Günün Sorusu:
Size göre doğru sözlü olmak veya yalan söylemek ne kadar insanın kişiliğini yansıtmaktadır
Ey her şeyin Rabbi,
Ey her şeyin ilâhı,
Ey her şeyin yaratıcısı,
Ey her şeyin icat edeni/sanatkârı,
Ey her şeyden önce olan,
Ey her şeyden sonra kalacak olan,
Ey her şeyden üstün olan,
Ey her şeyi bilen,
Ey her şeye gücü yeten,
Ey her şey yok olduktan sonra kendisi baki kalan Allah! Sana hakkıyla ibadet etme başarısını bizlere ver?
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 17
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
ALLAHUMME SALLİ A'LA MUHAMMED VE ÂLİ MUHAMMED

Günün Konusu: Dünya Hayatının Gerçeği

Ramazanın On Yedinci Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günde beni salih amellere hidayet et; bu günde beni hacet ve arzularıma kavuştur. Ey açık lamaya ve sormaya ihtiyacı olmayan; ey âlemdekilerin göğsünde bulunanları (içinde geçenleri) bilen (Rabbim)! Muhammed'e ve onun tertemiz Ehlibeyt'ine rahmet et.”

Günün Ayeti
“Kadınlar, oğullar, yük yük altın ve gümüş, salma atlar, davarlar ve ekinler gibi nefsin şiddetle arzuladığı şeyler insana süslü gösterildi. Bunlar dünya hayatının geçimliğidir. Oysa asıl varılacak güzel yer ancak Allah’ın katındadır.” (Âli İmran:14)
“Bilin ki, dünya hayatı ancak bir oyun, bir eğlence, bir süs, aranızda karşılıklı bir övünme, çok mal ve evlat sahibi olma yarışından ibarettir. (Nihayet hepsi yok olur gider). Tıpkı şöyle: Bir yağmur ki, bitirdiği bitki çiftçilerin hoşuna gider. Sonra kurumaya yüz tutar da sen onu sararmış olarak görürsün. Sonra da çer çöp olur. Ahrette ise (dünyadaki amele göre ya) çetin bir azap ve(ya) Allah’ın mağfiret ve rızası vardır. Dünya hayatı, aldanış metaından başka bir şey değildir.” (Hadid: 20)

Günün Hadisi
Peygamber efendimiz (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Dünya sevgisi bütün hataların başıdır, bütün günahların anahtarıdır ve bütün iyiliklerin yok olma sebebidir.”

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Ramazan ayında karım beni cinsel ilişkiye mecbur etti. Bu durumda vazifem nedir?
Cevap: Kasıtlı olarak cima (cinsel ilişkiye giren) yapan kimsenin hükmündesiniz. Her ikinize kaza dışında keffaret de farzdır. (Atmış gün oruç tutmak veya atmış fakiri doyurmak.)

Günün Sorusu: Size göre insan kazandığı paradan ne ölçüde Allah yolunda harcamalı?

Allah'ım, ben, ismin hakkına sana el açıyorum, (hacetlerimi) senden diliyorum;
Ey emniyet ve güven veren (Mu'min),
Ey (her şeyi) hükmü altına alan/koruyup gözeten (Müheymin),
Ey varlıkları yoktan var eden (Mükevvin),
Ey (yaratıklarına gerekenleri) öğretip telkin eden (Mülakkın),
Ey (açıklanması gerekenleri) açıklayan (Mübeyyin),
Ey (zorlukları) kolaylaştıran (Mühevvin),
Ey (kullarına gereken) güç ve imkânı sağlayan (Mümekkin),
Ey (her şeyi uygun bir şekilde) süsleyen (Müzeyyin),
Ey (kullarına gerekenleri) ilân eden (Mu'lin),
Ey (yaratıklar arasında, rızk vb. bölüştürülmesi gereken şeyleri) taksim eden (Mukassim) Allah! Helal rızık kazanmayı ve helal yolda harcamayı bizlere nasip eyle!
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 18
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
ALLAHUMME SALLİ A'LA MUHAMMED VE ÂLİ MUHAMMED

Günün Konusu: Minnetsiz Bağışta Bulunmak ve Minnet Edenlerin Durumu

Ramazanın On Sekizinci Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günün seherlerinin bereketlerinden yararlanmak için beni uyandır; nurlarının ışığıyla kalbimi aydınlat ve bütün uzuvlarımı bu günün eserlerinden, bereketlerinden yararlandır; nurun ile ey ariflerin gönüllerini aydınlatan!”

