Ahiret (Alevi-bektaşi İslam Ekolü)

Ölümden sonra tekrar dirilip, adaletin tecelli edilişi...
Dede-baba

Re: Ahiret (Alevi-bektaşi İslam Ekolü)

Mesaj gönderen Dede-baba »

Bir gün olur irast gelirsin ecele
Komşu iyi demezse halin nice ola,
Oku bir kez defterini hecele,
İnkar etme, defterini yazan var..

(Kul Hüseyin)

Pir Sultan’ım dünya fanidir fani
İnsana verdiler emanet canı
Dünyadan ahrete uludur yolu
Bundan gayrı yol yok dönesin geri

Kurtulamazsın Azrailin elinden,
Bir gün olur çıkarırlar evinden
Allah'ın ismini koyma dilinden
Dünya kadar malın olsa ne fayda

İki melek gelir, sual sorarlar
Döker hurucunu,gevher ararlar,
Bir kılın üstüne köprü kurarlar,
Geçemezsin Hakk'a kul olmayınca .

(Pir Sultan Abdal)

Degerli canlar...

Sanırım Yukarıda hepimizin belkide sadece söylediği ve bildiği amma Sıır-ı hakikatina eremediği değişlerin ne anlama geldiğini görmüşsünüzüdr... Ahiretin... Sual meleklerinin (Münkir-nekir) olduğunu söylemek gerek...

Unutmamak gerekki öte dünyada ateşte harda yoktur.. herkes ateşini burdan götürür... Affeden Koruyan bağışlayan.. sevgi Tanrısıdır.. bizim Allah'ımız o'ndan zere kötülük ve fenalık gelmez.. Can bilmemlidir ki her ne yapar kişi kendine yapar...

Yüceler Yücesi Affedici olan Yüce Allah Buyurduki...

"...Benim karşıma üç günahla gelmeyin... Bunları Affedemem...

1- Kul Hakkı : Hesap günü geldiğinde, Allah'ın affedemeyeceği, Kulların birbirinden talep edeceği hakktır... bu Bu yüzden ayin-i cem'e başlamadan "RIZALIK ALINIR" Canlar birbirinden Razı olmadan Ayin-i cem başlamaz.. .. Bir müşküli.. olan can dile gelir.. Hakk'ını talep eder...

2- Ana-baba Hakkı: Yüce Allah evvel-ahir olan kelamında... Hesap günü,Ana-baba hakkıyla gelinmemesini ister.. zira bu Allah'ın affediciliği dışındadır... Ana-baba'nız çok yanlış şeyler yapsada.. karşı gelmemek... ne olursa olsun Hep yanlarında olmak... "öff bile dememek" gerekir.. O'nların hakkı Kur'anda en büyük haklardandır.. ve hesap günü, ve Eğer Ana-baba'ya karşı suç işlenmişse.. Buda affedilmeyecektir..

3- Allah'a Şirk Koşmak: Yüce Allah o gün geldiğinde... "...Hadi güvendiğiniz bildiğiniz Alllah'larınızı getirin diyecektir..." Allah'tan başka Allah edinmek.. veya İlah kabul etmemek, Bağışlanamayacak günahlardandır.. Bu nedenle... Alevi-bektaşi

LA İLAHE İLALLAH MUHAMMEDDEN RESULULLAH ALİYÜN VELİYULLAH

diyendir...

Bunlar dışındaki bütün günahları Yüce bağışlayacağını, Kimin kalbinde zerre iman varsa eninde sonunda cennete gireceğini Beyan eder... o kadar bu rahmet büyüktürki.. şeytan bile bağışlanacağı ümidini taşır..

Kabir Alemi ise..

"can" fani bedeni terk ettikten sonra... mahşer anına kadar bekleyeceği Alemdir.. "kabir alemi" Sual meleklerin'den sonra kişi Mahşer gelene kadar bu alemde kalır...

İbret almaz mısın sen ölülerden,
Ölenler bizim gibi kul değil mi?
Bunca yıl yatar yerin altında
yatanlar bizim gibi Kul değil mi?

