Namazmi Degilmi ?

Dinin ana direği namazdır...
3nokta

Re: Namazmi Degilmi ?

Mesaj gönderen 3nokta »

Arkadaşlar namaz konusunu tartışın ama önce namaz forumunda yazılanları okuyunuz. PirCaferi önce bizim namazla ilgili yazdıklarımıza cevap vermen gerekir. Biz Bektaşilerin eleştirilerine daha doğrusu çarpıtmalarına zaten cevap vermişiz. Cevap verilmiş şeylere cevap vermemizi bekleme, anasayfada ve forumun namaz kısmında yazılanları oku önce.ama anlayarak oku, yavaş yavaş oku ki algılayasın. Yok şartlanmışsan zaten ya okumazsın ya da okuduğundan bir şey anlamazsın.

http://www.alevisesi.com/kategori/alevilikte-namaz
viewtopic.php?f=11&t=1309
viewtopic.php?f=11&t=3746
viewtopic.php?f=11&t=539

viewtopic.php?f=11&t=2871
viewtopic.php?f=11&t=1523
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

LÜTFEN KONULARI UYGUN FORUMLARA YAZINIZ. BAŞLIK AÇARKEN EN UYGUN FORUMU SEÇİNİZ. BEN ŞİMDİLİK BUNU İLGİLİ OLDUĞU FORUMA TAŞIYORUM. BUNDAN SONRA LÜTFEN DİKKAT EDİNİZ.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
PIRCAFERI

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

Maksun can delille geldigin icin tesekkur ederim .

Senin verdigin ayetleri inceledim daha dogrusu konusmak istedigim ayetleri koydun . Verecegim delili yoluma cikardin Allahin isi olsa gerek .

Hemmen bu ayetlere bir aciklik getireyim sevgili maksun can .

Bismillahirahmanirahim
Bir ismi ilah ve rahman ve rahim

İsra Suresi

77. Senden önce gönderdiğimiz resullerimize uygulanan yöntem de buydu. Sen bizim yol ve yöntemimizde değişme bulamazsın.

78. Güneşin kaymasından/aşağı sarkmasından, gecenin kararmasına kadar namazı kıl. Sabah Kur'an'ını da gözet. Çünkü sabah Kur'an'ı tanıklarca izlenmektedir.

79. Sana özgü bir davranış olarak, gecenin bir kısmında, o Kur'an'la meşgul olmak üzere uyanık ol/uykudan uyan. Böylece Rabbinin seni övgüye layık bir konuma ulaştırması umulur.

80. Şöyle yakar: "Rabbim! Beni, gireceğim yere doğruluk-dürüstlükle sok, çıkacağım yerden doğruluk-dürüstlükle çıkar. Katından bana yardımcı bir güç/kanıt ver."

Peki sizde namazinizda bunu diyormusunuz ?

Evet sevgili maksun ben burda insanalara yonelik bir namaz goremedim burda acikca peygamberlere uygulanan yol ve yontem belirlenmis sabah oldugunda aksama kadar namaz kilmasi gerektigini soylemis siz neden uzerinize aliniyorsunuz ? Siz peygambermisiniz ?

Diger taraftan 79 ucu ayettede gece kalkip peygambere ozgu olarak ibadet ve kurani gozetmesi isteniyor siz neden uzerinize aliniyorsunuz siz peygambermisiniz ?

Evet sevgili maksun gene diger taraftan buna sahit baska bir ayettir bu 5 vakit olgusu sadece hz muhamede ve 12 lere bagislanmis bir ozelliktir size degil .evet oteki ayete bir bakalim hz muhammede ne demis yaratan .

Kaf Suresi

39- Öyleyse sen, onların dediklerine karşılık sabret ve Rabbini güneşin doğu­şundan önce ve batışından önce hamd ile tesbih et.

