Cehennemin sonu var mı?

Ölümden sonra tekrar dirilip, adaletin tecelli edilişi...
byilmaz34
Üye
Üye
Mesajlar: 73
Kayıt: 23 May 2010, 14:08

Cehennemin sonu var mı?

Mesaj gönderen byilmaz34 » 27 May 2010, 10:55

Selamun aleykum arkadaşlar, bilindiği gibi cehennemde var cennette. İslam bilginleri bu ikisinin ebediyeti konusunda ihtilaf etmişlerdir. Cennetin sonsuzluğunu herkes kabul etmiştir ancak cehennem hakkında ihtilaf olunmuştur. Bazı alimler cehennem azabının bir gün biteceğini, sonsuz olmasının Allah'ın rahmetine aykırı görmüşlerdir. Hatta öyleki kafirlerin bile birgün cennete gireceğini söyleyen az da olsa bilginler olmuştur. Peki Şia nasıl düşünüyor bu konuda?

1-Cehennem azabı birgün bitecek diyen Şii alim var mıdır?


Benim aklım şurada karışıyor. Allah'ın rahmeti sonsuz değilmi? Müşrikde olsa bir kuluna sonsuza kadar sürekli azap eder mi?

Buyurun fikirlerimizi paylaşalım.

byilmaz34
Üye
Üye
Mesajlar: 73
Kayıt: 23 May 2010, 14:08

Re: Cehennemin sonu var mı?

Mesaj gönderen byilmaz34 » 01 Haz 2010, 17:08

Arkadaşlar hiç cevap yazan olmamış. Yukarıda yazdıklarım hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
ali muhsin
Seviye 10
Seviye 10
Mesajlar: 3121
Kayıt: 24 Nis 2007, 18:41

Re: Cehennemin sonu var mı?

Mesaj gönderen ali muhsin » 01 Haz 2010, 17:54

Kurani kerimde Zalimlerin Münafiklarin Ebediyen Cehenemlik oldugunu ve Mümin olanlarinda ebediyen Cennetlerde olacagini Cogu ayetlerde bildiriyor hatta bir Ayette Hayir ancak Allahtan ,Serde insanlarin kendi nefsinden geldigini beyan ediyor yani Allahin Adil oldugu acikca yaziyor, Bir Düsünürsek Yezit gibi Muaviye gibi kisiler önce Ceheneme sonrada Cennete gidecek diye bir kayide olamaz ,ozaman Allahin Adilligi nerde kalir ,onun icin Kuranda Zalimlerin Münafiklarin Ebediyen Cehenemlik oldugunu ve " Biz Cehennemi insan ve cinlerle Dolduracagiz " denmesi Allahin Adil oldugunu Zalimlerdende Hesap Soracaginin bir belgesi oldugu görülmektedir ..ayrica Sahsen ben bir Din Alimi Degilim,görüsümü belirttim konu hakkinda tabiki Alimlerimizden biri Detayli bilgiler verir ..

"Cennet Cehenem Nasil " diye biri bana sormustu,bende "gidince görürüz " demistim :)
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

byilmaz34
Üye
Üye
Mesajlar: 73
Kayıt: 23 May 2010, 14:08

Re: Cehennemin sonu var mı?

Mesaj gönderen byilmaz34 » 01 Haz 2010, 20:56

Bakın zalimler elbette cehenneme gidecek, ancak mesele Kurandaki ebed kavramının uzun müddet anlamına da gelmesinden kaynaklanıyor. Birde trilyonlarca yıl bir insanın yanması zaten sonsuza kadar yanma gibi birşeydir. Benim görüşüm yalnız bu. Birde azda olsa bazı İslam alimlerinin görüşü.

Benim merak ettiğim Şia da varmıdır böyle görüş bildiren alim?

Musa Özateş
Seviye 4
Seviye 4
Mesajlar: 1206
Kayıt: 17 Mar 2007, 01:17

Re: Cehennemin sonu var mı?

Mesaj gönderen Musa Özateş » 05 Haz 2010, 13:56

byilmaz34 yazdı:Bakın zalimler elbette cehenneme gidecek, ancak mesele Kurandaki ebed kavramının uzun müddet anlamına da gelmesinden kaynaklanıyor. Birde trilyonlarca yıl bir insanın yanması zaten sonsuza kadar yanma gibi birşeydir. Benim görüşüm yalnız bu. Birde azda olsa bazı İslam alimlerinin görüşü.

