Ramazan Ayı Bültenleri (Hergün Güncellenecek)

alevisesi
İletişim:

Ramazan Ayı Bültenleri (Hergün Güncellenecek)

Mesaj gönderen alevisesi »

Ramazan Bülteni: 1
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂLİ MUHAMMED

Günün Konusu: Tövbe

Ramazanın Birinci Gününün Duası:
“Allah'ım! Bu günde tuttuğum orucu (gerçek) oruç tutanların orucu gibi ve ibadetimi (gerçek) ibadet edenlerin ibadeti gibi kıl; bu günde beni gafillerin uykusundan uyandır; suçumu bu günde bağışla; ey âlemlerin ilahı! Affet beni, ey suçluları affeden (Rabbim)!”

Günün Ayeti
“Allah katında (makbul) tövbe, ancak bilmeyerek günah işleyip sonra çok geçmeden tövbe edenlerin tövbesidir. İşte Allah, bunların tövbelerini kabul buyurur. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Nisa:17)

Günün Hadisi
İmam Cafer Sadık (a.s)’ın yaranlarından birisi şöyle nakletmektedir: İmam Sadık (a.s)’ın şöyle buyurduğunu duydum: “Mümin bir kul, içten bir şekilde Allah’a tövbe ederse, Allah onu sever ve dünyada ve ahrette onun (günahlarını) örter.” Ben, Allah’ın onun (günahlarını) nasıl örteceğini sordum. Bunun üzerine İmam Cafer Sadık (a.s) şöyle buyurdu: “Allah, onun günahlarını yazmış olan iki meleğe yazdıklarını unutturur, onun uzuvlarına günahlarını gizlemelerini emreder ve yeryüzünde günah işlemiş olduğu yerlere, onun günahlarını örtün diye emreder. Böylelikle o, kıyamet günü günahlarına dair hiçbir şeyin aleyhinde şahitlik etmeyeceği bir şekilde Allah’ın huzuruna çıkar.”

Günün Fıkıh Konusu
Soru: İnsan Ramazan orucuna nasıl niyet etmelidir?
Cevap: İnsanın oruç tutma niyetini aklından geçirmesi veya yarın oruç tutacağım demesi gerekmez. Allah’ın emrini yerine getirmek kastıyla sabah ezanından akşam ezanına kadar orucu bozan şeylerden sakınırsa yeterlidir. Orucun doğruluğundan emin olmak için de sabah ezanından kısa bir süre önceden akşam namazından kısa bir süre sonraya kadar orucu bozan şeylerden sakınmak daha iyidir.
İnsan Ramazan ayında her gece ertesi gün tutacağı oruca niyet edebilir ve en iyisi Ramazan ayının ilk gecesi bir ay oruç tutacağına niyet etmesidir.

Günün Sorusu: “Sizce, niçin oruç tutmalıyız?

Allah'ım, ben, ismin hakkına sana el açıyorum, (hacetlerimi) senden diliyorum;
Ey Allah, ey dünyada hem mümine hem kâfire merhamet eden (Rahman),
Ey ahirette sadece müminlere merhamet edecek (Rahîm),
Ey iyilik ve ikramı bol olan (Kerîm),
Ey her şeyi ayakta tutan (Mukîm),
Ey azamet ve yücelik sahibi (Azîm),
Ey varlığının evveli olmayan (Kadîm),
Ey her şeyi bilen (Alîm),
Ey kullarını cezalandırmada acele etmeyen hilim sahibi (Halîm),
Ey hikmet sahibi (Hekîm)!

Özgür ARAPOĞLU
Mehdi-alevi@hotmail.com
alevisesi
İletişim:

Re: Ramazan Ayı Bültenleri (Hergün Güncellenecek)

Ramazan Bülteni: 2
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Günah

Ramazanın İkinci Gününün Duası
“Allah'ım! Bu günde beni kendi hoşnutluğuna yakınlaştırıp gazap ve azabından uzaklaştır. Bu günde ayetlerini okumaya beni muvaffak kıl; rahmetin hakkına ey merhametlilerin en merhametlisi.”