Evet burdada gene muhammede seslenilmis ve burda birsey dikkat edilmelidirki diger yerde namaz kild denmistir sabah ve aksama dogru fakat burda tesbih etmeden ibarettir o zaman namazin bildigiz namaz gibi olmadigina delil olsa gerek . Cunku tesbih yaratani sabah aksam anmada ibadete girdiginden tesbih te ibadet icine girmektedir . Ha o zaman namaz kilmayip sabah tesbihte edebilir.

Gene burda siradan insanlara bir yukumluluk goremiyorum hz muhammede soylenmis birsey Allah onun kaderini kendi eli altina almistir , kendisine sadik birkamasi icin yapmistir daha once peygamberlerede aynis sey uygulanmistir.

40- Gecenin bir bölümünde ve secde­lerin arkasında da O'nu tes­bih et.

Gene burda muhammede cokca kendisini anmasi icin verdigi ibadetlerdir . Cunku o peygamberlik ile gorevlendirmisti , siradan insanlarin boyle yukumluluklerin altinda olmasina gerek yoktur insan sinav icinde burdadir sizin allahin korumasi altinda degilsiniz bunlara size soylenmis seyler degildir .

Tur Suresi
48. Rabbinin hükmüne sabret! Kuşkusuz, sen bizim gözlerimizin önündesin. Kalktığında, Rabbinin hamdiyle tespih et!

49. gecenin bir bölümünde ve yıldızların ardından da O'nu tespih et!

Evet ayni mevzular ben burda gene insanlara bir emir goremiyorum goruldugu gibi muhammede sen bizim gozumuzun onundesin diyor . yani ona asiri verilen ibadetle kendi himayesine aldigini belirterek sabah aksam kendisini tesbih etmesi isteniyor bakin namaz da degil .

Demekki sabah aksam namazi kim cikardi ? Olsa bile gene bu muhammede verilen bir emirdir .

Ta-Ha Suresi 130. Artık, onların söylediklerine sabret; Güneş'in doğuşundan önce de batışından önce de Rabbini överek tespih et! Gecenin bazı saatleriyle Gündüzün iki ucunda da tespit et ki, hoşnutluğa erebilesin.

Evet gene hz muhammede soylenen bir soz , uzerinize neden aliniyorsunuz ? Siz peygambermisiniz ?

Bu peygamberlere olan yontem oldugunu Allah aciklamis ilk ayette yukarda acikladim .

Diger yandan ayetlerde goruldugu gibi sabah , aksam , gece hep namaz kilmasini buyurmamis , kimi zaman tesbih et demis kimi zaman namaz kil demis .

Yani peygamber burda bir secim yapma durumunda anlayacaginiz .

Müzzemmil Suresi

1. Ey giysisine bürünüp yatan!

2. Geceleyin kalk! Kısa bir süre hariç,

3. gecenin yarısını ayakta ol yahut bundan biraz eksilt!

4. Yahut buna biraz ekle! Ve Kur'an'ı ağır ağır, düşüne düşüne oku!

5. Doğrusu, biz senin üzerine ağır bir söz bırakacağız.

Evet arkadaslar goruldugu gibi gene burda ey ortusune burunen kalk uyanik ol demis gece kurani agir agir oku demis size degil yani kime bahsettigide belli degil muhammed olabilir ama muhammed okuma biliyormuydu oda mechull .

Yani diye bilirmiyim bu benim ?

20. Hiç kuşkun olmasın, Rabbin senin durumunu biliyor. gecenin üçte ikisinden daha azını, yarısını, üçte birini ayakta geçiriyorsun.

Yani uykusuzluk bir taraftan artik anlamaya calisin bunlar size yoneltilen uygulamalar degildir tas tamam rabbin kendilerini himayesine aldigi peygamberlere ve 12 lere uygulanan yontemlerdir .

Evet hz huseyin ne demsitir neden demistir :

hz huseyin Buyurdu: “İslam Yezit gibi bir öndere, halifeye, zalime müptela olduğunda, o İslam’la vedalaşmak gerekir!

Evet arkadaslar Allahtandirki yezitin islerini tahriflerini gorecek goz veren yuce rabbimin sani cok yucedir .

