Pir Sultan'da Namaz

Dinin ana direği namazdır...
3nokta

Pir Sultan'da Namaz

Mesaj gönderen 3nokta »

Meşhur bir kanıdır: “Alevîler namaz kılmaz” Niye kılmaz? “Hz. Ali camide öldürüldü de ondan” Yahut “Hz. Ali onların namazını kılmış.”Bu kadar saçmalık, bu kadar cahillik ancak “bönlük derecesinde saflık” ile yahut bir sabotajla izah edilebilir.

Ben, kendi payıma başka bir izahını bulamıyorum.

Doğrudur; bugün için Alevîlerin elzem bir kısmı namaz kılmamaktadır. Bu, durumun tespitidir. “Neden kılmazlar” sorusuna gelince, bunun nedenlerini Aleviliğin Anadolu’daki tarihinde ve bu tarih boyunca onu kuşatan bağlarda aramak lazım.

Alevîlik, Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail Hatayî arasında vukuu bulan Çaldıran Savaşı’yla bir dönüm noktası yaşamıştır. Bu savaştan sonra Anadolu’da yaşayan Alevîler, bağlı oldukları ilim ocaklarından (medreselerden) koparıldı. Alevîler Ehl-i Beyt’in yazılı kaynaklarından bîhaber hale getirildi.Bugün Anadolu’nun neresine giderseniz gidin Alevîlerin yerleşik olduğu köyler genelde dağlık yerlerdedir. Alevîler yüzyıllarca ilmin ve sanatın beşiği olan şehirlere inemediler. Din adamları tedrici olarak yok edildi. Din adamlarını yetiştiren kurumlarda Ehl-i Beyt ilmi öldürülünce doğal olarak yeni yetişen din adamları ve halk da Ehl-i Beyt ilminden uzaklaştırıldı. Tedrici olarak devam eden bu süreç Cumhuriyetin ilanına kadar devam etti.

Alevîler, tarihleri boyunca hiç namaz kılmadılar mı? Yahut bu durum toplumsal yaygınlık kazanmadı mı? Yaptığım araştırmalar, Çaldıran Savaşı öncesinde Alevîler arasında namazın yaygınlık kazandığını gösteriyor. Bunun en iyi ispatı hâlâ Alevîler tarafından büyük bir şevkle okunan deyişlerimizdir.

Alevîlerin ulu saydığı birçok ozanın şiirlerini okuduğumuzda otaya çıkan tek sonuç şudur: Kur’an ve Ehl-i Beyt.

Acaba Allah’a iman etmediğini, Hz. Muhammet’in risaletine inanmadığını, Kur’an-ı Kerim’i tanımadığını, Müslüman olmadığını söyleyen bir tek ozana bile rastlanmış mıdır?

Son zamanlarda Alevî ozanlarının deyişlerini saçma-sapan yorumlayan oryantalistlerin peşine takılan bazı dönme - devşirme takımı satılık beyinleri saymazsak, Alevî edebiyatının Kur’an ve Ehl-i Beyt’ten başka bir şey ihtiva etmediği kabul edilmiştir.

Elbette, şunu da gözden kaçırmamak gerekir ki, Alevilik, halen de tedrici olarak yozlaştırılmaktadır. Bakınız burada sizlere çarpıcı bir örnek vermek istiyorum.