Günün Ayeti
“Ey iman edenler! Siz baş başa gizlice konuştuğunuz zaman, günah, düşmanlık ve peygambere isyanı konuşmayın. İyilik ve takvayı konuşun ve huzuruna toplanacağınız Allah’a karşı gelmekten sakının.” (Mücadele:9)

Günün Hadisi
İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Peygamber efendimiz (s.a.a) boş bir arazide durarak yanında bulunan ashabına; odun toplayın, diye buyurdular. Orada bulunanlar, ya Resulellah! Boş bir arazideyiz burada odun bulunmaz, diye yanıt verdiler. Peygamber: ‘Her insan bulabildiği şeyi getirsin, diye buyurdular. Böylelikle her kes orada bulabildiği küçük odun ve çöpleri toplayarak getirdiler ve üst üste koydular. Peygamber, işte bu şekilde günahlar birikiyor, dedi ve ardından şöyle buyurdu: Küçük günahlardan sakının (onlarda bu ağaç ve çöp yığını birikerek bir yığın oluyor.) Doğrusu her şeyin bir takipçisi vardır ve günahların takipçisi de; Onların yaptıklarını ve bıraktıkları eserlerini yazar. Yapılan her şey (iyilik ve kötülük) apaçık bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da) bir bir kayıtlıdır.”

Günün Fıkıh Konusu
Soru: Orucu bozan şeyler nelerdir?
Cevap: Yemek; içmek; cinsel ilişkiye girmek; mastürbasyon yapmak; Allah’a, Peygambere, Hz. Fatıma ve On iki İmamlara yalan isnat etmek; boğaza yoğun toz kaçırmak; başın tamamını suya daldırmak; sabah ezanına kadar cenabet, hayızlı ve nifaslı olarak kalmak; kusmak; tenkiye yapmak.

Günün Sorusu: Size göre bir insan, nasıl olsa Allah’ın tövbe kapısı açıktır, şimdi hayatımı yaşayıp günah işleyeyim bir gün bütün günahlarımdan tövbe edip dönerim, böylece hem dünya hayatından mahrum olmam hem de ahrette cehennem ateşinden kurtulurum dese, bu düşüncesi ne kadar doğrudur?

Ey efendilerin efendisi olan,
Ey duaları kabul eden,
Ey dereceleri yücelten,
Ey iyiliklerin sahibi olan,
Ey hataları bağışlayan,
Ey bütün istekleri veren,
Ey tövbeleri kabul eden,
Ey bütün sesleri işiten,
Ey bütün gizlilikleri / sırları bilen,
Ey belâları/felâketleri def eden Allah! Bizleri Kur’an’dan ve Ehl-i Beyt’ten ayırma!

Özgür ARAPOĞLU
mehdi-alevi@ hotmail.com
Tel: 0541 511 86 36
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 3
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Takva

Ramazanın Üçüncü Gününün Duası:
“Allah'ım! Bu günde bana zekâ ve uyanıklık (ibadet ve itaatten gafil olmama) hâli ver; beni cahillik ve batıl işlerden uzaklaştır. Bu günde indirdiğin her hayırdan bana da bir nasip ayır; cömertliğin hakkına ey cömertlerin en cömerdi!”

Günün Ayeti
“Ey iman edenler! Eğer Allah’a karşı gelmekten sakınırsanız (takvalı olursanız); O, size iyiyi kötüden ayırt edecek bir anlayış verir ve sizin kötülüklerinizi örter, sizi bağışlar. Allah, büyük lütuf sahibidir.” Enfal:29.

Günün Hadisi
İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Şunu bilin ki doğrusu fakirlik bir tür beladır ve fakirlikten daha kötüsü bedenin hastalığıdır ve bedenin hastalığından daha kötüsü de (iman ve inanç zayıflığı yüzünden kaynaklanan) kalbin hastalığıdır. Şunu da bilin ki doğrusu mal varlığı bir tür nimettir ve mal varlığından daha üstünü bedenin sağlıdır ve bedenin sağlığında daha da üstünü (iman ve inanç sağlamlığından kaynaklanan) kalbin sağlığıdır.”

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Yeni bulûğ çağına erdikleri için oruç tutmaları zor olan kızların hükmü nedir? Acaba kızların bulûğ yaşı, dokuz yaşını doldurmaları mıdır?
Cevap: Kızlar için şer’i erginlik yaşı, meşhur görüşe göre kameri yıl hesabıyla dokuz yaşını doldurmalarıdır. Dokuz yaşını doldurduktan sonra onlara oruç farz olur; sırf bazı mazeretlerden dolayı oruç tutmayı terk etmeleri câiz değildir. Fakat gün esnasında oruç zararlı olursa veya oruç tutmaları ağır bir meşakkat/zorluk ve güçlüğe sebep olursa, bu durumda oruçlarını yemeleri caiz olur.