Hak geldi bâtıl yıkılıp gitti. Bâtıl, yok olmaya zaten mahkûmdu
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

PIRCAFERI yazdı:Demekki sabah aksam namazi kim cikardi ? Olsa bile gene bu muhammede verilen bir emirdir .
alırsın eline 12 imamların Kuran tefsirini öğrenirsin hangi ayet hangi sure neden gelmiş ne olmuş nasıl anlamak gerek
yoksa böyle keyfine göre yorumlarsan uçup gittiğin gibi helakta olursun
KUran ve Ehli Beyt diyorsan KUranı Ehli beyte soracaksın kendi aklına değil
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

PIRCAFERI yazdı:Evet sevgili maksun gene diger taraftan buna sahit baska bir ayettir bu 5 vakit olgusu sadece hz muhamede ve 12 lere bagislanmis bir ozelliktir size degil .evet oteki ayete bir bakalim hz muhammede ne demis yaratan .
Gene burda siradan insanlara bir yukumluluk goremiyorum hz muhammede soylenmis birsey Allah onun kaderini kendi eli altina almistir , kendisine sadik birkamasi icin yapmistir daha once peygamberlerede aynis sey uygulanmistir.

Herşeyden önce ben (haşa) peygamber değilim.

1) Namaz sadece Peygamberlere ve Ehlibeyt imamlarına ait bir özellik değildir. Peygamberler insanlara Allah tarafından bir uyarıcı ve Ehlibeyt imamlarıda hidayete erdirici olarak gönderilmiştir. Dolayısıyla Namaz herkes için geçerlidir.
"Sen ancak ve ancak bir uyarıcı,korkutucusun ve her kavmin bir hidayete eriştiricisi vardır" (Rad Suresi 7. Ayet)

Hz. Ali (as) bu ayet için şöyle buyurdu: "Uyarıcı-korkutucu Resulullah (s.a.a)'tır, hidayete eriştiren de benim."
Abdullah bin Abbas dedi ki: "Sen ancak ve ancak bir uyarıcı, korkutucusun ve her kavmin bir hidayete eriştiricisi vardır" (Rad Suresi 7.Ayet) ayeti indigi zaman Resulullah (s.a.a) söyle buyurdu: "Uyarıcı, korkutucu benim, hidayete eriştiren de Ali'dir, ey Ali, hidayete varmak isteyenler, ancak seninle hidayeti bulurlar."

2) Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.a.v) ve Ehlibeyt imamları masumdur, günah işlemezler.

“ veme yantıku anil heva in hüve illa vahyun yuvha”
Türkçe meali; "O arzusuna göre söz söylemez. Onun sözü kendine vahiy olunan bir vahiyden başka bir şey değildir." (Necm süresi 3-4 ayetler)
"Ey ehli beyt! Allah sizden kiri gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor." (Ahzap Süresi 33)

Yüce Allah; İmamları, Peygamberlerin devamı ve vasileri olarak dünyaya göndermiştir. Hz. Peygamberin (s.a.a.v.) yolunu, ilimlerini izleyen imamlar yaşantılarıyla tüm insanlığa örnek olmuşlardır. Bütün âlemler imamların ilim ve faziletlerinin nuruyla aydınlanmıştır. Beşeriyetin eremediği bilime küçük yaşta ilahi öğretiyle haiz oldular. Ehlibeyt imamları (a.s.) dinin, ilimin, takvanın, faziletin, kerametin ve temizliğin kaynağıdır.

Peygamberler ve Ehlibeyt imamlarımız masumdurlar. Peygamberler biz insanlara uyarıcı, Ehlibeyt imamları ise hidayete erdirici olarak, gönderilmişlerdir ve biz doğru yolu bulmak, cennete gitmek istiyorsak onlara uymak zorundayız.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

PIRCAFERI yazdı:
ali muhsin yazdı:Pir Efendi

Sordugun sorular cok tuhaf, hani sen ilim sahibiydin ? herseyi biliyordun ? Mektebe ögretmene ihityacin yoktu ? bunlari nasil bilmiyorsun ? aradaki farkliliklari görmiyecek kadar Cahil oldugun gibi imam Ali (as) mada " ilahi Rabbim Ali " diye hitab ediyorsun .Batil bir görüse sahip oldugun simdiden bu sözünden ortaya cikti ! zira Gulatcilik kadar batil bir görüs yoktur degilmi ?

