Vasiyet

3nokta

Vasiyet

Mesaj gönderen 3nokta »

Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamayı hepimiz rahatlıkla becerebiliyoruz lakin yarın ölecekmiş gibi yaşama konusunda çok azımız başarılı oluyor. Bu tespitin test edilmesi çok basit ve bir tek soruyla bile durumumuzu gözden geçirebiliriz. Düşünelim kaçımızın vasiyeti şu anda hazır, kaçımız vasiyetimizi yazıp bir yerlere bıraktık veya birilerine teslim ettik? Hatta çoğumuzun aklına bile gelmedi vasiyet yazmak; zira ölümü bile düşünmeyen ya da hep başkaları ölüyor sanan kimse neden vasiyet yazsın ki?

Kanunlarda yazılı ya da sözlü vasiyet, şartsız ya da şarta bağlı vasiyet gibi pek çok vasiyet çeşidi ve sorunu vardır. Ama esas olan vasiyetlerin şekli değil içeriğidir. Güncel anlatımla vasiyetlerin sözüne değil özüne işaret etmek gerek. Çok çeşitli vasiyetler vardır, bunlara bakmak lazım hangi vasiyeti kim, kime yazmış konusuna girmeden zira bunun tespiti konuya yakini olanlar için çok zor değildir. O takdirde hangi vasiyet türü bizi ısıtıyor ona bakmak lazım.

VASİYET–1

“ Bu mektup elinize geçtiğinde ben aranızdan ayrılmış olacağım. Her ne kadar üzülmeyin desem de siz yine üzüleceksiniz, bunu biliyorum. Fakat durumu metanetle karşılamalısınız. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler… Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, iyi şeyler yapabilmektir. Bu nedenle ben, erken gitmeyi normal karşılıyorum. Nitekim benden önce giden arkadaşlarım, ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de etmeyeceğimden şüpheniz olmasın. Sizinle düşüncelerimiz ayrı ama beni anlayacağını tahmin ediyorum. Cenaze için, avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara´da ölen arkadaşımın yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul´a götürmeye kalkmayın. Annemi teselli edin. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir. Son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir hepinizi, (annemi ve kardeşimi) devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım…

VASİYET-2

Biliyorsunuz sizi çok sevdim. Sizler için gece gündüz çalıştım. Kazandığım her kuruşun sizlere kalacağını baştan beri biliyordum. Ancak bu konuda aranızda ihtilafa düşmenizi de istemiyorum. Babanız olarak sizlerden son isteğim vasiyetime uymanızdır.

En kazançlı şirketin tüm hisse ve yönetimini büyük oğluma bırakıyorum, zira bu işi en iyi yapacak olan odur. Ayrıca hepinize de faydası dokunacaktır. Sevgili eşime oturduğumuz yalıyı bırakıyorum. Bankadaki Türk lirası birikimim ve emekli aylığım eşimedir..Ayrıca yalıyı çok sevdiğini de biliyorsunuz.

Yazlığımı canım kızıma hediye ediyorum, onun en çok sevdiği yer orasıydı ve ayrılmasını istemiyorum. Küçük oğluma ise iki tane işyerimi ve arsaları bırakıyorum. Değerlerini düşündüğünüzde aranızda adil bir paylaşım yaptığımı göreceksiniz.

Hoşçakalın…

VASİYET-3

Malik olduğum bütün nutuk ve hisse senetleriyle (…)’deki menkul ve gayrimenkul emvalimi …….'ne atideki şartlara, terk ve vasiyet ediyorum

……….Nukut ve hisse senetleri, şimdiki gibi, …bankası tarafından nemalandırılacaktır. …

Her seneki gibi nemadan, nispetleri şerefi mahfuz kaldıkça, yaşadıkları müddetçe, ….'ye ayda bin, ….'e 800,……'e 600, …..ye 200 lira ve ….. ile ……'ye şimdiki yüzer lira verilecektir. …………..'e bir ev de alınabilecek, ayrıca para verilecektir. …'nin yaşadığı müddetçe ……..'da oturduğu ev de emrinde kalacaktır. …….'nün Çocuklarına yüksek tahsillerini ikmal için muhtaç olacakları yardım yapılacaktır. …Her sene nemadan mütebaki miktar yarı yarıya,……..Kurumlarına tahsis edilecektir.

