Ramazan Ayı Bültenleri (Hergün Güncellenecek)

alevisesi
İletişim:

Re: Ramazan Ayı Bültenleri (Hergün Güncellenecek)

Mesaj gönderen alevisesi »

Ramazan Bülteni: 21
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂLİ MUHAMMED

Günün Konusu: Mümin ve Münafığın Farkı

Ramazanın Yirmi Birinci Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günde bana, beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz nasip et; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren (Rabbim)!”

Günün Ayetii
“Münafık erkekler ve münafık kadınlar birbirlerindendir (birbirlerinin benzeridir). Kötülüğü emredip iyiliği yasaklarlar, ellerini de sıkı tutarlar. Onlar Allah’ı unuttular; Allah da onları unuttu. Şüphesiz münafıklar, fasıkların ta kendileridir.” (Tevbe:67)
“Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar. Namazı dosdoğru kılar, zekâtı verirler. Allah’a ve Resûlüne itaat ederler. İşte bunlara Allah merhamet edecektir. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Tevbe:71)

Günün Hadisi
Peygamber efendimiz (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Münafığın üç alameti vardır; konuştuğu zaman yalan söyler, vaatte bulunduğu zaman yerine getirmez ve kendisine güvenildiği zaman ihanet eder. ”
Peygamberimiz efendimizden (s.a.a) mümin ve münafığın nişaneleri sorulduğunda şöyle buyurmuşlardır: “Doğrusu mümin tasası namazında, orucunda ve ibadetindedir ve münafığın tasası yiyecekte ve alış-veriştedir.”

Günün Fıkıh Konusu

Soru: Genel toplantılarda ve resmî oturumlarda orucu iftar etmenin vakti hususunda Ehl-i Sünnet'e uymak câiz midir? Bu hususta Ehl-i Sünnet'e uymanın takiyye sayılmadığını ve bunu gerektiren başka bir neden de olmadığını görürse mükellefin vazifesi nedir?
Cevap: İftar vaktinin girmesinde mükellefin (ister Şia olsun ister Ehl-i Sünnet'ten) başkalarına uyması câiz değildir. Akşamın girdiğini ve gündüzün bittiğini bizzat kendisi veya şer'î bir delille tesbit etmeden ihtiyari olarak iftar etmesi câiz değildir.

Günün Sorusu: Size göre neden Hz. Ali’nin (a.s) “hakkı tanı hakka uyanları da tanırsın” sözü neyi ifade ediyor.

Allah'ım, ben, ismin hakkına sana el açıyorum, (hacetlerimi) senden diliyorum;
Ey yüce,
Ey vefalı (ahdine sadık),
Ey (mutlak) zenginliğe sahip olan,
Ey (kullarına) şefkatli davranan;
Ey (kullarına) ikram ve iyilikte bulunan,
Ey (kullarını) kendisinden razı eden,
Ey (bütün kusurlardan, eksikliklerden) münezzeh ve temiz olan,
Ey (yaratılışı) başlatan;
Ey güçlü,
Ey (müminlerin) velisi Allah! Bizleri dünya ve ahrette Hz. Ali’nin velayetinden ayırma!
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 22
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Ehl-i Beyt Sevgisinin Gerekliliği

Ramazanın Yirmi İkinci Gününün Duası:

“Allah'ım! Fazl u rahmetinin kapılarını bu günde yüzüme aç; bu günde bereketlerini üzerime indir ve beni hoşnutluğuna vesile olacak şeylere muvaffak kıl; beni cennetlerinin ortasına yerleştir; ey perişanların duasını kabul eden (Allah)!”

Günün Ayeti
“Allah'ın, iman edip hayra ve barışa yönelik iyi işler yapanlara müjdelediği, işte budur. De ki: "Ben, buna (çektiğim zahmetlere ve yaptığım tebliğe) karşılık sizden, yakın akrabamı/Ehlibeytimi sevmeniz dışında bir ücret istemiyorum." Kim bir iyilik/güzellik üretirse onun için, o ürettiğine bir güzellik daha ekleriz. Çünkü Allah Gafûr'dur, çok affeder; Şekûr'dur, iyiliğe karşılık verir/teşekkür eder.” (Şura:23)

