Zekat ve Alevilik (Alevi-Bektaşi İslam Ekolünde LOKMA)

Kazandığımız her kazançta, Müslümanların hakları vardır.
Dede-baba

Zekat ve Alevilik (Alevi-Bektaşi İslam Ekolünde LOKMA)

Mesaj gönderen Dede-baba »

Degerli canlar...

Alevi-islam anlayışı Kur'an-ı Kerim'in batınî yorumuna dayanır... Bu yorum Bizatihi 12 İmam Efendilerimizin ve Onların soyundan gelen seyid dede ve Pirlerimiz kanalıyla bugünlere gelmiştir. O yüce soy Kıyamete kadar insanlara yol gösterecek ve var olacaktır...

Bizler Hiçbir zaman Kur'an-ı red edenler olmadık.... bizler sünni ve şii islam anlayışını ve Kur'an yorumlanmasını kabul etmedik, Alevilik bu manada şiilik ve Sünninilik dışında yüzyıllardır var olan 3. Bir İslami Yorumdur.....

Peki sünni/şii islamında islamın şartı olarak gösterilen zekat'ın aslı astarı nedir* Aleviler zekatı verir mi? Bilir mi* Bu suallere cevap verelim...

Zekat sözlükte bereket, artış ve arınma anlamlarına gelen Arapça bir sözcüktür. Batınî anlamda ise zekat.. mal biriktirmemek.. elindekini fakirle bölüşmek.. ve dahi paylaşmaktır.

Zekatın, hicretin 2. ila 5. yılları arasında inananlar üzerine yazıldığı / farz kılındığı bilinmektedir.

Kur'an-ı kerim'de Zekat'ın farz kılındığı ayetler şunlardır..

“ ....Onların mallarında isteyenler ve yoksunlar için bir hak vardı....” ( Zariyat Suresi,19 )

Zekatın kimlere verileceğinin bildirildiği ayette ise şöyle denilmektedir:

“ ....Sadakalar / Zekat malları Tanrı’dan bir farz olmak üzere yalnızca şunlar içindir: Yoksullar, düşkünler, zekatla ilgilenmeye görevli kimseler, kalpleri yakınlaştırılıp ısındırılacak olanlar, özgürlüğünü yitirmiş olanlar, borçlular, Allah yolundakiler, yolda kalmış olan kimseler…” ( Tevbe Suresi, 60 )

Bu manada Zekat demek fakire fukaraya yolda kalmışa, yardımdır.. zekat kapıya geleni boş göndermemektir.. zekat mal biriktirmemektir. zekat, paylaşmak... paylaşmak.. paylaşmaktır..

zekat acaba sadece maddi varlığın paylaşılması mıdır* hayır değerli canlar alim ilminden zekat verir.. zengin malından zekat verir. Cümle eren ve evliya hakk'ın gönüllerine nakşettirdiği ilahi mesajdan zekat verir. insanlığa nuru saçar...

Kur'an-i zahiri anlamlandırmak, bizi yanlışa götürür.. bu nedenle zekat denince sünni/ islam ekollerindeki malından şu kadar mülkünden bu kadar.. köpeğe kemik niyetine verilen sadaka anlayışı Alevi-bektaşi islam anlayışında yoktur...

İslam dini bu manada paylaşımın.. bölüşümün özendirildiği önerildiği.. İnanlar üzerine farz kılındığı bir dindir... bektaşi dergahlarında her daim kazanlar kaynar... sofralar kurulurdu.. buralarda.. yoldan geçenler, garibanlar yetimler, muhtaçlar.. vedahi ihtitiyacı olan herkes faydalanırdı..

Kırsal alanlar da dedelerin pirlerin evide bu şekildeydi.. dede'nin evi boş kalmazdı.. her daim yemek olur. muhtaçlara ihtiyacı olanlara burdan verilirdi..

Alevi-bektaşi dergahlarındaki "KARA KAZAN" bunun için vardı.. Dergaha bağlı her inanan malından belli bir bölümünü kara kazan içine atar. birikenler fakir fukaraya ihtiyacı olana verilirdi....

"Bir elin verdiğini diğer el görmezdi..."

Gerçeğin demine hû diyelim
Dede-baba

Fakire yardım nasıl Olur?

Degerli Canlar...