Günün Sorusu: Size göre takvalı ve takvasız kimsenin özellikleri nelerdir?

Ey bağışlayanların en iyisi,
Ey (müşkül meseleleri çözüp) açanların en iyisi,
Ey yardım edenlerin en iyisi,
Ey hükmedenlerin en iyisi,
Ey rızk verenlerin en iyisi,
Ey vârislerin en iyisi,
Ey övücülerin en iyisi,
Ey kendisini ananları en iyi anan,
Ey en iyi nazil eden,
Ey iyilik edenlerin en iyisi olan Allah! Tuttuğumuz oruçları en güzel şekilde kabul eyle!

Özgür ARAPOĞLU
mehdi-alevi@ hotmail.com
0541 511 86 36
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 4
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Adalet

Ramazanın dördüncü Gününün Duası:
“ Allah'ım! Bu günde emrini uygulamak için beni güçlendir; bu günde zikrinin güzel tadını bana tattır; kereminle beni bu günde şükrünü eda etmek için hazırla; bu günde hıfzın ve örtünle beni (günah ve beladan) koru; ey basiretlilerin en basiretlisi!”

Günün Ayeti
“Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa, Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın). Çünkü Allah ikisine de daha yakındır. (Onları sizden çok kayırır.) Öyle ise adaleti yerine getirmede nefsinize uymayın. Eğer (şahitlik ederken gerçeği) çarpıtırsanız veya (şahitlikten) çekinirseniz (bilin ki) şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Nisa:135)

Günün Hadisi
İmam Sadık (a.s), Peygamber efendimizin (s.a.a) şöyle buyurduklarını nakletmiştir: “İnsanların en adaletlisi kendisi için sevdiği şeyi diğer insanlar için de seven ve kendisinin hoşlanmadığı şeyi diğer insanlar için de hoşlanmayandır.”

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Ben kesin olarak ne zaman mükellefiyet çağına erdiğimi bilmiyorum. Sizden ricam, oruç ve namazımın kazasının ne zamandan itibaren bana farz olduğunu açıklamanızdır. O dönemde meselenin hükmünü bilmediğim dikkate alınarak; acaba, yediğim oruçların keffareti de farz olur mu, yoksa sadece kazalarını yerine getirmem yeterli midir?
Cevap: Size farz olan, sadece kesin mükellefiyet çağına erdikten sonra, kaza olduğunu kesin bildiğiniz oruç ve namazlarınızın kazasıdır. Elbette; mükellefiyet çağına erdiğinizi kesin olarak bildikten sonra, bilerek yediğiniz oruçların kazası dışında üzerinize keffaret de farz olur.

Günün Sorusu: Size göre toplumsal adaletin oluşması için ne yapmak gerekir ve nereden başlamalıyız?

Ey izzet ve güzelliğin gerçek sahibi,
Ey kudret ve kemalin sahibi,
Ey mülk ve celalin sahibi,
Ey büyük ve yüce olan,
Ey ağır (yağmur yüklü) bulutları icat eden,
Ey kudret ve intikamı şiddetli olan,
Ey (mahlûkatın) hesabını süratle gören,
Ey şiddetli cezaya çarptıran,
Ey kendi katında en iyi sevabı bulunan,
Ey (yüce) katında Ümm'ül-Kitap (Levh-i Mahfuz) bulunan Allah! Bizim günahlarımızı bağışla!

Özgür ARAPOĞLU
mehdi-alevi@hotmail.com
0541 511 86 36
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 5
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Bağışlama ve Affetme

Ramazanın Beşinci Gününün Duası:

“ Allah'ım! Bu günde beni mağfiret dileyenlerden, sana itaat eden salih kullarından ve mukarrep (sana yakın) velilerinden kıl; lütuf ve şefkatin hakkına ey merhametlilerin en merhametlisi!”