"... Kalsın Benim Davam Ulu Divana Kalsın..."

Kaldır Gönlünden Gümanı
Yaratmıştır, 18 bin Alemi
Cümle'nin rızıkların veren
Ulu Divanda Oturan Ali değil mi?
Pir Sultan Abdal

Aslı mervan olan ummana dalmaz
Küfre meyledende aşıklık olmaz
Müminin suali ahrete kalmaz
Dünyada cevabın verebilirsen

Pir Sultan Abdal'ım gonca gül olur
Dört kapıdan sana daim gel olur
Dünyadan ahrete doğru yol olur
Verdiğin ikrarda durabilirsen

ALİ: Yüce Ulu Anlamındadır.. Allah'ın isimlerinden biridir... Hz. Ali ise.. Kıyamet günü.. Huzuru mahşerde Kur'an da ismi gecen.. Muhammed Mustafa ile Araf üzerinde oturan, herkesten evveli cennete giren, Şefaat edeceklerin/kendisinden istenileceklerin başında gelir..

İyi kimselerin Kabri'nin nurlarla dolu olacağını belirtmek gerek.. kötü kimselerin ise yüzlerin kapkara, sıkıntı ve üzüntü içinde olacaklarını söylemek gerek...Bu sıkıntının nasıl olacağı.. azabın şiddeti ise sadece yorum ve rivayettir.. sünni itikatte Allah sevgisi yerine Allah korkusu ve Dini sevgi ve barış yoluyla anlatma yerine Korkuya dayalı bir yol benimsendiği için...Ve kabirle ilgili aktarılanların çoğu rivayet ve öykü olduğu için çokta itibar edilmemesi gerektir diye düşünüyorum.. fakat yukarda aktardıklarım hakikatlerdir...

Bundan ötesi kabir azabı için sadece yorumdur..
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Cenaze töreniyle iligli sunni kalıntılarını görmemek mümkün değil ve bunu alevilik diye sunuyorlar.
bu yarım ay şekline durma meselesini de yeni uydurdular haberiniz olsun.!
Allah aşkına (tabi inanıyorsanız) bu yarım ay şeklinde durup cenaze namazı kılmayı nereye dayandıracaksınız çok merak ettim.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Ha Bektaşi erkannamelerinde yazıyormuş unutmayın cenazeyi yıkamadan önce ağzınıza tibbi ağızlık da takacaksınız.
Cenaze namazından sonra sunniler gibi sağa sola selam vereceksiniz
namazda da ellerinizi bağlayacaksınız okey mi?
. . .
Dede-baba

meshedi313 yazdı:Cenaze töreniyle iligli sunni kalıntılarını görmemek mümkün değil ve bunu alevilik diye sunuyorlar..
:lol:Doğrusu Anadoluda Alevi cenazeleri böyle kaldırılır..

Bu nasıl bir Paranoyadır pes...yukarıdaki cenaze erkanının neresi sünni cenazesi...

Dualar mı? Namaz mı? erkan mı? helallik mi? ...

Neyse siz kendi önyargılarınız ve kabulleriniz nedeniyle herşeyi çarpıtmaya.. yalan ve iftira atmaya alışmışssınız..bu sizin adetiniz olmuş... ne kötü..

meshedi313 yazdı: bu yarım ay şekline durma meselesini de yeni uydurdular haberiniz olsun.!
Allah aşkına (tabi inanıyorsanız) bu yarım ay şeklinde durup cenaze namazı kılmayı nereye dayandıracaksınız çok merak ettim.
Esasında yarım ay cenaze etrafında oluyor.. cenaze ile tam bir halka haline gelinir.. yarım halka olan sadece cenaze niyazıba katılanlardır.. cenazeyle tam halka olunur..