Bu gün size, Zekat yani fakiri Fukaraya yardım nasıl olur. bunun üzerine Kur'an-ı Kerim'den bir ayet ve İmam Hasan ile İmam Hüseyin hakkında bir Kıssadan bahsedeceğim...

YA Allah!!! YA MUHAMMED!!! YA ALİ!!

Allah Eyvallah, Şeyen İlallah

İsm-i Şah Bism-i Allah Allah

" Onlar Tanrı yüzünü arzular sabrederler
İbadet yaparlarken paylaşarak verirler.

Kendilerinin olan rızkından, açık ve de gizli
Muhtaç olana verirler. her zaman hem temelli.

Hem bunlar kötülüğü güzellikle savarlar
İşte bunlar içindir. Ebedi cennet

(Rad suresi ayet 22)

"....Medine sokaklarının fakir mahallelerinde... gecenin en karanlığında.. ve kuytuluk saatlerinde.... İki adam belirirdi... Her gece... kapıları usulca çalar.. bazen bir torba un... bazen yağ bırakırlardı... ve hemen uzaklaşırlardı.. kimse bilmezdi.. O'nlar kimdi....

Bir süre sonra.. fakir mahallerine ender gelinir oldu....ve daha sonra .. taki..Kerbela'dan sonra.. Hiç gelinmez.. oldu...

Fakirler beklediler .. beklediler.. beklediler.... Gözler yaşlı... dudaklar duada.. yardım beklediler...

Hadi ne olurdu yine çıksa ya!!.. su sokağın kösesinden ne olurdu... Ama kimsecikler gelmedi... Yanlızdı... öksüz kalmıştı.. fakirler.. garibanlar.. ve kimsesizler..

Çok sonra öğrendi medine halkı her gece kapılarına erzak bırakanların kim olduğunu .... Onlar.. İmam Hasan'ül Mücteba... ve kardeşi Şehid-i Kerbela idi...

Evet cennet gençlerinin Efendileri... Nasıl fakire fukaraya iyilik yapılır.... göstermişlerdi...

** Şimdi her ramazan ayında show yaparcasına çamurlar içinde bir parça ekmek için birbirini ezen.. insanları gördükçe...

Tiksiniyorum... Utanıyorum...

böyleleri baksınlar Peygamber nesline.. iyilik nasıl olurmuş?... Nasıl yapılrmış öğrensinler?...

*** Alevi-Bektaşi öğretisi iyilik konusunda şöyle emreder...

"Bir elinizin verdiğini diğer eliniz bilmesin"...

Saygılarımla...
Dede-baba

Beled Suresi/ Zekat Alevi-batıni Yorum

İsmişah! Bismişah Allah Allah...

Hakk, Dost, Zahir, Batın, Hazır, Gaib. Sırr-ül Sır Erenlerinin Gülcemallerine aşk...

Ber-Cemal-i Muhammed, Kemal-i İmam Hasan, İmam Hüseyin, Ali ra Bülende salavat...

Allahümme salli ala seyyidina Muhammed-in ve ala Ali Muhammed...

"...Sarp yokuş nedir? bilir misin* manasını sana bildiren nedir? özgürlüğü zincirlenenin bağını çözmektir o. Yahutta açlık ve perişanlık gününde doyurmaktır o, Yakınındaki bir yetimi, yahutta ezilmiş-boynu bükük bir yoksulu. Sonrada İman eden ve birbirine sabrı öneren, merhameti öneren kişilerden olmaktır o. işte böyleleridir uğur ve bereket dostları... BELED SURESİ 12-18"

Onlar, O sarp yokuşu, geçemedi diyeyim,
Akabe'yi, zor geçidi, sizlere bildireyim.

Bir düşkünü, esiri, tüm çaresizliğinden,
Dünyaya küsmüşlerin, tutar isen elinden.

Muhtaç olan açların, karnını doyurmaktır
Ana'dan hem babadan, yetim elin tutmaktır.

Zalimin zülmü ile perişanı bilmektir.
Zahiren yardımın yoksa, kalben yardım etmektir.

Sonrada iman ehli, sabrı tavsiye eden
şevkat sevgi saygıyı, hem yaşamında bilen.