VASİYET-4

Müminleri,Allahtan başka bir mabudun olmadığına,tek ve şeriksiz olduğuna ve Muhammed’in O’nun kulu ve resulü olduğuna, bütün dinlere galip gelmesi için onu doğru yol ve hak dinle göndermiş olduğuna şahadet etmelerini vasiyet ederim.Allah’ın salat ve selamı Muhammed’e(sav) olsun.Namazım,ibadetim,hayatım,ölümüm alemlerin rabbi Allah içindir;eşi ortağı yoktur.Bana bu emredildi ve ben,O’na teslim olanların ilkiyim….Bu yazım kime ulaşırsa ona Allah’tan sakınmayı vasiyet ederim.Müslüman olarak ölün,hepiniz birlikte Allah’ın ipine sarılın,tefrikaya düşmeyin….Allahu tealanın kıyamet gününün hesabını size kolaylaştırması için akrabalarınıza bakın,onlarla iyi ilişki kurun…Allah için yetimleri koruyun…Allah için Kur’ana riayet edin…komşularınızın hakkını gözetin,haccetmeyi bırakmayın…Allah için namazı bırakmayın çünkü o en iyi amel ve dininizin direğidir…fakirleri ve yoksulları gözetin….Allah için peygambere bidat çıkarmayan,bidaçıya da sığınak vermeyen ashabını gözetin…..Ey evlatlarım birbirinizle güzel ilişkiniz olsun…İyilik etmek ve kötülükten sakındırmak hususunda birbirinize yardım edin.Suç işlemek ve düşmanlık etmek için yardımlaşmayın ve Allahtan korkun,sakının.Şüphesiz Allahın cezası çetindir….Sizi selamlıyor ve Allah’ın rahmet ve bereketinin üzerinize olmasını diliyorum…La ilahe illallah

VASİYET-5

Vasiyetimi düşünüyorum. Ne diye bugüne dek vasiyetimi yazmadım? Çok öncelerden yazmalıydım. Zaman zaman da tasarlıyordum. Ölümün hiç gelemeyeceği, uzaklarda olduğunu sanıyordum da ondan yazmadım. (...) O denli çok yapılmamış, yarıda kalmış işlerim var ki... Dünyaya borçlu ölüyorum. (...)

Vasiyetimi yazmadan ölürsem ki öyle görünüyor, kadınlarım için yazdıklarım, onların mektupları, fotoğraflarımız, benim notlarım... Sevdiğim, çok sevdiğim, beni sevdiklerine inandığım kadınlarım... Beni düş kırıklıklarına uğratanlar... Beni seviyormuş gibi görünenler... Kitaplığımda ayrı dolaplarda dosyalar içinde duruyor bütün o sevi belgeleri... Ne çok, ne çok... Onlar benim en değerli zenginliklerim İhanete uğramışlıklarım, aldatılmalarım, acılarım, inandıklarım, sevgilerim, yürek çarpıntılarım, bulut oluşum, yağmur oluşum, yel oluşum...

Bu dosyaların hiçbiri ölümümden sonra benden geriye kalmamalı. Ah, bunları vasiyetime yazıp belirtmeliydim. Dosyaların kimileri hangi kadınım içinse ona geri verilecekti ya da adresine postalanacaktı. Pek çoğu da yakılacak. Hele üç kadınım var ki onlara değin bütün belgeleri, eski yapı bir küçük sandığa koyup kendilerine gönderilmesini istiyordum, sedef işli ya da kakmalı, oymalı, işlemeli güzel sandıklar... Yazacaktım bütün bunları vasiyetime...

Dosyalarda kurutulmuş çiçekler, yapraklar var; şiirlerimin hammaddeleri var; kağıt peçetelere yazılmış notlar var; tiyatro biletleri, konser çağrılıkları... Birçoğu yakılacak.

Bütün bu dosyalardan romanlar, oyunlar, anılar çıkacak. Daha önce kendim yakamazdım bunun için... Kıyamazdım yakmaya... Kendimi yakmak gibi olurdu bu... Onlar canlıymış, benim canımdan parçalarmış gibi geliyor bana..."

Birde yazılamayan daha doğrusu yazdırılmayan vasiyet var ki tarih bunu pek anmaz!

VASİYET–6

“Bana bir kağıt birde kalem getirin. Size öyle bir (vasiyet) yazayım ki bir daha asla sapıklığa düşmeyesiniz.

