"Eshabın hepsinden Allah razıdır" İddiası ::: Düzeltilmiş:::

Dinin ana direği namazdır...
Kullanıcı avatarı
Kaside-i Bürde

"Eshabın hepsinden Allah razıdır" İddiası ::: Düzeltilmiş:::

Mesaj gönderen Kaside-i Bürde »

""Eshab-ı kiramın hepsi Cennetliktir. Allahü teâlâ, hepsinden razı olduğunu, hepsini Cennete koyacağına söz verdiğini Kur’an-ı kerimde defalarca bildirmiştir. Birkaç âyet-i kerime meali şöyledir:
(Ağaç altında, sana söz veren müminlerden [1400 kişi olan Eshabından], Allah razıdır. Kalblerinde olanı bilmiş, onlara güven duygusu vermiş ve onları pek yakın bir fetihle ödüllendirmiştir.) [Fetih 18]

(Mekke’nin fethinden önce Allah için mal verip savaşanlar, daha sonra harcayıp savaşanlarla eşit değildir. Onların derecesi, sonradan Allah yolunda harcayan ve savaşanlardan daha yüksektir. Bununla beraber Allah [Eshabın] hepsine de en güzel olanı [Cenneti] vaad etti.) [Hadid 10]

(Muhacirlerin [Mekke’den hicret eden eshabın] ve Ensarın [Medine’de muhacir eshaba yardım edenlerin] önce gelenlerinden ve bunların yolunda gidenlerden Allah razıdır ve bunlar da, Allah’tan razıdır. Allah bunlar için, altından ırmaklar akan Cennetler hazırladı. Bunlar Cennetlerde sonsuz olarak kalacaklardır.) [Tevbe 100]

(Allah, [Eshab-ı kiramın] hepsine de en güzeli [Cenneti] vaad etmiştir!) [Nisa 95]

([Habibimin Eshabı olan] sizler, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz.) [Âl-i İmran 110]

(Allah’a ve ahiret gününe inanan bir toplumun [Eshab-ı kiramın] babaları, oğulları, kardeşleri, yahut akrabaları da olsa, Allah’a ve Resûlüne düşman olanlarla dostluk etmez. İşte onların [Eshab-ı kiramın] kalbine Allah, iman yazıp katından bir ruh ile onları destekledi. Onları içlerinden ırmaklar akan Cennetlere sokacak, orada ebedî kalacaklardır. Allah onlardan razı oldu, onlar da Allah’tan razıdır.) [Mücadele 22]

Resulullah efendimiz de Eshab-ı kiramın hepsinin Cennetlik olduğunu defalarca bildirmiştir. Birkaç hadis-i şerif meali de şöyledir:
(Beni gören Müslüman [Eshabım], Cehenneme girmez.) [Taberani] (Kur’an-ı kerimde de eshab-ı kiramın hepsinin Cennetlik olduğu bildirilmektedir. Hadid 10)

(Eshabım gökteki yıldızlar gibidir. Hangisine uyarsanız hidayete erersiniz. Eshabımın ihtilafı [farklı ictihadları] sizin için rahmettir.) [Taberani, Beyheki, İbni Asakir, Hatib, Deylemi, Darimi, İ. Münavi, İbni Adiy]
“Günde yüz kere "La ilahe illallah" diyen kimsenin, kıyamet gününde yüzü ay gibi parlar.” (Taberani)
Kullanıcı avatarı
Kaside-i Bürde

Re: Eshabın hepsinden Allah razıdır

(Eshabıma dil uzatmakta Allah’tan korkun! Benden sonra onları kötü emellerinize alet etmeyin! Onları seven, beni sevdiği için sever. Beni sevmeyen de onları sevmez. Onları inciten beni incitmiş olur. Beni inciten de Allahü teâlâyı incitmiş olur. Bunun da cezası gecikmeden verilir.) [Buhari]

(Eshabımın hiçbirine dil uzatmayın! Onlara dil uzatan Allah’a dil uzatmış olur.) [Buhari]

(Eshabımı kötüleyene Allah lanet etsin.) [Taberani, Beyheki, Hakim]

