Merakından oruçtutan amerikalı King

Herşeyin zekatı vardır, bedenin zekatıda oruçtur.
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Merakından oruçtutan amerikalı King

Mesaj gönderen MERDAN »

Merakından oruç tutan Amerikalı King

Müslümanların Ramazan ayı ve oruçla kazandıkları değerler yabancıları da etkiliyor.

Türkiye’ye 2 yıl önce gelen Amerikalı Hunter King (26), orucun nasıl bir deneyim olduğunu görmek için geçen yıl üç hafta boyunca oruç tutarak bunu bizzat test edenlerden biri.

Merakla tutulan bu oruç ona farklı duygular yaşatmış. King oruç tutarken sadece açlığı hissetmemiş, yemeye yakın olup onu yememenin ruhunda oluşturduğu olgunluğu da tatmış.

Mastır için Türkiye’ye gelen ve Boğaziçi Üniversitesi’nde fizik mastırı yapan King, oruç deneyimini, “Oruçluyken irademi ve onu nasıl kullanabileceğimi gördüm, oruç insanı terbiye eden bir disiplin.” sözleriyle ifade ediyor. Ayrıca King, orucu açları anlayabilmenin ve onların neler hissettiğini bilebilmenin en iyi yolu olarak gördüğünü de söylüyor.

Oruçla ilgili gözlemlerine de değinen King, iftar yaklaştıkça metroda, işte, okulda herkesin oruçla ilgili konuştuğunu, orucun hayatın merkezine yerleştiğini ve bunun ortak bir heyecan oluşturduğunu belirtiyor. Ramazan’da Müslümanların yanında asla yemek yemediğini de ifade eden King, buna çok dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Oruçla İstanbul’a gelmeden önce Libya’da tanışmış olan Celine Murat ise 2 yıldır İstanbul’da yaşıyor. Annesi Fransız bir Katolik olan Celine Murat (23), Birleşmiş Milletler’de çalışan Türk babasıyla dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşama imkanı bulmuş.

Kendisi de Katolik bir Hıristiyan olan Celine Murat, Türklerin çok hoşgörülü olduğunu söylüyor. Celine Murat, “Ben insanların herhangi bir baskı altında kalmadan burada oruç tuttuğunu ve bunu gerçekten isteyerek yaptığını düşünüyorum.” diyor.

Bir yapım şirketinde çalışan Celine Murat, babaanne ve dedesi vefat edince Türkiye’yi ve Türkleri yakından tanımak için İstanbul’da yaşamaya başladığını söylüyor. Geçen sene insanların ne hissettiğini anlamak için 1 gün oruç tutan Celine Murat, “Oruç tutmak gerçekten büyük sabır gerektiren bir durum ve bunu ancak gerçekten inananlar yapabilir. Bu yüzden oruç tutanları tebrik ediyorum.” şeklinde konuşuyor.

Oruç tutmanın iyi bir Müslüman olma yolunda önemli bir adım olduğunu belirten Celine, insanların oruçla peygamberlerin çektiği acılara ortak olduğunu ve onlara yaklaştığını düşündüğünü ifade ediyor. İftar saati karşılaştığı insanların tanımadığı halde kendisini iftara çağırmasından büyük sevinç duyduğunun altını çizen Celine Murat, Ramazan’da insanların daha mutlu olduğunu gözlemlediğini ifade ediyor.
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)

“Oruç” sayfasına dön