Günün Hadisi
İmam Sadık (a.s) Peygamberimizin (s.a.a) Hz. İmam Ali’ye (a.s) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “ Senin örneğin “İhlâs Suresi’nin” örneği gibidir. Kim onu bir defa okursa Kur’an’ın üçte birini okumuş gibi olur, kim onu iki defa okursa Kur’an’ın üçte ikisini okumuş gibi olur ve kim onu üç defa okursa Kur’an’ın tamamını okumuş gibi olur. Aynı şekilde kim seni kalpten severse kulların amellerinin üçte birisinin sevabını alır, kim seni kalpten sever ve diliyle de sana yardım ederse kulların amellerinin üçte ikisinin sevabını alır ve kim seni kalpten sever ve diliyle ve eliyle de sana yardım ederse bütün kulların amellerinin sevabını alır.”

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Oruçlu olur da, annem yemeye veya içmeye zorlarsa bu orucumu batıl eder mi?
Cevap: Başka birisinin davet ve ısrarıyla bile olsa bir şey yemek ve içmek orucu batıl eder.
Günün Sorusu: Size göre yukarıdaki ayet hadis uyarınca bizlerin Ehl-i Beyti sevmesi ne derece gereklidir ve Onların sevmek ne derece amellere değer katmaktadır?

Ey güzel (şeyleri) açığa çıkaran,
Ey kötü ve çirkin (şeylerin) üzerini örten,
Ey (suçluyu) suçu sebebiyle (hemen) cezalandırmayan,
Ey (günahkârların ayıplarının/günahlarının üzerindeki) perdeyi yırtmayan,
Ey affı büyük olan, ey güzel bağışlayan,
Ey mağfireti geniş olan, ey rahmet ellerini (kullarına) sürekli açan,
Ey her sessiz yalvarışın sahibi (onu işiten, teveccüh eden),
Ey bütün şikâyetlerin ulaşacağı son nokta/son merci Allah! Bizlere sana yalvarma ve içten dua etme başarısı ver!
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 23
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Allah İçin Yapılan Ameller Değerlidir

Ramazanın Yirmi Üçüncü Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günde beni günah ve kusurlardan yıkayıp temizle; kalbimin imtihanında bana kalplerin takvasını ver; ey günahkârların sürçmelerini bağışlayan (Rabbim)!”

Günün Ayeti
“Ey iman edenler! Sizi elem dolu bir azaptan kurtaracak bir ticaret göstereyim mi size? Allah’a ve peygamberine inanır, mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda cihat edersiniz. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır. (Bunu yapınız ki) Allah, günahlarınızı bağışlasın, sizi içinden ırmaklar akan cennetlere ve Adn cennetlerindeki güzel meskenlere koysun. İşte bu büyük başarıdır. Seveceğiniz başka bir kazanç daha var: Allah’tan bir yardım ve yakın bir fetih. (Ey Muhammed!) Müminleri müjdele!” (Saf:10 - 13)

Günün Hadisi

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “ Bütün riya ve gösterişler şirktir. Kim insanlar için (onlara gösteriş yapmak amacıyla) bir iş yaparsa sevabı da onlara aittir ve kimde Allah için bir iş yaparsa onu sevabı da Allah’a aittir.”

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Oruçlu kimsenin, gıda verici ve vitamin taşıyan iğne yaptırmasının hükmü nedir?
Cevap: Oruçlu kimse besleyici maddesi olan ve damardan yapılan iğneden ihtiyaten sakınmalıdır. Eğer; yaptırırsa ihtiyaten o günün orucunu kaza etmelidir.

Günün Sorusu:
Size göre Allah’tan başkası için amel yapan bir kimsenin durumunu neye benzetebiliriz?

Ey bol nimetin sahibi,
Ey geniş rahmetin sahibi,
Ey (insanlar var olmadan/onlar istemeden) önce (onlara yönelik) minnet/ihsan sahibi olan,
Ey eksiksiz hikmet sahibi,
Ey mükemmel kudret sahibi,
Ey kesin hüccet ve delil sahibi,
Ey (her şeyde, her yerde) açık lütuf sahibi,
Ey ebedi izzet sahibi;
Ey sarsılmaz kudret sahibi,
Ey yüce azamet sahibi Allah! Bizleri izzet ve azametinin gölgesinden mahrum eyleme!
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 24
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Akıl Sahiplerinin İnancı

Ramazanın Yirmi Dördüncü Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günde seni razı edecek şeyleri senden diliyor ve seni rahatsız edecek şeylerden sana sığınıyorum. (Allah'ım!) Bu günde sana itaat edip karşı gelmemek için senden tevfik ve yardım diliyorum; ey el açıp dilenenlere cömert davranan (Rabbim)!”