Günün Ayeti

“Mallarını Allah yolunda harcayan, sonra da harcadıklarının peşinden (bunları) başa kakmayan ve gönül incitmeyenlerin, Rab’leri katında mükâfatları vardır. Onlar için korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir de.”
“Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden gönül kırma gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah, her bakımdan sınırsız zengindir, halîmdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir).”
“Ey iman edenler! Allah’a ve ahiret gününe inanmadığı hâlde insanlara gösteriş olsun diye malını harcayan kimse gibi, sadakalarınızı başa kakmak ve gönül kırmak suretiyle boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan ve maruz kaldığı şiddetli yağmurun kendisini çıplak bıraktığı bir kayanın durumu gibidir. Onlar kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. Allah, kâfirler topluluğunu hidayete erdirmez.” (Bakara: 262-264)

Günün Hadisi

İmam Sadık (a.s) Peygamber efendimizin (s.a.a) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “ Kim bir mümine bir iyilik yapar (bağışta bulunur) ve ardından da diliyle ona eziyet eder (ben olmasaydım sen çalıktan ölürdün gibi) veya minnette bulunursa Allah onun sadakasını batıl eder (yaptığı iyiliğin bir karşılığı kalmaz.)”

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Ramazan ayında insanın karısıyla şaka yapmasının oruca zararı var mıdır?
Cevap: Meni çıkmasına sebep olmazsa oruca sakıncası yoktur; aksi durumda caiz değildir.
Günün Sorusu: Size göre Kur’an kursu veya bir çeşme vs. yaptıran ve üzerine adını yazdırtan kimse ne kadar Allah rızasının gözetiyor.

Ey mülkünde daim ve sabit olan,
Ey saltanatında kadim ve ezelî olan,
Ey celâlinde azim olan,
Ey kullarına karşı merhamet sahibi olan,
Ey her şeyi (en iyi) bilen,
Ey emirlerine uymayanlara karşı hilimli/sabırlı olan,
Ey kendisine ümit bağlayanlara karşı lütuf ve kerem sahibi olan;
Ey yaratılış sanatında hikmet sahibi olan,
Ey hikmetinde lütuf ve inayet sahibi olan,
Ey lütfünde da kadim ve ezelî olan Allah! Bize hakkı tanımayı ve hakka uymayı nasip eyle!
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 19
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Müminler ve Özellikleri

Ramazanın On Dokuzuncu Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günün bereketlerinden nasibimi bol et; hayırlarına ulaşma yolumu kolaylaştır; iyi amellerinin kabulünden beni mahrum bırakma; ey apaçık hakka hidayet eden (Rabbim)!”

Günün Ayeti
“Mü’minler ancak o kimselerdir ki; Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir. O’nun âyetleri kendilerine okunduğu zaman (bu) onların imanlarını artırır. Onlar sadece Rablerine tevekkül ederler.” (Enfal:2)
“Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.” (Hucurat:10)
“Mümin olanlar, ancak o kimselerdir ki, onlar, Allah'a ve Resûlü'ne iman ettiler, sonra hiçbir kuşkuya kapılmadan Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad ettiler. İşte onlar, sadık (doğru) olanların ta kendileridir.” (Hucurat:15)
“Müminler, gerçekten kurtuluşa ermişlerdir. Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler. Onlar ki, faydasız işlerden ve boş sözlerden yüz çevirirler. Onlar ki, zekâtı öderler. Onlar ki, ırzlarını korurlar. Ancak eşleri ve ellerinin altında bulunan cariyeleri bunun dışındadır. Onlarla ilişkilerinden dolayı kınanmazlar. Kim bunun ötesine geçmek isterse, işte onlar haddi aşanlardır. Yine onlar ki, emanetlerine ve verdikleri sözlere riâyet ederler. Onlar ki, namazlarını kılmağa devam ederler. İşte bunlar varis olanların ta kendileridir. Onlar Firdevs cennetlerine varis olurlar. Onlar orada ebedî kalacaklardır.” (Muminun: 1-11)

Günün Hadisi
İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Müminin nişanesi dört tanedir; Yediği zaman hasta gibi (az) yer, uyuduğu zaman (sanki) boğulan insan gibi (az) uyur, (Allah korkusundan) ağladığı zaman (sanki) çocuğunu kaybetmiş anne gibi (içten ve çok) ağlar ve oturduğu zaman yerinden fırlamaya hazır insan gibi (her an kalkmaya hazır vaziyette) oturur.