Budur Akabe denen sarp geçidi geçenler.
Şeref uğur sahibi, hayırlısı olanlar.
(BELED SURESİ 12-18)

Ey zahid.. ey Ulu yolun yolcusu.. Mü'min kimdir bilir misin? Müm'min ol kişidir ki... 72 millete bir bakandır... mü'min dört köşede yedi iklimde darda belada, zorda kalana yardım edendir.. mü'min ırk mezhep, din renk ayırmadan, yoksulun yetimin imdadına yetişendir...

Yoksulu yetimi koruyan kollayan, yanında olandır...yanında aç varken tok yatmayandır.. kapıya geleni eli boş göndermeyendir...

ve Yüce Allah buyurduki...

"... Gördün mü o, dini yalan sayanı? işte odur yetimi-yoksulu itip-kakan; yoksulu doyurmayı özendirmez o, vay haline böyle olupta ibadet edenlerin namaz kılanların ki, bu kimseler ibadetlerinde, namazlarında gaflet içindedirler Riyaya/ gösterişe sapanlardır onlar, Onlar kamu haklarına, iyiliğe, yardıma engeller olurlar...
Maun Suresi"

Mü'min ol kişidir ki.. mal biriktirmeyen, geçiminden gayrısını, cümle varını insanlara dağıtan, paylaşandır... Hem dahi zalimin karşısında mazlumu koruyandır... iyiliği barışı ve sevgiyi söyleyendir.. mü'min ol kişidir ki.. ol Hakk'a inanan inanmayanın dahi emin olduğu sevdiği kimsedir...

Türlü belalara zora giriftar olduğunda, yani uğradığında ümitsizliğe kapılmayan, sabreden, sabırı telkin eden.. gönüllere seslenendir...

Allah Eyvallah
Dede-baba

Zekat ve Hakullah ilişkisi

Hakk, Dost, Zahir, Batın, Hazır, Gaib. Sırr-ül Sır Erenlerinin Gülcemallerine aşk...

Ber-Cemal-i Muhammed, Kemal-i İmam Hasan, İmam Hüseyin, Ali ra Bülende salavat...

“ ....Sadakalar / Zekat malları Tanrı’dan bir farz olmak üzere yalnızca şunlar içindir: Yoksullar, düşkünler, zekatla ilgilenmeye görevli kimseler, kalpleri yakınlaştırılıp ısındırılacak olanlar, özgürlüğünü yitirmiş olanlar, borçlular, Allah yolundakiler, yolda kalmış olan kimseler…” ( Tevbe Suresi, 60 )

HAKULLAH:

Allah için verilen yardım demektir.... Kaynağını Kur'an'ın Enfal suresinin 41.ayetinden alır...

Doğru ile yanlışın ayrıldığı gün,
O iki topluluğun karşılaştığı gün,

Kulumuza indirmiş olduğumuza inanın
Ganimet, kazanç olarak elde ettiklerinizin

Beşte biri Allah'ın, Resul'un ve Ehl-i beyt'inindir.
Hem yetimlerin, yolsulların, yolda kalmışlarındır.

Resul'a indirdiklerimize İnciniyorsanız,
Tanrı herşeye kadirdir, bilmelisiniz.
(ENFAL SURESİ-41)

Ocağa bağlı talipler Her sene gelen Dede-baba'larına o yılki gelirlerinin masraf dışında kalan kazançlarının 1/5 'ni verirlerdi...dede'lerce toplanan bu Çıralık /Hakullahlar'ın bir kısmı, ....(Sadece geçimliklerini sağlayacak) kadar Peygamber soyundan gelenlere verilir. Diğer yarısı ise Dergah'a yada Dede-baba evine sığınan muhtaç olanlara, yoksullara, yetimlere, esirlere ve yolda kalmış garip kimselere verilirdi...

Osmanlı İmparatorluğu Enfal suresi 41.ayeti uyarınca Hacı Bektaş Veli Dergahına yardım etmiştir. Bu yardımın adı '"Gaziler Hakka'"dır. Bu yardıma özgü olmak üzere 28 Haziran 1363 tarihinde, Sultan Murad Hüdaverdigar zamanında (Penç a yek) beşte bir adıyla bir Ferman çıkarılır.