Günün Ayeti
Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde selim akıl sahipleri için elbette ibretler vardır. Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. “Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru” derler. “Rabbimiz! Sen kimi cehennem ateşine sokarsan, onu rezil etmişsindir. Zalimlerin hiç yardımcıları yoktur.” “Rabbimiz! Biz, ‘Rabbinize iman edin’ diye imana çağıran bir davetçi işittik, hemen iman ettik. Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla. Kötülüklerimizi ört. Canımızı iyilerle beraber al.” “Rabbimiz! Peygamberlerin aracılığı ile bize vâdettiklerini ver bize. Kıyamet günü bizi rezil etme. Şüphesiz sen, vaadinden dönmezsin.” Rableri, onlara şu karşılığı verdi: “Ben, erkek olsun, kadın olsun, sizden hiçbir çalışanın amelini zayi etmeyeceğim. Sizler birbirinizdensiniz. Hicret edenler, yurtlarından çıkarılanlar, yolumda eziyet görenler, savaşanlar ve öldürülenlerin de andolsun, günahlarını elbette örteceğim. Allah katından bir mükâfat olmak üzere, onları içinden ırmaklar akan cennetlere koyacağım. Mükâfatın en güzeli Allah katındadır.” (Âli İmran: 190-194)

Günün Hadisi
İmam Sadık (a.s) Peygamberimizin (s.a.a) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “ Her kimde şu dört özellik bulunursa Allah’ın yüce nurunun gölgesinde olacaktır; “La ilahe illallah” zikri ve benim peygamberliğime ikrar vermek işlerinin koruyucusu olan kimse (işlerini Allah ve Peygamberin rızası doğrultusunda yapan kimse), kendisine bir musibet ulaştığında “İnna lillahi ve inna ileyhi raciun/ Allah’tan geldik ve Allah’a döneceğiz” diyen kimse, kendisine bir hayır ulaştığında “ Elhamdu lillah” diyen kimse ve günah işlediğinde “Esteğfirullahe ve etubu ileyh” diyen kimse.

Günün Fıkıh Konusu
Soru: Hasta olması yüzünden oruç tutamayan ve sonraki Ramazan ayına kadar da kazasını yerine getiremeyen kadının orucunun fidyesi kendisine mi farzdır, kocasına mı?
Cevap: Sorudaki takdirde, her gün için bir müdd taam (750 gram yiyecek madddesi) fidye vermesi kadının kendisine farzdır ve bu fidye kocasına farz değildir.

Günün Sorusu: Size göre inançlarımızı ikrar etmek istesek nasıl ikrar veririz?

Ey gökleri benzersiz yaratan,
Ey karanlıkları (âlemin düzenine) yerleştiren,
Ey gözyaşlarına acıyan,
Ey sürçmeleri affeden,
Ey ayıpların (kötülüklerin) üzerini örten,
Ey ölüleri dirilten,
Ey ayetleri indiren,
Ey sevapları kat kat artıran,
Ey kötülükleri silip yok eden,
Ey intikam ve cezalandırması şiddetli olan Allah! Bizleri senin intikam ve azabına duçar olanlardan eyleme!
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 25
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Faiz Yemenin Haramlığı

Ramazanın Yirmi Beşinci Gününün Duası:

“Allah'ım! Beni, bu günde velilerini seven, düşmanlarına düşmanlık besleyen ve peygamberlerinin sonuncusu (Muhammed Mustafa'nın -s.a.a-) sünnetine uyan kimselerden kıl; ey peygamberlerin kalplerini koruyan (Yüce Allah)!”

Günün Ayeti
“Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah’a kalmıştır. (Allah, onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalacaklardır.” (Bakara: 275)

Günün Hadisi
İmam Cafer Sadık’tan (a.s) bazı kimselerin faiz yediklerini ve mallarının çoğaldıklarını görüyoruz bu konu hakkında ne buyuruyorsunuz diye sormuşlar ve İmam (a.s) şöyle cevap vermiştir: “ O kimsenin malı çoğalsa da Allah onun dinini (ve imanını) yok etmektedir.”