Çünkü Kıble-i Beytullah'a yönelilir tüm salatlar... yani Allah'ı Evi gönüllere.. İnsan-ı Kamil'in gönlüdür...
En son Dede-baba tarafından 24 Haz 2009, 00:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Ben ne diyorum sen neden bahsediyorsun
Sn-dede baba bu yazdıklarını 12 İmam as ile alakasını yazmadın delil istedim sizden ve hala bekliyorum.
. . .
Dede-baba

meshedi313 yazdı:Ben ne diyorum sen neden bahsediyorsun
Sn-dede baba bu yazdıklarını 12 İmam as ile alakasını yazmadın delil istedim sizden ve hala bekliyorum.
Cenzeyi kıldıran Dedeler ve Pirler 12 İmam 'ın Neslidir...

İmam neslinden olmayan ne cenaze kıldırabilir.. nede imamlık yapabilir...
Ebu Hasaneyn

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

omer tekbiriyle kaldirilan ve elleriniz bagli olan cenazzelerinizden mi bahsediyorsun bektas sus ta utan
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Dede-baba yazdı:
meshedi313 yazdı:Ben ne diyorum sen neden bahsediyorsun

İmam neslinden olmayan ne cenaze kıldırabilir.. nede imamlık yapabilir...
1. 12 İmam kurban olduklarımın soyundan gelenler konusundaki çelişkilerin hiçbirine cevap vermedin
2. 12 İmam as'ın soyundan gelenlerin bu cenazeyi kaldırmasıyla benim sorularımın ne alakası var.
3. 12 imam soyundan gelen birinin olmadığı bir diyarda ölen birisinin cenazesini kim kaldıracak?
4. 12 İmam as soyundan olup da sunni olan bir sürü insan var onlarınki de mi hak oluyor senin mantıınla?
5. 12 İmam as'ın soyundan gelen ama Allahı bile inkar edenler var onlara ne diyeceksin?
6. Lütfe ya sorularıma cevap verin yad a bilmiyorum deyin.
7. Yazdıklarınızı sadece kopyalayıp yapıştırdığınız için içeriğinindeki çelişkileri de göremiyorsunuz.
8. 12 İmam as ile alakasız olan hiçbir düşünce Alevi düşüncesi değildir. Bunları Alevilik diye sunmak munafıklıktır ol yezitliğidir.
Kimse kusura bakmasın.!
9. Bu seyyidleri takip etmeyle ilgili uyduruk düşünceniz ve cenazelerin defniyle iligli yeni uydurmalarınız Allahın izniyle tutmayacak ve sizin asıl gayenizin insanlarımız tarafından bilinmesine vesile olacaktır.
. . .
Dede-baba

[quote="meshedi313

1. 12 İmam kurban olduklarımın soyundan gelenler konusundaki çelişkilerin hiçbirine cevap vermedin..[/quote]

aksine ayrı bir forum konusyla cevap verildi.. okumamışssınız... doğrusu Pirlerin 12 İmam neslinden geldiği konusunda en ufak bir çelişme olmamaz.. çünkü her talip pirini tanır.. ocağı bellidir...

yani erken uynan pir olmaz dede olmaz... soyun karışması,,, alakasız birinin sahte dede olması mümkün değildir... eğer bir talip piriniz dedesini kaybetmiş ise..belki kötü niyetli insanların peşine takılabilir.. fakat buda istisnadır..

dedeler ancak başka bir ocağın dede kızıyla evlenir bu kadar katı kurallar vardır.. soyun bozulmaması adına..

bu deneye bilirsinizde gidin herhangi bir aleviye ben dedeyim diyin... bakın nasıl komik düşersiniz?

2. 12 İmam as'ın soyundan gelenlerin bu cenazeyi kaldırmasıyla benim sorularımın ne alakası var..[/quote]

[quote="meshedi313]
3. 12 imam soyundan gelen birinin olmadığı bir diyarda ölen birisinin cenazesini kim kaldıracak?..[/quote]

Bu sorunuzunda cevabı forum içerisinde var.. tek rar etmiyeyim bu istisnayi bir durumdur.. ama belli kurallar içinde bu işi kimin yapacağı bellidir.

