Caferi mezhebinde namazın kılınışı (Resimli)

Dinin ana direği namazdır...
Çeri

Re: Caferi mezhebinde namazın kılınışı (RESİMLERLE ANLATIM)

Mesaj gönderen Çeri »

Namazın sonunda Selamı okurken veya okuduktan sonra başı yavaşva önce sağa sonra sola çevirmenin Caferilikte hükmü nedir?Son devrin Sünni alimlerinden Ömer Nasuhi Bilmenin İlmihalinde sünnet hükmünde olduğu yazıyor.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Selamun aleyküm. Nasilsiniz iyisinizdir inshallah
Aleykum selam kardeş. Hamd olsun iyiyim. Szleri sormalı.
Yatsi namazi ve Ikindi Namazi 4 rekat olduguna göre (Öglen Namazi
Yatsi ve Ikindi gibi mi kiliniyor?
Gündüz namazları yani öğle ve ikindi namazları yatsı namazıyla ayn şekilde kılınır. Ancak öğlen ve ikindi namazlarında sureler ve dualar sessiz okunur. Akşam, yatsı ve sabah namazlarında kıyamda ilk iki rekatta okunacak şeylerin hepsi sesli okunur.
Farz namazlardan önce/sonra, Nafile Namaz(lar)i kilinmasi bir sakincasi var mi? Kusluk Namazi, Sükür Namazi vs
Bir sakıncası yoktur.
Namaz kilarken, odada Oniki Imamlarimizin resmi bulunmasi caiz midir?
Namaz klınan mekanda namaz kılan kişinin sağında solunda veyahut önünde resim olması sakıncalıdır. Yani namazın sevabını azaltır diye biliyorum.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
şahturna

Mesaj gönderen şahturna »

namaz muhabbetinizi okurken düşündüm,şu çağda hala şekil tapınımlarla uğraşıyosunuz,ne za
man uyanıp aklınızı kullanacaksınız çok merak ediyorum?
yok ebubekir şöyle değiştirmiş,ömer böyle yapmış,şu vakitte kaç rekatmış,şu rekatta hangi su
re hangi dilde okunurmuş vs vs...bu kadar teferruat acaba kuranda bir tek ayette bile geçmez
ken siz hangi dinin hangi şartından bahsediyosunuz?6 bin küsür ayette mirasdan boşanmaya ka
dar her konuyu detaylı anlatan kuran niye bu kadar teferruatlı ve çok önemli şartları tek bir sure
de bile konu edinmemiş?Allah kitabında gönderdiği dinin en önemli şartlarını niye es geçmiş?
peygamber böyle kılmış,yanındamıydın?nerden biliyosun 1400 sene önceyi?hadisler var,
yüzlerce uydurma hadis ortalıkta siz bunları kaynak kabul edip güya din yaşıyosunuz,kolay gelsin
peki Allah bu şartlar şurtlarla dolu namazı kuranda anlatmamış onun eksiğini peygambermi ta
mamlamış?uyanın uyanın arabın putataparlığını namazmı yaptınız?peygamber puta tapmıyor idiy
se siz niye yat kalk tapınıyosunuz?işiniz çok zor çooookkk...son bir soru,bilene bravo...
-KULUN YAPTIĞI CAMİDE NAMAZ KILIYOSUNDA ALLAHIN YAPTIĞI CAMİDE NİYE KILMIYOSUN?
Ebu Hasaneyn