Teoman ŞAHİN
http://www.askinehali.com/
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
alone_man

Re: VASİYET

Mesaj gönderen alone_man »

[quote="meshedi313"]Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamayı hepimiz rahatlıkla becerebiliyoruz lakin yarın ölecekmiş gibi yaşama konusunda çok azımız başarılı oluyor. Bu tespitin test edilmesi çok basit ve bir tek soruyla bile durumumuzu gözden geçirebiliriz. Düşünelim kaçımızın vasiyeti şu anda hazır, kaçımız vasiyetimizi yazıp bir yerlere bıraktık veya birilerine teslim ettik? Hatta çoğumuzun aklına bile gelmedi vasiyet yazmak; zira ölümü bile düşünmeyen ya da hep başkaları ölüyor sanan kimse neden vasiyet yazsın ki?

Kanunlarda yazılı ya da sözlü vasiyet, şartsız ya da şarta bağlı vasiyet gibi pek çok vasiyet çeşidi ve sorunu vardır. Ama esas olan vasiyetlerin şekli değil içeriğidir. Güncel anlatımla vasiyetlerin sözüne değil özüne işaret etmek gerek. Çok çeşitli vasiyetler vardır, bunlara bakmak lazım hangi vasiyeti kim, kime yazmış konusuna girmeden zira bunun tespiti konuya yakini olanlar için çok zor değildir. O takdirde hangi vasiyet türü bizi ısıtıyor ona bakmak lazım.

VASİYET-4

Müminleri,Allahtan başka bir mabudun olmadığına,tek ve şeriksiz olduğuna ve Muhammed’in O’nun kulu ve resulü olduğuna, bütün dinlere galip gelmesi için onu doğru yol ve hak dinle göndermiş olduğuna şahadet etmelerini vasiyet ederim.Allah’ın salat ve selamı Muhammed’e(sav) olsun.Namazım,ibadetim,hayatım,ölümüm alemlerin rabbi Allah içindir;eşi ortağı yoktur.Bana bu emredildi ve ben,O’na teslim olanların ilkiyim….Bu yazım kime ulaşırsa ona Allah’tan sakınmayı vasiyet ederim.Müslüman olarak ölün,hepiniz birlikte Allah’ın ipine sarılın,tefrikaya düşmeyin….Allahu tealanın kıyamet gününün hesabını size kolaylaştırması için akrabalarınıza bakın,onlarla iyi ilişki kurun…Allah için yetimleri koruyun…Allah için Kur’ana riayet edin…komşularınızın hakkını gözetin,haccetmeyi bırakmayın…Allah için namazı bırakmayın çünkü o en iyi amel ve dininizin direğidir…fakirleri ve yoksulları gözetin….Allah için peygambere bidat çıkarmayan,bidaçıya da sığınak vermeyen ashabını gözetin…..Ey evlatlarım birbirinizle güzel ilişkiniz olsun…İyilik etmek ve kötülükten sakındırmak hususunda birbirinize yardım edin.Suç işlemek ve düşmanlık etmek için yardımlaşmayın ve Allahtan korkun,sakının.Şüphesiz Allahın cezası çetindir….Sizi selamlıyor ve Allah’ın rahmet ve bereketinin üzerinize olmasını diliyorum…La ilahe illallah

Bu Hz.Alinin vasiyeti

Birde yazılamayan daha doğrusu yazdırılmayan vasiyet var ki tarih bunu pek anmaz!

VASİYET–6

“Bana bir kağıt birde kalem getirin. Size öyle bir (vasiyet) yazayım ki bir daha asla sapıklığa düşmeyesiniz.

Bunu zaten herkes ! bilir (sevgili peygamberimizin vasiyeti)

diğerleride yabancı gelmiyor ama çıkaramadım şimdilik
3nokta

Re: VASİYET

Mesaj gönderen 3nokta »

Birincisi devrimci Deniz'in sanırım.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Musa Özateş

Re: Vasiyet

Mesaj gönderen Musa Özateş »

evet can ilki deniz gezmişin idamdan önce yazdığı vasiyetidir 3 numara Atatürkün

2 büyük ihtimal bir zengin adamındır

5.vasiyet yabancı gelmiyor ama bende çıkaramadım

“Diğer Şiir ve Edebî Metinler” sayfasına dön