Günün Ayeti
“İçinizden varlık ve servet sahibi kimseler yakınlarına, düşkünlere ve Allah yolunda hicret edenlere (kendi mallarından bir şey) vermeyeceklerine yemin etmesinler. Onlar affetsinler, vazgeçip iyi muamelede bulunsunlar. Allah’ın sizi bağışlamasını arzu etmez misiniz? Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

Günün Hadisi
Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “ Acaba size dünya ve ahretin en üstün ahlakını bildireyim mi? (En üstün ahlak) size zulmedeni bağışlamanız, sizinle irtibatını kesenle irtibat kurmanız, size kötülük yapana iyilikte bulunmanız ve sizi mahrum edene bağışlamanız ve vermenizdir.”

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Ramazan ayında akşam ezanına iki saat veya daha az bir süre kala, hayız olan kadının orucu batıl olur mu?
Cevap: Evet, orucu batıl olur (ve Ramazan ayından sonra gelecek yıl ki Ramazan ayına kadar o günün ve adetli olduğu diğer günlerin oruçlarının kazasını tutması gerekir.)

Günün Sorusu: Size göre bize kötülük yapan bir akrabamızı bağışlamak ve onunla irtibat kurmak bizim için bir utanç sayılır mı?

Ey şefkatli (Hannân),
Ey çok iyilik ve ihsan sahibi (Mennân),
Ey (hiçbir ameli) karşılıksız bırakmayan (Deyyân),
Ey (yolunu kaybedenler için delil) (Burhân),
Ey gerçek saltanat sahibi (Sultân),
Ey (sâlih kullarını) hoşnut eden (Rızvân),
Ey (günahları) bol bol bağışlayan (Gufrân),
Ey (bütün eksikliklerden kusurlardan) münezzeh olan (Sübhân),
Ey kendisinden yardım dilenen (Müsteân),
Ey ihsan ve beyan sahibi Allah! Dertlerimize deva, hastalıklarımıza şifa ver!

Özgür ARAPOĞLU
mehdi-alevi@ hotmail.com
0541 511 86 36
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 6
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
ALLAHUMME SALLİ A'LA MUHAMMED VE ÂLİ MUHAMMED

Günün Konusu: Ahde Vefa

Ramazanın Altıncı Gününün Duası:

“Allah'ım! Sana karşı işlediğim günahtan ötürü bu günde beni yalnız bırakma; azap kırbacınla beni cezalandırma; bu günde gazabına vesile olacak şeylerden beni uzaklaştır; (sonsuz) lütfun ve nimetlerin hakkına, ey şevkli insanların en büyük arzusu.”
Günün Ayeti
“Antlaşma yaptığınız zaman, Allah’a karşı verdiğiniz sözü yerine getirin. Allah’ı kendinize kefil kılarak pekiştirdikten sonra yeminlerinizi bozmayın. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızı bilir.” Nahl:91.
“Ancak Allah’a ortak koşanlardan, kendileriyle antlaşma yapmış olduğunuz, sonra da antlaşmalarında size karşı hiçbir eksiklik yapmamış ve sizin aleyhinize hiç kimseye yardım etmemiş olanlar, bu hükmün dışındadır. Onların antlaşmalarını, süreleri bitinceye kadar tamamlayın. Şüphesiz Allah, kendine karşı gelmekten sakınanları sever.” Tövbe:4

Günün Hadisi
İmam Sadık’ın (a.s) yaranlarından birisi O hazretten şöyle duyduğunu naklediyor: “ Üç şey vardır ki hiçbir kimsenin onları yerine getirmeme hususunda mazereti yoktur; (Sahibi) iyi de olsa kötü de olsa emaneti sahibine vermek, (karşı taraf) iyi de olsa kötü de olsa ahde vefa etmek ve iyi de olsalar kötü de olsalar anne ve babaya iyilik etmek.”

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Ramazan ayında orucunu yiyerek, aç kalma zahmetinden kurtulmak için kasıtlı olarak yolculuk yapmak câiz midir? (Çünkü yolculuk yapınca seferî olur ve dolayısıyla orucunu yemesi farz olur.)
Cevap: Bu yolculuğun sakıncası yoktur. Yolculuğu, orucun zorluğundan kurtulmak için olsa bile orucu yemesi farzdır. (Ancak oruç tutmadığı günlerin kazasını Ramazan ayından sonra tutması gerekir.)

Günün Sorusu: Size göre eğer insanın anne veya babası veya da kocası onu namaz kılmaktan ve ibadetten men ederlerse onlara nasıl davranmalı ve ne yapmalıdır?