Günün Fıkıh Konusu
Soru: Cehaleti yüzünden yaklaşık on yıl namaz kılmayan ve oruç tutmayan bir kimse tövbe ederek Allah'a döner ve üzerine farz olduğu halde yerine getirmediği şeyleri yerine getirmeyi azmederse, ancak tutmadığı bütün oruçların kazasını edemez ve üzerine gelen keffareti verecek kadar malı da olmazsa sadece istiğfar etmesi yeterli midir?
Cevap: Hiçbir durumda tutmadığı oruçların kazası üzerinden kalkmaz. Ancak; keffaret olarak iki ay oruç tutamaz ve altmış fakiri de doyuramazsa, mümkün olduğu kadar fakirlere sadaka vermesi farzdır.

Günün Sorusu: Size göre faiz almanın veya faiz vermenin ne gibi toplumsal zararları vardır?

Allah'ım ben, ismin hürmetine sana el açıyorum, (hacetlerimi) senden diliyorum;
Ey (varlıklara) şekil veren,
Ey (âlemin her şeyine) belli bir ölçü ve nizamı yerleştiren,
Ey (bütün âlemleri) tedbir edip yöneten,
Ey (lâyık kullarını pisliklerden) temizleyen,
Ey (âlemi) nurlandıran,
Ey (zorlukları) kolaylaştıran,
Ey (iman ehlini) müjdeleyen,
Ey (günaha kapılanları) korkutan,
Ey (hak edenleri) öne geçiren,
Ey (hak etmeyenleri) geride bırakan Allah! Bizlere her zaman hayır işlerde öncü olmayı nasip eyle!
alevisesi
İletişim:

Ramazan Bülteni: 26
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günün Konusu: Allah Yolunda Verilen Eksilmez Çoğalır

Ramazanın Yirmi Altıncı Gününün Duası:

“Allah'ım! Bu günde çabamı mükâfatlandır; günahlarımı bağışla; amelimi kabul buyur ve kusurumun üzerini ört; ey duyanların en iyi duyanı!”

Günün Ayeti
“Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yedi başak bitiren ve her başakta yüz tane bulunan bir tohum gibidir. Allah, dilediğine kat kat verir. Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.” (Bakara:261)
“Allah’ın rızasını kazanmak arzusuyla ve kalben mutmain olarak mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yüksekçe bir yerdeki güzel bir bahçenin durumu gibidir ki, bol yağmur alınca iki kat ürün verir. Bol yağmur almasa bile ona çiseleme yeter. Allah, yaptıklarınızı hakkıyla görendir.” (Bakara:265)

Günün Hadisi

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “ Mümin bir kul bir iyilik yaptığı zaman Allah onun amellerini kat kat artırır, (öyle ki;) her iyiliğe yedi yüz kat fazla verir.”

Günün Fıkhı Konusu
Soru: Şer'î hükmü bilmeyerek açlık ve susuzluk yüzünden kasıtlı olarak orucu yiyen kimse hakkında görüşünüz nedir? Bu kimsenin üzerine sadece kaza mı farzdır, yoksa keffaret vermesi de mi gerekir?
Cevap: Şer'î hükmü bilmez ve öğrenme imkânı varken öğrenmezse, kaza dışında ihtiyaten keffaret de vermesi farzdır.

Günün Sorusu: Size göre neden Allah humus, zekât ve sadaka vermemizi istiyor?

Ey hürmetli evin (Kâbe'nin) Rabbi,
Ey hürmetli ayın (haram ayların) Rabbi,
Ey hürmetli beldenin (Mekke’nin) Rabbi,
Ey (Kâbe'nin) rüknünün ve Makam-ı İbrahim’in Rabbi,
Ey Meş'ar'ül-Harâm'ın Rabbi,
Ey Mescid'ül-Haram'ın Rabbi,
Ey Hill'in (Harem dışının) ve Harem'in Rabbi,
Ey nur ve karanlığın Rabbi,
Ey tahiyyât ve selâmın Rabbi,
Ey yaratıklardaki kudretin Rabbi (yaratanı, büyüteni) olan Allah! Bizleri hiçbir zaman kendi halimize bırakma!

“Ramazan Ayı ve Oruç” sayfasına dön