Allah rahmet eylesin, dedemden kalma bir kitap var; 1940’larda Latin harfleriyle yazılmış. Kitabın adı: İmam-ı Cafer Buyruğu. Bu kitapta Muaviye’ye sorulan ve onun cevaplayamadığı 100 soru ve cevabının olduğu bir bölüm var. Buradaki sorulardan birisinde “Namaz kaç vakittir, ne zaman farz oldu?” diyor. Cevabında ise namazın beş vakit olduğu ayet ve hadislerle ispatlanmış. Ayrıca bazı kitaplar kaynak olarak gösterilmiştir ki, burası daha önemlidir. Çünkü bu kitaplar Kafi, Fakih, Ayaşi’dir ve bunların tamamı bugün Şiîler tarafından itibar edilen hatta temel sayılan kitaplardan bazılarıdır. Geçen birkaç yıl içersinde aynı kitabın yeni basımlarına baktım. Saçma sapan açıklamalar yazılmış. Kitabın muhtevası değiştirilmiş. Namaz beş vakit değilmiş. Salât, dua demekmiş. Halil Öztoprak yazdığı kitapta açıklamışmış. Daha onlarca safsata. Son elli yılda yaşadığımız bu örnek bile Alevîliğin Çaldıran’dan sonra geçirdiği yozlaşmayı açıklaması açısından önemli.
Konumuz namaz. Ben, bu yazıda Alevîlerin ulu ozanlarından birisi olan ve Alevîliği hususunda hiç kimsenin, Allah kulunun itiraz edemeyeceği Pir Sultan Abdal’ın şiirlerinden hareketle “beş vakit namaz” konusu ele alacağım.

Pir Sultan Abdal şiirlerinde defalarca nazmın beş vakit olduğunu yinelemiştir. İşte buna bir örnek.

“Pir Sultan Abdal’ım ölürüm deme

Kıl beş vakit namaz kazaya koma

Sakın bu dünyada kalırım deme

Tenim teneşirde, özüm saldadır” (ASLANOĞLU, S.334)

Şiirinde Pir Sultan Abdal namazların kazaya kalmasını bile istememektedir.

Bir başka şiirinde ise Hz. Muhammed ile Hz. Ali’nin beş vakit namazlarını kıldığını şu şekilde ifade etmiştir.

“Kanı bizden evvel gelen

Beş vaktini tamam kılan

On parmağı pınar olan

El Muhammet Ali’nindir” (SAMANCIGİL, S.154)

Öyle ki, belinde Zülfikar olan beş vakit namazın farzını kılanı bile sormaktadır Pir Sultan Abdal. Kimdir sahi, beş vakit namazını kılan Zülfikarlı yiğit?

“Kaç pir gördün ser-çeşmenin gözünde

Melekler çağrışır arşın yüzünde

Zülfikar belinde Mil Denizinde

Beş vaktin farzını kılan kim idi” (ASLANOĞLU, S.436)

Öyle ya, abdest olmadan namaz olmaz. Bakın abdestten de bahsediyor Pirimiz Pir Sultan Abdal:

“Eba Müslim şu cihana gelmeden

Âdem Ata geldi piri gördün mü?

Abdest alıp namazını kılarken

Üzerine inen nuru gördün mü” (ASLANOĞLU, S.363)

Peki ya ezan? Ezan, namaza çağrı değil midir? Pir Sultan Abdal’ın yaşadığı köyde ezan da okunur? İşte şahidi:

“Sabahınan kalktım ezan okunu

Ezan sesi kulağıma dokunur

Duyar düşmanlarım kına yakınır

Uyan Muhammed’im, sinem bülbülü (ASLANOĞLU, S.364)

Hac ile namazı birlikte ele aldığı bir şiirinde ise şunları söylemektedir:

“Kâbe’nin yapısı, bina yapısı

İman etse asilerin hepisi

Beş vakit okunur Ayet-el kürsi

Ya Muhammet sana imdada geldim” (ASLANOĞLU, S.128)

Kâbe nedir? Beş vakit nedir? Ayet-el kürsi nedir? Ve Muhammed kimdir? Neden imdada gidilmektedir?

Bir başka yerde ise namazın farzlarından ve sünnetinden bahsetmektedir ki, buna da dikkat etmek lazımdır.

“Ben de erler meclisinde bağlandım
Farzı kıldım, sünnetinde bağlandım
Dünya satranç imiş, geldim utuldum
Kendi hayalime dalmışa döndüm” (ASLANOĞLU, S.295)

Pir Sultan Abdal’a göre beş vakit namazı müminler kılar. İblis ise inkâr içindedir ve onu Hakk’a doğru döndürmek mümkün değildir.

