Muharrem 10. gününde oruç tutulurmu

Herşeyin zekatı vardır, bedenin zekatıda oruçtur.
O1NEAL

Muharrem 10. gününde oruç tutulurmu

Mesaj gönderen O1NEAL »

arkadaşlar öncelikle selamu aleyküm.

merak ettiğim bişey var muharrem 10. gününde oruç tutulurmu yani Hz İmam Hüseyinin(a.s) öldüğü gün oruç tutulurmu? onun yasını tutmak için
alone_man

Re: Muharrem 10. gününde oruç tutulurmu

Mesaj gönderen alone_man »

O1NEAL yazdı:arkadaşlar öncelikle selamu aleyküm.

merak ettiğim bişey var muharrem 10. gününde oruç tutulurmu yani Hz İmam Hüseyinin(a.s) öldüğü gün oruç tutulurmu? onun yasını tutmak için
DAHA ÖNCE BİR ALİMİMİZ YAZMIŞTI
aşura günü oruş mekruhtur zararlıdır tutmayın diye
vede oruç Allah için tutulur
yas için yada İmamlar için oruç olmaz
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Matem orucu diye bir şey yoktur. Bu bir Bektaşî uydurması, çarpıtmasıdır. Muharrem ayında tutulan şey oruç değil yastır. Birkaç yıl öncesine kadar Muharrem ayında yeeyen içmeyen birine bilmeyen biri orucun kabul olsa dese cevaben "Ben oruç değil yas tutuyorum." derdi. Ancak birileri kasıtlı olarak matemi oruca çevirdiler. Ehl-i Beyt Mektebinde böyle bir oruç yoktur. Adına 12 İmam orucu demelerine bakmayın. bu bir hiledir. Bunu 12 İmamlarla ilgisi yoktur. Aşura günü oruç tutmak ise mekruftur. Sebebi ise Emevilerin o gün Ehl-i Beyt as'ı şehit ettikleri için şükür olsun diye oruç tutmalarıdır.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Arastirarak Sorusturarak Müslüman olmus ve Ehli Beyt (as) Mektebi Asigi olan ve Bugün dahi Dersler veren Bir Alman Kardesimiz, Bana bir hikayesini anlatmisti ,Birgün Bu Arkadas Misirin El Ezher Üniverisitesini görmeye gidiyor ve orda ilginc bir Manzara ile karsilasitigini acikliyor, Asura gününde millet birbirlerini kutlayarak tatli dagitiklarini ve bazilarida Sükür orucu tuttuklarini söylemisti ..Bu konuda cokca Arastirma yapan bu Alman kökenli Arkadas dahi Bu orucun Emeviler tarafindan uyduruldugunu ve Yezit (la) min, imam Hüseyin (as) ma karsi Galib geldigi icin o yilin Oruc tutulmasini ve tatlilar dagitilmasini ilan ettigini aciklamsiti . Yani insan gercektende arastirip sorustursa Asura gününde oruc tutmanin veya talilar dagitmanin Emevi uydurmasi oldugunu ortaya cikarir . ama maalesef Bazilari Arastirmaya ve sorusturmaya gerek bile duymadan Emevilerin uydurduklari Tuzaklarin Esiri oluyorlar .
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
N.K.Caferi
Konum: Gönlümüzde senin aşkından gayrısına yer yok. Toprağımız aşkınla yoğrulmuş, gayrısına yol yok .

Mesaj gönderen N.K.Caferi »

Ve Aleykümselam kardeşim

Ehlibeyt Mektebinin büyük alimlerinden olan Merhum Şeyh Mufid şöyle diyor: “Muharrem ayının onuncu gününde Hz. Hüseyin (a.s) şehit edilmiştir. İmam Cafer-i Sadık’tan gelen rivayetler gereğince bu günde neşeden uzak durmak, yas merasimleri düzenlemek ve öğle oluncaya kadar bir şey yiyip içmemek ve öğleden sonra, sadece yaslı insanların yediği içtiği miktarda bir şeyler yemek gerekir.”[1]
Ehlibeyt Mektebinin en büyük hadisçilerinden olan Şeyh Saduk İmam Rıza (a.s)'ın şöyle buyurduğunu nakleder:
“Aşura gününü kendisine hüzün ve musibet ve ağlama günü yapan kimseye, Allah kıyamet gününü sevinç ve neşe günü kılar.”[2]
Şeyh Saduk kendi senediyle İlelu’ş-Şerayi ve Emali kitaplarında Cibille-i Mekkiye’den şöyle nakleder:
“Hz. Ali (a.s)’ın sır dostlarından olan Meysem Temmar’dan şöyle nakleder: Allah’a yemin olsun ki bu ümmet kendi peygamberlerinin torununu Muharrem ayının onuncu günü öldürecekler ve Allah’ın düşmanları o günü bereket günü yapacaklar. Bu iş Allah’ın ilminde geçmiş kesin kazalardandır. Hz. Ali’nin (a.s) bana öğrettiği ilim üzere ben bundan haberdar oldum.
Cibille diyor ki Meysem’e “Nasıl halk Hz. Hüseyin’in şahadet gününü bereket günü bileceklerdir?” diye sordum.
Meysem bu soruya karşılık ağlayarak şöyle dedi:

Kendileri uydurdukları bir hadis gereğince Aşura gününün Hz. Adem’in tövbesinin kabul olduğu gün olduğunu söyleyecekler; oysa Hz. Adem’in tövbesi Zilhicce ayında kabul olunmuştur. Yine onlar Aşura gününde Yüce Allah’ın Hz. Davud’un tövbesini kabul ettiğini söyleyecekler; oysa Davud’un tövbesi de Zilhicce ayında kabul olmuştur. Onlar bu günde Allah’ın Hz. Yunus’u balığın karnından kurtardığını söyleyecekler; oysa Allah-u Teala Hz. Yunus’u Zilkaade ayında balığın karnından çıkarmıştır. Onlar Aşura gününde Hz. Nuh’un gemisinin sahile yanaştığını söyleyecekler; oysa bu Zilhicce ayının 18. günü vuku bulmuştur. Onlar bu günde Beni İsrail’in kurtulması için denizin Allah tarafından Hz. Musa (a.s) için yarıldığını söyleyecekler; oysa bu Rebiulevvel ayında gerçekleşmiştir....”
Ehlibeyt mektebinin kaynaklarında çeşitli senetlerle İmam Muhammed Bakır (a.s)'dan nakledilen ve Ehlibeyt dostlarınca sürekli okunan Aşura Ziyareti duasında şu cümleler yer almaktadır:
“Allah’ım bu Aşura günü Ümeyye oğulları ve ciğer yiyen kadının oğlu tarafından kutlu ve mübarek bir gün olarak bilinir.... Bugün Ziyad oğullarının ve Mervan oğullarının Hz. Hüseyin’i (Allah’ın selamı ona olsun) öldürdükleri için sevindiği bir gündür. Allah’ım onlara olan lanet ve azabını iki kat eyle....”

(1) Vesail-üş Şia c.10, s. 394.

[2]-İlelu’ş-Şerayi, S.227.

Resim
Susmak, bazen cevabı yeterli kılar
En büyük gerçeğin sessizliği gibi
SUSMAK Bir mısrada halini arzetmek gibi..
alevi99

Mesaj gönderen alevi99 »

Arkadaşlar yas tutmak oruç ne zaman oldu ben onu anlamıyorum. Neyse artık insanları düzeltmemiz zor ama bu oyunları kimler bize yanlış aktardıysa Allahın dan bulsunlar.

“Oruç” sayfasına dön