(Eshabımın ismini işitince, susun, şanlarına yakışmayan söz söylemeyin!) [Taberani]
“Günde yüz kere "La ilahe illallah" diyen kimsenin, kıyamet gününde yüzü ay gibi parlar.” (Taberani)
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Kaside-i Bürde yazdı:(Eshabıma dil uzatmakta Allah’tan korkun! Benden sonra onları kötü emellerinize alet etmeyin! Onları seven, beni sevdiği için sever. Beni sevmeyen de onları sevmez. Onları inciten beni incitmiş olur. Beni inciten de Allahü teâlâyı incitmiş olur. Bunun da cezası gecikmeden verilir.) [Buhari]

(Eshabımın hiçbirine dil uzatmayın! Onlara dil uzatan Allah’a dil uzatmış olur.) [Buhari]

(Eshabımı kötüleyene Allah lanet etsin.) [Taberani, Beyheki, Hakim]

(Eshabımın ismini işitince, susun, şanlarına yakışmayan söz söylemeyin!) [Taberani]
Hz.Aliyi öldürmek için herşeyini ortaya koyan muaviyede sahabe ve sayugı duyulmalı öylemi?
Allah sizlere akıl fikir versin
bu kafayla mahşere gidinde görün nolacak?
Kullanıcı avatarı
Kaside-i Bürde

Hz. Peygamberi görmesi ve iman etmesinden daha büyük şeref olmaz.
Senin sülalen bir araya gelse bu şerefe nail olamaz Çnkü Hz. Peygamberi göremediniz, zamanında yaşamadınız. vahye şahit olamadınız.....

Hazret-i Muaviye İslamın yayılmasında çok kıymetli hizmetlerde bulundu. Sicistan, Sudan, Afganistan, Buhara, Hindistan’ın kuzey kısmı, Tunus bunun zamanında alındı. Kıbrıs Bisanstan kurtarıldı. Kudüs geri alandı. Yine zamanında, İstanbul kuşatıldı; her sene yüklü vergi vermek şartıyla kuşatma kaldırıldı.

Peygamber efendimiz kendisine , “ Benden sonra ümmetimin yerine hakim olursun. O zaman iyilere iyilik et! Kötülük yapanları da af eyle!” buyurmuştu. Resulullahın bu hayır duasının bereketiyle, İslamiyet Hz. Muaviye zamanıda bu kadar yayıldı.

Hz. Muâviye, Peygamberimizden çok hadîs rivâyet etmiştir.

Rabbim ondan razı olsun Amin.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Kaside-i Bürde yazdı:
Hazret-i Muaviye İslamın yayılmasında çok kıymetli hizmetlerde bulundu. Sicistan, Sudan, Afganistan, Buhara, Hindistan’ın kuzey kısmı, Tunus bunun zamanında alındı. Kıbrıs Bisanstan kurtarıldı. Kudüs geri alandı. Yine zamanında, İstanbul kuşatıldı; her sene yüklü vergi vermek şartıyla kuşatma kaldırıldı.

Peygamber efendimiz kendisine , “ Benden sonra ümmetimin yerine hakim olursun. O zaman iyilere iyilik et! Kötülük yapanları da af eyle!” buyurmuştu. Resulullahın bu hayır duasının bereketiyle, İslamiyet Hz. Muaviye zamanıda bu kadar yayıldı.

İnş Allah (cc)
seni muaviye ve ailesiyle mahşerde haşretsin
senin için ne güzel olur
bir yanında lanet yezit
diğer yanında ciğer yiyen hint
bir yanında muaviye
Allah seni onlarla haştretsin inş
sonra hiç utanmada ehli beyti seviyorum diyorsun
utanmaz adam
sen bektaşilerden bile daha aşağı makamdasın
3nokta

Re: "Eshabın hepsinden Allah razıdır" İddiası ::: Düzeltilmi

Mesaj gönderen 3nokta »