Benim merak ettiğim Şia da varmıdır böyle görüş bildiren alim?
nerde okudum hatırlamıyorum ama Hz.Ali biryerde şöyle diyordu:

Eğer söz vermeseydin kimseyi cehenneme atmazdın
ebedi kavramı hem cennet hemde cehennem için Kuranda geçiyor yani bu bir vaad olarak bildiriliyor
bu anlamda sonzuz ahiret hayatında ebedi cennet ve cehennem birbierini tamamlayan vaad olarak gözüküyor
Bizler insanları cehenneme atmak için sabırsızlanan bir Allah'a değil affetmek için bahane bekleyen bir Allah'a inanıyoruz rahmeti gazabını geçmiş bir yaratıcıya inanıyoruz öyleki insaan inat etmese tövbe kapısı hep açık ve bütün günahları bağışlayan bir yaratıcıda af için bekliyor tövbe var şefaat var af var fakat buna rağmen küfürde ve zulümde inat edenlere vir tehdit edilmiş bir son vaadedilmiş ve şüphesiz Allah vaadine sadıktır

MücahidiMehdi
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 2
Kayıt: 05 May 2017, 23:45

Re: Cehennemin sonu var mı?

Mesaj gönderen MücahidiMehdi » 06 May 2017, 00:39

Mutsuz olanlar (dünyadayken yaptıklarından ötürü) ateşte (yaşayacak) ve orada ah çekip inleyeceklerdir. Rabbin aksini dilemedikçe, gökler ve yer yerinde durduğu sürece onlar orada kalacaklardır. Şüphesiz Rabbin dilediğini istediği gibi yapandır.
Hud 106-107

beyazgül12
Seviye 3
Seviye 3
Mesajlar: 1044
Kayıt: 26 Haz 2014, 15:36

Re: Cehennemin sonu var mı?

Mesaj gönderen beyazgül12 » 06 May 2017, 11:33

Bu dünya sınav dünyası ,diğer dünya Ahiret ise karşılıkların alındığı dünya değil midir ?O zaman diğer dünyada amel olmadığı kesin .İmamlarımız dan as bu konuda bir çok hadis de var.Alınmış karşılığın yeniden düzenlenmesi gibi bir durum söz konusu olamaz.Öldükten sonra artık karşılık alma vaktidir ,ya Cennet ya da Cehennem ..Bu dünya köprüdür Hz Hüseyn Aleyhisselam ın dediği gibi ..Cennete ya da Cehenneme götüren ..Nasıl olsa affedileceğim görüşü insana zarar ve zaman kaybından başka birşey getirmez.Ölmeden önce amellerimizi düzeltmek ,araştırmak ,en doğrusuna uymak ,ata dinini sorgulamak ,kendimizi sorgulamak ,var olan inancımızı sorgulamak ,zamanı iyi değerlendirmek ,önümüzde duran ,masamızdaki dünyayı boş işlerle ,sapık işlerle ,fayda yerine zaman kaybı getiren işlerle değil ,fayda getirecek işler için kullanıp ,araştırıp öğrenme için kullanıp ,fırsatın ölmeden önce elimizde olduğunu düşünerek hareket etmek gerekir ...diyorum ki ,

Sıratı Mustakim yola yani Peygamberlerin İmamların as bize bildirdiği yola yönelmek gerekir ,Cenneti kazanmak için...

konu ile ilgili alıntı ,Besmelenin ( Bismillahirrahmanirrahim ) anlamı hakkında ;

Ben derim ki: Bu anlamı pekiştiren açıklamalar, Şiî kanallardan İmam Bâkır'dan (a.s) rivayet edilmiştir.
el-Kâfi, et-Tevhit, el-Meanî ve Tefsir'ul-Ayyâşî'de İmam Sadık'ın (a.s) şöyle dediği anlatılır: "Allah her şeyin ilâhıdır, tüm yarattıklarına karşı Rahman'dır ve özellikle müminlere karşı da Rahim'dir."[8]

