bi sorum var yardımcı olursanız sevinirim

Dinin ana direği namazdır...
arayış

bi sorum var yardımcı olursanız sevinirim

Mesaj gönderen arayış »

Selamun aleyküm

Yaklaşık 8 yıldır ehlibeyt mektebine uygun olarak hayatımı devam ettirmeye çalışıyorum. 12 İmam(as) ve tabiinin hareket çizgisi ile mücadeleme devam ediyorum. Kafamı kurcalayan ve kalbime vesvese düşüren bi soru ile karşı karşıyayım. Nehcül Belağa 52.mektub ta yer alan İmam Ali(as) ın " Bazı Belde emirlerine namaz vakitleri hakkında yazdığı mektub" u okuyunca şüphe ateşi içimi yakıp durdu. Şii sünni ihtilaflarının başında yer alan namaz vakitleri ile ilgili İmam (as) ın yazdığı mektub 5 vakit namazın kıldırılması ile ilgili emirname niteliğinde.
Bu mektub nasıl yorumlanır yardımcı olabilirmisiniz?
Elimde bulunan nüsha;
Seyyid Razi

Çeviri;

Kadri Çelik

Tahkik;

Seyyid Ali Huseyni Buhti

Şimdiden teşekkür ederim...
Hasan Akça

Re: bi sorum var yardımcı olursanız sevinirim

Mesaj gönderen Hasan Akça »

arayış yazdı:Selamun aleyküm

Yaklaşık 8 yıldır ehlibeyt mektebine uygun olarak hayatımı devam ettirmeye çalışıyorum. 12 İmam(as) ve tabiinin hareket çizgisi ile mücadeleme devam ediyorum. Kafamı kurcalayan ve kalbime vesvese düşüren bi soru ile karşı karşıyayım. Nehcül Belağa 52.mektub ta yer alan İmam Ali(as) ın " Bazı Belde emirlerine namaz vakitleri hakkında yazdığı mektub" u okuyunca şüphe ateşi içimi yakıp durdu. Şii sünni ihtilaflarının başında yer alan namaz vakitleri ile ilgili İmam (as) ın yazdığı mektub 5 vakit namazın kıldırılması ile ilgili emirname niteliğinde.
Bu mektub nasıl yorumlanır yardımcı olabilirmisiniz?
Elimde bulunan nüsha;
Seyyid Razi

Çeviri;

Kadri Çelik

Tahkik;

Seyyid Ali Huseyni Buhti

Şimdiden teşekkür ederim...
Bir çelişki yok ki
namaz 5 vakittir
3 vakitte kılmaya ruhsat vardır,
tercihe bağlıdır
3nokta

Re: bi sorum var yardımcı olursanız sevinirim

Mesaj gönderen 3nokta »

Namaz 5 vakittir. Üç vakitte cem edip kılmak ruhsattır, emir değildir. Elbette bu kolaylıktır. Ancak fırsatı, imkânı olanın ayrı kılması daha güzeldir.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Namaz” sayfasına dön