Birbirini boğazlayaniki grup da aynı anda cennetlik ve Allah'ın rızasını mı kazanmışlar. Kusura bakma Kaside inanmak zor. Mantıklı değil. Tarihi gerçekliklere uygun değil. Çelişkili.
Sahabe gökteki yıldızlar gibidir hadisi bir Emevi uydurmasıdır. Bizden uzak olsun.
Ehl-i Beyt'in hakkını gaspeden, Ehl-i Beyt'in evini ateşe veren, PEygamberin cenazesine katılmak yerine saltanat derdine düşen, Peygambere sen saçmalıyorsun diyen, Ehl-i Beyt'i şehit eden, Ehl-i BEyt'e karşı savaşan, Ehl-i eyt'e açıkça düşmanlık edenler demek cennetlik öyle mi? Ben böyle bir dini reddediyorum. Böyle bir din sizin olsun. Gerçek İslam böyle olamaz.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Kaside efendi

Peygamberi görenlerin hepsimi sizce kutsal ? ebu Suyfan, Ebu Leheblerde görmüstü Sizce bunlardami sahabeden sayilir , Muaviye gibi Lanetlige Hz.demeniz bile Sizin bu konuda tamamen zir cahil ve dar görüslü oldugunuzu , kaliblasmis oldugunuzu göstermektedir ! Hz. Ali (as) seviyorum deyipte bir taraftan onun katilinide sevmeniz celiskili degilmidir ! Allah Muaviyeye Yezide Lanet etsin !! onlara Hz.diyenlerede Yaziklar olsun !! zaten nerde Ehli Beyt Düsmanlari varsa onlari göklere cikarmak icin elinizden geleni yaptiginizi görüyoruz .Muaviyeci Yezitci isen ozaman Imam Aliyi sevdigini söyleme sünki sen o Sevgiye layik degilsin !!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

alone_man yazdı:
Kaside-i Bürde yazdı:

İnş Allah (cc)
seni muaviye ve ailesiyle mahşerde haşretsin
senin için ne güzel olur
bir yanında lanet yezit
diğer yanında ciğer yiyen hint
bir yanında muaviye
Allah seni onlarla haştretsin inş
sonra hiç utanmada ehli beyti seviyorum diyorsun
utanmaz adam
sen bektaşilerden bile daha aşağı makamdasın

Arkadaşlar
daha muaviyenin ne mal olduğunu anlamamış birisiyle hi,çbir islami konu konuşulamaz ve tartışılamaz
bu nedenle bu zavallıyı kendi haline bırakın
muaviyeyi çözememiş birisi diğerlşerini hiç çözemez
hatta azıtırsa engellenmelidir
bunlar sinsi islam düşmanlarıdır
muaviyeyi seven öven birisi tıpkı onun gibi islam düşmanıdır
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

Sahabe; peygambere sahabelik etmiş olan, peygambere sonuna kadar itaat edenlere denir.
En son Mekzun tarafından 16 Mar 2011, 22:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

Kaside-i Bürde yazdı:""Eshab-ı kiramın hepsi Cennetliktir. Allahü teâlâ, hepsinden razı olduğunu, hepsini Cennete koyacağına söz verdiğini Kur’an-ı kerimde defalarca bildirmiştir. Birkaç âyet-i kerime meali şöyledir:
(Ağaç altında, sana söz veren müminlerden [1400 kişi olan Eshabından], Allah razıdır. Kalblerinde olanı bilmiş, onlara güven duygusu vermiş ve onları pek yakın bir fetihle ödüllendirmiştir.) [Fetih 18]

(Mekke’nin fethinden önce Allah için mal verip savaşanlar, daha sonra harcayıp savaşanlarla eşit değildir. Onların derecesi, sonradan Allah yolunda harcayan ve savaşanlardan daha yüksektir. Bununla beraber Allah [Eshabın] hepsine de en güzel olanı [Cenneti] vaad etti.) [Hadid 10]

(Muhacirlerin [Mekke’den hicret eden eshabın] ve Ensarın [Medine’de muhacir eshaba yardım edenlerin] önce gelenlerinden ve bunların yolunda gidenlerden Allah razıdır ve bunlar da, Allah’tan razıdır. Allah bunlar için, altından ırmaklar akan Cennetler hazırladı. Bunlar Cennetlerde sonsuz olarak kalacaklardır.) [Tevbe 100]