Nesyse ..diger baslikta sorular sormustum o sorlari buraya aktariyorum önce cevapla detaylara sonra girelim Ok mi ?

iste o basit sorular...

Siz Bektasilerde Cami, Namaz anlayisi varmi ?
Varsa Namazinizi hangi ictihada göre kiliyorsunuz ?
Osmanliya bakis aciniz nedir ?

Bu sorulari Kisa ve öz yazarsaniz seviniriz

Ha olmadi Adil olalim dedim ilk soruyu ben sordum , soruma cevap almadanda soru cevap yerine soru aldim ?

Ben ilimim var ama namaz konsuunda herseyi konusmaliyiz batil ne var ne yok aciga ciksin bilmememden degil size asikar olsun diye dir.

Alinin rablik konusunu farkli bir konu namazi konusalim o beni alakadar eder , gerekirse onuda farkli bir baslikta muhabbetlese biliriz.

Lutfen sorularima ilk basta cevap verin baslasin sanki kacamak yapmak istiyorsunuz gibime geldi ???
Pir Efendi

Yukarda yazdigim gibi ÖNCE IKI ÜC SORULARIMA YANIT VER DETAYLARA SONRA GIRELIM demistim. Ama görüyorumki yine ayni oyunlari tekrarlayarak alem edip kalem edip sorulardan kaciyor ve dolambacli yollardan kivirtmalar yapiyorsun ! Ayetleri ise herzeman oldugu gibi isine gelen yerleri alip kesip bicip carpitip birde kendince yorum yapiyorsun ..TEKRAR YAZIYORUM LÜTFEN SU IKI ,ÜC SORUMA CEVAP VER !!! digerlerine cevap yazmissin (!) bu sorularada cevap ver ! ordan alip burdan verip Ayetleride carpitarak yine dönüp dolanip, kelime oyunlari ile kacmadan cevap ver ! iste Basit sorular ..kisa ve öz olsun ! hadi bakalim ...

Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
PIRCAFERI

Mekzun yazdı: "Ey ehli beyt! Allah sizden kiri gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor." (Ahzap Süresi 33)

Yüce Allah; İmamları, Peygamberlerin devamı ve vasileri olarak dünyaya göndermiştir. Hz. Peygamberin (s.a.a.v.) yolunu, ilimlerini izleyen imamlar yaşantılarıyla tüm insanlığa örnek olmuşlardır. Bütün âlemler imamların ilim ve faziletlerinin nuruyla aydınlanmıştır. Beşeriyetin eremediği bilime küçük yaşta ilahi öğretiyle haiz oldular. Ehlibeyt imamları (a.s.) dinin, ilimin, takvanın, faziletin, kerametin ve temizliğin kaynağıdır.

Peygamberler ve Ehlibeyt imamlarımız masumdurlar. Peygamberler biz insanlara uyarıcı, Ehlibeyt imamları ise hidayete erdirici olarak, gönderilmişlerdir ve biz doğru yolu bulmak, cennete gitmek istiyorsak onlara uymak zorundayız. [/size]

Sevgili maksun seni anliyorum fakat gelen hadislere ne kadar guvenecegiz oyle degilmi ?

Kuranda acikca muhammede hitap edilmekte . Hadi diyelim muhammede soylenen sizin icinde gecerli olsa o zaman namazin sart olmadigini kabul edecekmisiniz ?

Cunku muhammed icin soylenen cogu yerde tesbit et der namaz kil demez

Cogu yerde tesbih et der namaz kil pek az o zaman bir secim hakki var isteyen namaz kilar isteyen tesbit eder dogrumuyum efendim buna ne diyeceksin sevgili can ?