Çıkartılan bu yasa ile 1826 tarihine kadar -zaman zaman aksamasına rağmen, Osmanlı hazinesi tarafından bu yardım devam etmiştir...Toplanan gelirler, gelir defterine kayıt edilirdi....

Allah Eyvallah...
Dede-baba

Re: Zekat ve Alevilik (Alevi-Bektaşi İslam Ekolünde LOKMA)

Burada üzerinde özenle durulması gereken nokta..

Alevi-bektaşi islam anlayışı zekat konusunda sünniler gibi Kur'anı anlamlandırılmaz... ve farklı yorumlanır...Buna dikkat edelim..

zekat arapça bir kelimedir alevi literatüründe yoktur.. fakat zekatın fakire fukara yardım olduğunu...bilelim

Bizde zekat kelimesinin "lokma" olarak adlandırıldığını bilelim... nasıl namaz "Niyaz" olarak adlandırılıyorsa.. öz olarak aynı anlama gelen "lokma "kelimesi zekata karşılık gelir..

--Alevi anlayışında "fakire yardım" yılın belli bir zamanında değil.. her zamanındadır.. bunun belli bir şekli usulü yoktur..

--- Yine sünni ve şii anlamda zekat alevilikte yoktur.. yani malının 40 ta biri veya şu kadar bu kadar anlamında "Köpeğe kemik" niyetine zekat anlayışına karşıyız... ve Bu bizde yoktur.. kapıya gelen boş gönderilmez..

--- yardımın yapılışı konusunda da sünni zekat anlayışından ayrılıırız.. Bizde dergahlarda "kara kazan" vardır.. buraya herkes gönlünden geçeni atar ve gider... buradan ihtiyaç sahipleri ihtiyacı kadar alır.. alınan paranın kime ait olduğu asla bilinmez..

Allah Eyvallah. hû diyelim gerçeğin demine
Dede-baba

Leyl Suresi 92/18 Batıni Yorum

“.....Arınıp temizlenmek için malını veren (kurtulmuştur)” -Ellezî yu’tî mâlehu yetezekkâ- ...." Leyl; 92/18).[/u]

"Nimet" kelimesi Kur'ani anlamda maddi zenginlik değil, doğruluk, Ahlak, erdem, paylaşım anlamlarına gelir...

Oysa sünni islam anlayışı, Nimet sözcüğünü zenginlik, maddiyat diye algılar, ellerindekini paylaşmak istemediklerinden " köpeğe kemik" anlayışındaki Zekatı yani " KIRKTA BİR" anlayışını kabul ederler...

Oysa KIRKTA BİR aslında 1-Münafıklar, 2- Şeriat ehli/ dine yeni girenler içindir... Kaçmasınlar diye, İslama ilk girişte geçerlidir.. fakat bu ilke sünniliğin temel zekat anlayışı olmuştur...

Oysa gerçek İnananlar/ mü'minler, ( sıdk/sadık) senin benim davası gütmezler, ihtiyaçtan fazlasını yanlarında tutmazlar, darlıkta ve bollukta ellerindekini İNFAK EDERLER/PAYLAŞIRLAR, Bölüşürler...

Nitekim, NEFİS TERBİYESİNİ, bu zavallılar sadece garip sesler eşliğinde, 99'luk tespih çekmek olarak algılarlar.. oysa nefis terbiyesi adı üstünde, MALDAN ARINARAK, yılın belli bir zamanı değil, yada belli bir oran yoktur, eldeki malın/mülkün Sürekli ve ihtiyaçtan fazlasını tutmayarak, arınma olur..

Nitekim, Hz. Muhammed,etrafındakilere sürekli olarak ‘yıllık ihtiyacınız olan 4 bin dirhemden fazlasını üzerinizde tutmayın’ diyordu… Hiçbir islam önderi , yada Ehl-i beyt'ten hiç kimse, ‘Harun gibi gelip Karun gibi’ olmamış; tam tersi ‘Karun gibi gelip Harun gibi’ olmuştu!

Hz. Ali, Hakk'a yürüdüğünde, miras bırakacak tek kuruşu yoktu.... Nitekim Ehl-i Beyt'ten hiç kimsenin ne geride hanı nede hamamı yoktur...