“Gelin zikredelim Gani Hüdayı
Müminler eyler beş vakit edayı
İnkâr işitmiştir İblis sadayı
Onu Hakka doğru döndüremezsin” (ASLANOĞLU, S.450)

Namazı kılarken de onun ahlaki boyutunu yaşamak lazımdır. Namaz, ayette de bildirildiği gibi insanı kötülüklerden alıkoymuyorsa namaz değildir.

“Nefse uyan Hakka uymuş değildir
Gaziler namazın kılmış değildir
Bu gezen abdallar derviş değildir
Arkasında hırka şal olmayınca” (ASLANOĞLU, 89)

Namaz, secdeye inmektir ve seyir içinde seyir etmektir. O ruhaniyeti ve gönül yolculuğunu yaşamaktır.

“Göl içinde çarha döner
Susuzluktan bağrı yanar
Müminler secdeye iner
Seyir var, seyir içinde” (ASLANOĞLU, S.190)

Bildiğimiz gibi, Ehl-i Beyt fıkhında eğer ibadet yapmak isterseniz ve bazıları sizi zor kullanarak engellemişse o ibadeti yapmış sayılırsınız. İşte abdesti aldırılmayan ve namazı kıldırılmayan Pir Sultan Abdal, ibadetlerini kabul edilmiş saynaktadır.

“Alınmış abdestim aldırırlarsa
Kılınmış namazım kıldırırlarsa
Sizde Şah diyeni öldürürlerse
Ben de bu yayladan Şah’a giderim” (ASLANOĞLU, S.290)

Şimdi de Pir Sultan Abdal’ın dilinden namazla ilgili diğer şiirleri:

“Gönül ne yatarsın gaflet içinde
Doğdu seher vakti, kalk hacet dile
Özünü zulümden kurtaram dersen

Evliyalar enbiyalar varisi
Kalkar hacet diler gece yarısı
Çağrışır, ötüşür arşın horozu

Evliyalar, enbiyalar bilüşür
Müezzinler Allah Allah çağrışır
Gökte aziz melaikler seğrişür

Allah’ım cömertsin, cömert ganisin
Halil gelsin, hülle donu biçilsin
Rabbim uyumazken sen ne uyursun

Pir Sultanım sevdiğine ağlasın
Yezitler bağrına kara bağlasın
Mümin kullar dergâhına eylesin
Doğdu seher vakti, kalk hacet dile” (ASLANOĞLU, S.95)

“Yetmiş iki buçuk millet dileği
Yaradana yalvarırlar sabahtan
Ol demde seğrişir arşın meleği

Kul olanın uyku kalmaz gözünde
Gezmeyelim kör şeytanın izinde
Dağ horozu öter arşın yüzünde

...

Pir Sultan Abdal’ım kırklar yediler
Seherde ötüşür kumru dudular
Hacet kapısına hacet dediler
Yaradana yalvarırlar sabahtan (ASLANOĞLU, S.300-301)

“İkindi namazı çıktık bu yandan
Gözüm korktu hıyan oğlu hıyandan
Kırıldı kollarım düştüm izandan
Aman Sultan Hızır carıma gel gel” (ASLANOĞLU, S.443)
http://www.ikrarverdik.com/haber_detay.asp?haberID=20
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
kızıldeli

Re: PİR SULTAN'DA NAMAZ

Mesaj gönderen kızıldeli »