Ha birde kurani birakip hadislere guvenmek ne kadar guvenli ?

Elbette ortada bir namaz var ama bu namaz nedir ? nasil yapilir kurandaki aciklamasi nedir ?

Burdaki zaman dilimleri tesbih etmekle alakalidir icinde namazda vardir ama goruluyorki cogunlugu tesbih et kazanmistir , ikisinin arasi istege bagli birsey gibi .

Su sozu size gene hatirlatirim hz huseyinin : hz huseyin Buyurdu: “İslam Yezit gibi bir öndere, halifeye, zalime müptela olduğunda, o İslam’la vedalaşmak gerekir!

Evet ne diyorum .

Diyorumki :

Tum 12 ler zehirlenmistir.
Tum seriatin ustu ortunmustur.
Yezit huseyinden dini zorla almis kendi reyine yapmistir.
Muhammedin yolu taninmaz olmustur.
Kitaba el surulmustur.

Sunniler yoldan sasmistir yezitin sayesinde
Sialar bir ayagi sunni tarafinda bir ayagi alevi tarafinda sunni tarafina az kaldi megillemektedir.
Aleviler Muhammedin 12 lerin temiz yolunu surdurmektedirler .

Hem kuran uzere muptaladirlar hemde yol uzre muptaladirlar .

Peki ben kemter alinin kulu ne diyorum ? Yemin billah alinin dedigini diyorum .

Buyrun

Andolsun Allah'a ki filân,(ebu bekir , omer ,osman) onu (hilafeti ,dini) bir gömlek gibi giyindi; oysa daha iyi bilirdi o, ben hilâfete nispetle değirmen taşının mili gibiydim

Bu kapkaranlık körlüğe sabır mı edeyim? Hem de öylesinebir körlük ki ihtiyarları tamamıyla yıpratır; çocuğu yaslandirir; inanan da Rabbine ulaşıncaya dek bu zulmette zahmet çeker.

Sonu cok ilginctir inananin cok zahmet cekecegini belirtmis cunku yol taninmaz olmus din taninmaz olmus .

(111) Gördüm ki sabretmek daha doğru; sabrettim; ettim ama gözümde diken vardı, boğazımda kemik vardı;
mirâsımın yağmalandığını görüyordum. Birincisi, ona falâna digerine halifeti birakip gitti

Allah'ın bekasına andolsun, halk, onun zamanında ne edeceğini şaşırdı;
yoldan çıktı; renkten renge boyandı; oradan oraya yeldi-durdu

Evet dinin nasil sapildigini aciklaniyor sirke batildigini .

düştüm; sabrettim; derken o da yoluna düzüldü; halîfeliği bir topluluğa bıraktı ki ben de bunların biriyim sanıldı. Allah'ım, sana sığınırım; ne de danışma topluluğuydu bu. Onlardan benim hakkımda, birincisiyle ne vakit bir şüpheye düşen oldu ki bu çeşit kişilere katıldım ben?

İçlerinden biri, hasedinden gerçekten saptı; öbürü, damadı olduğundan ona uydu, benden yüz çevirdi; öbürleri de öyle işler ettiler ki anmak bile çirkin.Derken kavmin üçüncüsü kalktı; hem de bir halde ki iki yanı da yelle dolmuştu; işi gücü, yediğini çıkaracak yerle yiyeceği yer arasında gidip gelmekti.
Onunla beraber babasının oğulları da işe giriştiler; Allah malını ilk baharda devenin otları, çayırı-çimeni yiyip sömürmesi gibi yediler, sömürdüler. Sonunda onun da ipi çözüldü; hareketi tezce yaralanıp öldürülmesine sebep oldu, karnının dolgunluğu onu bu hale getirdi; işini tamamladı gitti

Ama işi elimle aldıktan sonra bir bölük, biatten döndü; ahdini bozdu. Öbür bölük ok yaydan fırlar gibifırladı, inancından vazgeçti; öbürleri de itâatten çıktı;sanki onlar, her türlü noksan sıfatlardan münezzeh Allah'ın "İşte âhiret yurdu; biz onu, yeryüzünde yücelik ve bozgunculuk dilemeyenlere veririz ve sonuç, çekinenleridir" buyurduğunu duymamışlardı (Kasas, 83). Evet, andolsun Allah'a, elbette duydular da, ezberlediler de; fakat dünya, gözlerine bezenmiş bir şekilde göründü, onun bezentisi hoş geldi onlara.