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Acaba su olmadığından veya başka bir mazeret yüzünden cenabet guslü yapamayacak olan kimsenin Ramazan gecesinde bilerek cünüp olması (eşiyle cinsel ilişkiye girmesi) caiz midir?
Cevap: Bu şahsın üzerine farz olan, teyemmüm yapmaktır. Cünüp olduktan sonra teyemmüm için yeterli vakit varsa câizdir.

Günün Sorusu:
Size göre Kadir gecelerini sabaha kadar uyanık geçirmemiz (ihya etmemiz) ne kadar önemlidir.

Ey ancak fazl-u keremi ümit edilen,
Ey ancak affı dilenen,
Ey ancak iyiliği beklenen,
Ey ancak adaletinden korkulan,
Ey ancak kendi mülkü daim ve ebedi olan,
Ey (âlemde) kendi saltanatından başka hiçbir saltanat ve hâkimiyet bulunmayan,
Ey rahmeti her şeyi kaplayan,
Ey rahmeti gazabının önüne geçen,
Ey ilmi her şeyi kuşatan,
Ey hiçbir şey kendisi gibi olmayan Allah! Kadir gecesinde Salih kulların için mukadder ettiğin şeyleri bizim hakkımızda da mukadder kıl!
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 20
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Allah, Peygamber ve Ehli Beyt Sevgisinin Her şeyden Üstün Olmasının Gerekliliği

Ramazanın Yirminci Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günde cennet kapılarını (yüzüme) aç; cehennem kapılarını (yüzüme) kapat; bu günde Kur'ân okumaya beni muvaffak kıl; ey müminlerin kalplerine sükûnet ve huzur indiren (Yüce Allah)!”

Günün Ayeti
“De ki: “Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, aşiretiniz, kazandığınız mallar, kesada uğramasından korktuğunuz bir ticaret ve beğendiğiniz meskenler size Allah’tan, peygamberinden ve O’nun yolunda cihattan daha sevgili ise, artık Allah’ın emri gelinceye kadar bekleyin! Allah, fasık topluluğu doğru yola erdirmez.” (Tevbe: 24)

Günün Hadisi

Mufazzal şöyle demiştir: İmam Rıza’dan (a.s) Allah’ın kullarına farz kıldığı şeyler arasından O’na yaklaştıran en faziletli şey nedir, diye sordum ve İmam (a.s) şöyle buyurdu: “ Kulların Allah’a yaklaştıkları en faziletli şey; Allah’a itaat ve Peygambere itaattir, Allah sevgisi, Peygamber sevgisi ve emir sahiplerin (Ehli Beyt’in) sevgisidir. İmam Bakır sürekli olarak şöyle buyururdu: ‘Bizim sevgimiz imandır ve bizim düşmanlığımız küfürdür (insanı dinden çıkarır.)”

Günün Fıkhı Konusu

Soru: İstimnanın (mastürbasyon) orucu batıl ettiğini bildiği halde oruçluyken istimna yapan mükellefin, üzerine cem keffareti farz olur mu? İstimnanın orucu batıl ettiğini bilmez ve istimna yaparsa hükmü nedir?
Cevap: Her iki durumda kasıtlı olarak istimna yaparsa cem keffareti* farz olur.

Ey sıkıntıyı gideren,
Ey gam ve kedere son veren,
Ey günahı bağışlayan,
Ey tövbeyi kabul eden,
Ey yaratıkları yaratan,
Ey verdiği söze sadık kalan,
Ey ahdine vefa eden,
Ey gizliyi bilen,
Ey tohum tanesini yarıp filizlendiren,
Ey yaratıkları rızıklandıran Allah! Hz. Alin’in katiline ve O’na düşmanlık besleyenlere kıyamete kadar lanet eyle!

* - Altmış gün oruç tutması ve altmış fakiri doyurması gerekir.

“Ramazan Ayı ve Oruç” sayfasına dön