(Allah, [Eshab-ı kiramın] hepsine de en güzeli [Cenneti] vaad etmiştir!) [Nisa 95]

([Habibimin Eshabı olan] sizler, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz.) [Âl-i İmran 110]

(Allah’a ve ahiret gününe inanan bir toplumun [Eshab-ı kiramın] babaları, oğulları, kardeşleri, yahut akrabaları da olsa, Allah’a ve Resûlüne düşman olanlarla dostluk etmez. İşte onların [Eshab-ı kiramın] kalbine Allah, iman yazıp katından bir ruh ile onları destekledi. Onları içlerinden ırmaklar akan Cennetlere sokacak, orada ebedî kalacaklardır. Allah onlardan razı oldu, onlar da Allah’tan razıdır.) [Mücadele 22]

Resulullah efendimiz de Eshab-ı kiramın hepsinin Cennetlik olduğunu defalarca bildirmiştir. Birkaç hadis-i şerif meali de şöyledir:
(Beni gören Müslüman [Eshabım], Cehenneme girmez.) [Taberani] (Kur’an-ı kerimde de eshab-ı kiramın hepsinin Cennetlik olduğu bildirilmektedir. Hadid 10)

(Eshabım gökteki yıldızlar gibidir. Hangisine uyarsanız hidayete erersiniz. Eshabımın ihtilafı [farklı ictihadları] sizin için rahmettir.) [Taberani, Beyheki, İbni Asakir, Hatib, Deylemi, Darimi, İ. Münavi, İbni Adiy]
Önce sahabe konusuna açıklık getirelim. Sahabe kavramı; Alevi-İslam inancına göre peygambere sahabelik etmiş olan, peygambere sonuna kadar itaat edenlere denir.
Ehli sünnet inancında sahabe kavramı daha geniştir. Peygamberi gören herkesi sahabeden sayarlar.

Alevi müslümanlar sahabeleri severler ama hepsini bir tutmazlar.
Ehlibeyt Ekolü mensuplarına (Alevilere) göre, Kur'ân-ı Kerim'deki ve Hz. Resulullah (s.a.a)'ın hadislerindeki övgüler münafıkları değil, sadece mümin sahabeleri kapsar. Hz. Resulullah (s.a.a)'da ashabın müminlerini tanımak için Ali b. Ebu Talib'i sevmeyi, münafıklarını tanımak için ise ona düşman olmayı ölçü olarak belirtmiş ve bunu herkese bildirmiştir. İşte bu nedenle Aleviler râvinin durumunu gözden geçirir, onun İmam Hz. Ali ve Ehlibeyt İmamları'nın katillerinden ve onların düşmanlarından olduğunu görürlerse, ister sahabe olsun ister olmasın, o gibi kişilerin rivayetlerini almazlar.

Şu gerçeği de unutmayalım: İmam Hz. Ali ilmi yönden bütün sahabelerden üstündür, bu tartışılmaz bile. Resulullah onun için "Sizin aranızda ilimde en yüksek olan Ali'dir." demiştir. 2. Halife Ömer; "Bizim aramızda ilmi en yüksek olan Ali'dir," demiştir. Yine sevgili Peygamberimize ait olan şu hakim sözleri duymayan var mı?: "Ben ilim şehriyim, Ali'de onun kapısı. Kim ilim şehrine girmek isterse, kapıya gelsin." İmam Hz. Ali'de Resulullah'ın bu güzel sözleri için şöyle demiştir: "Resulullah bana ilimden bin kapı öğretti ve bu bin kapının her birinden biner kapı daha açılıyor." Hz. Ali gerçekten büyük ilim sahibiydi ve ilmen önde olan hakkı da tam anlamıyla açıklar, çünkü ilim cehaletten, alim de cahilden üstündür. Bu, Kur'an'da ne güzel anlatılmış: "De ki, bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" (Zümer S. 9. Ayet)
Hz. Ali hiçbir zaman Allah'tan başka hiçbir şeye tapmamış, doğumundan ölümüne kadar da putlara secde etmemiştir.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)

“Namaz” sayfasına dön