BDP'de Yaşananlar

helindem

BDP'de Yaşananlar

Mesaj gönderen helindem »

BDP’DE YAŞANANLAR
Her fırsatta barışın ve çözümün yolunun geçmişle ve gerçeklerle yüzleşmekten ve geleceğe yönelmekten geçtiğini ifade eden BDP yönetimi, bu kez de 1.Ekoloji ve Yerel Yönetimler Konferansının ardından hazırladığı sonuç bildirgesinde, bir taraftan geleceğe yönelik hedeflerini belirlerken, diğer taraftan şimdiye kadarki faaliyetleriyle ilgili öz eleştirilerde bulunuyor.
14-16 Nisan tarihlerinde Diyarbakır’da 470 delegenin katılımıyla gerçekleşen konferansın, siyasal süreç değerlendirmesi, yerel yönetimler modeli ile komisyona üye seçimi gündemleri ile gerçekleştirildiği belirtiliyor.
Hazırlanan bildirgede yerel yönetimler hareketinin kuruluş kararının konferansta alındığı vurgulanırken, demokratik özerklik ekseninde halkın kardeşliğini geliştirmede yerel yönetimlerin önemli olduğunun altı çiziliyor.
Özgür demokratik özerk yerel yönetimleri geliştirmenin devletin demokratikleşmesinde önemli bir adım olarak değerlendirildiği, halkın demokratik örgütlülüğüne dayalı demokratik katılımcılık, ekolojik ve katılımcı ekonomik yaklaşımla yerel yönetimleri inşa etmenin esas olduğunun kararlaştırıldığı vurgulanıyor.
Yerel yönetimlerin örgütsel durumunu değerlendiren konferansta alternatif yerel yönetim sisteminde önemli bir aşama kat edildiği, bunu bir sisteme kavuşturmada önemli adımlar atıldığı, ancak kurumsallaştırılamadığının dile getirildiği kaydediliyor. Demokratik katılımcılık çabalarının eksik kalarak kurumlarla eş güdüm ve uyumlu bir çalışma sağlanamadığı konusunda da öz eleştiri yapılıyor. Bu alanda önemli bir kadın deneyimi, örgütlenmesi ve temsiliyetinin açığa çıktığı, ancak bunu değerlendirmede zayıf kalındığı, erkek egemen zihniyet ve kurumlaşmanın aşılamadığı değerlendiriliyor.
Toplumun dinamik gücü olarak gençliğe dönük çalışmaların yetersizliğinin de değerlendirildiği konferansta, demokratik yaşamın geliştirilmesinde gençliğin öncülük gücünün yeterince benimsenemediği eleştirisinde bulunuluyor. Bildirgede; “Konferansta yerel yönetimlerimizin gençlikle bütünleşerek demokratik toplumcu yaşamı örmenin önemi vurgulanmıştır” deniliyor.
Yerel yönetim hareketi için Van, Tunceli, Viranşehir, Bağlar, Nusaybin, Varto, Digor, Kolludere ve Erentepe’den oluşan 9 pilot bölge belirlendiği, yerel yönetimler yasası ve mahalli idareler kanunu hazırlanarak meclise sunulması kararlarının alındığı bildiriliyor.
DTP’nin kapanmasının ardından kurulan BDP’nin, demokratik açılım vurgusunun yapıldığı şu günlerde aynı hatalara düşmemesi ve fırsatları iyi değerlendirmesi gerekiyor. Kürt siyaseti adına bir umut olması beklenen BDP’nin umutları suya düşürmemesi arzu edilirken demokrasi yolundan ayrılmaması esas amaç olarak belirleniyor.
Helin Demir
helindem@mynet.com

“DTP, PKK Yazıları...” sayfasına dön