demek pir sultan 5 vakit namaz kılmış! verdiğin şiirlerden birinde üçüncü mısra bile yanlış,
alemler secdeye iner değil,seyrana iner olacak,doğrusu budur,yine alınmış abdestimi aldırır
larsa diye devam eden ünlü dörtlükte pir sultanın ne dediğini iyi anlamak lazım,osmanlı pir
sultanı namaz kılmadığı için suçlamıştır,o da buna cevaben bu dörtlüğü söylemiştir,yani be
nim abdestimi namazımı ben bilirim,siz anlamazsınız manasında kullanmıştır
siz işinize gelmedimi pir sultanın şeriatı kesin reddeden yüzlerce şiirini inkar edip onun
olmadığını idda ederken nasılsa bunun gibi birkaç şiirinde üzerine balıklama atlayıp pir sulta
nı şeriat dindarı yapıyorsunuz,ne yaman çelişki anlaşılır gibi değil,bu şiirlerdeki gerçek mana
yıda çarpıtıyorsunuz,bazı şiirleri de yanlış aktarıyorsunuz
buralara girmeye gerek bile yok,şiirlerinin ezici çoğunluğu pir sultanın kızılbaş alevi olduğunu kesin ortaya koyarken,sizin iddia ettiğiniz sahte pir sultan bu mahlası(pir sultan)
kullanıp şeriat içerikli şiirler yazmış olabilir,yani sahte olan pir sultan sizin şeriatçı pir sultan
dır,kızılbaşların banazlı koca haydarı değil,zaten idam gerekçeleri de orjinal osmanlı arşivle
rinde açıkça bellidir;
-pir sultan,dinsiz, namaz kılmıyor,oruç(ramazan)tutmuyor
-cem ayini denen gizli toplantılar yapıyor,saz çalgı çalıyor
-mehdi propagandası yapıyor vd
bu osmanlı belgelerinde bile pir sultan ve temsil ettiği alevi-kızılbaş inancı ve süreği net olarak bellidir,o yüzden hacı bektaş veli gibi pir sultanın kimliği üzerinde boşa demagoji yapmak vakit kaybından başka birşey değildir
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

kızıldeli,
Pir Sultan Abdal, namaz kılan Ramazan orucunu tutan bir Alevi Caferidir. Gerçek 12 İmam dostu muhibi takipçisidir. Derimci bir kişiliğe sahiptir.
Can yayınlarından çıkan Pir Sultan Abdallar isimli kitapta pir sultan abdal rumuzunu kullanan bir çok şairden söz ediyor. Edebi söylemlerine ve bilimsel verilere dayanarak hangi şiirin kime ait olduğunu ifade ediyor. Şiirlerin ölçülerine dahi bakarak bir tasnif yapmış. Bu araştırmanın neticesinde şu sonuca varmak mümkündür ki gerçek Pir Sultan'ın şiirlerinde yukarıya alıntılanmış ifadeler geçer.
İddia ettiğini Pir Sultan'ın namaz kılmadığı oruç tutmadığı için şehit edilmesi meselesinin delillerini sormuştu bir arkadaşımız ama hâlâ delil sunmadınız. Hangi arşivde hangi belgede böyle bir bilgi var. sunarsanız tezinizin bir dayanağı olur.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
kızıldeli

ben bu konuda diyeceğimi dedim,yalnız pir sultan değil tarihte alevi-kızılbaşlara yapılan katliamların fetvalarının orjinali ve içeriği mevcuttur,isteyen gidip araştırır,pir sultana gelin
ce,banaz köyüne git bak bakalım,hiç şii-caferi varmı?namaz kılan ramazan tutan varmı?ve
ya cami varmı?lütfen biraz ciddi olalım,beş yaşında çocuk değiliz ki bunlara kanalım,pir sul
tanın yaşamı,mücadelesi ve inanç kimliği gayet açık ve nettir,siz bu işi hakikaten sulandır
dınız artık,yahu bizim sizden çok farklı olduğumuz gerçeğini kabul etmek size niye bu kadar
zor geliyor??size benzemek,sizin gibi inanmak zoundamıyız??
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

banaz köyüne git bak bakalım,hiç şii-caferi varmı?namaz kılan ramazan tutan varmı?
Neden Türkiye'de bir tane Türkiyeli caferi yok. Komsu ülkelerde sii/sunni varken, neden Türkiye alevi/sunni diye ayriliyor?

