Alevi din adamının cenaze namazı kılınıyor (izleyin)

Ölümden sonra tekrar dirilip, adaletin tecelli edilişi...
Hasan Akça

Alevi din adamının cenaze namazı kılınıyor (izleyin)

Mesaj gönderen Hasan Akça »

CAferi mezhebine göre kılınan cenaze namazını etrafınızdakilerle kıyaslayın özellikle bektaşilerin dede bozuntularınınkiyle kıyaslayın

http://video.rasthaber.com/98_34903_ima ... dirdi.html
biralevi

Re: Alevi din adamının cenaze namazı kılınıyor (izleyin)

Mesaj gönderen biralevi »

Beş tekbirle kılınıyor oluşu ellerin serbest duruşu tabutun yere yakın oluşu gibi bazı fıkıh hükümleri bu namazı sünni (Hanefi) fıkhından ayırt edici özellikleridir
yine cenazenin yıkanmasında kefenlenmesinde talkında vs vs bazı farklılıklar var
bazıları bu tip uygulamalara önem vermiyor ne farkı var diyor oysa bizi biz yapan bizi tanımlayan kimliğimizi gösteren FIKIHTIR.

Eğer nikahımızda cenazemizde guslümüzde Kuran ve Ehli beytin öğretilerini uygulamayacak isek yada 12 imamların bize aktardıkları teoriyi pratiğe dönüştürmeyeceksek ALEVİYİZ demenin
12 imamcıyız demenin NE ANLAMI VAR ?
CAFERİYİZ DEMENİN NE ÖNEMİ VAR?

ALEVİYİM DİYEN TOPLUMUMUZUN EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİSİ BUDUR

Adam bütün hayatı boyunca sünni değilim olmayacağım diye bağırıp duruyor sonra günün birinde ölüyor ve mirasçıları adamı diyanete camisine ve hocasına teslim ediyorlar ve sünni Hanefi fıkhına göre son işlemleri yapılıyor
bu durum tutarsızlık değilmidir?

işin ilginç yanı bu durumu bilen sünni hoca ve cemaatte durumu kınıyor yada bıyık altından bu duruma gülüyor
bu aleviyim diyenler için zillet değilde nedir?

şimdide yeni moda başladı cenazeler cemevine gidiyor güya alevi! dede yada her kim se o bu işleri yapıyor ama oda sünni (Hanefi) fıkha göre yapıyor ve yaptıklarının içinde birkaç cümleye ehli beyt kelimesini koyunca olay oldu sanıyor ne denli traji komik durum olduğunu ancak bilenler anlıyor

bu durum değişecektir bu aleviyim diyen ve fıkhı bilen herkesin üzerine düşen farz bir görevdir ne pahasına olursa olsun bu bilgiler halkımıza aktarılmalıdır,

12 imamlara inanıyorsak onların fıkıh hükümlerinin de yayılması için çalışmalıyız
bizim yaptıklarımızı yada sözlerimizi Şiiliktir diyen zalimlere,soytarılara yada cahillere hiç aldırış dahi etmeden bu gerçekleri haykırmalıyız
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

biralevi yazdı: şimdide yeni moda başladı cenazeler cemevine gidiyor güya alevi! dede yada her kim se o bu işleri yapıyor ama oda sünni (Hanefi) fıkha göre yapıyor ve yaptıklarının içinde birkaç cümleye ehli beyt kelimesini koyunca olay oldu sanıyor ne denli traji komik durum olduğunu ancak bilenler anlıyor
Abi geçen gittiğim cemevinde bir cenaze namazı kıldırdılar vallahi halen hangi fıkıh olduğunu anlayamadım biraz sünnilik biraz şamanlık birazda laf ebeliği yaptı adam sonra türkçe kıldıracağım dedi elleri sünniler gibi bağlattı yani hiçbir kitaba uymayan birşeyler yaptı cemvakfının adamıymış öyle komiktiki katılanların çoğu güldü
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Burada cemevinin bir hocasıyla bu konuyu konuştum. Kendisine "Neden sünniler gibi 4 tekbir kılıyorsun? Yaptığın şey yanlış, telkini de yanlış veriyorsun? Vebal alıyorsun?" dedim.
O da bana "Ben de 12 İmamlara göre bu işleri yapmak istiyorum. Ancak cemevi yönetimi buna müsade etmiyor?" dedi.
Bir müddet sonra duyduk cemevi yönetimi tarafından çokça övülen bilgisiyle gururlanılan bu adamı oradan kovmuşlar!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Ahiret (Mead) İnancı” sayfasına dön