Heyhât ey Abbas oğlu, bu, erkek devenin, esridiği zaman ağzına gelen bir köpüktü; geldi, gene geriyegitti

Evet iste boyle bastan beri din kitap onlarin himayesi altindaydi hz huseyinden sonra siddetli bir saptirma oldu .

Bugun bu 5 vakit namaz sarti yezitlerden kalmistir ve sialarin nefsine hos gelmisitir.

Yezit dediki ben halife olurum Muhammedden aliden huseyinden ne eksigim var aldi herkesi muhammed gibi tapima zorladi . Herkesi kendi sartlarina sartlandirdi.

oysaki bu dinde sart kosma yoktu hersey gonullu rabbi taniyarak bilerek ibadet etme vardir .

Isteyen rabbine varirdi .

Hic gonullu yapan ile zorla yapan birmi ? dinde zorlama tiksindirme varmi .

Iste sevgili canlar bunlarin hepsi dinde pay edininen seytanin isleridir hakiki dini karanliklara burddurmustur .

Allah doslari sefil ve garip yeryuzunde gucsuz kalmisitir.

Simdi siz omeri , osmani , ebu bekiri aliden onde tutunlarin namazlarinimi kilacaksiniz ? Onlarla ayni mescitleremi gireceksiniz ?

Iste boyle herseyi sarip sarpalayip anlatiyoruz .

Aranizda halen yazdiklarimi okumadan yazanlar varki okusa belkim hidayet bulacak !
PIRCAFERI

ali muhsin yazdı:

Hemmen sorularina cevap verelim sevgili muhsin .

Bizde cami anlayisi cemdir , namaz anlayisimiz kuranda bahsedilen secde ve ruku dur. Tarifi olan namazdir yani .

Vardir dedik kurana gore kiliyoruz . hemmen acikliyalim sevgili can .

ALİ İMRAN 3/81. Allah peygamberlerden ahid almıştı: "And olsun ki size Kitap, hikmet verdim; sizde olanı tasdik eden bir peygamber gelecek, ona mutlaka inanacaksınız ve ona mutlaka yardım edeceksiniz, ikrar edip bu ahdi kabul ettiniz mi?" demişti. "İkrar ettik" demişlerdi de: "Şahid olun, Ben de sizinle beraber şahidlerdenim" demişti.

Onun icin bu ayet uzere Iki rekat secde-ruku kilinir sizin anladiginiz dilde namaz !

Peygambere ve 12 lere ikrar rekatidir bu ! Allahtan Aldigimiz sozun ikraridir bu onun secdesi ve rukusudur.

Ac bak kaynaklarina iki rekatin faziletine de ogren !

ucuncu sorun beni alakadar etmez namaz konusunu konusuyoruz osmanli konusunu degil varsa bir baslik ac osmanliyida tartisiriz evel Allah .
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

PIRCAFERI yazdı:
ali muhsin yazdı:

Hemmen sorularina cevap verelim sevgili muhsin .

Bizde cami anlayisi cemdir , namaz anlayisimiz kuranda bahsedilen secde ve ruku dur. Tarifi olan namazdir yani .

Vardir dedik kurana gore kiliyoruz . hemmen acikliyalim sevgili can .

ALİ İMRAN 3/81. Allah peygamberlerden ahid almıştı: "And olsun ki size Kitap, hikmet verdim; sizde olanı tasdik eden bir peygamber gelecek, ona mutlaka inanacaksınız ve ona mutlaka yardım edeceksiniz, ikrar edip bu ahdi kabul ettiniz mi?" demişti. "İkrar ettik" demişlerdi de: "Şahid olun, Ben de sizinle beraber şahidlerdenim" demişti.