Allah Eyvallah
Dede-baba

Zekat ile ilgili Ayetler ve batıni Yorumlar

“.....Kim cimrilik eder, zenginliğini kendisine yeterli görür ve güzellik namına ne varsa hoyratça reddederse ona da cehennemi kolaylaştırırız. Mezara yuvarlandığı zaman da onu malı kurtaramaz....” (Leyl Suresi : 8-11).

“....Dedikodu yaparak insanlarla alay edenin vay haline! Vay haline o boyuna mal istif ederek sayıp durana! Sanır ki malı kendisini sonsuza dek yaşatacak. Fakat Hayır! O yalayıp yutan bir vakuma atılacak!....” [/size](Humeze Suresi ; 1-4).

“....Bana bırak doğarken yapayalnız olan o adamı. Zenginliğine zenginlik kattığım, etrafında dolanıp duran oğullarıyla önüne alabildiğine geniş imkânlar serdiğim o adamı… Hala gözü doymuyor; verdiğimden daha fazlasını istiyor....” (Müddesir; 11-15).

“.....Arınıp temizlenmek için malını veren (kurtulmuştur)” -Ellezî yu’tî mâlehu yetezekkâ- ...."(Leyl; 92/18).

Hak'tan yüz çevirenler, mutlaka atılacak,
Kimler Temiz cömert ise, o, nardan kurtulacak

Maldan cömert olanlar, mükafatın alırlar
Onlar suç işlemezler, ondan uzak kalırlar

( Leyl: 17-18 Ayetler)

Yine Hz. Ali Buyur du ki:

"...Lehu’l-mülk (Mülk Allah’ındır)., “Kişinin malı, dört bin dirheme kadar nafakası olup kendinindir. Bundan fazlası kenzdir.." (Taberî, Camiul-Beyân, c. X, s. 73.).

Buradaki "KENZ" ifadesi, ihtiyaçtan fazla olan mal demektir, yani yığılan, biriktirilen altın para ve türlü mal mülktür, Yani nafakadan (yıllık asgari geçim miktarı) fazlası kendine ait değildir, dilediği gibi tasarruf edemez. Çünkü hibe değil; Allah’ın (toplumun) emaneti hükmündedir. Topluma dolaylı (iş edindirme) veya dolaysız (mülk edindirme) yoluyla döndürmesi (infak etmesi) gerekir. Aksi halde kenz kapsamına girer ve Tövbe 34. ayetteki azap tehdidine muhatap olmuş olur.

Hz. Ali, Hakk'a yürüdüğünde, miras bırakacak tek kuruşu yoktu.... Nitekim Ehl-i Beyt'ten hiç kimsenin ne geride hanı nede hamamı yoktur...

Allah Eyvallah
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Cogu Yazilariniz Capritmaktan ibarettir ..Her ayeti Sömürgeci Bektasileri hakli göstermek icin cirpinip duruyorsunuz.. Siiligi Alevilikten ayirip Ikiyüzlülük yapiyorsunuz ..Kurani Red etmedik derken bir taraftan Kuran eksiktir diyen ve inkar eden Siz degilmiydiniz ! simdi Cag degsiti Oyununuzda degisti ..Eskiden Kuran kerimi inkar eden Bektasiler ,simdi Kurani kerimden ahkam kesiyorlar , Dede Baba denilen Sahis.. Ev ödevlerini iyi yapmissin ben seni Alevilerin icin sizan bir Misyoner olarak görüyorum ,Yazilarin Capitmalarla Sinsilikle doludur Sünki ..Burda Muaviye kurnazligi yapmanin sana hic bir faydasi yoktur !!!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Dede-baba

ali muhsin yazdı:Cogu Yazilariniz Capritmaktan ibarettir ..Her ayeti Sömürgeci Bektasileri hakli göstermek icin cirpinip duruyorsunuz.. Siiligi Alevilikten ayirip Ikiyüzlülük yapiyorsunuz ..Kurani Red etmedik derken bir taraftan Kuran eksiktir diyen ve inkar eden Siz degilmiydiniz ! simdi Cag degsiti Oyununuzda degisti ..Eskiden Kuran kerimi inkar eden Bektasiler ,simdi Kurani kerimden ahkam kesiyorlar , Dede Baba denilen Sahis.. Ev ödevlerini iyi yapmissin ben seni Alevilerin icin sizan bir Misyoner olarak görüyorum ,Yazilarin Capitmalarla Sinsilikle doludur Sünki ..Burda Muaviye kurnazligi yapmanin sana hic bir faydasi yoktur !!!
Şahsıma yönelik hakaret ve haksız iftiralarınıza cevap vermeyeceğim.. Sizi Allah'a havale ediyorum..