Ey azametine her şeyin boyun eğdiği,
Ey kudretine her şeyin teslim olduğu,
Ey izzetine karşı her şeyin zelil olduğu,
Ey heybetine karşı her şeyin eğildiği,
Ey korkusundan her şeyin ram olduğu,
Ey korkusundan dağların yarılıp parçalandığı,
Ey emriyle göklerin ayakta durduğu,
Ey izniyle yerlerin karar kıldığı,
Ey gök gürültüsünün kendisini hamd ile tesbih ettiği,
Ey memleketinin ehline (yaratıklarına) zulmetmeyen Allah! Sana olan görevlerimizi en iyi şekilde yerine getirme başarısını bizlere ver!
Özgür ARAPOĞLU
mehdi-alevi@ hotmail.com
0541 511 86 36
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 7
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Güler Yüzlülük

Ramazanın Yedinci Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günde oruç tutup ibadete durmam için bana yardımcı ol; bu günün sürçme ve günahlarından beni uzaklaştır; bu günde sürekli olarak seni zikretmeyi bana nasip eyle; tevfikinle ey yolunu şaşıranları hidayet eden.

Günün Ayeti
“Allah’ın rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli (ve asık suratlı) olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık sen onları affet. Onlar için Allah’tan bağışlama dile. İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah’a tevekkül et, (ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.” (Âli İmran:159)

Günün Hadisi
İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur:” İyilik yapmak ve güler yüzlülük sevgi kazandırır ve (sahibini) cennete götürür; cimrilik ve asık suratlılık (sahibini) Allah’tan uzaklaştırır ve cehenneme sokar.”

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Allah'a şükürler olsun bir çocuk sahibi oldum. Bebeğime şimdi süt emzirmekteyim; Ramazan ayı girmek üzeredir ve ben oruç tutmaya kararlıyım, ama oruç tuttuğumda bünyem zayıf olduğu için sütüm kesiliyor ve bebeğim ise her on dakikada bir süt istiyor; bu durumda vazifem nedir?
Cevap: Oruç tutmanız sebebiyle, sütünüzün azalması veya kurumasından dolayı bebeğe zarar dokunacağından korkarsanız orucunuzu yemeniz câizdir. Tutamadığınız her günün orucu için fakire bir mudd (yaklaşık 750 gr) taam (yiyecek maddeleri) vermeniz ve sonra da iftar ettiğiniz orucu kaza etmeniz farzdır.

Günün Sorusu: Size göre kendine güvenme hissiyle Allah’a tevekkül etme arasında ne gibi bir bağ vardır?

Ey hataları bağışlayan,
Ey belâları bertaraf eden,
Ey ümitlerin son noktası,
Ey bağışları bol bol veren,
Ey hediyeleri inayet eden,
Ey yaratıklara rızık veren,
Ey arzuları yerine getiren,
Ey (kullarından gelen) şikâyetleri işiten,
Ey yaratıkları (Kıyamet günü yeniden diriltip) ayağa kaldıran,
Ey esirleri azat edip hürriyetine kavuşturan Allah! Bizleri nefsimizin ve şeytanın esaretinden kurtar!

Özgür ARAPOĞLU
mehdi-alevi@ hotmail.com
0541 511 86 36
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 8
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: İffet ve Hayâ

Ramazanın Sekizinci Gününün Duası:

“ Allah'ım! Bu günde öksüzlere merhamet etmeyi, (fakirlerin) karnını doyurmayı, karşıma çıkan herkese selâm vermeyi ve değerli insanlarla oturup kalkmayı bana nasip eyle; iyilik ve ihsanınla, ey arzu edenlerin sığınağı.”