Cok basit, alevi = caferi/sii
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

kızıldeli yazdı:demek pir sultan 5 vakit namaz kılmış! verdiğin şiirlerden birinde üçüncü mısra bile yanlış,
alemler secdeye iner değil,seyrana iner olacak,doğrusu budur,yine alınmış abdestimi aldırır
larsa diye devam eden ünlü dörtlükte pir sultanın ne dediğini iyi anlamak

secdeye ineri seyrana iner yaparsan tabiki sahtecilik yapmış olursun
alınmış abdestimde sonradan eklenmiş dörtlüktür bunu borotav gölpınarlı kitabında kanıtlamıştır

lazım,osmanlı pir
sultanı namaz kılmadığı için suçlamıştır,o da buna cevaben bu dörtlüğü söylemiştir,yani be
nim abdestimi namazımı ben bilirim,siz anlamazsınız manasında kullanmıştır

uyduruyorsun atıyorsun böyle bir suçlama yoktur hiçbir tarih kitabında yazmaz atıp duruyorsunuz kafanıza göre sizin için tarih atıp tutmaktır belge yok kitap yok salla dur

siz işinize gelmedimi pir sultanın şeriatı kesin reddeden yüzlerce şiirini inkar edip onun
olmadığını idda ederken nasılsa bunun gibi birkaç şiirinde üzerine balıklama atlayıp pir sulta
nı şeriat dindarı yapıyorsunuz,ne yaman çelişki anlaşılır gibi değil,bu şiirlerdeki gerçek mana
yıda çarpıtıyorsunuz,bazı şiirleri de yanlış aktarıyorsunuz
yüz şiirinin 90 nı 12 imamı anlatan bir adamın ne olduğunumu tartışıyorsun bizimle? insaf et

orjinal osmanlı arşivle
rinde açıkça bellidir;
-pir sultan,dinsiz, namaz kılmıyor,oruç(ramazan)tutmuyor
-cem ayini denen gizli toplantılar yapıyor,saz çalgı çalıyor
-mehdi propagandası yapıyor vd

böyle bir arşiv yok bunu atıyorsunuz
kızıldeli

sahi neden kökü anadolu olan şii yok?sen cevap ver
hasan akça,senin bilgi seviyen belli oldu,en iyisimi hiç bu konulara girme sen,hem pir sulta
nın 12 imamı senin bildiğin camide namaz kılan hocalar falan değil,onun 12 imamı yeryüzün
de Hakkın nuru olarak tecelli eden muttakilerdir,karıştırma bunları birbirine
kaynaklara gelince asıl seninkiler uyduruk gibi geldi bana!!
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

kızıldeli yazdı:sahi neden kökü anadolu olan şii yok?sen cevap ver
çok basit anadoluya 12 imamların ismi girdi ama bilgileri giremedi bu nedenle 12 imamları kabul eden insanımız sünniliği reddetti ama 12 imamlarıda bilgilerini öğrenemediği için yeterince tanıyamadı

,onun 12 imamı yeryüzün
de Hakkın nuru olarak tecelli eden muttakilerdir,karıştırma bunları birbirine

demek pir sultanın 12 imamı bizim bildiğimiz 12 imam değilde muttakiler
vallahi bu kadar zirveye çıkan birisini ilk defa okuyorum
zirvedesin kutlarım :D :D :D
bu gerçeği bugüne kadar bektaşiler bile keşfedememişti :D
ya rabbi kimlerle bizi uğraştırıyorsun? bari bolca sabırda ver

AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

sahi neden kökü anadolu olan şii yok?sen cevap ver
Ben cevabini verdim zaten.
alevi = sii
Komsu ülkelerde caferi veya sii olarak adlandirilmislar, Türkiyede ise alevi denmistir.

Eger senin dedigin gibi aleviler ayri ve siiler ayri ise, ozaman Türkiyede neden bir tane Türkiyeli sii yok??? Bu sana tuhaf gelmiyormu? Koskocaman bir ülkede sii yok.

Yani benim dedigim gibi alevi = sii
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
kızıldeli

siz varsınız ya yetmiyormu? :D :D :D hem alevilerle şiilerin neresi birbirine benziyor aca
ba, birkaç örnek ver de öğrenelim :roll:

“Namaz” sayfasına dön