Re: Caferi mezhebinde namazın kılınışı

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

sahturna yazmis:
namaz muhabbetinizi okurken düşündüm,şu çağda hala şekil tapınımlarla uğraşıyosunuz,ne za
yok ebubekir şöyle değiştirmiş,ömer böyle yapmış,şu vakitte kaç rekatmış,şu rekatta hangi su
re hangi dilde okunurmuş vs vs...bu kadar teferruat acaba kuranda bir tek ayette bile geçmez
ken siz hangi dinin hangi şartından bahsediyosunuz?6 bin küsür ayette mirasdan boşanmaya ka
dar her konuyu detaylı anlatan kuran niye bu kadar teferruatlı ve çok önemli şartları tek bir sure
de bile konu edinmemiş?Allah kitabında gönderdiği dinin en önemli şartlarını niye es geçmiş?
peygamber böyle kılmış,yanındamıydın?nerden biliyosun 1400 sene önceyi?hadisler var,
yüzlerce uydurma hadis ortalıkta siz bunları kaynak kabul edip güya din yaşıyosunuz,kolay gelsin
peki Allah bu şartlar şurtlarla dolu namazı kuranda anlatmamış onun eksiğini peygambermi ta
mamlamış?uyanın uyanın arabın putataparlığını namazmı yaptınız?peygamber puta tapmıyor idiy
se siz niye yat kalk tapınıyosunuz?işiniz çok zor çooookkk...son bir soru,bilene bravo...
sekil tapinimlarla ugrasiyorsunuz demissin ve ben senin ibadetinde bizden daha cok sekil var diyorum ve hodri meydan karsilastiralim vesiz nezaman uyanip akillanacaksiniz ben merak etmiyorum cunku inatci birine ne bilgi,kaynak,delil,huccet ve beyyine ve mucize getirirsen getir bossssssss Allah islah etsin :lol: ebu bekir ve omerin halife olmus bir gercegi var ve bu gibi seyleri degistirmek onlarin elindedir ve bunu kabul etmemenede sasirmadim zaten :lol: kuranda hicbir ayet gecmez iken dersen bak yalanci olmus olursun git dedelerine ninelerine sor bakiyim onlar sana anlatirlar bak 6bin kusur ayet oldugunu biliyorsun buda bir ilerleme senin icin :D mademki namazdan konu edinmemis sen niye namazkiliyon eger kuran belirtmemisse vesen kilarsan karsi cikmis olmaz misin :wink: sen peygamberin yaninda miydin demissin hadisler filan bak sahturna hazretleri biz ehli beyt a.s taraftarlari olan gercek Alevi $ii caferiler kuran ve ehli beyt a.s'in kiyamete degin ayrilmayacagini bilir ve iman ederiz sen simdi anlamamissindir cananim ben anlatiyim yani dede ve nine tarzindan gelirsek batinini anlatiyim :wink: peygamberimiz s.a.a bu fani dunyadan irtihal ettikten sonra bize hz.fatima a.s ve 12 imam a.s'i emanet olarak birakmis ve bunlara kuran ile SIKICA tutundugumuz surece asla ve asla sizin gibi sapikliga ducar olmayacagimiz garantisini almisiz canim kurban olsun 14 masum a.s'a simdi anladin mi biz bu senin utanmadan inkar ettigin namaz safsatalarini dedigin seyleri nerden getirdik insaallah anlamissindir yok sen anlamamissindir ben sana batinin batinini veriyim bak hz,muhammed s.a.a yoksa emir el mu'minin imam Ali a.s ve fatima a.s var onlarda yoksa imam hasan a.s var o yoksa imam huseyin a.s var o yoksa imam zeyn el abidin a.s var o yoksa imam muhammed bakIr a.s var o yoksa imam cafer es-sadIk a.s var o yoksa imam musa el kazIm a.s var o yoksa imam Ali rIza a.s var o yoksa imam muhammed cevad taki a.s var o yoksa imam Ali hadi naki a.s var o yoksa imam hasan el askeri a.s var ve oda yoksa imam muhammed mehdi sahib zaman Allah zuhurunu acil etsin var oda yoksa bizzat mevlalarimizin a.s yaninda egtim ve ogrenim gormus merciilerimiz var Allaha sukur-insaallah anlatabilmisimdir cananim :mrgreen: biz zim tapindigimiz ahad olan sayiya ve sekle gelmiyen el Aliyyul azim el Aliyyul a3la olan Allahimiz var ibadetlerimizi rahman ve rahim olan Allahimiza rabbimize rablerin rabbine yapariz bunuda aklinda tutuver yok sen belki onutursun kulaklarina kupe olarak tak onutmaman icin cananim :lol: veson sorunada zaten sen kendin cevap vermissin saskin ondan cavap verme zahmetine katlanmiyacagim-Allahin salat ve selami seyyidlerimiz ve mevlalarimiz olan ALLAHIN oz nuru hz.muhammed s.a.a ve pak ehli beyt'inin uzerine ve onlara kuran ile birlikte SIKICA sarilanlarin uzerine olsun insaallah-vesselamu aleykum ve rahmetullahi ve bereketuh...
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
3nokta

Re: Caferi mezhebinde namazın kılınışı

Mesaj gönderen 3nokta »