Günün Ayeti
“Ey iman edenler! Şeytanın adımlarına uymayın. Kim şeytanın adımlarına uyarsa, bilsin ki o hayâsızlığı ve kötülüğü emreder. Eğer Allah’ın size lütfu ve merhameti olmasaydı, sizden hiçbiriniz asla temize çıkamazdı. Fakat Allah, dilediği kimseyi tertemiz kılar. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.” (Nur: 21)
“Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır.” (Nur: 30)
“Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, ziynet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Ziynetlerini, kocalarından yahut babalarından yahut kocalarının babalarından yahut oğullarından yahut üvey oğullarından yahut erkek kardeşlerinden yahut erkek kardeşlerinin oğullarından yahut kız kardeşlerinin oğullarından yahut Müslüman kadınlardan yahut sahip oldukları kölelerden yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri ziynetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!” (Nur: 31)

Günün Hadisi
İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “ Doğrusu Cafer’in gerçek taraftarları midesini ve avret yerini (haramdan) koruyan, sürekli çaba gösteren, yaratıcısı için amel eden, onun sevabını arzulayan ve onun cezalandırmasından korkanlardır. Böyle birilerini gördüğünüz zaman bilin ki onlar Cafer’in taraftarlarıdır.

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Ben sigara içmeğe alışkınım. Mübarek Ramazan ayında elimde olmadan (sigara içmediğim için) sinirleniyorum. Bu halim ailemi huzursuz ediyor, ben de şahsen bu durumdan rahatsız oluyorum; bu durumda vazifem nedir?
Cevap: Ramazan ayının orucu üzerinize farzdır; oruçluyken sigara içmeniz veya hiç bir haklı sebep yokken diğerlerine sert davranmanız câiz değildir. Sigarayı bırakmanın sinirlenmeyle de bir alakası yoktur.

Günün Sorusu: Size göre On İki İmamlara layık olabilmek için neler yapmalıyız?

Ey hamd ve senanın sahibi,
Ey iftihar ve değerin sahibi,
Ey şeref ve yüceliğin sahibi,
Ey ahd ve vefanın sahibi,
Ey af ve rızanın sahibi,
Ey ihsan ve bağışın sahibi,
Ey kesin söz ve hükmün sahibi,
Ey izzet ve bekânın (sonsuzluğun) sahibi,
Ey cömertlik ve eli açıklığın sahibi,
Ey gizli ve açık nimetlerin sahibi Allah!
Özgür ARAPOĞLU
mehdi-alevi@ hotmail.com
0541 511 86 36
mehdi

Mesaj gönderen mehdi »

Ramazan Bülteni: 9
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: İhlas

Ramazanın Dokuzuncu Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günde geniş rahmetinden beni nasipsiz bırakma; açık delil ve burhanlarını bana göster ve beni alıp en kapsamlı hoşnutluğuna götür; muhabbetinle, ey şevkli insanların arzusu!”

Günün Ayeti
“De ki: “Rabbim adaleti emretti. Her secde yerinde yüzlerinizi (O’na) doğrultun. Dini Allah’a has kılarak (ihlâslı bir şekilde) O’na ibadet edin. Sizi başlangıçta yarattığı gibi (yine O’na) döneceksiniz.” (Araf:29)

Günün Hadisi
İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “ Bütün her şey müminin karşısında eğilir ve bütün her şey ondan korkar.” Ardından şöyle buyurmuşlardır: “ Ne zaman bir kimse ihlâslı olur ve Allah rızası için amel yaparsa bütün her şey ondan korkar. Öyle ki yerdeki sürüngenler ve yırtıcı hayvanlar ve gökteki kuşlar bile ondan korkarlar.”
Peygamber efendimiz (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Allah sizin amellerinize bakmıyor, Allah sizlerin niyetlerinize (ve onların ne kadar ihlâslı olduğuna) bakıyor.”

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Dine bağlılıkları zayıf olan bazı doktorlar, zararlı olduğu bahanesiyle hastaları oruç tutmaktan menetmekteler. Bu gibi doktorların sözleri şer'an geçerli sayılır mı?
Cevap: Doktor kendisi güvenilir olmaz, sözü de güven kazandırmaz ve orucun zararlı olduğu hususunda endişe ve korkmaya da sebep olmazsa bu durumda onun sözü geçerli değildir.

Günün Sorusu:
Size göre eğer bir kimse insanlığın yararına bir iş (kanser aşısını bulmak gibi) yapsa ancak bunu yaparken Allah rızasını gözetmese bu işin ona ne kadar faydası olur.

Ey (istemediği şeye) engel olan,
Ey (zararlı şeyleri ve engelleri) defeden,
Ey yücelten,
Ey (her şeyi) sanatla yaratan,
Ey menfaat ve fayda veren,
Ey (bütün sesleri) işiten,
Ey (istediğini istediği şekilde) toplayan,
Ey (kullarına) şefaat eden (kulları hakkında şefaat izni veren ve yapılan şefaati kabul eden),
Ey (rahmeti) geniş olan,
Ey (başkalarına rahmet ve nimetini) genişletip bollaştıran Allah! Bizlere bol ve hayırlı rızıklar ihsan eyle!