Bir rivayete göre İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Rahman, genel nitelikli özel isimdir; Rahim ise, özel nitelikli genel isimdir."[9]
Ben derim ki: Yukarıdaki açıklamalarda Rahman sıfatının hem mümine ve hem de kâfire yönelik genel bir sıfat olduğuna, Rahim sıfatının da sırf müminlere yönelik olduğuna işaret etmiştik. Rahman'ın genel nitelikli özel bir isim oluşu ve Rahim'in de özel nitelikli genel bir isim oluşu ile de Rahman sıfatının dünya hayatına özgü olup hem kâfiri ve hem de mümini kapsaması, Rahim sıfatının ise hem dünya hayatını ve hem de ahireti kapsamakla birlikte sadece mümine yönelik olmasını kastediyor olsa gerektir. Diğer bir ifadeyle: Rahman sıfatı, tekvinî bağış ve lütuflara özgüdür ve bu hem kâfiri ve hem de mümini kapsıyor. Rahim ise, hem tekvinî [varoluşla ilgili] ve hem de teşrii (yasamayla ilgili) olanı kapsar. Bu ise, hidayet ve mutluluk kategorisine girer. O da sadece mümine özgüdür. Çünkü süreklilik ve kalıcılık müminlere özgü bağışlar için geçerlidir. Çünkü akıbet, Allah'tan korkanlarındır. [10]

El-Kâfi, c.1, s.114, h: 11. et-Tevhit, s.230, h: 1. el-Meanî, s.3, h: 1. Tefsir'ul- Ayyâşî, c.1, s.22, h: 19-20.
[9] Mecma'l-Beyan, c.1, s.21.
[10] Allame Muhammed Hüseyin Tabatabai, El-Mizan Fi Tefsiri’l-Kur’an, Kevser Yayınları: 1/ 41-43.
faramirofgondor
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 6
Kayıt: 09 May 2017, 22:32

Re: Cehennemin sonu var mı?

Mesaj gönderen faramirofgondor » 15 Eyl 2017, 14:07

Aleykum Selam,

Gerçek Kuranı Kerim Ebu Bekir ve Ömer tarafından değiştirilmiştir. Önceki attığım verileri cinler uydurmuş, özür dilerim.
En son faramirofgondor tarafından 22 Eki 2017, 00:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 6 kere düzenlendi.

esselam
Üye
Üye
Mesajlar: 36
Kayıt: 16 Eyl 2017, 13:11

Re: Cehennemin sonu var mı?

Mesaj gönderen esselam » 16 Eyl 2017, 13:55

faramirofgondor yazdı:
15 Eyl 2017, 14:07
Gerçek Kuranı Kerim Ebu Bekir ve Ömer tarafından değiştirilmişti.
Selamun Aleyküm sevgili kardeşim,

Kurduğun cümleyi görünce müdahil olma gereği duydum. Eğer gulat ehlindensen zaten baştan tövbe etmen gerekir. Eğer gulat'tan bihaberseniz de, tanıyınız. Ancak birtakım ezoterik tarikatların ası astarı belli olmayan fikirlerini gerçekmiş gibi sunman hoş değildir. En başta forumun ana sitesi de olan alevisesi.com'daki ''Kur’an Eksik Değildir, Bizimdir'' başlıklı makaleyi okumanı tavsiye ederim. Hem ayrıca İmamlarımızın, Ehl-i Beyt Mektebinin görüşleri bellidir. Deliller sabittir. Kur'an tahrif olmamıştır. Bu bizim inancımız değildir.

Vesselam.
Namazınızı kıldınız mı? Foruma devam etmeden önce namazınızı kılınız.

faramirofgondor
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 6
Kayıt: 09 May 2017, 22:32

Re: Cehennemin sonu var mı?

Mesaj gönderen faramirofgondor » 20 Eyl 2017, 13:40

Hazreti Fatma Ana yı darp edip çocuğunu düşürten, Hz. Ali Efendimizin ve kalan 10 İmam ın imametini gasbeden bir zümrenin Kuran a inanma ona zulmetmeme ihtimali var mı sizce? Şiilere göre ya hepsi değiştirilmiş ya da tahrif edilmiştir.

Cevapla

“Ahiret (Mead) İnancı” sayfasına dön