Kod: Tümünü seç

Namazda şekil vardır. İbadette şekil olmaz diyen bektaşi kardeşlerimizin semahlarında şekil yok mu?Hem de namazdan daha fazla teferruatlı ananevî şekilsel uygulamalar yok mu?
de bile konu edinmemiş?
Allah kitabında gönderdiği dinin en önemli şartlarını niye es geçmiş?
Allah Kuranı kerimi Hz Muhammed as'a yardımcı insanlara da ayet (delil -huccet) olsun diye gönderdi. Ve Allah resulü bize Kuran ile birlikte Ehl-i Beyt as'ı bıraktı.
Muaviye la kuran sayfalarıyla hile yaptığı zaman İmam Ali as'ın "Ben konuşan Kuranım" deyip o kuran sayfalarına aldanmamak gerektiğini vurguladı. Yani Kuran eğer Ehl-i Beyt as yoksa bir hiçtir. Evet koca bir hiçtir. O kitaptan herkes istediği gibi yorum çıkarabilir. Çünkü çok yüksek bir söyleyişe sahiptir.
O yüzden biz Kuranı Ehl-i Beyt as ile kabul ediyoruz. Ehl-i Beytsiz Kuran bize yaramıyor. Ehl-i Beytsiz kuran yorumları açıklamaları da bize yaramıyor.
Şimdi Kurandan daha önemli resul ve onun pak ehl-i beyti varken kuranda birçok şeyi olmaması ya da bizim orada yazılanları ayrıntıları görememiş olmamız bu ibadetlerin olmadığı anlamına gelmez. Kuran da semah geçmez ayrıntıları hiç geçmez ama bektaşi kardeşlerim semahı farz kabul edip yapıyorlar!
Üstelik kurandaki batını mananın aslını bize ancak Ehl-i Beyt as verebilir.
Peygamber yaşadı mı? Peygamber diye bir şey var mıydı? Nereden biliyorsun? Osmanlı Devltei Bizans devleti diye devletler var mıydı? Nereden biliyorsun orada mıydın? gibi bir soru ordun şimdi sen! Tarih ilminde islami ilimlerden haberin yok mu?
Hadisler içinden sahih olanları inceleyip belli bilimsel tenkitlerden geçirip hadis hakkında hüküm veren bir rical ilminden haberin var mı?
se siz niye yat kalk tapınıyosunuz?işiniz çok zor çooookkk...
namaz kuranda anlatılıyor. Kuran sadece bir yardımcıdır insanlara huccettir delildir. Peygamber efendimiz ve onun ehl-i beyti herşeye yeter onların açıklamaları uygulamaları öğretileri dinin aslıdır gayrisi değil. "Kuran bize yeter resulün sözlerine ne hacet" diyenlerden teberra ediyoruz!
son bir soru,bilene bravo...
Allah yaptığı camii hangisi onu da yazarsan cevap veririz!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Imam

Re: Caferi mezhebinde namazın kılınışı (Resimli)

Mesaj gönderen Imam »

Camii'de Namaz kildigimzda üstüne secde ettigimiz tas mi olmasi gerek? Eger öyleyse bizim oturdugumuz sehirde Alevi Camii'si yok Sünni Camiisine mi gitmem gerek?

Vesselam
sevgi benim temelimdir
özlem,bineğimdir
Allah'i anma,yoldaşımdır
ilim,silahımdır
sabır,kalkanımdır
hoşnutluk,ganimetimdir

cihad,ahlakımdır
NAMAZ,GÖZÜMÜN NURUDUR

Resim
Ebu Hasaneyn

imam kardesim yazdi:
Camii'de Namaz kildigimzda üstüne secde ettigimiz tas mi olmasi gerek? Eger öyleyse bizim oturdugumuz sehirde Alevi Camii'si yok Sünni Camiisine mi gitmem gerek?

Vesselam
sevgili saygi deger kardesim imam oncelikle hos geldin kerbela topragindan olan ve muhur veya turbe dedigimiz secde tasi mustehab"lerdendir o olmasi daha iyidir ama o yoksa herhangi bir mendil veya tahta veya mermer tasida olabilir yani topraktan direkt olan seyler ama dedigim gibi turbe veya muhur daha sevaptir ve bir yerde okumustum kerbela topragindan yapilan muhur veya turbelere secde ettigin zaman imam huseyin aleyhisselamin serif makaminda namaz kilmis gibi oluyorsun.ben sunni camilerine gitmiyorum gitsemde onlarla namaz kilmiyiorum cunku farkeden cok seyler oluyor onlar bitirdikten sonra mezhebimize gore kiliyorum genellikle evde kilarim ama bazen disarda oldugum zaman sunni camilerinede giderim bir yandan namazi zamaninda eda etmek ve bir yandanda bizi gorenlerin hakkimizdaki yanlis anlamalari sorarlarsa aciklayabilmektir kardesim insaallah anlatabilmisimdir :D
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
şahturna