[quote="meshedi313]
4. 12 İmam as soyundan olup da sunni olan bir sürü insan var onlarınki de mi hak oluyor senin mantıınla??..[/quote]

ne alaka... söylemişşsin işte sünni.. sünni olan yada kabul eden biri...nasıl alevi dedesi piri olur..

O kişi dönmüştür artık.. Yol düşkünüdür alevi erkanında dedeler ve pirlerde 4 kapı Kırk makama aksi hareket ettiklerinde yol düşkünü olur.. tarikatten düşer... ve asla bir daha giremez..

[quote="meshedi313]
5. 12 İmam as'ın soyundan gelen ama Allahı bile inkar edenler var onlara ne diyeceksin?.[/quote]

Ebu lehep'te, muaviye'nin atlarıda bir kaç kuşak geriden hz. Muhammed'in akrabalarıdır.. onlar hakkında bugün ne düşünüyorsak

yoldan düşmüş bir seyid evladı içinde o düşünülür...

zaten bu dediğin fiilleri işleyenler dede yada Pir olamazlar.. seyid olmak dedeliğin bşir şartı olmakla birlikte,, tek başına yeterli değildir.

zorlu bir eğitimden sora pir lunur.. dedelerinde eğitildiği Mürşit Ocakları vardır...

yine hata yaptıklarında dar-ı mansur onlar içinde geçerlidir.

[quote="meshedi313]
6. Lütfe ya sorularıma cevap verin yad a bilmiyorum deyin.
7. Yazdıklarınızı sadece kopyalayıp yapıştırdığınız için içeriğinindeki çelişkileri de göremiyorsunuz.?.[/quote]

dedelik ve pirlik ile ilgili bir forum knusu açtım.. sanırım o forum kousunu okumamışssınız..

zira bu sorularınızın tümünün cevabı orada vardı.. çelişki olarak gördükleriniz sizin bilgi eksiklikleriniz yada önyargılarınızdır...

[quote="meshedi313]
8. 12 İmam as ile alakasız olan hiçbir düşünce Alevi düşüncesi değildir. Bunları Alevilik diye sunmak munafıklıktır ol yezitliğidir.
Kimse kusura bakmasın.!
9. Bu seyyidleri takip etmeyle ilgili uyduruk düşünceniz ve cenazelerin defniyle iligli yeni uydurmalarınız Allahın izniyle tutmayacak ve sizin asıl gayenizin insanlarımız tarafından bilinmesine vesile olacaktır.[/quote]

1- 12 İmam 'ın kaleminden çıkmış bir belgeniz varsa eyvallah .. itirazım yok... fakat kendi rivayet ve aktarımlarınızı lütfen 12 İmam sözü demeyin...

2- çünkü bizlerinde 12 İmam hadislerimiz var.. ve ylumuz erkanımız 12 İmam hadisleri üzerine kurulur.. 12 İmam'dan yolumuzu bügüne getirenler.. Bizzat 12 İmam'ın neslidir.

3- iyide bu cenaze erkanını yeni değil ki yüzyılladır olan.. bensadece aktardım... biz uyduran değil aktaranız sadece..

kimseye birşey yurtttarmaya gelmedik. Biz Alevilerin cenaze erkanı anlattık o kadar..
elbetteki herkesin inancı kendine.. kimsenin ne inancını kınarız ne hakaret edriz.. nede aşağılarız...

Allah Eyvallah
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

dedeler ancak başka bir ocağın dede kızıyla evlenir bu kadar katı kurallar vardır.. soyun bozulmaması adına..
Mesela Arcelik ocagindan olan bir Baba ile Beko Ocagindan olan bir Dede kiziyla evlenemez ..Ama Yabanci ocaklarda var mesela Simens ocaklari veya hunday ocaklarida var, onlarin kizlari ile Evlenilinirmi bilemem Ocak isi bu ...kim isidirsa ona gidilir ama genelde Amerikan Ocaklari Israil Ocaklarida vardir onlar verir Bektasiler alir Ocak iste kati kurallar vardir isbirligi bozulmasin :D Ocakcilar iste !!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Ahiret (Mead) İnancı” sayfasına dön