Özgür ARAPOĞLU
mehdi-alevi@ hotmail.com
0541 511 86 36
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 10
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: İstiğfar Etmek ve Bağışlanma Dilemek

Ramazanın Onuncu Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günde beni sana tevekkül edenlerden, sana göre saadete erişenlerden ve sana yakınlaşan kimselerden kıl; ihsanınla ey arayanların en büyük talebi!”

Günün Ayeti
“ De ki: “Size, onlardan daha hayırlısını haber vereyim mi? Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için Rableri katında, içinden ırmaklar akan, içinde ebedî kalacakları cennetler, tertemiz eşler ve Allah’ın rızası vardır.” Allah, kullarını hakkıyla görendir. (Bunlar), “Rabbimiz, biz iman ettik. Bizim günahlarımızı bağışla. Bizi ateş azabından koru” diyenler, sabredenler, doğru olanlar, huzurunda gönülden boyun büküp divan duranlar, Allah yolunda harcayanlar ve seherlerde (Allah’tan) bağışlanma dileyenlerdir.” (Âli İmran: 15-17)

Günün Hadisi
Şahsın birisi imam Ali’nin (a.s) yanında “Esteğfirullahe ve etubu ileyh” (Allah’tan bağışlanma diliyor ve tövbe ediyorum) deyince, İmam (a.s) o şahsa şöyle buyurmuşlardır: “Annen yasında ağlasın, istiğfarın (bağışlanma dilemenin) ne olduğunu biliyor musun? İstiğfar ve bağışlanma dilemek yüce bir derecedir ve altı şartı vardır. Birinci şartı geçmişte yaptığın (günahlardan kesin bir şekilde) pişman olmandır. İkincisi: Bir daha o günahı işlememek üzere kesin karar almandır. Üçüncüsü: Kendini günahlardan arındırıp Allah’ın huzuruna temiz bir şekilde çıkabilmek için hakları boynunda olan kulların haklarını ödemektir. Dördüncüsü: Hakkını zayi ettiğin bütün vacipleri yerine getirmendir. Beşincisi: Haram (yiyeceklerden) bedeninde oluşan etleri hüzün ve kederle etin kemiğine yapışıncaya kadar eritmen ve yerine yeni deri ve et oluşturmandır. Altıncısı: Bedenine haramların (geçici) lezzetlerini tattırdığın gibi ibadet zorluklarını tattırmandır. Böyle yaptığın zaman artık: “Esteğfirullahe ve etubu ileyh” (Allah’tan bağışlanma diliyor ve tövbe ediyorum) diyebilirsin.

Günün Fıkıh Konusu
Soru: Annem yaklaşık on üç yıldır hasta olduğu için bu süre içerisinde oruçlarını tutamadı. Ben, annemin ilaç kullanmak zorunda kaldığı için bu farizadan mahrum olduğunu biliyorum. Bu durumda tutmadığı oruçların kazasının farz olup olmadığı hususunda bizi aydınlatır mısınız?
Cevap: Hasta olduğu için oruç tutamamışsa, tutamadığı oruçlarını kaza etmesi farz değildir.
Günün Sorusu: Size göre bir insan Oniki İmamı bilmekle ve sadece onları sevmekle kurtulabilir mi?

Ey her sanatın (icat edilenin) sanatkârı,
Ey her yaratılanın yaratıcısı,
Ey her rızıklananın rızk vereni,
Ey her sahip olunacak şeyin (gerçek) sahibi,
Ey her sıkıntıda olanın sıkıntısına son veren,
Ey bütün kederlilerin kederlerini gideren,
Ey bütün acınacak kimselerin (hâline) merhamet eden,
Ey bütün yalnız yardımsız kalanlara yardım eden,
Ey her kusur sahibinin kusurunu örten,
Ey bütün kovulmuşların sığınağı olan Allah! Kıyamet günü bizleri sığınaksız bırakma!

Özgür ARAPOĞLU
mehdi-alevi@ hotmail.com
0541 511 86 36

“Ramazan Ayı ve Oruç” sayfasına dön