Mesaj gönderen şahturna »

ebu hasaneyn namaz konusunda verdiğin(daha doğrusu veremediğin)cevabı okudum,laf salata
sından başka birşey yok
bizim ibadetimizde meydanda dara durmak dışında hiçbir şekil yoktur,asıl önemli olan sizin yaptı
ğınız tapınımların kökeni nedir onu ortaya koyalım önce,siz ezelden beri aslı bir puthane olan ka
beye dönüp yere kapanıp secde edersiniz,biz ise Allahın emri üzere ademe yani insana secde ederiz,niyaz oluruz,çünkü hak ademde mevcuttur,öyle değilmi?
peki islamda putataparlık varmı,yada peygamber efendimiz putlara taptımı?eğer tapmadıysa siz
neden hala cahiliye arapları gibi aynı ritüellerle tapınıyosunuz?kabede arapların putlar önünde ye
re kapanarak secde ettiğini hiçmi duymadın?değişen ne,putlar kırıldı ama şekiller bir türlü kaldırıla
madı,gerçek budur,benim ne peygamberim nede imamlarım puta tapmamıştır,anladınmı cananım..
meshedi allahın yaptığı cami neresimi?sen biraz daha dolaş gel,biraz daha geliştir kendini...
hem semah sizi aşan bir konu,şeriat ehli hakikat ehlinin mana boyutuna gelemez,çok mesafe kat
etmeniz lazım çookk...
Ebu Hasaneyn

sahturna kardesim ben sana bu konudaki cevabi baska yerde verdim insaallah anlayabilmis'sindir kardesim selametle can :mrgreen:
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Sahturna yazmis
siz ezelden beri aslı bir puthane olan ka
beye dönüp yere kapanıp secde edersiniz,biz ise Allahın emri üzere ademe yani insana secde ederiz,niyaz oluruz,çünkü hak ademde mevcuttur,öyle değilmi?
Bu bir gerekce degildir Allah kurani kerimde Adem (as) yaradilisi hakkinda Ayetler sunmustur ..Dikkatli okursan MELEKLER ADEME SECDE ETTI diyor yani Meleklere hitab ederek Ademe secde edin diyor (konu uzundur kisa kesiyorum ) .. Siz MELEKMISINIZ ???! ayrica Kabeyi insaa eden ilk insan Adem (as) dir orda Tövbe etmis Tövbesi kabul olmus Nuh (as) tufaninda yikilmis Ibrahim ve Ismail (as) lar tarafinda tekrar insaa edilmis ve en önemlisi.. Imam Ali (as) min Mubarek Annesi Fatima binti Eset ,Imam Ali (as) ma Hamile iken Sancisi tuttugu halde Yüce Peygamber (saa) ile beraber Kabede tavvaf etmis fakat Sancisinin agir oldugu halde Peygamberimiz O Mubarek kadina Sabir edip Kabeyi Tavvaf etmesini Söylemis, Fakat Sancilar artinca Yüce Allah Kabenin bir kismini yarip Imam Ali (as)min Mubarek Annesi olan HZ. Fatima binti Esed kabenin icine girerek Imam Ali (as) Kabenin icinde Dünyaya getirmistir ..Hic bir Insana nasip olmayan ve bu kutsal Kabenin icinde Dünyaya gelen Sadece Imam Ali ( as )dir ..Emeviler Bu Mucizeyi engelemek icin Defalarca o yarik yeri kapatmislarsada yine Yüce Allah orayi tekrar belirtili yapmistir .ki Bugün dahi Imam Ali (as) min Mubarek Annesi olan Fatima Binti esedin kabeye girdigi Ve Imam Ali (as) kabenin icinde Dünyaya getirdigi yer halen bellidir ..iste birkac Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Simdi Soruyorum Kabe Kücümsenirmi ?...O Kabeki Adem (as) insaa etti Tövbesi orda kabul oldu ..daha sonra oraya Putlari yerlestiren Müsriklerin Putlarini kiran Yüce islam Peygamberi (saa) ve onun ilk Halifesi Imam Ali (as) idi ..Bu Kabenin Putlarini kiran insanlar Kücümsenirmi ? Kabe Küsümsenirmi ?..Imam Ali (as) min Kabenin icinde Dogdugu yer Kücümsenirmi ? .... Bir Düsünün .

konu hakinda

http://alevisesi.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=1660
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Namaz” sayfasına dön