Kuşkusuz kalp Temiz olmalı ki Dilden de Güzel sözler çıksın.... Allah kalbinize sevgi, ve doğruluk ihsan etsin güzel kardeşim..

İslam demek Edeb demek ahlak demek, barış demek, esenlik demektir...

Fakat Bir kaç noktaya dikkat buyurmakta yarar var..

1- Aleviler yada Bektaşiler Kur'anı asla inkar etmediler, Eksiktir diyede benim hiçbir şekilde bir kelamım yada mesajım yoktur... LÜTFEN İFTİRA ATMAYIN..

2- Sizler ise yavuzun iranı işgalinden sonra ıraktan getirdiği hocalar vasıtasıyla yolunuzu ve erkanını unuttunuz.. bu sizden size ne bir kn nede düşmanlık beslemiyorum sizler Ehl-i beyt'in ve Hakk-Muhammed-Ali yolunun Yitik evlatlarısınız.. sünniler içinde kala kala özünüzü yitirdiniz...

3- Bu bağlamda Alevi-bektaşi islam anlayışı elbette size ters gelebilir... Sizin inancınıza ne karısşırım nede müdahale ederim...

Bu yüzden Forum konularımın başına "ALEVİ-BEKTAŞİ" TİTİNİ KOYUYORUM.. DİLEYEN İSTEDİĞİ islami yorumu kabul eder...

4- Alevilik ile şiilik kesinlikle aynı değildir... sizlerin ameli olarak sünnilerden ayrışan hiçbir yönünü yoktur.. 12 İmam ve ehl-i beyt sevgisi yönünden ise, Biz sizlerle aynıyız. Eyvallah..

Bunun dışında şiilik ayrı bir islam ekolü alevilik Ayrı bir islam ekolüdür.. başta ameli yani ibadet yönü olmak üzere bir çok yönden ayrışır...

Not Forum konusuna katkı sağlayacaksanız böyle hakaret ile, gelmeyin ilim ile, bilgi ile gelin..
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Dede-baba yazdı:
ali muhsin yazdı:
3- Bu bağlamda Alevi-bektaşi islam anlayışı elbette size ters gelebilir... Sizin inancınıza ne karısşırım nede müdahale ederim...

Bu yüzden Forum konularımın başına "ALEVİ-BEKTAŞİ" TİTİNİ KOYUYORUM.. DİLEYEN İSTEDİĞİ islami yorumu kabul eder...

4- Alevilik ile şiilik kesinlikle aynı değildir... sizlerin ameli olarak sünnilerden ayrışan hiçbir yönünü yoktur.. 12 İmam ve ehl-i beyt sevgisi yönünden ise, Biz sizlerle aynıyız. Eyvallah..

Bunun dışında şiilik ayrı bir islam ekolü alevilik Ayrı bir islam ekolüdür.. başta ameli yani ibadet yönü olmak üzere bir çok yönden ayrışır...

Not Forum konusuna katkı sağlayacaksanız böyle hakaret ile, gelmeyin ilim ile, bilgi ile gelin..
sadece bektaşi olarak yazsan hiç muhatapta almayız cevapta vermeyiz senin dinin sana bizimki bize deriz ama işin içine aleviliği kattığın için fitne ve fesatçılara nasıl davranmak gerekiyorsa sanada aynı davranılacaktır

ilimden bahsedecek kişilerden değilsin sadece polemikçi demogogsun amacın aydınlanma falanda değil amacın yezide hizmettir zira oda 12 imam yolu gelişmesin diye çırpınıyordu
EĞER BİLİME EHLİ BEYTE ÖNEM VERİYORSAN HER YAZDIĞINI EHLİ BEYTTEN GELEN SÖZ VE KAYNAKLARLA DESTEKLEDE HEPİMİZ İLMİNİ GÖRELİM
HEM SALLAYIP HEM SÜNNİ KAYNAKLARDAN BESLENİP HEMDE BİZE İLİMDEN BAHSETME

“Zekat” sayfasına dön