Onun icin bu ayet uzere Iki rekat secde-ruku kilinir sizin anladiginiz dilde namaz !

Peygambere ve 12 lere ikrar rekatidir bu ! Allahtan Aldigimiz sozun ikraridir bu onun secdesi ve rukusudur.

Ac bak kaynaklarina iki rekatin faziletine de ogren !

ucuncu sorun beni alakadar etmez namaz konusunu konusuyoruz osmanli konusunu degil varsa bir baslik ac osmanliyida tartisiriz evel Allah .

Yine dolambacli vede kacamak olarak cevap verdigini sanmissin ! iki Rekattan söz ediyorsun Ruku Secdeden bahsediyorsun , ( Dikkat ettigim konu daha evel Namaz degil Salat var diyordun, simdi birden Namaz var diyorsun ) Peki ..Ek oarak ,"ikrar Namazinizda " kimin önünde secdeye variyorsunuz ? kibleniz neresi oluyor ? Sekli nasildir ? Söz konusu Namazsa.. Namazi hangi icithada göre kiliyorsunuz ?,nasil kiliyorsunuz ? ( Bu Soruma Cevap vermemissin ) Sunmus oldugun Ayet sorularimla ne ilgisi var ? ( Lütfen Dikkat dagitmayin ) Madem iki Rekat secdeye variyorsunuz ondan evel abdest aliyormusunuz ? nasil aliyorsunuz ? ( Buda Ek Sorular ) Osmanliya bakis acinizla ilgili konuyu aciklarmisin " beni alakadar etmez " diyerek kacamak yapamasin ! Sonuc olarak yine Kivirmaya calismissin ! Cevaplarin tatmin edici bir nitelik tasimiyor ! Sorularima kisa ve öz olarak net cevap bekliyorum ! kivirmadan dikkat dagitmadan. üstü kapali cevaplarla Dikkatleri baska yerlere cekerek. Cevap verdigini sanma ! ayrica sadece su soruyu özetlersek

Siz Bektasilerde Cami, Namaz anlayisi varmi ?sorusunda Sen..

Bizde cami anlayisi cemdir

Burda Anlasiliyorki siz Bektasilere göre Cami Anlayisinizin Cemevi oldugunu idia ediyorsun,yani Sen bir Bektasi olarak Cami anlayisina karsisin.

bu iki sorulari diger soru ile kapatmaya calismissin..Bu Sorularla birlikte Ek sorularida Cevaplayabilirsen ne ala !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
PIRCAFERI

ali muhsin yazdı:Yine dolambacli vede kacamak olarak cevap verdigini sanmissin ! iki Rekattan söz ediyorsun Ruku Secdeden bahsediyorsun , ( Dikkat ettigim konu daha evel Namaz degil Salat var diyordun, simdi birden Namaz var diyorsun ) Peki ..Ek oarak ,"ikrar Namazinizda " kimin önünde secdeye variyorsunuz ? kibleniz neresi oluyor ? Sekli nasildir ? Söz konusu Namazsa.. Namazi hangi icithada göre kiliyorsunuz ?,nasil kiliyorsunuz ? ( Bu Soruma Cevap vermemissin ) Sunmus oldugun Ayet sorularimla ne ilgisi var ? ( Lütfen Dikkat dagitmayin ) Madem iki Rekat secdeye variyorsunuz ondan evel abdest aliyormusunuz ? nasil aliyorsunuz ? ( Buda Ek Sorular ) Osmanliya bakis acinizla ilgili konuyu aciklarmisin " beni alakadar etmez " diyerek kacamak yapamasin ! Sonuc olarak yine Kivirmaya calismissin ! Cevaplarin tatmin edici bir nitelik tasimiyor ! Sorularima kisa ve öz olarak net cevap bekliyorum ! kivirmadan dikkat dagitmadan. üstü kapali cevaplarla Dikkatleri baska yerlere cekerek. Cevap verdigini sanma ! ayrica sadece su soruyu özetlersek

Siz Bektasilerde Cami, Namaz anlayisi varmi ?sorusunda Sen..
Bizde cami anlayisi cemdir
Burda Anlasiliyorki siz Bektasilere göre Cami Anlayisinizin Cemevi oldugunu idia ediyorsun,yani Sen bir Bektasi olarak Cami anlayisina karsisin.

bu iki sorulari diger soru ile kapatmaya calismissin..Bu Sorularla birlikte Ek sorularida Cevaplayabilirsen ne ala !

Sevgili Ali muhsin

Evet Namaz salattir , fakat ben secde ve rukudan bahsettim . Kurandaki namaz kavramlarinin yerinde bizde ibadet anlamindadir anma anlamindadir , ha birde kurandaki secde ve ruku vardir bizde .

Kiblemiz Alidir , Ve Alinin 12 ehlibeytini bize ogreten dedeler tipki sizin seyhleriniz gibi degerlidir . Bizim yolumuzu yasatip hak yola kilavuzladiklari icin alinin sozlerini tasidiklari icin onun sozlerini tasidiklari icin degerli olup O dedenin sozlerindeki aliye secde ve ruku ederiz .

Dedeye donmekle Aliye doneriz cunku dede Aliye bagliligimiza peygambere ikrari kabul etmemiz icin niyaz verdigi icin ona donulur. Dedenin peygambere ikrari ardindan peygamberi kabul ettigimiz icin 2 rekat secde ve ruku edilir.

Bu kesinlikle dedeye edilen secde degildir peygamberin peygamberliginin ikrarina kilinan secde ve rukudur .

Yani bunlar birtakim sunni gorusleri iftiralari bari siz ehli beyt yandaslari yapmayin , sizde gayet iyi biliyorsunuzki dedeye filan secde etmiyoruz .

Yani sunniler size tasa bas degdiriyorsunuz diye tasa secde ediyorsunuz demeleri hosunuza gidiyormu , elbette hosunuza gitmiyor degilmi sevgili can .

Yani Basinizi tasa degdirmekle tasa secde etmiyorsunuz degilmi , manasi var iste bizimde oyledir yani kendinizi hakli bizi haksiz gormeyin bunlar birtakim sunni oyunlari cocuksumsu konusmalar bunlar . Sizi bize dusman ediyorlar iste ikimizinde bir ortak yani var bir birimizi bu durumlardan karalamayalim sevgili can destek olalim .

Bak ali muhsin bektasiye sadece Aleviler baglanmamis , yani sunnilerdende kendi cikarina bektasiye baglananlar var kendi ibadetleri ile baglanmislar . Yani Biz nasil hz aliyi sunnilerin anlayisindan farkli anliyorsan Bektasiyide sunnilerin anlayislarindan farkli anliyoruz .

Biz bunu size namaz kilan canlarimiza anlatiyoruz ama bizi illada sunnilere mustulamak icin can atiyorsunuz amma isin girif tarafini kavrayamiyorsun .

bizim ibadet yerimiz cem evidir ha sunnisi kendine camili bektasi ibadeti yapmis bizi ilgilendirmez o onlara oyle inaniyor . Biz nasil aliye inaniyorsan sunnilerde farkli inaniyor bu ben aliye inaniyorum diye onlarda inaniyor diye beni sunnimi yapar veya sizi ?

Ki biz osmanlida onlarla ic ide yasadiksa siz disindami yasadiniz ?

olay bundan ibaderet bizim ibadetimiz belli secde eder ruku eder allahin zikri/12 leri salat ederiz saz calar turkuler ilahiler soyleriz sevgilerinden cosariz doneriz . Cemde kaynasir yardim ederiz canlara.

sor sor cevap verelim kesif edin bizi ama hakarete varacak seyler yapmayin sunniler size iftiralari hosunuza gitmiyorsa sizde baskasina yapmayin acisini bilirsiniz kotudur ???????

“Namaz” sayfasına dön